» »

XEN - virtualizacija

XEN - virtualizacija

imagodei ::

[Glede na to, da je XEN hipervizor neke vrste "OS", upam, da je pravi oddelek, drugače naj moderator premakne]

Na šihtu bi rad preizkusil Xen. Kar sem bral in izvedel, je Xen v bistvu nek "thin layer", ki se postavi med HW in operacijske sisteme, ki jih gosti. Iz tega bi po logiki sledilo, da je treba Xen inštalirati na bare metal in šele nato, "v Xen", inštalirati virtualizirane mašine.

Heh, očitno sem se motil. Sicer, bolj kot berem, manj mi je jasno, ampak očitno je treba najprej inštalirat linux, nato pa čez linux namestit Xen, ki naj bi potem nekako, kot po čudežu, postal hipervizor.

Prosil bi, če ima kdo izkušnje, če mi lahko napiše okviren pregled korakov, ki jih moram naredit, da poinnštaliram to zverino.

TNX!
- Hoc est qui sumus -

jype ::

Najprej namestiš svojo omiljeno Linux distribucijo, nato iz njenega upravljalca s paketi izbereš Linux jedro s Xen podporo in to jedro zbootaš, da se "pred" Linux naloži tudi Xen hypervisor.

Potem uporabljaš orodja za delo z navideznimi stroji, meni še najbolj leži libvirt, možnosti je pa seveda več (mislim da ima Debian nek svoj set skript, Xen itak pride z lastnimi orodji za upravljanje, če uporabljaš KVM, ki zahteva strojno podporo virtualizaciji, ne zahteva pa posebno prirejenega jedra, lahko libvirt uporabljaš na enak način kot pri Xenu, itd).

imagodei ::

OK.

Kako pa potem particioniram pod linuxom? A ima kakšno vezo, ali potem Xen naredi svoje particije?

In še: Ali je Linux "host" po namestitvi Xena sploh še živ? Postane del Xena? Postane "guest"?
- Hoc est qui sumus -

jamiroq ::

samo drugacno jedro poganja (xen enabled).

particioniras lahko kakor zelis. sam sem imel posebej particijo za xen vmje, ker sem se dosti jajcal z dom0 hosti. pa se enomalism je zahteval vmje v tocno dolocenem direktoriju.

drugace pa imas na howtoforge.com kup enih tutorialov za namestitev xena na razlicne distribucije.

imagodei ::

OK, samo to ni potem kao "thin layer" virtualizacija? To se meni sliši (če primerjam z VMWare), kot da bi znotraj Polken inštaliral VMWare Workstation in vanj poljubne mašine. Ne pa tako, kot da bi direkt na HW namestil ESX Server. Al se motim?
- Hoc est qui sumus -

jype ::

Xen-enabled Linux jedro teče "pod" Xenom.

trnvpeti ::

kaksna je razlika med xen in vmware, prakticno?
kaj je prednost xen, kaj vmware?
a ima xen kaksne omejitve glede na vmware?

imagodei ::

A kdo slučajno ve, kakšna je politika Microsofta glede DSP OS-ov? Ali lahko tečejo nameščeni pod virtualnimi mašinami, če so bili kupljeni skupaj s tistim HW, na katerem je tudi virtualna mašina, ali ne?
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Tale Xen je pa mal kompliciran, heh. Kako pa ga upravljaš? libvirt/enomalism? A lahko malo razložita, kaj sploh je to - sem si pogledal spletni strani od teh dveh orodij, pa mi je še manj jasno, kot prej.

Hvala drugače za informacije, ki sta jih dala do sedaj, jype in jamiroq.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Še nekaj vprašanj

v User Manualu za Xen piše glede konfiguracije GRUBa:
An entry should be added to grub.conf (often found under /boot/ or /boot/grub/) to allow Xen / XenLinux to boot. This file is sometimes called menu.lst, depending on your distribution. The entry should look something like the following:

title Xen 3.0 / XenLinux 2.6
kernel /boot/xen-3.0.gz dom0_mem=262144
module /boot/vmlinuz-2.6-xen0 root=/dev/sda4 ro console=tty0

The kernel line tells GRUB where to find Xen itself and what boot parameters should be passed to it (in this case, setting the domain 0 memory allocation in kilobytes and the settings for the serial port). For more details on the various Xen boot parameters see Section 10.3.


Takšne konfiguracije nisem našel v navodilih za inštalacijo na Ubuntu server 8.04. Moj menu.1st vsebuje:
[...]
title Xen 3.2 / Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-19-xen
root (hd0,0)
kernel /boot/xen-3.2.gz
module /boot/vmlinuz-2.6.24-19-xen root=UUID=88a9127e-0b60-4e8a-853a-6ad9e15a4224 ro console=tty0
module /boot/initrd.img-2.6.24-19-xen
quiet

title Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-server
root (hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-16-server root=UUID=88a9127e-0b60-4e8a-853a-6ad9e15a4224 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.24-16-server
quiet
[...]

Se je menu skonfiguriral s pomočjo skripte?

Kakorkoli, zanima me, ali je torej sedaj možno bootati tako v Xen-enabled kernel, kot tudi v prejšnjega, "pure" 2.6 jedro? Kaj je fora opcije dom0_mem=262144 v official guide, ki pa je ni v moji konfiguraciji?

Tenks!
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

No, na to, da se očitno lahko logiraš tudi v "staro" jedro, sem si že sam odgovoril...
- Hoc est qui sumus -

jamiroq ::

dom0_mem je kolicina rama, ki je na voljo dom0 (hostu).
glede gruba pa bi jaz le se pri xen vnosu (kernel /boot/xen-3.2.gz) dodal dom0_mem in naceloma bi se moralo zbootat.

> Kako pa ga upravljaš? libvirt/enomalism?
libvirta nisem uporabljal. zgleda pa zanimivo.
enomalism pa je bil ~leto nazaj (verzije 0.5x-0.7x) taka bolj boga rec, je sicer deloval, vendar je bilo vse narejeno bolj na pol. pa namestitev je bila komplicirana. ce nic drugega je zgledal lepse (in predvsem bil malce bolj funkcionalen) kot argo, takrat edini drugi web interface za xen. kako je sedaj pa ne vem (razen, da pac spet drugace zgleda :P).

mock-up enomalismovega web-interfacea lahko drugace vidis tule.

krneki0001 ::

kaksna je razlika med xen in vmware, prakticno?
kaj je prednost xen, kaj vmware?
a ima xen kaksne omejitve glede na vmware?


Oboje je zelo podobno, saj so podpisali pogodbo, da bodo zadeve postandardizirali. To pogodbo so podpisal že leta 2007 med vmware, microsoftom in xen-om. Tako da se tile izdelki vedno bolj približujejo eden drugemu.

imagodei ::

Spet prosim za pomoč...
Potem, ko zaženem ukaz
xm create /etc/xen/xenguestvista1.cfg -c

dobim error:
Error: Device 768 (vbd) could not be connected. losetup /dev/loop11 /home/xen/xenguestvista1.img failed


Virtualna mašina se ne skreira. Kaj bi to pomenilo? Ali pošljem kakšno cfg datoteko, loge... Kaj bi rabili, da bi lahko povedali, za kaj gre? Edina vrstica, kjer sem karkoli nastavljal glede naprav je v cfg datoteki za bodoči Vista image, kjer imam zapisano:
disk = [ 'file:/home/xen/xenguestvista1.img,hda,w', 'phy:/dev/cdrom,hdc:cdrom,r' ]


Mi lahko kako pomagate?
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

rešeno.

namesto "file:" v vrstici "disk..." je treba uporabiti

"tap:aio:"
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Domeno imam zdaj up&running... A glej ga zlomka, ne pridem do virtualne mašine. Nekako bo treba zinštalirat polkna notri...

Guidelines?
- Hoc est qui sumus -

jamiroq ::

tale vodič zgleda obetaven. z windowsi na xenu se nisem nikoli ubadal (ni bilo procesorja, ki bi podpiral virtualizacijo).

imagodei ::

Gledam ravno tega... Pa ni efekta.

Torej, domeno imam pokonci, ne morem se pa na virtualno mašino nakačit, da bi lahko poinštaliral Polkna. Kako bi to izpeljal, mi ni čisto jasno.
- Hoc est qui sumus -

jamiroq ::

preko vncja, sej piše.

imagodei ::

Gre ne spljoh. Connection refused. Verjetno firewall?
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

No, zadevo sem približno uštimal. Ni bil fajrvol, je blo pa treba specifično napisat, na kateri kartici naj posluša (LAN IP) VNC server. Verjetno še nisva rekla zadnje besede.

Zdaj pa še enkrat, res bi prosil za odgovore. Kako upravljam virtualne mašine? Kot razumem, libvirt je v tej vlogi, ampak ne štekam, kako. Xen sem poinštaliral na ubuntu server, tako da nimam xwindow sistema. Ali predlagate, da ga poinštaliram (sledila bodo vprašanja kako to storiti, kateri xwindow manager naj namestim) in potem uporabljam lokalna grafična orodja, ali obstaja pri xenu kakšna možnost vgrajenega webserverja, da lahko upravljaš virtualne mašine preko weba?
- Hoc est qui sumus -

b ::

Najlažje je, če prebereš dokumentacijo ukaza xm ter konfiguracijskih datotek v /etc/xen. S tem se da narediti vse kar rabiš.

Če ti je to pretežko, potem za začetek predlagam, da poskusiš XenServer Express edition. Ko sem ga nazadnje gledal, je omogočal hkrati največ 4 VM-je, a za začetek bi to moralo biti dovolj. Tam naj bi bili zraven tudi kakšni bolj userfriendly management toolsi, a sam po tem še nisem imel potrebe.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napad na AES v virtualiziranih okoljih

Oddelek: Novice / Varnost
194877 (3686) poweroff
»

Virtualizacija - xen in vmware

Oddelek: Pomoč in nasveti
243192 (2946) Daedalus
»

dual boot xp/ubuntu

Oddelek: Operacijski sistemi
131760 (1641) misek
»

Izšel brezplačni VMware ESXi Hypervisor

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
257399 (4556) BlueRunner
»

Xen 3.0

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
123214 (2684) MrStein

Več podobnih tem