» »

Slovenska FreeBSD distrubucija

Slovenska FreeBSD distrubucija

terryww ::

zdravo

pravkar sem končal razvoj ene live linux distribucije za eno firmo in se je pojavila želja, da bi k prodanim compom dodali kaki brezplačni sistem, po možnosti razvit "v hiši"

predlagal sem, da bi prešel iz linuxa na fbsd zaradi varnostnih razlogov, stabilnosti (ječe, pf itd). No, in ideja je bila, da bi za vsak prog. ustvarili svojo ječo. Se pravi, naprej za high profile programe (frfox, opera, recimo kopete, pidgin itd) potem pa naprej po potrebi.

zdaj, ja, kaj bi imel ta os ponudit v primerjavi z npr. PCBSDjem... najprej, poudarek je na varnosti, torej bi štartali iz TrustedFBSD projekta, druga stvar pa je, da bi bile ječe skonfigurirane. In ob updatu oz pri namestitvi novega programa, se bi prenesla zraven recimo še konfiguracijska datoteka za ječo za ta program. Ob inštalaciji pa bi nek naš program poskrbel, da se naredi tudi ječa. Tako navadnega uporabnika nebi skrbelo več za razne luknje v npr firefoxu, ker tudi če bi bil recimo buffer owerflow root dostopa do compa cracker nebi dobil (to bi naj bil smisel ječ). Potem misel je šla v smer DNS caching itd. Ker so programi v ječah, ni problem naštimat recimo MLdonkey, ki bi poslušal na nekem portu in bi ljudje iz mobitela (Symbian in recimo OperaMini) dostopali do svojega compa in dodajali torrente ipd in ko pridejo domov, je zadeva dldana. Prek OpereMini se potem naprej lahko dostopa recimo do Webmina in se vidi komplet stanje mašin. Poznam admine, ki bi jim to še kako prav prišlo.

Compajlano bi bilo za i686 (32 in 64 bit) z dodatki za varnost (kot ima recimo fedora razne patche pri compajlanju). Sistem bi bil okleščen in varen kolikor je le mogoče (optimiziran kernel, security level 1,2). Komur je kernel preveč optimiziran, si bi recimo dldal kake druge kernele, ki bi jih pripravli (recimo za navadnega uporabnika se RAID podpora ne skompajla, bi pa bil na voljo kernel, ki bi imel to skompajlano).

Potem, za podporo, ki bi bila seveda plačljiva, se bi napisal program, ki prebral konfiguracijske datoteke pri uporabniku in bi uporabnik, ko bi pisal na support priložil povzetek. Če zajamra, da mu recimo internet sharing ne dela, se čekira poslan povzetek konfiguracije njegove mašine, se ga ustrezno spremeni in pošlje nazaj. To novo konfiguracijo odpre z našim programom, ki poskrbi, da se ustrezne konfiguracijske datoteke ustrezno prepišejo. Tako, da bi konec koncev imeli nek master program, ki skrbi za konstrukcijo ječ in na omenjen način uporabniku olajšal konfiguracijo.

Bila je recimo tudi ideja, da se naredi program, ki omogoča sinhronizacijo nastavitvev z nekim glavnim računalnikom (skratka, neka vporednica windowsu, kjer admini nastavijo nastavitve in jih prenesejo na prenosnike uporabnikov). Neka taka platforma bi verjetno dobila nekaj IT oddelkov, sploh ker vsak ITjevec ve, da zaupni dokumenti + windows = no-go. Ja, to se bi dalo tudi z linuxi. Prednost FBSDja pa so v tem primeru recimo ječe. Linux vzporednica ječam AppArmor laufa zaenkrat samo v (Open)Susetu in Ubuntutu, SELinux pa vemo kak je za administrirat.

Skratka, novosti so, imamo kaj za ponudit, uporabniku se marsikaj olajša, sploh z omenjenim načinom supporta. Za IT oddelke pa bi bila zadeva tudi dobrodošla oz za vsakega admina, ki skrbi za par compov.

Zanima me, ali je dovolj volje za nek tak javni projekt, ki bi ga recimo izpeljali s FBSD Slovenija al bo firma mogla nabavit par programerjev oz. v najslabšem primeru dala kar recimo fedoro uporabniku (pa ne da bi bila fedora slaba, ampak FBSD ima svoje prednosti). Nekje sem slišal, da država podpira odprtokodne projekte in mogoče se bi lahko zmenli tudi kaj v to smer.

Te stvari sprašujem kot nekdo, ki se mu zdi škoda, da bi take ideje končale na smetišču in ne kot delavec firme (čeprav, uradno nisem delavec, je blo samo študentsko delo, ampak nebomo komplicirali :) ).

Še to, isto sem vprašal na forumu FreeBSD Slovenija (na obeh forumih sem objavil, ker jih obiskujeta različna profila ljudi, in od obeh bi rad slišal mnenje), ampak na slo-techu čutim potrebo da dodam, da ni namen zagnati flame wara o FBSD vs linuxu (za to obstajajo specializirane mailing liste itd), ampak pogledat, ali je interes za ravoj česa takega.

terryww ::

Aja, dodal bi še, da so seveda vse ideje in (konstruktivne) kritike zelo zaželjene, ampak v prvi vrsti sem odprl temo, da vem kako naprej postopat - ali se bom sam 3/4 leta s tem špilal ali lahko naredimo kaj skupaj. Sploh zdaj ko imamo Center odprte kode Slovenije (http://www.coks.si/index.php5/Glavna_st... oz za FBSD http://en.coks.si/index.php5/FreeBSD.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kratek uvod v FreeBSD (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Operacijski sistemi
51465780 (29518) Prospekt
»

MySQL in czs

Oddelek: Izdelava spletišč
423601 (2691) krho
»

linux vs freeBSD

Oddelek: Operacijski sistemi
193166 (2863) 64202
»

2 vzporedna sistema

Oddelek: Operacijski sistemi
241159 (911) Tic
»

Openmosix in FreeBSD

Oddelek: Programska oprema
161055 (948) trs

Več podobnih tem