» »

Ogrevanje

Ogrevanje

mmmato ::

V bloku kjer stanujem sem kot edini dec zadolžen za kurjavo. Ogreva se 5 stanovanj (okoli 200m2) s plinom. Mi pa gre že počasi na jetra, da si sosedje stalno zmišljujejo kako toplo hočjo met. Prejšnji teden mi je soseda povedala da jo zebe, in da v sosednjih blokih menda zdaj ko je cel dan okoli ničle kurijo čez cel dan. Zraven mi še potoži da nima velik dnarja in bi rada letos pri kurjavi malo prišparala. Mene mraz ne moti, sploh ponoči mi je ql če je ql :). Poleg tega sem še šmrkovc, večino položnic mi plačujejo starši, tako da me račun za plin osebno ne udari po žepu.

Torej, sprašujem vas, kako kurite vi (časovno) in na kakšno temperaturo segrevate vodo. Trenutno imam nastavljeno dobrih 50 stopinj C, peč se ugasne zvečer za kašnih 7 ur.

EDIT: zamenjal ° tag
  • spremenil: mmmato ()

Djuro ::

Voda konstantno na okoli 55 stopinj, enkrat tedensko na 70 (zaradi legionele).
Centralna vsak dan od 6 do 22, sedaj ko je žena doma na porodniški, sicer pa takrat ko nikogar ni doma (služba,..) velja noči režim.
Podnevi 21 stopinj, nočni režim minimalno 17 (ampak nikoli ne pade pod 19, razen če bi elektrike zmanjkalo pa par dni).

kurjava je čedalje večji strošek, boš videl, ko boš enkrat na svojem.
Če si sam, ali imaš slabe dohodke zna bit ogrevanje precejšnje finančno breme.

K0K0 ::

Pri kateri temperaturi vode ima peč najboljši izkoristek ?

Odvisno od peči same. Maš nizkotemperaturne (kjer se voda v kotlu lahko ohladi tudi do 30 stopinj) in visokotemeraturne, kjer voda v kotlu ne sme pod 55-60 stopinj.
Ponavadi maš v navodilih diagram izkoristka.

gruntfürmich ::

visoka temp. peči bo hitreje zagrela stanovanja vendar bolj uničevala peč in več bo topl. izgub.
za ogrevanje sanitarne vode pa mislim da bi bilo ceneje, če bi se segrevala na elektriko v vsakem stanovanju posebej. če ima vsako stanovanje boiler, lahko s tem probate.

temperatura ogrevalne vode pa čisto različno; če imate talno ogrevanje, mora biti T zelo nizka, če imate samo radiatorje je lahko T visoka. bi se pa strinjal da je optimum nekje pri 50°C.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Tody ::

ja kakšen sistem mate pa to ? Na začetku sem mislu da boš napisal da ti premog notr mečeš :)

Ena stvar je da bi se dalo narediti termostate pa si sam prižiga in ugaša toploto. Druga stvar je da se dajo kupit naprave, ki se jih da na radiatorje in potem izmerijo koliko toplote si porabil or something in lahko vsakemu stanovanju na cent poveš koliko so zapravil.

Druga bolj (na začetku) draga stvar je pa da si vsako stanovanje nabavi svojo peč in svoj termostat in seveda s tem tudi svoj plin za števec. Mi imamo tako narejno, da imamo na dvorišču veliko cisterno z plinom in se pač ogreva vsako stanovanje kakor hoče.

mmmato ::

ja kakšen sistem mate pa to ? Na začetku sem mislu da boš napisal da ti premog notr mečeš :)

Dobr sej nismo na Kitajskem. Moje vprašanje ni blo namenjeno temu, da bi sosedi ki jo zebe zaračunal več. Sam zanimal me je kako naj optimalno nastavim timer in T.

Odvisno od potreb stanovalcev in toplotne izolacije objekta.
Recimo, pri dobro izoliranem objektu temperatura dolgo časa po prenehanju dovajanja toplote v radiatorje ne pade, zaradi akumulacije toplote v stene.
Temperatura 50 stopinj v radiatorje se mi zdi pri teh temperaturah primerna.
Kar pa se tajminga tiče je pa to bolj tricky vprašanje: nekdo, ki dela, gleda tv, je pač buden do 2h zjutraj, bi rad toplo do takrat.
Spet drugi ne more spat in vstaja ob 5h, in bi že rad imel toplo stanovanje.
Je pa po moje tako, da je za večino dovolj če ogrevaš med 5.30-6.30 do 22.00-23.00.

Kako prišparat: termostatski ventili, kalorimeter za vsako stanovanje in se potem plačuje po porabljenih kalorijah in ne po kvadratudi, kar je popolni nesmisel (mnogi imajo radiatorje odprte do konca, in kipana okna), izolacija objekta (kar pa mislim da že itak ni tvoja stvar)l.

BigWhale ::

Jaz ogrevam cca 200 kvadratov hise s plinom.

Temperatura je nastavljena takole:

5:50 - 7:30 = 22
7:30 - 15:30 = 16
15:30 - 22:00 = 22
22:00 - 05:50 = 19

Porabe je bilo v tem mesecu, ki je bil malo bolj mrzel v primerjavi z ostalimi jesenskimi miseci za kakih 300 kubikov. Give or take a few.

Ne vem pa ali je to dobro ali slabo. Ker nimam neke reference :)

Karaya 52 ::

Tisti ki imajo stanovanje na vogalu ali ob robu stene morajo imeti topla stanovanja. Ostali ki so v notranjosti in lahko kradejo toploto od sosedov pa enostavno zapirajo ventile na radiatorjih. Zakaj to pišem, ker poznam veliko oseb ki namesto da zapirajo ventile raje odpirajo (ne zračijo) okna.

klemenSLO ::

Pritličje + mansarda: cca 200 m2.
UNP Plin.

Žena je na porodniški tako da mam le 2 režima:
- od 7:30 do 22:30 21 C
- ponoči 17 vendar nikoli ne pade pod 19.

Temp vode 44 stopinj. Kar je čisto dovolj.
Peč ima pa funkcijo za leginonelo tako da 1x na teden sama ornk segreje vodo

2 meseca vseljen, tako da me tudi zanima koliko bo kej porabe plina.....

oolh ::

Ne vem pa ali je to dobro ali slabo. Ker nimam neke reference :)

Referenca je Pravilnik o toplotni zaščiti in učinkoviti rabi energije v stavbah.

Brezplačni program gradbene fizike dobiš na straneh URSE.
Svojo stavbo poznaš, tako da bo izračun s programom dokaj enostaven.
Če boš delal s programom prvič, uporabi poenostavljen način izračuna toplotnih mostov. V programu Gradbene fizike pri podatkih o projektu in stavbi pod "Dodatne opcije pri izračunu" obkljukaš ponujeno opcijo.
Po 4. odstavku 8. člena Pravilnika velja, da če imajo vsi toplotni mostovi v stavbi linijsko toplotno prehodnost Ψ(i) ≤ 0,2 W/mK ali Ψ(e) ≤ 0,1 W/mK (standard SIST EN ISO 14683), se lahko njihov vpliv upošteva na poenostavljeni način s povečanjem toplotne prehodnosti celotnega ovoja stavbe za 0,1 W/m2K.
Kar ti prihrani ogromno dela in bo za osnovni vpogled povsem dovolj.

Glede na dobljen izračun nato izdelaš simulacijo med ceno zdajšnje porabe energije in ceno investicije v dodatno toplotno zaščito stavbe ter tako pridobljenimi prihranki. Neznana spremenljivka pri simulaciji bo prihodnja cena energentov.
S čimer si ne velja pretirano komplicirati izračunov; navzdol tako ne bodo šle, tako da je izračun z zdajšnjo ceno zadosten pokazatelj kaj se ti splača. In splača se še preveriti pri energetskih svetovalcih, kako je z razpisi subvencij za toplotno izolacijo zunanjih sten.
Leta 2003, ko sem jih jaz pridobil, so sredstva bila tudi še za gradnjo sistema sončnih kolektorjev, za toplotne črpalke in za ogrevanje s kotli na lesno biomaso. Kakšno je stanje z razpisi zdaj, bo potrebno preveriti.

Zgodovina sprememb…

• spremenil: oolh ()

gruntfürmich ::

--------namesto da zapirajo ventile raje odpirajo (ne zračijo) okna.

ja, to je velik problem. nastal pa je samo zaradi tega, ker ne plačuje vsak koliko porabi, pa tudi posledica navadnih ventilov na radiatorjih, ki imajo samo funkcijo vklop izklop, vmesna regulacija je prektično nična. če pa bi imeli na radiatorjih termostatske ventile, pa bi regulacija bila veliko bolj enostavna in ne bi prihajalo do luftanja in kurjenja obenem.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

DuleKrtola ::

Imamo plinsko peč v 2-nadstropnem bloku, peč je v pritličju. Kakšen tlak v sistemu je potreben za tako višino? Vodo se torej pumpa kakih 6-7m visoko (=2 nadstropji). Vode v sistemu je bilo za 1bar, in zaradi tega je sosedi v 2. štuku menda odneslo ventil na radiatorju. Je 1bar res pretiran tlak?

BALAST ::

Kaj je s tabo 1Bar ni nič, ogrevalne napeljave v večnadstropnih objektih preizkušajo na 8bar, za normalno delovanje je pa nekje priporočen 1bar.
Tako da ti sosedu povej da je verjetno nekdo ventil fizično poškodoval.

Tody ::

ja na moji peči skos kaže 1 bar. Sosed te hoče nategnit da mu daš za nov ventil :)

Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15941322 (10771) konspirator
»

ogrevanje hiše s termostatskimi ventili

Oddelek: Loža
4818567 (10412) vinetu
»

Stroški centralnega ogrevanja

Oddelek: Loža
419578 (8026) Pyr0Beast
»

Varčevanje študentov - stanovanjski stroški