» »

Izračun največjega člena zaporedja

Izračun največjega člena zaporedja

pulstar ::

Dano mi je bilo zaporedje An = 3n2(5/6)n (dve in n sta potenci). Poiskati moram največji člen zaporedja, se pravi, njegov indeks. Nikjer nisem našel nobenega zgleda ali formule, s katero bi rešil primer, imam pa idejo, da bi zadevo lahko rešil z odvodom, katerega bi izenačil z nič (iskal bi lokalni maksimum, oz. pri katerem n bi bila funkcija(zaporedje) največja). Naj odvajam po pravilu produkta ali kako drugače, saj mi s prvim postopkom še vedno ostane (5/6)n, pridobim pa le še novo težavo(ki se ji reče naravni logaritem.:)) Vem, mogoče je res precej trivialna naloga, a jaz nikakor ne najdem rešitve....Vsaka pomoč bi bila nadvse dobrodošla...

McHusch ::

Očitno ti ne znaš odvajati. Če prav odvedeš to svojo funkcijo, dobiš


Prva dva faktorja itak ne moreta biti 0, torej rešiš samo kvadratno enačbo po n. Če tega ne znaš, bog ti pomagaj.

PS: Utemeljiti moraš, kaj si sploh odvajal. Funkcije an, ki slika iz naravnih števil v realna, ne moreš, ker ni zvezna. To se mogoče zdi nepotrebna formalnost, ampak rešuje točke na kolokviju. ;>

pulstar ::

Hvala za pomoč! Vendar imam še eno vprašanje: kako si dobil prvi člen 3 na n-1? za drugi člen (5/2) na n pa predvidevam, da se je vtihotapil škrat in spremenil pravo vrednost, ki je po mojem (5/6). Načeloma sem se že sam prej prebil do končne rešitve, a nisem zaupal in sem vprašal... Naloga pa je sedaj pravilno rešena. Še enkrat najlepša hvala za pomoč!

Blazzz ::

Bi vsaj poskusil resevati vendar mi ni jasno kaksno zaporedje je to, za potenco lahko drugic uporabis npr. 3^n. Drugace bi pa lahko reseval kot A_(n+1) < A_n in poisces n pri katerem to velja, tisti n je tvoja resitev.

lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

matematika-zaporedja (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
565981 (4817) lebdim
»

Matematika: Deljivost naravnih in celih števil.

Oddelek: Šola
193007 (2809) lebdim
»

Matematika - FMF (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8710035 (7768) sherman
»

Matematični kenguru 01 (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9519890 (13058) UrškaSonček
»

Matematika

Oddelek: Šola
192055 (1345) modic666

Več podobnih tem