» »

Matematični kenguru 01

Matematični kenguru 01

1
2
»

Athena89 ::

Js sem tut reševala za 3. in 4. letnik gim. Ima kdo slučajno že pravilne rešitve?
Treniraj trdo, zmaguj z lahkoto!

mchaber ::

CBEBDACE DDCDEAAC ACABCBBB
.

Looney ::

Argh... takoj ko sem prišla domov sem ugotovila, da sem zasrala dve sicer simpl nalogi. Grrrr



Evo moji odgovori:


Kamele pobarvane z eno barvo 4
Seštevek kart 12
Odpade karta s številko 5
Naloga s sodimi stoticami in enicami: 12
Peter 92 kg
Seštevek pik na kockah: 20
Števil s seštevkom števk 15 je 2× več kot tistih s seštevkom 25
kvader... 216 (vsaj zdi se mi, da je bilo vprašanje koliko je lahko volumen)
Reka 1/2
Razdalja od A do B koren iz 17
Katjin sošolec: Luka
Premic, ki oklepajo kote 6???
Tista naloga s f(x)=|5×sinx-3|... največji x=3 (za to nalogo sem se šele doma spomnila, da je to prav... vsaj upam, da je)
Hm hm ...praštevila... ravnokar ugotovila, da jih je očitno neskončno mnogo... vsako sodo št na 4. potenco + 1. :(


Kaj so bile še ostale? Ne spomnem se.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Athena89 ::

hvala, mchaber.
se morda spomni kdo, katera je bila zadnja naloga v drugem sklopu? me ful zanima, ker vidim, da jo mam narobe... predvidevam, da so bli tisti kenguruji, barvanje pa to, ampak nisem ziher.
Treniraj trdo, zmaguj z lahkoto!

Looney ::

Opsss... tista s sinusom... 8 je rešitev.

Ojej... kaj sem izjavila... Praštevila soda... omfg kje živim???
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

PrimozR ::

80 pik tukaj. Glih še, da grem na regionalnega. I suck though...

Looney ::

Eh pri nas pa še ni rezultatov ampak mislim, da se pri nas z 80-imi ne pride naprej.:|
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

PrimozR ::

www.dmfa.si/rezultati.html. Je blo že učer gor.

mchaber ::

>80 pik tukaj. Glih še, da grem na regionalnega. I suck though...

80.75 here:D I second that! Za regionalnega pa nevem.
.

Looney ::

Rezultati so gor ko jih profesorji dajo gor. Naših še ni.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

thedaydriver ::

70 pik --nekam slab sem bil
vsekakor je to moje mnenje

PrimozR ::

OMG, jest bi postrelu take prfokse. Like povsod dajo gor rezultate TAKOJ. Kle vs pa jebejo.

Looney ::

Bom že preživela. Itak mi ni toliko do področnega.:P
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

zdobersek ::

Smo danes s profesorico užgal debato in prišli do zaključka, da je na teh kengurujih več logike kot prave matematike.

bluefish ::

in koliko časa ste porabili za to ugotovitev >:D:P .

M-XXXX ::

Smo danes s profesorico užgal debato in prišli do zaključka, da je na teh kengurujih več logike kot prave matematike.

Ma ne??0:)
Je pa področni del bolj na matematki:8)

Looney ::

A dej... najslabše leto... 75.75. :( ... zajebala naloge za 3 pike...!:\

Kje so časi ko sem imela po 115 pik...:O


Kateri letnik pa ste vi drugi? 3. ali 4.?
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

PrimozR ::

4.

mchaber ::

4.:D
.

Looney ::

Ok, potem se lahko tolažim, da sem leto mlajša.:D
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

PrimozR ::

Jest pa da nas prfoks ač bolj slabo nauči. Magister pač, ki mu je vse simpl ko pasulj.

Looney ::

Mislim, da to nima kaj dosti veze z matematiko v šoli.:P
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Looney ::

A lahko kdo pove kako se zadnjo reši? Me matra... :P
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

mchaber ::

Razstavljaš z razliko kvadratov, dokler ne prideš do... ( 3^4 - 1)×(3^4 + 1), torej 80 × 82
.

Looney ::

Uf
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

PrimozR ::

Uf. Jest sem probaval (jeba, ko ni kalkulatorja). No, potem sem dobil, da se tista cifra, ki jo dobiš, lepo deli z 80. Ker je samo ena izmed možnosti nekineki x 10, je bilo očitno, da je ta ane.

Athena89 ::

O, šit, kk sem zabita;( mela sem 87 pik - eno nalogo za 4 točke sem imela narobe, nisem pa rešla dveh za 4 točke in štirih za 5 točk... :( ... se pa tolažim s tem, da bi rešla še katero, če mi ne bi blo treba pol ure prej oddat :D (yeah, right ;) )

a kdo ve kdaj bodo rezultati postali uradni? in pa kaj sploh pomeni 87 pik? pomoje bom tam nek na polovici:\ sicer je pa itak različno od šole do šole... kje so časi, ko smo meli skor vse pike :))
Treniraj trdo, zmaguj z lahkoto!

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Athena89 ()

Looney ::

Jaz sem imela pa 4 za tri pike narobe(wtf???), eno za 4 in eno za 5, rešila pa nisem dveh za 4 pa dveh za 5.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Athena89 ::

uf, tebe so pa res tiste "ta lahke" najbol zafrknle
Treniraj trdo, zmaguj z lahkoto!

Looney ::

Ja... ni mi še čist jasno kako mi je to uspelo... dejansko sem imela več tistih za 5 pik prav kot tistih za 3.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

PrimozR ::

Athena ker letnik? Sicer pa, jest sem nekje na polovici, en malček višje (mislim da nas je 23 pisalo, bil sem 10.)

Ktj ::

Ma ta kenguru je čista loterija..... Men osebno se zdi kenguru najteži laži je že na regijskem najlaži pa na državnem.

Looney ::

Are you kidding me? Kenguru je sama logika, medtem ko moraš za regijsko/državno znati še kar dosti matematike.:D
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Ktj ::

Niti ne.... ker če je kenguru sama logika zakaj je pa potem to matematično tekmovanje...

M-XXXX ::

Mogoče ne sama v večini pa je. Na področnem pa je VELIKO večji povdarek na matematiki (that was the point)

Athena89 ::

@PIP: 4. letnik sem....kako pa vi že veste mesta, vam jih že na netu piše al ste od koga iz šole zvedli?
Treniraj trdo, zmaguj z lahkoto!

PrimozR ::

V šoli smo mel rezultate. Priznanje dobi 7 najboljših, 10 nas gre naprej.

steev ::

A ni drugo tekmovanje izbirno in nima veze s šolskim. Profesor določi kdo gre naprej (pri nas gleda po ocenah). Se pravi ti sploh ni nujno biti na šolskem, da gres naprej.

EDIT: Govorim za gimnazije.
:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: steev ()

PrimozR ::

Nop, zmer je blo tko, da je bil šolski osnova za naprej. Pol je pa glede na dosežene pike določeno št. mest za šolo.

Athena89 ::

Pr nas je tk, da lahko gre naprej na regijsko kdor želi, ne glede na šolsko tekmovanje.
Treniraj trdo, zmaguj z lahkoto!

r5r ::

Eno je Kenguru drugo pa Vegovo tekmovanje.

Na regijsko Vegovo tekmovanje gre lahko IMHO vsak, saj se jih itak premalo prijavi za izvedbo šolskega tekmovanje.

IMHO ima Kenguru samo eno stopnjo.
And it makes me wonder.

UrškaSonček ::

Jaz imam pa podoben matematičen problem (kot 5. naloga z dominami). :8) Vem, da je že 2 leti odkar se je pisalo v to temo ampak saj včasih je treba osveževati stare teme, kajne? ;)

Na faksu moramo narediti seminarske naloge tudi pri matematike (joj, ta Bolonjski študij. :P) in meni se je malce zataknilo... zato Vas prosim za pomoč.



Moje rešitve:
1. naloga: vse domine v ležečem položaju
2. naloga: našla sem 8 načinov
3. naloga:
1 domina - 1 način
2 domini - 2 načina
3 domine - 3 načini
4 - 5
5 - 7
6 - 8

Nalogo znam rešiti (no, mislim da je prav) s premikanjem domin, težava pa je, da tega matematično ne znam dokazati. Glede na najdeno na internetu bi rekla, da se dokaže z Diofantskimi enačbami ali indukcijo... kako pa to narediti? Pojma nimam. ;((

Če ima kdo od vas preveč časa in dovolj dobre volje, da bi se temu posvetil se že v naprej zahvaljujem. :D

overlord_tm ::

Fibbonacci?

UrškaSonček ::

Hvala za predlog. :D

Mi je na Izklopu tut en to predlagu:
Glede na prilozeno sliko, bi stevilo domin moralo biti:

1 -> 1
2 -> 2
3 -> 3
4 -> 5
5 -> 8
6 -> 13
...
n -> [n-1] + [n-2] (se pravi fibonaccijevo zaporedje)

Postavi prvo domino v zgornji levi kot. To lahko nareids na dva nacina (ce nimas deske 1x2), in sicer da je stojeca, kar ti da desko z dolzino krajso za eno enoto. Druga moznost je, da je domina lezeca, kar pomeni da mora biti ena domina nujno pod njo. To ti da za ostanek desko dolzine manjso za dve enoti. Edino kar ti preostane je, da sestejes kombinacije, kjer je deska manjsa za eno enoto in za dve enoti -> fibonaccijevo zaporedje.
Upam, da je ta resitev sprejemljiva.


Za enkrat mi še ni use točno jasn kako to napisat za moj primer (joj, js pa mta :().

overlord_tm ::

Linearna dvoclena rekurzija je to pomoje. Domine lahko polozis na 2xn dolgo plosco na toliko nacinov kot jih lahko polozis na 2x[n-1] in 2x[n-2] plosco. Zacnes potem pri 2x1 plosci (lahko tudi pri 2x0). Na 2x1 plosco lahko polizis domino na en nacin (ker pike ne stejejo, je domina simetricna in ni vazno kako je obrnjena). Na 2x2 plosco lahko polozis dve domine na 2 nacina (obe pokoncni, ali obe lezeci). Potem pa gres na visje n-je. Recimo za n=3 imamo plosco 2x3. Po predpostavkah znas pokrit 2x[n-1] in 2x[n-2] (torej 2x2 in 2x1) plosce. Potem pa samo gledas na koliko razlicnih nacinov lahko koncas pokrivanje. Ce ze imas pokrito 2x2 (2x[n-1]) plosco, imas zraven samo se eno mesto, na katero lahko domino postavis na en nacin. Ce imas pokrito 2x1 (2x[n-2]) plosco, potem lahko pokrivanje 2x3 (2xn) plosce dokoncas na dva nacina (dve dominoi vodoravno ali dve domini navpicno).

Po naivnem premisleku bi rekel da potem lahko 2xn plosco pokrijes na toliko nacinov kot lahko pokrijes 2x[n-1] plosco plus dvakrat toliko nacinov kot lahko pokrijes 2x[n-2] plosco. Naj bo G(n) funkcija ki pove, koliko pokritji 2xn plosce obstaja. Torej bi rekli G(n) = G(n-1) + 2*G(n-2). Amopak ni pravilno, ker ce dobro pomislis je eden od nacinov pokritji 2x[n-2] plosce ze vsebovan v pokritju 2x[n-1] plosce (nacin, kjer so domine navpicne).

Na koncu prides do formule: G(n) = G(n-1)+G(n-2), kar so ravno fibbonaccijeva stevila. Obstaja tudi eksplicitna formula, do katere prides prek resevanja zgornje rekurzije. Verjetno ste delali na fakus, drugace ne vem kaj bi bila fora da vam dajo tako seminarsko :)

UrškaSonček ::

Oooo hvala ti fuuul. sploh si ne predstavlaš kok si mi pomagu. :D
rešuješ mojo oceno za mto ^^
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

matematika - pomoč

Oddelek: Šola
213693 (2748) lebdim
»

matematika-zaporedja (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
565988 (4824) lebdim
»

Stevilo kvadratov vzorca

Oddelek: Šola
172136 (1770) lebdim
»

Matematika: Deljivost naravnih in celih števil.

Oddelek: Šola
193009 (2811) lebdim
»

Pomoč: kako naštudirati domine

Oddelek: Šola
71348 (945) marko29

Več podobnih tem