» »

Vsecna in koristna raba novih materialov v vsakodnevnem zivljenju

Vsecna in koristna raba novih materialov v vsakodnevnem zivljenju

Calligula ::

Vsec mi je recimo, da kaj takega prehaja v dnevno rabo:
KLIK

antonija ::

Nocem izpadet tecen, ampak a lahko drugic napises malo vec kot pol stavka in sele nato prilepis link?

Drugace je pa to ena od nenewtonskih tekocin. Eno tako so recimo naredili pri braniacu, ko je John Tickle hodil po pudingu (corn custard cream).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

.:noir:. ::

Zanimivo kako to da se tega ni spomnil ze kdo drug kdaj prej.

Bi bilo mozno da bi bil ta oz. kak drug material s podobnimi lastnostmi odporen tudi na recimo vecje sile (npr. strel iz orozja).

globoko grlo ::

bi res bilo zanimivo videti kako se obnese pri večjih obremenitvah

recimo kkšw bike DH in bližnje srečanje z bukvico

Kam gre pa vsa energija? Zanimivo, zanimivo.

antonija ::

Energije ne gre nikamor. Ce na nenewtonsko tekocino apliciras mehanski stres se viskoznost tako zelo poveca, da izgleda trdna. Kot bi imel na svoji povrsini cist taprav scitnik iz plastike/kovine, samo da ko mehanskega stresa ni zadeva ostane "tekoca". Vse kar naredi je to, da energijo udarca (ki je ponacadi zbrana na zelo majhni povrsini) razprsi po celotni povrsini in s tem dovolj zmanjsa silo da ne pride do poskodb.

EDIT: Ce ste pozorno gledal video ste opazili da ze navdno kladivo lepo odkrusi tisti material. Za bulletproof material se pa ponavadi uporablja plastovite materiale, ki se ob stiku s projektilom unicujejo in "pozirajo" energijo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

Thomas ::

Poleg tega je potrebno poudariti, da je izraz "newnewtonske" samo figure of speach. V resnici jih F=m*a vektorsko, čisto dobro opiše.

Kljub temu, je zadeva fascinantna in verjetno zelo uporabno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

globoko grlo ::

sej to me je zanimal, absorbcija energije

naslednji korak je pa nano suit

antonija ::

Tale video dost lepo predstavi kaj ne nenewtonska tekocina. Sicer je v neobremenjenem stanju veliko manj viskozna kot pa tista na prvem videu, princip je pa enak. Teh videov je na youtube-u polno.

Se malo manj popish video: klik
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

jype ::

globoko grlo> naslednji korak je pa nano suit

To je uporabno kvečjemu za Kučana :)

globoko grlo> sej to me je zanimal, absorbcija energije

Žal tega ni prav veliko - glavna razlika je, da bi te navaden ščitnik žulil in omejeval pri gibanju, takle te pa ne - razen ob zelo hitrih gibih. Drugi plus je, da se ščitnik ne prilagodi natančno tvojemu telesu, tale reč pa se.

Za "bulletproof" potrebuješ precej trše reči - pa tudi to ne pomaga, če nisi dovolj težak - gibalna količina krogle, ki se prenese na celoten neprebojni jopič, ti še vedno pusti modrice in te premakne kot dobro pomerjena brca.

antonija ::

to nima neke veze z "nano" znanostjo. Tukaj gre za cist enostavno povezavo med mehansko obremenitvijo in viskoznostjo. Vecina snovi (ki jih imenujemo newtonove tekocine) se obnasajo tako, da je njihova viskoznost predvsem funkcija temperature. Torej puter je v hladilniku trd, na segreti ponvi je pa tekoc. Manjsi del snovi (ki jih imenujemo nenewtonovske tekocine) se pa obnasajo tako, da je njihova viskoznost funkcija temperature IN mehaske obremenitve. Ce drzimo temperaturo relativno konstantno lahko preucujemo samo povezavo med mehanskih stresom in viskoznostjo.

V videu so sicer uporabili cornstarch (koruzni skrob), amapk jaz sem isto opazil pri pudingu iz vrecke (cokoladni ali vanilijev puding, ena zelooo strara jugoslovaska firma, dober puding): ko imamo enkrta pravo razmerje prah/mleko (mleka ne sme biti prevec), potem izgleda zadeva kot nek sluz. Takoj ko ga probamo malo bolj agresivno mesat postane zadeva trdna kot kamen. Try it, its fun!:))
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

pablic ::

Thomas tukaj te moram popraviti: newtonska tekočina je tista tekočina, kjer je viskoznost konstantna, oziroma z drugimi besedami se strižna napetost spreminja linearno z gradientom hitrosti. Nima veze z F=m*a.

Primer newtonske tekočine: voda
Primer ne-newtonske tekočine: barva, med, kečap

Newtonian fluid @ Wikipedia
Non-Newtonian fluid @ Wikipedia

V bistvu se tekočine večinoma ne popisuje z enačbo F=m*a, ampak kontinuitetno in gibalno enačbo, včasih še energijsko, se pravi ohranitev mase, gibalne količine in energije.

Thomas ::

> Nima veze z F=m*a.

Seveda ima vezo. CELA mehanika počiva na tem Drugem Newtonovem zakonu. Plus na tretjem, seveda.

Tekočine tudi vse, tudi tiste, ki se imenujejo "nenewtnovske".

Trust me!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

No ja, po moje je pablic želel povedat, da s F=m*a si precej težko pomagaš pri opisovanju - čeprav enačba drži, nič ne pojasni, zakaj se tekočina obnaša tako kot se.

antonija ::

Nerodno ime... poopie. And now for something completely different: /ontopic
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Thomas ::

Ne, ne. F=m*a vektorsko, MORA pojasniti še tako eksotično mehansko obnašanje katereregakoli makrotelesa znotraj Sončnega sistema.

Malenkostni relativistični popravki za Merkurjevo orbito naprimer, nimajo nobene zveze s temi materiali. Niti kvantomehanski pojavi ne igrajo takšne vloge, da bi pri teh eksotičnih tekočinah bili kakorkoli merljivi.

Sam preljub F=m*a vektorsko -- ali ekvivalentni derivati!

Mehanika kapljevin je znotraj Newtonovih zakonov. Znotraj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

perci ::

Torej, a bi mi tole prov prišlo za nogometne ščitnike?
O temle govorim.


Pa kje se to da dobiti? In kolk stane zadeva? Na fuzbalu se tko lomimo, da bi mi tole hudo prav prišlo, navadni ščitniki mi pa malo najedajo.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: perci ()

kitzbrado ::

Thomas, vse kar praviš, je res, pa te je kljub temu pablic ustrezno popravil. Gre za definicijo newtonske oziroma ne-newtonske tekočine.

Drugače povedano: ime "ne-newtonska tekočina" ne pomeni, da Newtnovi zakoni zanjo ne veljajo.

Thomas ::

Ja kaj sem pa jaz rekel?

Jaz sem rekel toole:

>> Poleg tega je potrebno poudariti, da je izraz "newnewtonske" samo figure of speach. V resnici jih F=m*a vektorsko, čisto dobro opiše.

Ni me treba popravljat, kadar nisem rekel NIČ narobe.

OKAY?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

antonija ::

scitniki za fuzbal so namesceni na pretezno to del telesa, in sicer pred piscal. Verjetno so materiali, iz katerih so trenutni scitniki trsi, lazji in vsestrasko bolj primerni kot pa nek gel ki lahko po potrebi dobi izredno visoko viskoznost. Je pa res res da bi to bli res 1337 fuzbal scitniki. >:D
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Keyser Soze ::

Bi se prav geekish prilagodil zlomu golenice in piščali. Tale ščitnik namreč.>:D

Nah, fun bo bil, ko bodo uspeli spravit snov v takšne ekstreme kot so voda vs. železo. Takrat bo obmetavanje z "vodnimi" balončki dobilo popolnoma nove dimenzije.:D
OM, F, G!

gruntfürmich ::

pri teh nenewtonskih tekočinah se pritisk porazdeli po celotni ploskvi ali samo postane 'trdna' ob delovanju sile?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Luka Percic ::

Postane trdna, ter posledično porazdeli pritisk po površini "novo-nastale plošče".


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

fizika//viskoznost tekočine

Oddelek: Šola
71070 (1002) seminal
»

Prvi tekoče-kovinski hladilniki za množice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Hlajenje in navijanje
9513409 (7975) driver_x
»

Zanimiva tekočina

Oddelek: Znanost in tehnologija
102248 (1437) Roadkill
»

zakaj kamen odskakuje po vodi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
666605 (5075) Thomas
»

Steklo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
22215801 (13223) Thomas

Več podobnih tem