» »

Vodni blok

Vodni blok

Yacksy ::

Doma (obrtna delavnica in en fejst majster) mislm nardit blok, ki bi pasal na mojga XP ja. Zanimajo pa me osnovna pravila. Kaj moram pazt pri izdelavi? Kolk mora bit debel kos bakra? K se tut v pokrov ureže kanale? Kako naj jih obrnem? Kaj je fora teh novih fabriških blokov? Kaj je bolš: več prekatov ali širši prekati? Mogoče kdo ve za kakšno stran, kjer je izdelava podrobno razložena?

Hvala!

segi ::

Ne se zajebavat! Kupi ga od boeinga ker boš za material dal več kot za cel blok.Kje pa so še živci ki jih boš zgubil???
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

Yacksy ::

Bloka be bom jest delau, ampak en majster. Če zna eno CNC popravt nad katero je vsa Nemčija obupala, bo pa tut v en baker par kanalov urezau. Dons sm mu stvar omenu, pa je reku de je stvar izvedljiva. Tolk pa tut nism prfuknjen, de bi šu sam blok delat. Nisem še za u Polje. K bi bil baker debeline 1 cm dovolj? Boeing je uporabu 1,5 cm. Kolk pa sploh zdej stanejo tisti bloki?

AvAkI ::

na pamet: -Al=8.000sit
-Cu=12.000sit
To pa z vsemi prikljucki.
Nisem cist siguren...:P
~*-,._.,-*~> SLOVENIA THE BEST! <~*-,._.,-*~

segi ::

Cene so točne!:D
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

TESKAn ::

Eh, užitek je sam neki nardit, če pa pol zadeva še deluje...je pa sploh zakon:D.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Yacksy ::

E TESKAn, ti si car. Končno eden, k misli tako ko jest. V skrajnem primeru pa bom itak kupu boeingov blok. Sam zakaj bi stran metau 12 jurjev. Zdej pa nej mi en pove kej o izdelavi samga bloka in nehajte jamrat o riziku, k se ga sam še predobro zavedam.

morphling1 ::

Home made rula! Tu imate step by step kako sem jaz naredil svoj zmagovalni blok:
check this out . Glede stran metanja denarja se pa motiš 12K je za tako kompliciran cnc blok min.(3h frezanja na zelo profesionalni mašini) ceneje skoraj ne moreš naredit, ravno zato se bom spet malo vrnil za risalno mizo in probal naredit kaj lažjega za izdelavo.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Jebiveter ::

morphling1: Ta tvoj "custom blok je dost lazji za nardit pa mislim, da pride dost manj materjala, rajt? Drugace pa zgleda QL vsaj kar se zunanjosti tice:D

Aja, BTW: A se ti slucajno spolnes unga bloka ki si ga zame delal (velik, nekaksen "S" dizajn pretoka vode,....)? A imas slucajno kje CAD fajl (skico) za ta blok? Ker bi rabu vedet kje potekajo kanali..:\
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Boeing ::

če imaš kako starejšo plato, pazi predvsem na to, da bo blok šel lepo gor oz. mimo kondenzatorjev...
potem bodi pozoren na višino stopničke (1mm je minimum!), ter na popolno ravnost in gladkost spodnje površine.
kar se tiče samih kanalov, en sam nasvet: use imagination and thermal equation ! :D
pazi še na to, da boš zagotovil ustrezno tesnenje med pokrovom in blokom samim (razne variante zalivanja z silikonom od zunaj niso dobre!), to se pravi 4 M4 vijake minimalno, več je samo dobrodošlo.
to bi blo nekako vse, drugače pa lahko vprašaš še kaj na mail mene ali pa morphlinga, ti bova rade volje odgovorila.
LP
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

morphling1 ::

Jebiveter, spomnim se bloka, nimam pa acad slikce kako potekajo kanali, poznam obliko samo ne spomnim se več mer.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Boško ::

A bi mi lahko prosim povedal, kolk so lukne na plošči narazn?? Bi lepo prosu, ker vem, da mate natančno zmerjen!

Hvala!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Boško ()

Jebiveter ::

morphling1: tnx anyway, sam me se nekaj zanima: kako ti je ratalo tako zamasit lukne, ki zi jih zvrtal? Izgleda, kot da si dal not en bakreni "cepek" in ga potem zalil z cinom sam mi ni jasno kako (je med cepom in steno lukne malo nic placa)!
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Boeing ::

Jebiveter: temu se pa reče natančna izdelava in preračun :)
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Yacksy ::

Ne me narobe razumet kar se tiče Boeingovih blokov. Res se ne dajo cenejš nardit in videt so videti zelo dobri. Svaka mu čast. Kar se pa tiče moje izjave, da bi vrgu stran dnar, ste me pa čist narobe razumel. Jest bom doma narjenga dobu praktično zastonj. Mogoče bom moral dat za material, to so pa tut vsi stroški.

Kaj pa če je debelina večja od 15 mm? Je pol to bolš?
Plata pa bo bla Abit KR7A. Moram jo še dobit, de bom vidu kolk šrok blok lahko nardim.

Kaj pa če so dimenzije bloka večja od površine proca? Je pol to kej bolš?

Hvala

Boeing ::

Yacksy: vse, kar je pod 80*60mm zunanjih dimenzij bloka, mogoče še celo malenkost več, bo čisto lepo šlo na vsako ploščo, za KR7A pa ti lahko zagotovim, ker jo imam tudi sam, da sedejo gor še večji kosi. Preden pa se spraviš za risalno desko (oz. autocad :)) pa si vsaj priskrbi mere procesorja... ki pa so 50.25x50.25x2.72mm (brez jedra, z jedrom 3.98mm).
kar se tiče debeline: 15mm brez pokrova oz. do 25-30mm z pokrovom je nekje optimalna višina bloka... kar je manj, ne h ladi dobro, kar je več, ni izkoriščeno in je samo nepotreben dodatek pri teži.
LP Boeing
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Yacksy ::

Sej zdej sam preučujem teorijo. Plata pa proc pa bosta šele 15. (plača), izdelave pa se bom lotil šele tedaj. Oh in sploh pa moram use to načrtovat z majstrom. Kaj pa veš, mogoče bom lahko celo naredil tak blok kot Boeing. Ne vem kakšne so meje mašinerije v delavnici. Znanja pa majstru ne manjka.

Boeing, k je pretok po vseh kanalih enako dober? K bi se dalo še kej na tisstem bloku izboljšat.

Pa bi bilo hlajenje kej boljše, če bi blok segal čez proc maksimalno kolikor bi mama plata dovoljevala?

Boeing ::

Prvo pravilo načrtovanja:
Vedno, kadar načrtuješ kako stvar, moraš predvidet tudi postopek izdelave le te. Če tega ne narediš, ne narišeš oz. napišeš na načrte ali v opombe, potem se ti zna zgoditi, da boš dobil ven kup dreka. Če pa hočeš to predvideti, pa moraš poznati tudi lastnosti mašinerije, ki jo imaš na razpolago, in temu primerno lahko tudi prilagodiš konstrukcijo in izdelavo. Jebiga, tako pač je.Vsako stvar se da izboljšat. Tudi M&B bloke. So pa ti bloki doterani že tako daleč, da ti kaj veliko na obstoječem dizajnu niti ne preostane več...
LP Boeing
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Yacksy ::

Sem se dones pomenu z majstrom, pa sva se odločila, de bova izdelala običen S blok. Sej veste kaj mislm. Pač ne bo spirale. Po mojem bo ta stvar isto dobra, saj poleg lepšega estetskega izgleda, nimajo bloki z več kanali ne vem kaj velike prednosti. Po mojem je veliko bolj važen stik s procom. Oh in sploh pa je baker tako dober prevodnik, da je važn, de voda sam teče že. Temperatura sistema, je vendarle odvisna od temperature. Pač je treba, za tiste spirale veliko dela, ki pa po mojem ni vreden končne razlike v temperaturi. K ma mogoče kdo podatke kolk je razlika Boeing?

Pa še eno vprašanje za Boeinga. Majstor mi je reku, de bi stik med blokom in ploščico zacinu. Bi bla to varianta? Sej se blok ne bo odpirau.

Odloču sem se za baker z merami 60x80x20. Po mojem bo to zadostovalo. Pa še 5 mm ploščica. Kolk pa mora imeti smrekica premer?

Hvala!

krucymucy ::

to bo težko k svina...
boeing: a so TB-ja mere proca enake - višina jedra?

Boeing ::

Yacksy: zaciniš lahko, ampak slej kot prej boš moral sistem odpreti in ščistiti, in najkasneje takrat boš klel samega sebe...

krucymucy: ja, to so mere TB-ja, Palomini pa so tako ali tako popolnoma enaki. LP Boeing
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Windi ::

Mi lahko kdo pove, kako bi naredil dober pritrdilni mehanizem ali pa stran, ker sem se spravil enega delati ampak sem ga nerodno pritrdil in procesor je šel saj veste kam.

krucymucy ::

Se pravi, da je jedro visoko 1.26mm ... ve kdo koliko so debele tiste ploščice iz mlacoma?
Ker se mi ne splača za tistga jurja delat svoje pa še težko bi zadel 1.2mm :D

Yacksy ::

Ni panike. Bom pač nekako drgač zadihtau.

Boeing; kolk je razdalja med luknjicami, s katerimi prišraufaš blok na plato?

Kolkšen premer morajo met cevke, ki vodjo v in iz bloka?

Kolk morajo bit minimalno široki prekati v S bloku?

Hvala

Boeing ::

Hja, kanale preračunaj tako, da bo površina pravokotnega prereza kanala (oz. vsota kanalov, če imaš blok z več kanali, kot je recimo M&B) za cca 20% večja od površine pravokotnega prereza luknje vpriključku za cev...
Cevi naj bojo 1/2", ker imaš največ pribora za to velikost... manj naj ne bo, z večjimi premeri pa ne pridobiš nevemkaj.
Medsebojne razdalje CENTROV lukenj za prtrditev na SocketA ploščo pa so 66 x 36 mm
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Yacksy ::

E Boeing, najlepša ti hvala. Res si car. Ko te vidim dobiš za pir.

Zdele moram sam še mal pregruntat kako bom use skupej spacau. Najbrž pa bom počakal na plato, pa bom pol vidu. Sam po vsej verjetnosti pa se bom odloču za dimenzije 80x60x20, ki so že preiskušene.
Zdej je edini problem baker dobit, k ti ga noben noče prodat tako majhen kos, prodajalci pa še niso dosegli tako visoke stopnje inteligentnosti, da bi si izmislili alternativo. Vsaj v Novem mestu ne. Pa bom že zvrtau. Baker mislm.

Boeing, na žalost te še ne bom pustil pri miru.

Kolk pa nej bi bli šroki prekati?

Ali ne bi bil za izdelavo S loka boljši kos kvadratne oblike?

Mal sm razmišljal, pa sem pršu do zaključke, de bi se na začetku in na koncu poti vode čez blok naredl mal klančka. Mn se zdi, de bi voda lažje pritekala in iztekala v blok. Komentarji?

Kolk pa bi lahko globok zvrtau kanal de bi blo še kul?

Danke (za zdej):D

Boeing ::

Yacksy: ideja z klančkom je že uporabljena v novem dizajnu... tako da wait n u'll see ;).
Glede kanalov... sej sem ti dal formulo, zdej pa mal preračunavaj in se špilaj z dizajni... ne iti niti preozko in previsoko, niti preplitko in preširoko... recimo nekje v razmerju dno:višina=2:3... tega ne jemat čist dobesedno, naj ti bo neko vodilo pri samem načrtovanju kanalov...če hočeš pa čist natančno, lahko kontroliraš širino kanala še glede na viskoznost vode po Re številu, po termalni enačbi, lahko se sam spomneš še kakšen preračun... (hec :D).
Globina kanalov je prvensteno odvisna od same širine le tega... glede na to, da je meni uspelo 2.5mm širok kanal izfrezati 13mm globoko, mislim da tu ne bo ovir :)... ampak kaj takega ne mislim ponavljati niti slučajno, sem malo preveč precvikal zraven :D.
LP Boeing
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Yacksy ::

Zgleda, da bom moral pošteno pljunit v roke in stvar kar dobro preštudirat. Na začetku je vse skupaj zgledalo preprosto, ampak zdej pa moraš bit že pravi Einstein, de upoštevaš vse dejavnike. Jebi ga

Boeing, pol pravš, de bi bla tista MOJA pogruntavščina z klančkom v redu stvar?

Pa kaj za boga je Re število in kako lahko točno predvidim vse vrtinčke vode. K je to sploh mogoče. Pr spirali je mogoče mal lažji, pr kvadratu z nekaj prekati, pa je mal bol zajebano. Pa napiš mi tisto termalno enačbo, k nimam pojma kako bi se lahko glasila.

Kar se pa tiče globine sm mislu tam nekje 17mm, pa moram prej majstra vprašat. Matr računalnika še kakšn dobr mesec ne bom mugu pržgat. Damn!!

Kar se pa pumpe tiče sm mislu kakšno potopno z pretokom 900l/h. Po mojem bi zadostovalo. K mogoče kdo ve za kakšno zunanjo po zmerni ceni?

Hvala!!

Boeing ::

Yacksy: ti samo naredi osnovne preračune kanalov, z ostalim pa se ti, po domače povedano, ni treba zajebavat, ker nima smisla...
Če že hočeš, lahko dobiš količnik prestopa toplote (Krautov strojniški priročnik je zakon, vam povem :D) med bakrom in vodo in na podlagi tega ter znane toplotne moči oz. toplotnega toka izračunaš potrebno minimalno površino kanalov in potem z tem kontroliraš preračun kanalov oz. površino le teh... to bi bla v tvojem primeru termalna enačba... naprej boš pa znal verjetno sam.
Teoretično bi lahko tudi naredil preračun turbolentnosti vodnega toka po Bernoullijevi enačbi in z tem nekako izboljšal količnik prestopa toplote, ampak opozarjam te, da tak preračun ni enostavna zadeva....
Re (Reynoldsovo) število pa je število brez enote, ki v bistvu pove, v kakšnem razmerju je gladkost površine oz. viskoznost plinov ali tekočin pri različnih hitrostih na enakih geometrijskih površinah v različnem velikostnem razmerju.
Zadeva se uporablja večinoma za preračun profilov kril v letalstvu... recimo, če imaš originalno letalo z določenim krilnim profilom, in to letalo se obnaša tako, kot pač se. Če hočeš met pomanjšan model, ki se bo aerodinamično enako obnašal, mora imeti model enako Re število kot original, iz tega pa lahko preračunaš geometrijske lastnosti profila krila na modelu dotičnega letala. Re števila se v praksi gibljejo od 60000 do 350000... tolk za občutek :).
Torej dokaj uporaban zadeva :D.LP Boeing
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

subz ::

Dej....probej se mal bl zakomplicirat modelu zadevo; Boeing :) Zihr znas. K vidim da mas filing ;)

Boeing ::

Heh, verjamem :)
Dečko je hotel vedeti, kaj je to Re štrvilo, in jaz sem mu povedal... that's all.

Torej vse, kar v resnici moraš narediti je, da zagotoviš zadosten presek kanalov, ostalo ni važno.... res ne :D.
LP Boeing
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Yacksy ::

No boeing hvala, ker me prenašaš. kar se pa razlage tiče, no bobr čist nč nism kapirau. Ampak to je že višja fizika. Zdej se pa moram res spravt za risalno mizico, de nekej novga pogruntam.

Boeing, k maš ti mogoče že kakšno risbico S vodnega bloka narjeno?:D samo tolk de vidm, kako nej se stvari lotm.:\

Hvala

Boeing ::

Nimam nobenih skic S blokov... žal boš moral nekaj sam pogruntat...
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Yacksy ::

Je že v redu. Bom pa sam neki spacau. Sej si mi že tako al tako velik pomagal.

Hvala lepa vsem, ki ste mi pomagali pri načrtovanju novega bloka. Kako bo pa šlo, no o tem bom pa še poročal.


LP
Dejan


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Moj novi dizajn CPU bloka

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
211935 (1087) tiborrr
»

Da ne boste mislili da spim... moj novi blok (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
898163 (5914) Vesoljc
»

nov dosežek - bakreni blok (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
11214840 (5384) Boeing
»

Uuuuuuuaaaaaaaaaaaa!

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
472565 (1756) Boeing

Se en vodni blok (ideja) (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
875163 (3857) morphling1

Več podobnih tem