» »

Podatek vs. Informacija

Podatek vs. Informacija

«
1
2 3

Matek ::

Fork iz te teme na željo sodelujočih. Debata teče o tem, kaj sta podatek in informacija ter kako ju defnirati.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

kekz ::

Po definiciji, ki jo učijo na FRI, mogoče ni.
Definicija pravi, da je informacija subjektivno pojmovanje podatka.
Če je to pojmovanje čista nula (z drugo besedo: popolno ignoriranje), potem je to ravno toliko informacija kot je prazna množica množica. Ali pa še manj, npr. toliko kot je v računalništvu vrednost null, nil, undefined, void... :D

Jaz toliko zaupam mojim spam filtrom, da po neželeni pošti sploh ne brskam, torej sploh ne vem, da taka sporočila pridejo in pri meni obstajajo.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Kenpachi ::

Ravno takjo moraš operirati s praznimi množicami, moraš obravnavati null pointerje in uporabljati void funkcije (metode).

Nič ("0") ni zanemarljiva cifra... Če ti vidiš račun 123123 * 32343 * 234234 * 12324 * 0 *....

Ti ničla še tako jebeno prav pride, da jo zagledaš.

Ni vse črno-belo.
Zaraki Kenpachi.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

kekz ::

Saj ravno v tem je štos, da ni nič.
Če vrednost null (ali drug ekvivalent v nekem rač. jeziku) primerjaš s katerokoli vrednostjo, je rezultat vedno false. ker to sploh nima vrednosti.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Kenpachi ::

Ti pa lahko prinese zelo koristno informacijo. Torej je informacija. Regardless kar reče FRI :D
Zaraki Kenpachi.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Thomas ::

> Definicija pravi, da je informacija subjektivno pojmovanje podatka.

Bogi, kaj grejo učit!

Informacije je v nekem vzorcu toliko, iz kolikor bitov je sestavljen minimalni program, ki tisti vzorec naredi.

Če se kdo ne strinja, njegov problem. Naj se pritoži Kolmogorovu.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

kopernik ::

Mah, če me spomin ne vara, gre za to, da na faxu izrecno poudarijo razliko med podatkom in informacijo, ker laično 99% ljudi to dvoje enači.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Double_J ::

Potem ima pa teh 99% prav.:)

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

kopernik ::

Lahko si prebereš tale entry v wikipedii :
Data is not a synonym for information

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

kopernik ::

Če koga zanima, kaj učijo na faxu : zapisnik predavanj in nekaj vaj (v obeh pdf datotekah glej poglavje informacija)

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Thomas ::

Kaj na faxih učijo, ni vedno preveč relevantno. Kar piše Wikipedija, pa tudi ne.

Lahko bi pa naredili en sajt, kamor bi napisali 20 do 40 znanstveno relevantnih trditev. Ta Šparta bi morala zadostovat, ostalo je ali izvedeno, ali pa je pesništvo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

kopernik ::

Obstajajo tudi edu sajti, kjer je jasno napisano, da je potrebno delati distinkcijo med pojmom informacija in pojmom podatek. Pa knjige na to temo tudi.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Thomas ::

Sej vem da obstajajo. Se povsem zavedam vseprisotne razširjenosti tega mita.

Ampak ker pač ne vidim, kje naj bi se zmotil Kolmogorov, na moji tehtnici ta pač prevlada. Kogarkoli, kolikorkoli.

Razen tega, nisem sam na najegovi strani, je kar številna tolpa.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

kopernik ::

Zgolj iz zanimanja te sprašujem, kje Kolmogorov ovrže to o čemur sedaj razpravljamo ?

Ker je zanimivo, da sem jaz to zasledil vsaj pri predavanjih na osnovah teorije informacij in na informacijskih sistemih, če ne še kje drugje in dvomim, da bi se kar tako serijsko ignoriralo nekaj, kar je trdil Kolmogorov, ki je dokaj priznan strokovnjak 20. stoletja.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Thomas ::

Sej pravzaprav NIKOLI ni bilo v informacijski teoriji razlikovano med "informacijo" in "podatki". Informacija je pač informacija, "podatki" so pa lahko le nek sinonim.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Thomas ::

Smiselno bi bilo razlikovati med "informacijo" in "dato" takrat, kadar se ista data lahko generira iz manjše količine date. Pa bi potem rekli, da je informacija pač minimalno potrebna data.

Kar pa ponavadi ne vemo koliko je tisti minimalna količina bitov, nima niti to tapravega smisla.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

nevone ::

kopernik,

kje tvoj link Data is not a synonym for information govori o tem, da data NI sinonim za informacijo?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

donfilipo ::

>>Če koga zanima, kaj učijo na faxu : zapisnik predavanj in nekaj vaj (v obeh pdf datotekah glej poglavje informacija)

Kopernik mene pa malo zanima, kaj učijo na faxu. Zanima me tudi ali glede na to da je javna institucija, zahteva potrdilo da si član prostozidarke lože ali kake partije da prideš do zapiskov in vaj ali morda znanje pošljejo na daljavo samo tistim, ki jih najprej preverijo>:D O tem da bi znanje prišlo na dom tudi tistim, ki ga zajemajo bolj spontano in ne hodijo okoli profesure z nabrušenimi ritmi vsak dan kaka 4 leta, torej do tistih, ki bi ga radi zajeli tako iz čistega firbca in samo tistega, ki je podano na njim razumljiv način....o tem sanjam že 20 let...vpraš Thomasa če ne verjameš...in moram priznati ni mi čisto jasno zakaj slovenske univerze pa seveda tudi druge, ki jih sofinancirajo države, rezultate svojega vloženega kapitala ne položijo v roke vsem znanja žejnim. In ja..vem da je oftopic ...sorry bom naprej priden..... in odgovor 'vpiši se' ne velja...so eni profesorji tako grdi, da bi po svetih zapisih morali nositi vreče čez lice, jaz pa sem še naprej firbčen in me zanimajo zapisi njihovega učenja:8). In ja tudi videozapisi so super, saj grozljivke tudi gledam. Samo doživljam jih nerad>:D
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Thomas ::

Tukaj se bi debata lahko razforkala. Če bi bil še kje dobri OwcA.

Ena debata je o tem, da je zelo depresivno poslušati takoimenovano uradno znanost, ko začne nabijat traparije. Kar se je zadnjič zgodilo danes. S temle novoodkritim planetom, ki da naj bi bil podoben Zemlji. Kar je skrajno debela laž.

Druga debata bi bila pa lahko o tem, ko nekateri predlagajo, da se učenci v šoli učijo samo kar želijo in kolikor želijo (starši plačat, magari držabno subvencionirano).
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

gzibret ::

> Če bi bil še kje dobri OwcA.

Dobrega OwcA-ta ni več. Sem že povpraševal v MO, pa bogsigavedi kam je šel. So se skregali?!?! Baje je še med živimi.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

kopernik ::

Nevone:
Nekdo je danes (15:41 -> glej history) spremenil ta entry v
wikipedii. Očitno se lomijo kopja okrog tega vprašanja. Sicer pa, ne se bat, toliko slep tudi nisem, da bi spregledal prvi stavek. Predlagam tudi vpogled v članek o informaciji, kjer že v prvem paragrafu govori o informaciji in podatkih kot o dveh stvareh.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Thomas ::

Ja, kopja se lomijo. Podobno kot se lomijo, če so virusi živi ali niso.

Dovolj brezpredmetno vprašanje, ki pa nekaterim ne da miru.

Ločevanje na "živo" in "neživo" je prav tako "umetno" in nepotrebno, kot je ločevanje med "podatki" in "informacijami".

IMO oboje služi istemu namenu. Nekateri ta ločevanja emocionalno rabijo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

gzibret ::

Informacija bi naj bila nad podatkom. Podatek je fakt, dejstvo. Informacija bi pa naj imela neko sporočilno vrednost. Nad informacijo pa so kazalci (recimo BDP, telesna temperatura, količina pokurjene energije / prebivalca / četo...).

Ločevanje pa je relativno. Za nekoga je lahko podatek informacija in obratno. Odvisno od znanja.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

kopernik ::

Donfilipo, ne štekam čisto, kaj te matra. Gradiva je dobesedno na tone, tako na internetu kot v knjižnicah.

Thomas, jaz mislim, da je v tem konkretnem primeru težava v pojmovanju koncepta. Kaj si nekdo predstavlja, ko govori o informaciji. Fizik, matematik, računalničar, jezikoslovec.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

kopernik ::

Še kot zanimivost, poglejte kaj o tem pravi slovar informatike.

Še dodatek : zapiski predavanj Information and entropy, predlagam branje preface ter chapter 1 in 2. Zalo nežen uvod v to, kaj teoretizirajo na faxih :-) Ena ugotovitev, ko govori o metanju kovanca in vlečenju kart :
"Information is subjective, or “observer-dependent.”
What Alice knows is different from what Bob knows. (If information were not subjective, there would be no need to communicate it.)"

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

kekz ::

Donfilipo, jaz tudi ne štekam čisto, kaj te matra.

Ko sem jaz hodil na faks, so se profesorji kar dobro zavedali, da so v javni službi. Več njih je direktno nekajkrat poudarilo, da lahko pride na predavanja kdorkoli, vpisan ali nevpisan.

Tako sem jaz nekoč, ko je bila zanimiva tema pripeljal sodelavca na predavanja in to profesorju tudi dal vedeti. In se mu je še dobro zdelo.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

nevone ::

> jaz mislim, da je v tem konkretnem primeru težava v pojmovanju koncepta. Kaj si nekdo predstavlja, ko govori o informaciji. Fizik, matematik, računalničar, jezikoslovec.

Jest tudi mislim, da gre predvsem za to, kaj si kdo predstavlja.

Različna področja imajo isto besedo za opis rahlo različnih pojmov.

Besedo informacija je treba razumeti na več načinov. Odvisno, za kaj jo potrebuješ.

Sej tudi za pomarančo rečemo da je hrana, pa vseeno iz nje lahko iztisnemo pijačo. Zelo žejen bi pomaranči prej rekel pijača kot hrana. A mu lahko kaj prida oporekaš? Težko.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

[MYTiX] ::

Ločevanja med informacijo in podatkom so nas učili že v 1. letniku gimnazije. Že takrat se mi je zdelo mal nesmiselno vse skupaj, sploh ker je zelo subjektivno kaj je informacija in smo morali na testih ugibat kaj je profesor mislil da je. Bomo vidli kaj nas bodo na FRIju naučili.

In pravniki se raje ukvarjajo z rimskim pravom kot z nami. Jaz sem pri njih že glede marsičesa obupal. :D
podpis

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

antonija ::

Meni se pa distinkcija med podatkom in informacijo ne zdi slaba; navsezadnje gre le za dva izraza (pojma) ki ju lahko uporabljamo za opis razlicnih stvari. Ce sta besedi res ekvivalentni, je ena od njih odvec in jo lahko nehamo uporabljat. Ze res da je na faxih treba znat definicije (in to tocno take kot jih pove profesor; pri nas je informacija bila podatek z vsebinsko vrednostjo, podatek postavljen v nek kontekst), se bolje je pa ce si za nadaljne razmisljanje ljudje zapomnijo da ti dve besedi ne pomenita iste stvari. Vbistvu jo, samo iz drugega stalisca.... Vsaka informacija vkljucuje nek podatek, ni pa vsak podatek tudi informacija.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Thomas ::

Distinkcija je lahko tudi med črnimi in belimi smrekami. Ene imenuješ črne, druge pa bele. Če pa ima to kakšen smisel, je pa drugo.

Razlikovanje informacije in podatka je še precej bolj nesmiselno. Vodi do večjih konfuzij. Čeprav se ti včasih morda zazdi, da je koristno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

KandazaR ::

Razlika je v tem da je informacija za nekoga uporaben podatek.
Npr: tečaj krke se bo zvišal za 5%. Če jaz teh delnic nimam oz. jih ne nameravam kupiti je to podatek. Če pa jih imam oz. jih nameravam kupiti pa je to informacija.

jype ::

Zakaj se mi zdi, da je ta diferenciacija popolnoma umetna in za kakršnokoli analitično obravnavo tudi v celoti nepomembna?

Thomas ::

> tečaj krke se bo zvišal za 5%. Če jaz teh delnic nimam oz. jih ne nameravam kupiti je to podatek. Če pa jih imam oz. jih nameravam kupiti pa je to informacija.

Lahko pa, če jih nimaš, poveš komu, ki bi jih v tem primeru kupil, pa si razdelita profit.

Vidiš zdaj, kako umetna in nepotrebna je ta delitev? Še bolj kot delitev na črne in bele smreke.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

KandazaR ::

Lahko pa, če jih nimaš, poveš komu, ki bi jih v tem primeru kupil, pa si razdelita profit.


No vidiš. Zate je to podatek, za tistega, ki pa mu boš svetoval nakup delnic pa informacija.

jype ::

Zakaj torej zate ni informacija? Ker je _nočeš_ koristno uporabiti?

KandazaR ::

Ker se ne zanimaš za nakup teh delnic. Informacija je pač podatek, ki ga imaš namen uporabiti.
Še en primer: jaz bom odpotoval v braziljo. Kakšno je tam vreme je za tebe podatek zamene pa informacija.

Thomas ::

Indoktrinacija s tole traparijo je segla kar globoko, vidim.

Podatki se očitno lahko tudi vsak trenutek spremenijo v informacijo. Zame je recimo "le podatek", kako zgleda avstralski dolar. Toda ko enega najdem v svoji denarnici, nenadoma postane informacija?

Za lase privlečeno, ko hudič.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

antonija ::

Ubistvu ma jure prav, ja. Informacija je tisti podatek ki se ga odlocis (koristno) uporabiti.

Razlika med tema dvema terminoma dejansko obstaja, ampak najdet situacijo kjer bi se ta razlika izkazala za odlocilno (pri preprecevanju napak recimo) pa niti ni tako zelo lahko....

Nakoncu gre pa vseeno samo za definicije izrazov. Ce se bo Krkina delnica zvisala za 5% je cisto vseeno a temu nekdo rece podatek ali informacija, tista delnica bo se vseeno 5% vec vredna kot je bila dan prej. In sladoled bo se vedno mrzel, voda se vedno mokra, ....
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Thomas ::

Človek lahko dela distinkcije, razne. Ampak ko jih privleče v znanstveno debato, naj ima dobre razloge za to. Ali pa naj bo raje tiho o njih.

Kaj se (ne) uči v šoli, bi moralo IMO prav tako biti podrejeno enim kriterijem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Edina ločitev, ki jo jaz poznam, je ta, da iz N podatkov lahko potegneš M informacij, kjer je M <= N.

Podatki imajo neko vrednost (in ponujajo informacijo) zgolj v kontekstu, ki jim daje pomen.

Ampak v tem primeru informacija ni sinonim za podatek in predstavlja zgolj ovrednotenje nekega podatka znotraj danega konteksta. Jaz si ne bi drznil posploševati razlike med podatki in informacijami kar na splošno, ali pa obratno, ugotoviti, da razlike med pojmoma enostavno ni.

KandazaR ::

Podatki se očitno lahko tudi vsak trenutek spremenijo v informacijo. Zame je recimo "le podatek", kako zgleda avstralski dolar. Toda ko enega najdem v svoji denarnici, nenadoma postane informacija?


Prvi del drži. Pa vidim, da si namerno izbral zelo slab primer. Kot vem kako zgleda modra in je to podatek, potem pa jo tudi vidim in je to informacija. Tukaj ni vidna razlika. In ta tvoj primer je "Za lase privlečen, ko hudič".

jype ::

Imamo datoteko, v kateri so našteti vsi naslovi IP naslovnega prostora IPv4 (to je 2^37 bitov podatkov).

Ker lahko te podatke zapišemo z bistveno manj biti, lahko rečemo, da ti podatki nimajo (skoraj) nobene vrednosti in zato ti podatki ne nosijo v sebi (skoraj) nobene informacije?

Če ja, potem pojma nikakor nista sinonimna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Thomas ::

> Pa vidim, da si namerno izbral zelo slab primer.

Če je kaj vredno tole tvoje razlikovanje, se mora obnesti tudi v "slabih primerih".

Sicer ni vredno nič, vsaj v znanstvenem smislu ne.

In tudi ni.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

KandazaR ::

Saj se obnese. Samo ni vidne take razlike kot v ostalih primerih. Saj zate je lahko informacija=podatek in obratno, zame in pač ni. Kot lignji in pa kalamari. Jaz še nisem videl da bi kalamar plaval v vodi. Mogoče pa si ti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

Thomas ::

Ena neumna delitev - na lignje in kalamare - nikakor ne upraviči druge neumne delitve. Samo da v kontekstu kulinarike in človeške družbe, že nekako pohendlamo lignje in kalamare, smo navajeni takih disputov.

Da bi se pa enako silly obnašali v znanstvenih debatah, pa ni primerno.

No, dam še en primer, ki kaže na absurdnost tele delitve. Imam podatek, da na Kredarici je za bajto zakopanih 1000 evrov, ker so jih TJA zakopali prireditelji ene TV oddaje. Predstavljivo, čisto.

Če ga grem odkopat, je to baje informacija, sicer je "le podatek".

Kaj če se o tem, bom šel ali ne, posvetujem s kovancem? Danes opoldne ga bom vrgel in če bo grb grem, če bo cifra, ostanem v dolini.

Je dejstvo, če imam le podatek ali imam informacijo, odvisno od tega, kako bo padel kovanec?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ShARk63 ::

Indoktrinacija s tole traparijo je segla kar globoko, vidim.
Podatki se očitno lahko tudi vsak trenutek spremenijo v informacijo. Zame je recimo "le podatek", kako zgleda avstralski dolar. Toda ko enega najdem v svoji denarnici, nenadoma postane informacija?
Za lase privlečeno, ko hudič.


da iz podatka dobis neko informacijo moras znat pravilno prebrat podatke. valda da se lahko spremenijo v vsakem trenutku, saj je to subjektivna stvar. za nekoga ki ne ve kak je avstralski dolar, bo to podatek dokler tega ne zve, potem pa to postane informacija.
podatek je nicvreden, zanje pa ga pretvori v nekaj koristnega -> informacija

ShARk63 ::

ne, dejstvo je da ti ze imas informacijo, ker si podatek interpretiral. ce pa sporocila ne bi razumel (recimo da bi bil kitajec, ki ne bi poznal slovenske besede, sporocilo pa bi bilo v slovenscini) potem, ti samo slisis neke besede, ki ti nic ne povedo, saj jih ne razumes.

ce pa metas kovanec imas v vsakem primeru informacijo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ShARk63 ()

gani-med ::

Ja, Informacija je podatek, ki dobi pomen.
Podatek in informacija sta v surovi obliki res eno in isto, vendar se podatek spremeni v nekaj več, v in-forma-cijo, ko se ga interpretira.

Zaporedje številk 16081999 nedvomno je podatek, ki si ga lahko zelo različno interpretiram, naprimer kot rojstni datum otroka, nekdo drug si ga bo interpretiral, kot datum, ko je nastopil prvo službo, nekomu lahko pomeni telefonsko številko, na katero mora poklicati, nekomu pa ne pomeni nič (zaenkrat).

Podatku lahko da pomen karkoli, ne samo človek, pomen mu lahko dajo stroji, merilne naprave, računalniki.
Računalniškemu programu lahko nek podatek nekaj pomeni, lahko pa tudi ne.
Podatek bo ostal še vedno podatek, vendar programu nič ne pomeni, če ga o ničemer ne in-formira, torej je zanj podatek brez forme, brez oblike ali strukture, ki bi mu kaj pomenila.

Thomas ::

> Informacija je podatek, ki dobi pomen.

Pomen? Se pravi, rabimo vsaj tri pojme, Informacija, podatek in pomen?

Cut the crap, samo informacija bo dovolj. Filozofiranje o podatku in pomenu pa nima večjega smisla kot filozofiranje, "kaj je kič kaj je pa umetnost".

Čisti, najčistejši bluz.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

10761549660241094136292111060032897177237452965905431201083273010250462932026091012123427835772528858303981824394975992367865579556760413140619756176705448340
412189669784994300552924935325034452441541915261910328894591053292650355756182858603773729115459489859837146236696611617364188362998275482798529921597491695466
41960180764219762832432152244594446314766336
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najmanjša mera informacije

Oddelek: Znanost in tehnologija
443365 (1810) Yggdrasil
»

Kurzweil in kako narediti možgane (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16822309 (20243) Thomas
»

Podatek vs. informacija

Oddelek: Šola
115506 (3225) imagodei
»

Teorija informacije - vesolje je program (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
739297 (6219) Saladin
»

o duši (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
585471 (4517) PROTOTIP

Več podobnih tem