» »

perpetuum mobile - primer

perpetuum mobile - primer

slovencl ::

Gledam tale perpetuum mobile, pa mi je jasno da zadeva zagotovo ne funkcionira, samo mi pa ni jasno zakaj ne, zgleda vse ok :D

Mi lahko nekdo razloži?

Stratus ::

Trenje na osi in pa seveda naravno teženje k uravnoteženosti sistemov, dela nekaj časa vendar brez dodane energije ne bo šlo dalj časa, slej ko prej ga ustavi izguba energije na osi.
Ok tole sem sicer povedal zelo splošno vendar je princip pravi. Perpetuum Mobile je možen samo teoretično v idealnih pogojih, v sistemu kjer ni izgub energije, ni trenja in je popoln vakuum (ki je tudi samo teoretično možen). Poleg tega pa bi sam perpetuum mobile ne smel oddajati nič energije. Če bi jo potem nebi bilo več popolnega vakuuma in s tem posledično nastane določeno trenje med elektroni, in posledično izgube energije in posledično izguba hitrosti vrtenja. V začetku zelooo malo vendar z logaritmičnim napredkom.
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

slovencl ::

Stratus, trenje na osi in upor zraka se da izničit (vakuum, magnetni ležaji), tako da...

Tale zadeva bi se vrtela vedno hitreje, ker kot kaže slika, na kolo deluje moment, ker so uteži na enem konci na večjemu radiju kot na drugem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slovencl ()

Tilen ::

Tukaj si ze preletel ?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Stratus ::

Slovencl:
Fiziko si mal naštudiraj !
Trenje ne povzroča samo zrak, vsak elektron ki se zaleti v mobile povzroči upad hitrosti, magnetni ležaji tudi niso 100% brez izgub. Tak da Uči se fant :)
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

Tilen ::

Kaj pa pravis na tole slovencl, gre skozi? >:D
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

jype ::

Slovencl> (vakuum, magnetni ležaji)

Vakuum? V teoriji, ja, res.

Magnetni ležaji? Ti tudi v teoriji izgubljajo energijo.

slovencl ::

Uredu, potem pa tako, to je fizikalna nalogica (taka, kot jih je še veliko) kjer zanemarimo trenje (ker je os kolesa na koncih ošiljena v nulo in nataknjena na viličke) in zanemarimo upor zraka (ker je skoraj popolni vakuum).

Tudi v tem primeru se zadeva ne sme začeti pospeševat, ker sicer nobena enačba iz fizike ne štima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slovencl ()

Thomas ::

NI stvar v trenju v ležajih, nikakor ne. To je lahko dovolj majhno.

No, bom povedal, zakaj opisano kolo ne dela ... later.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Calligula ::

Oz jaz bom napisal, obrazlozil in poslal Thomasu na mail, da tukaj posta, ker meni nekaj linki nagajajo.

slovencl ::

No, bom povedal, zakaj opisano kolo ne dela ... later.

A boš še malo premislil :D

lymph ::

Ja, probi tole obravnavat kot sistem brez tistih kroglic. No, zato se ne bo večno vrtel.

hint: Vse razen kolesa je samo dodatna teža :D
"Belief is immune to counter example."

Thomas ::

> A boš še malo premislil

Mi ni treba, ker vem.

Ampak ni rečeno, da ti bom sploh povedal, nehvaležnost črna.

Ja, kar sam se pomatraj!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

No, zdaj sem pa moral pogledat link...

Rešitev je enostavna, se ni treba preveč matrat :)

slovencl ::

Ja, probi tole obravnavat kot sistem brez tistih kroglic. No, zato se ne bo večno vrtel.

Ne bom probal, ker to potem ni isti primer. Pa probaj ti obravnavat avto brez motorja, se bo še peljal? :D

Ampak ni rečeno, da ti bom sploh povedal, nehvaležnost črna.

To je bil samo hec...

Rešitev je enostavna, se ni treba preveč matrat :)

Bi jo delil z nami...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slovencl ()

overlord_tm ::

Vnesite tukajRešitev je enostavna, se ni treba preveč matrat :)


Če zadeva dela, potem bi jo že imeli =)

Sigurno se je že našel kak junak, ki je zadevo naredil in ugotovil da ne dela.

Thomas ::

No prav, zakaj ne dela?

Ker če dobro pogledaš so palčke s kroglicami na vrhu, ki iztegnjene delujejo kot uteži, na levi strani zgoraj BLIŽE središču in izvajajo manjši navor na kolo, kot tiste na desni.

Tako da iztegnjene na levi in desni natančno izenačijo razliko.

Če bi bila risba bolj natančna, bi se to še bolje videlo.

Drži?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Stratus ::

Hehehe, Thomas, mu je uspelo te sprovocirat :D . Drgugače pa glede na slovenclovo ugotovitev da se zadeva vrti vedno hitreje, mu fizika pač totalno ni jasna, ergo mu ti lahko dopoveduješ sto na uro pa ne bo dojel :\.
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

Azrael ::

Huh sem mislil, da avtor sprašuje za kaj bolj zanimivega, kot je npr Zero Motor, ne pa ta žalost od kolesa z utežmi (za zaviranje), ki pogori že pri prvem zakonu termodinamike.
Nekoč je bil Slo-tech.

Azrael ::

Pa še malo branja.
Nekoč je bil Slo-tech.

Matev ::

jaz si tega kolesa ko ga avtor teme anvaja niti ne predstavljam da bi sploh zavrtel
mogoče če bi ornk potisnili
a bi se gizmo ustavil verjetno zelo zelo hitro
ob splošnem hrupu in tresljajih ter cukajočem delovanju

Azrael ::

O tem kolesu je pisal že profesor Jurij Nardin (1877 - 1959), ko mu ga je nekdo prinesel v popravilo. Problem je bil samo v tem, da se kolo samo ni hotelo vrteti, če ga je zavrtel ročno, se je ob vsesplošnem hrupu hitro ustavilo. Le zakaj?

Ker je tisti izumljitelj imel ta PM preko jermena povezan s kolesom od bicikla, je profesor Nardin snel jermen in zavrtel kolo bicikla (ki se je vrtelo kar nekaj časa) in svetoval izumljitelju naj se raje posveti izboljšavi tega kolesa od bicikla.
Nekoč je bil Slo-tech.

slovencl ::

Strtus, ne pametuj, že v prvem stavku sem napisal, da zadeva gotovo ne funkcionira. Ti pa sploh nisi dojel bistva problema, si sanjal o nekem trenju in uporu zraka...

Sem prepričan, da še marsikdo (kot npr. stratus in jaz do pred kratkim) ne bi znal razložiti, zakaj zadeva ne funkcionira...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slovencl ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

perpetuum mobile! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
10611692 (4999) Matev
»

Mehanska baterija (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
596420 (4721) snow
»

Je perpetuum mobile možen: Maxwell-ov demon (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1278283 (6476) Thomas
»

Ali mi kdo zna razložiti ta pojav?

Oddelek: Šola
231903 (1278) Matko
»

Mašina ki se nikol ne vstavi - kao

Oddelek: Znanost in tehnologija
293246 (2509) Balandeque

Več podobnih tem