» »

Matematika.. 0=1 in deljenje z nič itd.. =)

Matematika.. 0=1 in deljenje z nič itd.. =)

«
1
2

urosz ::

No zadnjic smo se nekaj pogovarjali o številih in sicer nekaj stvari se mi zdi zelo zanimivih in ne morem priti do zaključkov.

1. ) Polovica nekega števila naj bi bila aritmetična sredina tistega števila.. Ampak to mi ne gre in ne gre v glavo, san če vzamemo za primer št. 10. Polovica tega števila je 5.. Aritmetična sredina tega števila je 10/2=5. In sedaj.. Če vzamemo, da ima prva polovica tega števila vrednosti od 0-5, druga polovica tega števila pa vrednosti od 5 in eno x-tino to 10, se izkaže, da točka ki označuje število 5, ni aritmetična oz geografska sredina (vem, sliši se čudno, ampak nevem kako naj se izrazim.. vglavnem središče števila 10), saj je število 5 le konec prve polovice in je nekoliko manjše od središča števila 10.



Tako nekako si predstavljam število 10, njegovi dve polovici in sredino tega števila.

2. ) Najprej nekaj osnovnih računskih zakonov..
a/a = 1
a/0 = Deljenje ni mogoče
0 / 1 = 0

In ko sem malo premišljeval, mi je prišlo na misel, da je tudi 0/0 = 1, čeprav danes v praksi tega ne upoštevamo oz ni mogoče deljenje. To pa menim najbojl po pravilo a/a = 0 in ne vem zakaj bi za število 0 delali izjemo. Kajti:
Imamo nič.. Ta nič razdelimo prav toliko ničem, kolikor jih imamo.. Koliko ničev dobi vsak nič? enega.. Upam da razumete, kaj mislim povedat..

3. ) 1=0
Kajti:
0 * 0 = 0
1 * 0 = 0
1 = 0 ? !

In še nekaj.. Imamo nič.. Torej nekaj imamo in zato to lahko označimo z 1, zato ker vse, kar je je vsaj 1..

---

Seveda vse kar sem napisal je le zgolj moje mišljenje in ne poskušam postaviti novih zakonov, zanimajo me le resnice o teh stvareh, kajti nikjer še nisem zasledil rešitve.. Kajti pri teh 3 argumentih se prepletajo različni zakoni eden čez drugega.. Vse skupaj mi ne da miru že nekaj dni, zato me zanima vaše mišljenje o tem..
lp

urosz ::

Aja .. pa še nekaj.. pri prvi sliki rdeča črta naj bi oznanjala sredino števila 10.. In menim, da je sredina števila 10 nekoliko večja od konca prve polovice števila in nekoliko manjša od začetka druge polovice.

Lahko pa si predstavljamo sliko tudi kot število 2.. ena polovica je od 0 do 1, druga pa od 1 in 1 x-tina do 1.. In spet ne gre skupaj sredina števila in polovica..

Backup22 ::

3. ) 1=0
Kajti:
0 * 0 = 0
1 * 0 = 0
1 = 0 ? !

Od kod pa ti to? Oziroma zakaj je 1 = 0 po tvoji "izpeljavi"?

Glede deljenja z nič je pač dogovor, kolikor jaz vem (1/0 je v limiti neskončno). Glede aritmetične sredine pa zakaj bi 5ko šteli le k prvi polovici? Razumem, da ti ni jasno, ker ne more bit na obeh straneh. Ampak po dogovoru je to pač "sredina"?

Dodatek: Lahko si mogoče predstavljamo, da se od ničle konvergentno približujemo petici iz leve in od 10ke iz desne strani. In v limiti 5ko iz obeh strani dosežemo. Ne vem no :)
//

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Backup22 ()

Gwanaroth ::

Na grobo: število 5 je polovica števila 10. Razdeli število 10 na 2 enaki polovici. Če zaokrožim na 1 decimalko: prva polovica števila 10 je od 0 do 4.9, druga polovica je od 5.1 do 10. In 5 je ravno med 4.9 in 5.1


Za ostala dva pa.. z ničlami se nebi kregal jaz. Ti bo postalo jasno zakaj ne, ko boš prišel na kak matematični faks.
Lights often keep secret hypnosis..

Backup22 ::

Gwanaroth ja tako! Kot da bi delal "bisekcijo" v neskončnost. V neskončnosti pridemo do teoretične sredine..
//

urosz ::

Backup22, da o tem sem tudi jaz razmišljal.. in menim, da sredina nekega števila v praksi ne moremo izračunati oz. prikazati. In zato po mojem sredina števila 10 ni 5.. prav tako sredina števila 2 ni 1! Nevem no =)
vglavnem muči me že nekaj dni, tudi z profesorjem za matematiko sem skušal vzpostaviti debato ampak se ni hotel spuščati v to xD

urosz ::

in še nekaj Backup... 1/0 je neskončno kot praviš.. In če bi x-krat sešteli to neskončnost bi enkrat dobili vsoto 1 pomojem..

urosz ::

Gwanaroth to kar ti praviš glede 4,9 da je prva polovica, nevem če je v praksi res. imaš 10 kvadratnih listkov, konec prve polovice kvadratkov je 5.. v praksi.. ali?

Backup22 ::

Če seštevaš neskončnosti dobiš še večjo neskončnost :D
//

miha22 ::

kera huda tema :) Nekaj mojega razmišljanja:

prvo kaj je aritmetična sredina nekega števila na intervalu od [a,b]= (b-a)/2 -> torej od 0-10= (10-0)/2 = 5

kar se pa tiče slavnih formul:
0*0=0
1*0=0
sledi 1==0 -> po tej logiki je vsako število enako 0, saj je poljuben x*0=0 :))

miha22 ::

če seštevaš neskončnosti dobiš samo eno preprosto neskončnost, ki ni nič večja kot prvotna :))

Backup22 ::

Vem, vem, zato je :D zraven>:D

In glede tistih slavnih formul.
Če je 0*0=0 in 1*0=0, še me pomeni da je 0=1. Že če gremo z indukcijo, 0*0 ne veljna, ker 0 ni naravno število...
//

hamax ::

1/0 je zaradi dogovora neskončno, kot tudi 1/neskončno je 0.
ker pa neskončno in nič(pogojno) nista števili zanju ne veljajo običajna matematična pravila.
zato nikoli ne bo neskončno * 0 enako 1

uzizek teb nekateri pojmi očitno niso jasni.
hiša * drevo nikoli ne bo avto. kot tudi x * neskončno nikoli ne bo 1.

urosz ::

Miha karkoli sešteješ, boš dobil drugačno število, kot si ga imel prej.. tud če sešteješ 2 neskončni števili =)

Gwanaroth ::

In kakšno je zate neskončno število?

Napiši vsaj dve, da lahko dobiš tretje!
Lights often keep secret hypnosis..

urosz ::

em
a:0=oo (neskončno)
a:a=1
0:a=0

torej za 0/0 bi lahko uporabili katero koli od formul..

urosz ::

Neskončno število? Število, ki ga ne morem absolutno določiti, je pa večje od 0

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosz ()

Gwanaroth ::

"Neskončno" je samo pojem za nekaj nezapisljivega. Tako v realnem kot tudi imaginarnem svetu.
Lights often keep secret hypnosis..

urosz ::

kaj pa glede sredine nekega števila? kaj meniš? =)
Jaz še vedno trdim, da je sredina števila vrednost, ki je večja od prve polovice števila in manjša od druge polovice.. in ga ne moremo določiti

hamax ::

prva polovica vsebuje števila od (vkljužno z) 0 do (ne vključno s) 5 druga polovica pa od (ne vključno s) 5 do (vključno z) 10

se pravi prva polovica je [0, 5) druga pa (5, 10]
tako niti prava niti druga polovica ne vključujeta petke.

urosz ::

hm, to z intervali je tudi ena razlaga, ki je možna.. ampak kje je potem število 5, če je ni v prvi polovici in ne v drugi polovici števila 10 ? Dajmo si to predstavljat z jabolki.. imaš 10 jabolk.. Prva polovica jabolk je prvih 5 jabolk, VKLJUČNO Z 5. JABOLKO, ali se motim?

hamax ::

pri labolkih ti manjka jabolko 0, ki pa smo ga upošteval pri številih.

urosz ::

kaj pa
Imam nič. Imam ga. Nekaj imam. Vse, kar je, je vsaj 1.
oz. če hočete
Nimam nič.. Imam nekaj..

Spet pridem do mišljenja, da nič je ena.

upam da razmete, kaj mislim..

urosz ::

aja hamax, torej je prva polovica od 0 do 4,9 . . Vrednost tega je 4,9 enot.. Druga polovica je od 5,1 pa to 10. Vrednost tudi tega je 4,9 enot. In sedaj dobimo 2x4,9 in eno enoto (5) v sredini. Skupaj je torej 9,9 enot, število 10 pa je sestavljeno iz 10-ih enot. Seveda je vseskup v tem primeru ponazorjeno z eno decimalno številko, ampak ok.
Tako nekako si jaz predstavljam to po tvoji teoriji.

Razlagam pa si še na drug način. Točka ki ponazarja vrednost, nima širine in zato ne zavzema niti ene enote ? ?

hamax ::

ok če maš samo naravna(tako kot pri jabolkih) števila potem 0 ni zravn.
se pravi: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

če pa imaš naravna števila z 0(tako kot v nalogi s števili) pa imaš:
0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

no ti imaš verjetno realna števila. se pravi od 0 pa do 4,9 s periodo in od 5,000...001 do 10.

jabolka pa imaš samo od 1 do 5 in od 6 do 10. kot vidiš ti manjka jabolko 0.

in ne, 0 ni 1

edit: točno tako. število je samo točka. med 4.9 in 5 je naskončno števil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

urosz ::

em ma to kako povezavo z zakonom neskončnosti? oz 1/2+1/4+1/8...1/x (x je popolni eksponent števila 2) = 1 ?

Glede te sredine pa sem si jaz bolj predstavljal število 10 ne kot vrednost od 0 do 1 ampak recimo od 5 do 10.. gre za naravna števila

Backup22 ::

Naravna stevila.. 0 ni naravno število! Prva polovica: 1, 2, 3, 4, 5 in druga polovica: 6, 7, 8, 9, 10. vse štima :D

Edit tako kot je hamax povedal: v iz leve do 5ke je odprt interval in iz desne tudi. V neskončnosti se do 5ke iz obeh strani hkrati limitira. ne razumem kaj te moti. Prdstava o sredini? Jabolko lahko daš na polovico ali ne?
//

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Backup22 ()

urosz ::

Backup22 zapisal si števila, ki sem si jih tudi jaz zamišljal..
Prva polovica.. 1,2,3,4,5
Druga polovica: 6,7,8,9,10

če je 5 sredina števila, potem je sredina tega števila zadnjo število prve polovice.. nevem če lih štima

edit: prav to sem ponazoril na oni slikici v prvem postu v tej temi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosz ()

urosz ::

in še nekaj hamax.. če se gre za realna števila.. določi polovico in sredino števila 0

hamax ::

ne nisi, ker si imel na slikci realna števila, sedaj pa govoriš o naravnih.

teb neki ne štima to...

edit: lapsus

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

hamax ::

kako naj ti določim polovico oz sredino, če mi nisi podal intervala...
če hočš na intervalu od nič do nič, potem je število, ki ga iščeš 0.

urosz ::

hm, še nekaj me zanima.. je možno da je za enako vrednost možno določiti različne polovice in sredine števila, glede na to, za katero množico števil se gre?
aja, prej sem se zmotu, ko sem te vprasal po polovici in sredini števila 0, saj praktično ni mogoče, ker je število le točka, ki nima nobene širine oz je brez vrednosti, kot smo rekli par postov nazaj.. sry, my bad xD

Backup22 ::

KLIK

Podobno je (-oo, 0) in (0, +oo). V neskončnosti dosežeš ničlo.

Dodatek: neki epsilon (okolico) pač lahko dosežeš, ni pa to čista realne sredina. na x decimalk natančno je pač dovolj...

Edit: v skici je napka.. Na desni je več kot 5 in ne 4.999.. :8)
//

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Backup22 ()

hamax ::

seveda ja mogoče.

kakšna je sredina intervala od 1 do 10, če imaš množico {1, 3, 6, 7, 9, 19/2, 10}?
verjetno drugačna kot v mnočizi R

urosz ::

pa sry za tolko postov, ampak res ne morem ven iz svoje kože
vzamimo za primer le naravna števila
- vzamimo 10 jabolk
- prva polovica jabolk je prvih 5 jabolk, vključno z 5. jabolko
- sredina 10-ih naj bi bla 5, za sredino pa naj bi bilo značilno, da je leva stran preslikava desne in obratno. Pri jabolkih pa pridemo do ugotovitve, da če je 5. jabolko sredina, imamo na levi strani še 4 jabolka, na desni pa 5.
Vbistvu je bil to point tega kar sem mislil rečt, mal narobe sem se izražal..

Backup22 ::

desna jabolka: 1, 2, 3, 4, 5
leva jabolka: 6, 7, 8, 9, 10

5:5
Sredina je definirana tako, da se tam pač konča prvi interval in takoj zatem začne drugi. Pri naravniš številih, ki niso gosta je to pač večji skok (kar celo število).
//

urosz ::

Backup22 to si lepo prikazal za realna števila. Če rečemo, da je 4,999999999.....9... + 4,99999999......9..... enako 10, potem za realna števila to drži. Na nek način si mi dal odgovor, hvala. Sam ko maš neskončno število števk 9, ali gre tu za to, da je pol sredina tud neskončno število? Al pa sta polovici neskončni števili?

hamax ::

seveda, ker imaš N števila.
pa ti res ne morš iz svoje kože...
sredina intervala od 1 do 10 v množici N je med 5 in 6.
to pa ni naravno št., kar pomeni, da v N nimaš rešitve.

edit. lapsus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

gzibret ::

uzizek - ne vem, če je "sredina števila" sploh kakšen matematični pojem. Vem, da poznamo aritmetično sredino in geometrijsko sredino. Za "sredino enega števila" pa še nisem slišal.

Očitno pa mora biti "uzizkova sredina" (brez zamere) pri naravnih številih mogoča le, če je to število liho. Razmišljam, če obstaja kakšen podoben pogoj za obstoj "uzizkove sredine" tudi pri racionalnih številih in ali ima ta sredina pri realnih neskončno decimalk.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

urosz ::

aa za N res ni rešitve sem ugotovil =) Hvala
pri R pa tam, ko se konča en interval in začne drugi? sam a ni med tema dvema intervaloma zato ena točka? ker če je ni, potem sredina pripada enemu od intervalov?

edit: gzibret, v prvem postu sem napisal, da naj bi šlo za geografsko sredino :S

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosz ()

njok ::

2. Bom razlozil, kot bi otroku v osnovni soli: ker velja, da je 0 / karkoli = 0, ne moremo reci da je 0 / 0 = 1. Poleg tega, da je deljenje z nic operacija, s katero se ne kar tako maha okoli.


3. ) 1=0
Kajti:
0 * 0 = 0
1 * 0 = 0
1 = 0 ? !


13 * 0 = 0
pi * 0 = 0

pi = 13? (ali kombajn = zirafa, kot bi se izrazil bw?)



Ta tema (za zdaj) ni prevec Z, kaj sele T.

hamax ::

da je pol sredina tud neskončno število? Al pa sta polovici neskončni števili?

kaj je def. neskončnega števila? ne razumem tega pojma.

gzibert hvala. končno ena avtoriteta. mogoče bo zdej mal premislu, predn bo napisu :D

hamax ::

sm mu js hotu razložit s hišami, drevesi in avti, pa se mi zdi, da ni zastopu :P

Backup22 ::

uzizek: polovica sredine pripada levemu intervalu, polovica pa desnemu>:D fifty, fifty kot bi rekli :D
//

urosz ::

Backup hvala, mislim da sedaj vem kakšna je rešitev =)

sam še nekaj me zanima..
Imejmo premico vrednosti 10 enot. Ali je ena polovica težišča te premice na enem intervalu, ena pa na drugem?

edti: omg vzamimo palico z dolžino 10 enot, ker premica nima masa in zato ne navorov, sry :S

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosz ()

hamax ::

kokr sm js razumeu backupov post je biu mišljeno sarkastično.
če ti je pa pomagu do razumevanja pa tud ok.

pa še 1x. število je točka in nikoli ga ne more biti polovica na eni in polovica na drugi strani.
kot če bi premico razrezu po dolžini in bi imel zato več premic, ki pa bi bile tanjše. aja ups. sej si povedu, da premica nima širine...

gzibret ::

Kako lahko govorite o polovici sredine? Pol obstaja tudi polovica polovice, polovica polovice polovice sredine....... Kmalu pridemo do neskončno sredin.
Vse je za neki dobr!

hamax ::

seveda. in ko te sredine sešteješ, dobiš 1 :P

urosz ::

"število je točka in nikoli ga ne more biti polovica na eni in polovica na drugi strani"
Tudi to je res, ja. Ker gre za abstraktnost?

V naravi pa torej obstajajo sredine (geometrijske recimo), le da jih ne moremo zapisat s točno toločeno vrednostjo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosz ()

urosz ::

"seveda. in ko te sredine sešteješ, dobiš 1 :P"

v teoriji seveda..
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dejstvo ali možnost? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
22020660 (16786) Saladin
»

Matematicni "paradox" - vsaj. (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
26015498 (11546) Thomas
»

1 = 0.9999999999 ... ! :)

Oddelek: Znanost in tehnologija
452687 (1550) bjelakrez
»

1/0 = ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
966023 (5044) Thomas
»

2=1 !!!

Oddelek: Loža
191779 (1467) Thomas

Več podobnih tem