» »

komercalizacija operacijskega sistema

komercalizacija operacijskega sistema

«
1
2 3

'FireSTORM' ::

danes sem šel v tuš po nakupih in sem se malo ustavil pri revijah ker sem kopuval avto magazin in sem še preletel malo računalniške revije, nakar ugotovim naslednje
na skoraj vsaki računalniški reviji
Izšel Windows Vista
ali podobno

ni čuda da povprečni uporabniki računalnikov poznajo samo windows in nobenega drugega operacijskega sistema, niti DOS več ne poznajo, ker je windows tako skomercializiran
govora o njem že dolgo pred izidom da je človek že poln upanja, ko pa vidi na reviji izšel windows vista pa je že takoj v trgovini in ga kupuje...
saj nimam proti temu nič
ampak zakaj nikoli na revijah ne vidim npr. izšel SuSe Linux 10.0 ali Slackware 11.0 ali kateri koli drugi Linux, zastonj ali ne
nikjer ni niti malo govora o linux, tu pa tam se malo pojavi MacOS, pa mogoče se 2x v vseh revijah mesečno uporabi besedica UNIX, to pa je vse

sploh se več ne čudim da je tolko uporabnikov na windows na ostalih pa malo, ker jih bore malo pozna druge OS, keri pa jih poznajo pa se jih bojijo ker so to neki bav bav in je vse zakomplicirano itd itd...
saj se jih lahko, ker nikomur ni linux, mac ali unix dodobra prikazan oziroma opisan...

tudi sam sem tak bil, ampak sem malo pobrskal po spletu in sprobal mal eden in drug linux in vidim da je čist preprost
najhujši pa so še taki kateri se potem bunijo kako so windowsi dragi, pa tudi našminkani itd...
ok polovica teh ljudi ma piratske ampak to nima zdaj veze
pa potegni dol linux, zastonj je, za domačo uporabo v nekaterih primerih tudi za profesionalno je čisto dovolj oz. včasih celo preveč, tričetrt ljudi ki pa majo računalnike pa si itak ne vedo namestiti ne enega in ne drugega operacijskega sistema, tako da namestitev pri takih ljudeh ni problem...rešitev: štacuna...

pri vsem tem seveda moramo izvzeti ljudi katerim je glavni razlog za nakup računalnika igranje iger, ker kot dobro vemo so igre zelo slabo podprte na ostalih OS

nevem no, vedno manj se mi windows dopade...
ok linux kot so suse red hat in ostali mi tudi niso pri srcu, iz enega razloga...ker so plačljivi, in ne da nebi mel dnarja da bi si jih privoščil, ampak za moje pojme je to čist zgrešeno, za kar je bil linux prvo namenjen

edit: te teme niti slučajno ne odpiram da bi se kregal ali podobno, ampak da izrazim svoje mišlenje o komercializiranju OS, oz. komercializiranju operacijskih sistemov samo enega proizvajalca
Those penguins.... They sure aint normal....

opeter ::

Zanimivo razmišljanje. Ampak če pogledamo samo statistike, koliko desktop programja se pojavlja za razne OS-e vidimo, da je Windows še vedno svetlobnih let v prednosti po številu zanj napisanih aplikacij.
OS/2 je bil tudi zelo dober sistem, imel je eno prvih emulacij znotraj sistema na desktop mašinah - glej DOS in Windows Environment. Zakaj je crknil? Ker ni bilo programov zanje? Če ni programja ni mase. Če ni mase, se sistem ne bo razširil, ampak vegetiral; glej naslednika BeOS z imenom Zeta (trenutno pod okriljem MagnusSoft). BeOS je bil tudi zelo hud sistem, GUI je bil v PC okolju prekleto napreden, da o simpl uporabi sploh ne govorimo. V tem smislu je bil že skoraj na nvoju MacOS-a, v času MacOS 9-ke (to je cca. 2001) pa je bil BeOS skoraj v prednosti.
Sistem so načrtovali, da bi bil uporaben za multimedijo. Ampak ker ni bilo pravega komercialnega programja je OS utonil v pozabo. Žal. Trenutno životari kot Zeta, ima pa tudi neko odprto publiko ala OpenBEOS.
Zakaj Windows? Zakaj kupujejo nekateri vedno in vedno nove CPU-je, vedno večjo količino pomnilnika, vedno hitrejšo grafično kartico in le te menjavajo, kot spodnje gate?
Zaradi iger. Dajmo si priznati: če je Windows platforma kje dozorela, je to na področju iger. Ne glede na OpenGL, je tudi DirectX postal nek kvazi standard. Zakaj? Zaradi prevelikega števila Windows računalnikov.
Hja, večina komercialnih iger se dandanes pojavi na sledeče platforme: PC CD/DVD-ROM, Playstation 2 (kmalu 3), Nintendo Wii in Microsoft X-Box. Še ena platforma je na katerem se občasno pojavijo nekateri večji naslovi z manjšo ali večjo zamudo: to je Macintosh. Ampak, ker je njih (nas) število uporabnikov malo, se skoraj ne šteje v prvo četverico.

Za Linux izdajo zelo malo nativnih portov, večina novejših iger se izvaja s pomočjo Wine in ostalih emulatorjev, po novem pri vedno boljši hitrosti in stabilnosti (hvala Bogu!). Ampak to, da pričakujemo, da bo recimo EA izdala NHL 2007 za Linux je (po mojem) vsaj zaenkrat utopija. Verjetno (in to nekateri upajo) se bo to spremenilo v naslednjih letih, ampak zaenkrat se nič ne vidi, da bi se kaj premikalo.

Autodesk - večni partner podjetja Microsoft... koliko uporabnikov njihovih programskih paketov ima sploh to podjetje? Ogromno. Vsaj večinoma časa ko berem razne forume vidim le to: kako se naredi to pa ono v AutoCAD-u (kot da ne bi obstajal konkurenca), pa kako se to dela v Mayi in 3D Studio Max-u? Res, da obstaja verzija Maye za Mac (za Linux zdaj nisem prepričan in sem tudi len, da bi pobrskal), vem samo to, da je še vedno glavna platforma za večino Autodeskovih programov prav Windows.

Toliko zaenkrat.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Poldi112 ::

OS2 je poganjal win programe bolje kot win. In imel je enako število programov.
Tudi oglaševali so ga kar dobro. Jaz sem ga skoraj kupil. Ni bil pa poceni in bil je nekaj novega, tega se pa večina ustraši.
Največja prepreka so mu bili pa pc-ji, ki se prodajajo z predhodno naloženim os-om. 90% ljudi ne ve kaj je to os in če dobijo win za njih obstaja samo to. In to dobijo. Še danes.
Enak problem ima tudi Linux. Rešitev so podjetja. Dosti se jih začenja zavedati, da so licence nepotreben strošek, saj je za pisarniško delo linux povsem ok. Tajnici ga lahko podtakneš in rečeš da je nova verzija windowsev. Ko se bodo ljudje v službi navadili nanj bodo pa začeli prodirati tudi domov.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

opeter ::

Ko se bodo ljudje v službi navadili nanj bodo pa začeli prodirati tudi domov.

Kdaj bo to?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

kekz ::

"Največja prepreka so mu bili pa pc-ji, ki se prodajajo z predhodno naloženim os-om. 90% ljudi ne ve kaj je to os in če dobijo win za njih obstaja samo to. In to dobijo. Še danes."

Na srečo se winsi dostikrat sesujejo in potem včasih le pride alternativa do izraza >:D

Poldi112 ::

No, winsi se sesuvajo vedno manj in za domačega uporabnika ki mu cena ni argument posledično ni motivacije da bi menjal. Virusi bi mu mogoče bili motivacija.

Sam proces je pa počasen in napovedovati karkoli je nehvaležno. Je pa že nekaj podjetij ki uporabljajo linux. In vedno več jih bo. Najbolj pomembno se mi zdi prestaviti javno upravo. Najprej na Openoffice, nato pa še na linux.

Zdaj glede na raziskave ki jih delajo naši kekci bodo firme verjetno hitreje menjavale.

Dobra priložnost se mi zdi tudi vista. Prej ko bo MS ukinil support za stare os-e, ki jih nihče še noče menjati, prej se bo kak admin odločil za ta pogumen korak.

Ampak kljub ogromni prevladi MS-ja se stanje počasi spreminja. EU jih začenja privijati zaradi skrivanja protokolov in bundlanja in alternativa je že lep čas boljša v tipično pisarniških opravilih. Tako da počasi in vstrajno se situacija izboljšuje. Eksplodirala bo pa ko linux na namiznih računalnikih dobi tisto kritično maso.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

grex ::

Imam sicer zelo rad Linux.,.. vendar.

Daj svoji sestrici gor operacijski sistem in ji ga nastavi tako, da bo lahko normalno uporabljala web-cam (brez bugov, slika ok) z VoIP telefonijo zraven. Da bodo mežiki na mesengerjih delali koker je treba, da bo povezljiv z večino njenih prijateljic.

Z Linuxom to žal ne gre, razen če misliš vsak dan se z njenim računalnikom zafrkavat.

EDIT:
Se izboljšuje stanje, vendar glede teh stvari zelo počasi. Lepše se ga sicer da nastavit od viste, ampak web cam z soundom zraven.,. popizdiš (večina jih uporablja msn). No ok.,. TeamSpeak dela normalno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: grex ()

Poldi112 ::

Saj nič ne rečem, so problemi.
Zdaj z webcam se nikoli nisem ukvarjal, skype in gaim pa delata ok. Oz. za skype nisem cisto siguren ker sem ga samo nistaliral, uporabil pa še ne. Ampak dvomim da bi bile tezave.

Taktika MS-ja je pač da ima zaprte protokole in posledično veže uporabnike na svojo platformo. Ampak to gre na bolje. In spet, webcam mi nekaj kar bi spadalo pod pisarniško rabo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

darkolord ::

Spada pa med pisarniško rabo Office. Verzija 2007 je na primer prava revolucija.

grex ::

Podjetja potrebujejo poceni rešitve, ki ustrezajo standardom (so povezljive s partnerji). Revolucije večinoma niso potrebne (Razen če je ta revolucinoarna rešitev tudi stroškovno revolucionarna).

Podjetja ponavadi ne morejo brez Linux serverjev, desktopi se dajo zelo dober naštimat.

Najstniki (IM) in igričarji pa nimajo z Linuxom kaj, sploh.

darkolord ::

Razen če je ta revolucinoarna rešitev tudi stroškovno revolucionarna

al pa revolucionarna glede produktivnosti

Poldi112 ::

Office 2007 je po tistem kar sem videl res precej napredoval. Ampak koliko pro MS firm ga bo letos kupilo? Koliko ga bo sploh kupilo? Redke firme nadgradijo na vsako verzijo.
Torej, če par let ne nadgradijo je potem vseeno če čez par let, ko OOo postane enakovreden, nadgradijo na OOo. S tem da je OOo za večino že danes povsem zadovoljiva alternativa. Tudi meni.
Sama produktivnost se pa tudi ne more blazno povečati zaradi spremenjenega interface-a.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

darkolord ::

Sama produktivnost se pa tudi ne more blazno povečati zaradi spremenjenega interface-a.

O ja, se lahko. Tukaj praktično za vsako pogosto zadevo porabiš manj klikov in manj časa. Sicer se morda ne zdi dosti, ko porabiš pol minute manj za vstavljanje kazala, ampak ko to seštevaš, se precej pozna. Na koncu se moraš skoncentrirat samo na vsebino namesto na to, kako boš eno stvar naredu

Roadkill ::

Ja, če striktno določiš predpostavko, da ima programje za Windows interface vedno bolje rešeno, kot pa linux software.
Kaj pa če imaš na obeh sistemih enak software?

Je interface firefoxa v win boljši od firefoxa v linuxu?

Pa da ne bo pomote: Na domači mašini skoraj eno leto furam Ubuntu Linux, pa ga vseeno ne bi naložil stricu, prijatelju ali mami.
Če ne drugega že zato, ker nimam časa igrati brezplačnega sistemskega administratorja za vse računalniške neznalice, ki imajo slučajno 5 minut cajta.

Zdej lahko mirno frendu rečem: "Ej sorry, ampak že tolk dolg nism winsev konfiguriru, da se ne spomnem več". :)
Ü

darkolord ::

Gor sem konkretno omenjal samo Office 2007, pri katerem je interface občutno drugačen. Drugje takšnih razlik seveda ni (glede Viste bomo še videli :D )

aljazh ::

Ko smo že pri Office 2007 - ko sem se prvič srečal z njim, sem potreboval veliko več časa, da sem našel želene funkcije kot na primer tedaj, ko sem se prvič srečal z OpenOffice.

A da ne bo tema skrenila z začrtane poti - kjer trenutno delam, je v uporabi kar nekaj OS programja. Čeprav računalniki in strežniki zaradi zahtev nekaterih specifičnih aplikacij tečejo na Microsoftovih sistemih, se na delovnih postajah uporablja tudi OS programje - za pisarno torej OpenOffice. Pa nima nihče težav s tem (res pa je, da gre za mlad kolektiv).

Hočem reči: Strošek je pomemben dejavnik. In če neka OS rešitev ponuja za potrebe podjetja enako funkcionalnost kot plačljiva, ni razloga, da bi pameten šef odpiral denarnico. Žal pa je marsikje tako, da šef potrdi tisto, kar svetuje sistemc, ta pa gre lahko po liniji najmanjšega odpora in se odloči za rešitev, kjer lahko v primeru težav prevali krivdo na drugega (beri: na Microsoft).

EDIT: manjši popravek

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aljazh ()

opeter ::

Sama produktivnost se pa tudi ne more blazno povečati zaradi spremenjenega interface-a.

Zanimivo. Jaz sem v zadnjem času opazoval, da ne glede, da ljudje dobijo nov računalnik, nove programe itn. se nekako produktivnost pri večini (ne pri vseh, ampak tisti, pri katerih se produktivnost poveča v manjšini) ne samo da ne poveča, občasno celo strmo upade. Zakaj? Nimajo volje se naučiti novih funkcij? Verjetno. Starejši uporabniki se stežka znajedejo... posebej takrat, ko se katera od ikon premakne kilometer stran, ali pa je sploh ni.
Po mojem problem ni v računalnikih in programih (čeprav ja, je, se zgodi, da je novejši program počasnejši, manj odziven na najnovejšem računalniku, kot x-let stari na starem računalniku), ampak tudi v nas samih. Občasno bi trebalo zamenjati - uporabnike.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

poweroff ::

Sama produktivnost se pa tudi ne more blazno povečati zaradi spremenjenega interface-a.

O ja, se lahko.

Hehe, torej je do sedaj uporabniški vmesnik starejših MS Officev zmanjševal produktivnost >:D
sudo poweroff

darkolord ::

Zakaj zmanjševal?

Med povečeval in zmanjševal je vsaj še ena, ZELO široka stopnja.

'FireSTORM' ::

vidim da ste se zapičili v office 2007

zakaj pa se nebi oglaševal linux in open office?
kateri je super programček, sploh pa za kaka pisarniška dela, tabele, pisma, nevem kaj še vse

zakaj pa nebi dal mami gor linux?
saj je isto, nastaviš da ti boota direkt v X vpiše svoje uporabniško ime, za geslo ji pa magari daš samo eno črko če si že tak težko zapomni neko besedo ali tisto "pravo" geslo
saj pa mamikam je vseeno če je ikona zelena ali rumena, njej je glavno da se odpre nevem, recimo word ali word-alike progam ala OpenOffice da si ona napiše neko pisemce ali kaj si pač piše...primer

serverji večinoma laufajo na unix ali unix-like OS
ker bi naj bli unix ali unix-like OS bolj stabilni in zato primernejši za take stvari

ampak sem pred kratkim opazil kako je linux lahko super zadevca za desktop oz. laptop računalnik

tist z MSN:
nekdo je lepo napisal, linux ni za najstnika :)
sam uporabljam kopete če že grem na MSN, pa še to da se z kakšnim kolegom kaj pomenim in to je to
sound se da lepo poštimat, vsaj jaz nisem mel problemov

pa ne pravim da je windows slab OS ali kaj takega, prav nasprotno, je dober OS, sploh če primerjam današnje z win 95 ali 98 kateri se je zrušil vsakih par uric

Operacijski sistemi že naloženi ob novem računalniku
sicer pri nas še tega nisem opazil preveč, ampak kolko gledam po nemških in avstrijskih računalniških revijah
so računalniki tam že kar fajn razširjeni z linux operacijskim sistemom, večina še seveda windows ali pa brez, se pa najde že kak linux, tu pa tam mogoče kak Mac itd...
to me je prav razveselilo ko sem to opazil, da ni več samo windows na boomu

prisilit pa itak ne moreš nobenega, ti boš mel pa točno tak OS in konec, ampak vseeno se mi zdi zelo zelo glupo da se oglašujejo skoraj samo Windows
Those penguins.... They sure aint normal....

Roadkill ::

>> zakaj pa nebi dal mami gor linux?

Ne mislim s tem nič osebnega, ampak če malo pogledamo tale razdelek foruma lahko najdemo veliko vprašanj s tvoje strani glede linuxa.
To ti takoj pove, da linux ŠE ni primeren za normalne nedeljske uporabnike, če še zate, ki se stvar interesira ni. Kje se pa ljubi moji mami po forumu spraševat, kako naj pripravi, da ji bo deloval Lexmarkov tiskalnik na ubuntuju.
Seveda tudi za winse ni sam ainštalirala driverjev, ampak moja sestra pa že recimo zna poinštalirat kak driver, če je treba, pa ubuntu pravtako ni za njo. Pač so določeni ljudje navajeni, da software in hardware "kar dela".

Moraš ločit med ljudmi, ki jih zanima "kako deluje" in ljudmi, ki jih edino zanima "ali že deluje".
Določeni ljudje bodo fotoaparat/webcam ali kaj podobnega nesli nazaj v štarcuno, če ne bo perfektno deloval TAKOJ po tem, ko bodo vstavili CD in poklikali Next.

Linuxu do take plug'n'play stopnje manjka minimalno 2 leti, pa sem optimist in "zagrizen linuxaš".

Seveda... nič pa ne škoduje, če kdaj ob kakem pivu komu razložiš lepote in prednosti linuxa.
Določene zelo pomembne lastnosti so rešene tako dobro, da lahko MS o njih le sanja (en primer je recimo upgrade verzije, ki v Ubuntu pomeni, da odpreš konzolo in vpišeš "sudo apt-get -dist-upgrade"), ampak v splošnem pa linuxu manjka še precej "poliranja".

Nimaš pa drugega, kot pa random prijateljem omenjaš, kako kul je linux in jim kdaj podtakneš kak livelinux CD.
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

'FireSTORM' ::

res je da postavljam dosti vprašanj, ampak...
mislim da jaz sprašujem malo druge stvari kot pa bi jih sestra/mama/ata uporabljala...
ali se ti zdi da bi tvoja mama/sestra postavljala strežnik? :)

printerja pa mi tudi ni blo težko namestit, cups in to je blo to :)

ok ampak to vodi v kreganje
poglej linux kot desktop oz. neprofesionalno rabo, je čisto dovolj dober za vsakdanjo uporabo
vsaj za moje pojme
so že dobri vmesniki za MSN, irc...itak
muzika, amarok, po mojih pojmi dosti boljši kot winamp...
xine ali gxine za video
OOo kot smo že prej debatirali za razne dokumentacije
windowsov kalkulator, še ga nisem zasledil na mojem linux, ali ga sploh nisem namestil ali ga sploh ni zraven me ne zanima, ker mi je totalno neuporaben, prej zračunam na normalnem računalu kot pa z tem čudom
tipkovnica mi je delala takoj
miška, ok mousewheel sem se malo zafrkaval ker nisem vedel kako točno moram nastavit
USBji so me tudi zafrkavali, z 2.4x kernel, z 2.6x delajo povsem ok

nevem, za mojo domačo uporabo so mi linux čist dovolj in ni vrag da nebi naučil koga drugega tudi uporabljat linux
npr. mojega brata, lolek za računalnikom in mu linux ni po volji
a ko je pri meni in mam linux na laptopu pa se znajde kot se mora po njem da lahko normalno brska po spletu, išče stvari take in drugačne
si jih natisne ali kaj koli, ampak je pa anti-linux:\
Those penguins.... They sure aint normal....

Roadkill ::

Ti bi enkrat moral videt, kako zgleda upokojenca naučiti uporabljat računalnik.
Takrat bi spoznal, da je vse, kar se tebi pri računalniku zdi za samoumevno - daleč od tega.

Samo to želim povedat.

Pa po svojem še to, da v bistvu sam niti nočem, da bi linux uporabljali vsi. Naj ga uporabljajo le tisti, ki ga želijo, pa bo najmanj problemov.
Kaj meni pomaga, če linux začne uporablat neka polpismena "blond" tajnica, ki mi s tem le otežuje življenje, ko me vsakič ko me sreča vpraša, kam ji je zginila ikonca "Start".
V idealnem svetu bi se linux razvijal v smer dodelanega in stabilnega sistema, ki bi prebavljal le razumne uporabnike. "Glasujzame" folk lahko zaradi mene še naprej uporablja Windows.
Ne me narobe razumet - windowsi so v večini pogledov daleč boljši od linuxa, ampak njihova baza uporabnikov pa zajema vse sorte ljudi, tudi tiste, katerim bi morali odvzeti pravico do uporabe računalnika - takih si noben OS ne želi, pa tudi če se zaradi tega userbase poveča za 10%.
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

'FireSTORM' ::

vem kako je upokojenca učit uporabljat računalnik :)

saj nihče ne pravi da naj zdaj linux uporabljajo vsi

prvotni pomen teme je bil ta, da je samo OS Windows predstavljen širši javnosti in noben drug OS, skoraj noben oz. zelo redko
nikakor pa ne jaz ne noben drug ki je napisal svoj post tukaj ne pravi da naj zdaj vsi uporabljajo linux ali unix ali bsd ali katerikoli drugi OS
v bistvu sem čist z prvim postom mislil da se mi zdi skorajda kriminalno da se windows tako na veliko oglaša ostalo pa ne duha ne sluha...

bom pa začel pisat svojo revijo
Unix, GNU/Linux in ostala druščina:D
Those penguins.... They sure aint normal....

darkolord ::

bom pa začel pisat svojo revijo Unix, GNU/Linux in ostala druščina

Pol bi se pa enim zdelo skor kriminalno, da pišeš o vsem ostalem, o Windows pa ne duha ne sluha :D

poweroff ::

Tole bo zvenelo kot huda kritika Linux skupnosti, ampak brez panike - natanko to tudi je. 8-)

In še disclaimer: to govorim kot podpornik Linuxa in nekdo, ki si želi da bi Linux nekoč zavzel svet... :D

Torej.

Linux je precej uporaben in ima številne prednosti, vendar mu iz stališča navadnega uporabnika (za desktop uporabo) manjka par stvari. To so sicer malenkosti, drobni detajli, ki jih stari Linux mački hitro porihtajo/mo, vendar v primerjavi z Windowsom zadeve ne delujejo povsem out-of-the box. V primerjavi z OS X pa sploh ne.

Velik del teh problemov leži v pomanjkanju gonilnikov za strojno opremo, velik del pa v nekompatibilnosti sistemov med sabo (kar seveda namerno otežuje Microsoft). Ampak del problemov leži tudi v tem, da se Linux razvojalci nekoliko premalo posvečajo končnemu uporabniku. Zadeve se sicer hitro spreminjajo na bolje, vendar se je treba zavedati, da bi moral biti Linux drastično boljši od Windowsov, ne samo boljši, da bi se začel naskok na desktop. Velika prednost je sicer cena Linuxa, vendar le-ta prednost zbledi ob veliki stopnji piratstva.

Je sicer dejstvo, da če primerjam Linux izpred 5 let in Linux danes je razlika oogromna. Takega skoka Microsoft ni naredil, a po drugi strani mu ga tudi ni bilo treba narediti. Po drugi strani JE IMEL Microsoft določene pomanjkljivosti glede varnosti in to so pričeli spreminjati. V tem postajajo podobni Linuxu in posredno navajajo uporabnike na Linux način (ala "sudo geslo", itd.). Konvergenca sistemov pa bo koristila obema sistemoma.

Drug velik problem pa je pomanjkanje kvalitetne dokumentacije. S stališča programerja: če razvija Linux rešitve ima pogosto na voljo RTFM. Če razvija za Windows ima v okviru MSN obširno tehnično pomoč, itd. Linux je sicer razvil community, vendar se Microsoft hitreje uči in h gradnji communitya pristopa bolj profesionalno.

S tališča uporabnika je podobno. Ubuntu je sicer tukaj naredil velik skok in njihov Wiki je precej informativen, venadr mu v primerjavi z MS še kar nekaj manjka. Linux skupnost je tukaj precej gnila. Ne nudijo/mo priročnikov, ne nudijo/mo kvalitetne in odzivne skupnosti ZA KONČNEGA, NEUKEGA UPORABNIKA in ne nudimo dobrih programov izobraževanj. Vsaj ne v taki meri kot Microsoft.

Če hoče podjetje kupiti tečaj za MS Word bo hitro dobilo kvalitetno storitev. Linux predavanja pa izvaja eno samo podjetje v Sloveniji (no, morda dve).

V bistvu bi tukaj lahko nekdo videl odlično tržno priložnost. Država skuša preiti na Linux in bo rabila izobraževanja. Linux strokovnjake imamo, manjka pa ustrezen management in izobvraževanje teh strokovnjakov na retoričnem področju.

Sklep: Linux skupnosti manjka ustrezen management. Dokler tega ne bo, bomo stopicali na mestu. Ubuntu je tukaj naredil velik skok, vendar so se zaustavili. Tukaj se lepo vidi razlika z Microsoftom.

Pa brez zamere.
sudo poweroff

Poldi112 ::

Saj se strinjam s teboj. Edino kjer se po mojem mnenju motiš je v oceni števila oseb, ki same konfigurirajo pc. Jaz mislim da je tako majhna, da ti problemi zbledijo. Če daš ti enemu uporabniku skonfiguriran linux box bo exako produktiven kot na win.

Pa dokumentacija od MS se mi tudi zdi bolj žalost. Na gentoo sem bolj zadovoljen z dokumentacijo, kar pa tam manjka pa dobim na forumu.
Na win je tist vgrajeni help navadno useless, na msdn pa tudi včasih dobiš kaj pametnega, včasih pa nič. To je moja izkušnja s stališča uporabnika, kako je poskrbljeno za developerje pa nimam pojma.

Tudi če obstaja samo eno podjetje ki izvaja izobraževanje se mi zdi to dovolj, če je kvalitetno. Pač trenutno potreba trga ni dovolj visoka. Delno je tu problem tudi ecdl, ki je precej cenjen, ga pa ni za linux. Ampak glede na usmeritev evrope proti odprti kodi se tudi tu zna v prihodnosti kaj spremeniti.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BigWhale ::

> Če hoče podjetje kupiti tečaj za MS Word bo hitro dobilo kvalitetno
> storitev. Linux predavanja pa izvaja eno samo podjetje v Sloveniji
> (no, morda dve).

Mogoce celo tri podjetja ampak vseeno, se mi zdi, da je to dovolj. Dokler ni vecjih potreb.

darkolord ::

Pa dokumentacija od MS se mi tudi zdi bolj žalost.

MSDN je AFAIK sicer največja takšna dokumentacija na svetu, glede razvoja imajo gor praktično vse (seveda tisto kar nameravajo dokumentirat). Treba je znat poiskat :) Ni pa recimo kot običajen "help"

poweroff ::

MSDN je zelo dobra dokumentacija. Saj je tudi za Linux dobra, a ne tako. MSDN sicer ne uporabljam, sem pa govoril o tem s programerji in jo samo hvalijo.

BigWhale: problem je tudi trženje teh tečajev. Premalo agresivno je.
sudo poweroff

'FireSTORM' ::

ok, programerji
to definitivno niso povprečni uporabniki računalnikov, ampak jim jaz raje rečem napredni uporabniki računalnikov
kakega povprečnega oz. novopečenega uporabnika pa lahko naučiš uporabljat linux

recimo če dam nek primer(izmišljen)
kolega te pokliče da bi njegovemu stricu naložil računalnik z potrebnimi programi, da si bo lahko pogledal mail, malo pobrskal po spletu, pogledal kak filmček, poslušal malo muziko, si kaj napisal in natisnil neke stvari take in drugačne, in seveda človek nima pojma o računalniku oz. mu je popolna neznanka

torej mu namestiš windows in ker si pošten oz. legalen človek mu naročiš naj kupi windows XP home recimo, mu računalnik pripelješ in kažeš to narediš tako, pa tako in ono tako...
seveda ker ne ve uporabljat računalnika in ga sesuje ali pa mu nekaj preneha delovati...moraš spet k njemu pogledat kaj je in če je možno že tam popravit ali pa celo računalnik odpeljat domov ker ti bo vzelo nekaj časa

ali pa mu namestiš linux, katerega pobereš zastonj iz interneta in z tem ne kršiš nobenega zakona, in mu spet kažeš, mail maš tu, brskalnik je tu ono je to, to je tretje itd.
in spet ker ne ve uporabljat računalnika in mu npr. printanje se naenkrat ustavi
ker si bil seveda prej že pripravljen na to sam sebi omogočiš root pravice in ga seveda o tem obvestiš
se povežeš na njegov računalnik in mogoče lahko težavo rešiš na daljavo in si prihraniš denar in čas katera bi porabil za pot do njega(recimo da moraš z avtom ker je malo dlje)
rešiš težavo ga pokličeš in on lahko spet naprej tiska normalno...
s tem si njemu prišparal par jurčkov za nakup windowsev in sebi mogoče kakega jurčka ker ti mogoče ni bilo treba it k njemu za bencin

res da ma windows tudi tist remote desktop ali nekaj takega, ampak z tem sem mel jaz več težav kot rešitev, saj je bil hudič se povezat na tuj računalnik kateri mi je omogočal ta dostop...

jaz iz takega stališča vidim veliko prednost v linuxu
stričku pa je itak vseeno če mu daš gor linux ali windows ker ne ve uporabljat ne enega ne drugega...
saj se strinjam da ma linux pomanjkljivosti, ima pa tudi nekaj prednosti
in če še razmišljam tako: windows razvija samo microsoft, so res profesionalni programerji in vse to
linux pa lahko razvija ali pa vsaj pomaga razvijat vsak uporabnik, in če bi linux distribucija bila samo ena ali dve bi linux po mojih pojmih bil dosti boljši, ampak me to niti toliko ne moti da je toliko distribucij, ker je vsaka za nekaj oz. za nekoga boljša
in imam upanje da se bo linux čez par let enakovredil z windows ali pa vsaj približal windowsem, če ne celo prehitel windowsev, mogoče se motim, mogoče imam pa prav, jasnoviden pa izmed nas verjetno ni nihče da bi točno povedal kaj bo čez par let :)

in mislim tudi da če bi začeli razvijalci iger razvijati igre tudi za linux okolje bi se uporaba linuxa tudi malenkost dvignila
Those penguins.... They sure aint normal....

darkolord ::

saj je bil hudič se povezat na tuj računalnik

jah, port mora biti v obeh primerih odprt. Če je odprt, dela, če ni odprt, ne dela. That simple 8-)

poweroff ::

Ne govorim o tem, da je Linux boljši/slabši kot OS in da se za povprečnega uporabnika zadostuje ter da imaš z njim minimalno varnostnih problemov.

Govorim o podpori za končnega, glupega uporabika in marketingu. Tu linux šepa.
sudo poweroff

'FireSTORM' ::

darkolord kako boš pa ti razložil tupemu uporabniku računalnika kako naj odpre port v firewallu?
ali boš mu lažje povedal odpri konzolo kero sem ti dal na namizje, tisto čudo katero se ti prikaže ob zagonu, tam je enkranček, črn
in tam not vpiši su root in to pa to geslo, geslo se nebo prikazalo in potem iptables -I INPUT -i eth0 --dport 22 -J ACCEPT
ali mu to vrstico poslal po SMSu?
ali pa mu mogoče ob namestitvi celo naredil tak skript ki bo odprl port 22 in ti ko boš vse porihtal boš ta port spet nazaj zaprl?

in bla sta oba porta odprta v mojem primeru, ampak mi je povezava konstantno padala med dvema računalnikoma

zakaj linux šepa? sploh pri povprečnih uporabnikih
nisem še videl nekega povprečnega uporabnika brskati po googlu in reševati problemčka, ker je lažje poklicati drugega in mu to reši za pivo ali dve
tisti kateri pa vejo uporabljat google pa ni vrag da ga v linux nebi znali uporabljat :)
Those penguins.... They sure aint normal....

Poldi112 ::

Zakaj bi sploh zapiral ssh port. Naredis avtentikacijo s certifikatom in mirno spiš.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

trnvpeti ::

naj bo tako kot je :)
eni naj uporabljajo linux, vecina naj ima MS
pa smo vsi zadovoljni hehe

BigWhale ::

Matthai,

Kdo hudica hvali MSDN!??! :P MSDN je ok, ni pa nekaj, kar bi lahko prehvalil.

Poleg tega je to dokumentacija za programerje in razvijalce. In ne za uporabnika.

darkolord ::

Če znajo uporabljat, je za programerje tam vse, kar rabijo :P

jype ::

Tu se strinjam z darkolordom: MSDN je dobro skladišče dokumentacije. Mi je tudi jasno, da Linux kot celota (ne le jedro) ne bo nikoli premogel takšne, ker enostavno decentralizacija tega ne omogoča.

Bo pa imel dovolj dobro in prenekateri program jo že ima.

Strinjam se tudi glede office 2007. Če bi imeli Linux različico, bi ga verjetno celo kupil, tako pa je zame žal neuporaben.

BigWhale ::

MSDN je predvsem veliko skladisce informacij. Kvaliteta pa ni vedno na mestu. Ne bom rekel, da kvalitete ni, ampak da je ni vedno.

'FireSTORM' ::

jype zakaj pa ne OOo?
mi na faksu delamo vse v OOo(FERI)
in še nisem opazil neke hude ralike
vse kar sem se naučil v npr. Calcu, znam zdaj naredit tudi v Excelu

trnvpeti: saj nihče nikoga ne sili da si naj namest MS naloži linux ali kaj koli drugega, saj vsak bo, ko bo prebral to temo še vedno uporabljal svoj najljubši OS
prvotna misel te teme je bla v glavnem skomercializiranst microsofta, oz. da se v medijih pojavlja samo microsoft, ne pa kaj drugega
torej povprečen uporabnik računalnika oz. novopečeni uporabnik je seznanjen oz. predstavljen z samo enim operacijskim sistemom in za mnoge zato obstaja samo en operacijski sistem in nič več
ampak tema je močno zašla iz prvotnih tirov v to ma pa ta boljše kot tisti...
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

FireSTORM: A si že probal Office 2007? :)

'FireSTORM' ::

darkolord: hiter odgovor je tak: ne
dolg odgovor je pa tak:
na faxu delamo v OOo, zato tudi doma delam v OOo kar se tiče za fax
jaz pa osebno ne potrebujem nekih posebnih in specialnih funkcij od urejevalnika besedil, ali tabel ali česarkoli podobnega, sem spisal sicer "program" oz. skripta ji jaz raje rečem, mojemu tastu v excelu v office XP ali kaj je že za vodenje inventure po celem letu
sam sem bolj programerske zvrsti, čeprav me zadnje čase bolj vleče v omrežne vode
tako da jaz ne rabim funkcionalnosti Office 2007, in se štejem, vsaj kar se tiče office-a k povprečnim uporabnikom, saj ga uporabljam za sestavljanje raznih pisem, kake dokumentacije, ali česarkoli podobnega in mi je za to čist dovolj OOo, office 2007 je pa za mojo študentsko in bogo plačano denarnico predrag

priznam, mam dual boot, linux in winXP, windows pa rabim ker na faxu programiramo v visual c++ in tudi c#
iger tako ali tako ne igram več, razen včasih kako flash igro pošpilam ko mi je dolgčas, ampak zelo redko
drugače pa moja glavna uporaba računalnika bazira na linux in ne windows
Those penguins.... They sure aint normal....

darkolord ::

Kratek odgovor čisto zadostuje...

Office 2007 je pač toliko boljši, da bi se ga splačalo celo kupiti.
In ne glede števila funkcij ("ne rabim toliko funkcij" komentar tukaj ni umesen ;)), ampak same organiziranosti, ki je zelo izboljšana. Praktično vse operacije opraviš v nekajkrat manjšem času.

MO 2007 je čisto drug svet.

Infinity ::

Sej lejte folk pr temu razvoju in proderanju GOOGLA na nove trge (beri: softwareske) bo google zih naredu tut svoj OS in seveda ga bomo vsi uporablal ker je pač to google in zadeva bo rešena.

P.S. : kar se pa tiče Office 2007 je pa zadeva taka d že skor rabš volan d ga usaj delna zadovoljivo uporablaš (če mene prašaš je zadeva bul...t) ;(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Infinity ()

'FireSTORM' ::

darkolord, saj to je ravno to, za svoja pisemca ne rabim nekih izboljškov da bi bil npr. 1/5 hitrejši
razen če začnem hitreje tipkat :)
Those penguins.... They sure aint normal....

trnvpeti ::

tisti , ki poznajo samo en OS
naj se naprej uporabljajo le-tega :)
tako bo najbolje
za vse

to sem hotel povedat

office 2007
me zanima, kolk % je naprednih uporabnikov, ki lahko nekajkrat pohitrijo svoje delo
recimo da jih je 5%
ta istih 5% ze zna dobro opraviti svoje delo, tako da je ta ucinek manjsi kot na prvi pogled
itak se pa napredne funkcije malo delajo napram tipkanju recimo
spet malo zmanjsa ucinek

vsak prehod nekaj stane: pravtako kot 03 na 07, kot recimo 03 na OOo

darkolord ::

me zanima, kolk % je naprednih uporabnikov, ki lahko nekajkrat pohitrijo svoje delo

jaz mislim da 100%.

trnvpeti ::

100%
firestorm ti je ze rekel, da ne spada notri :)
ze nisi na 100%

pohitritev za 1,2,5% ne steje recimo
in kaj se najbolj pohitri recimo
pises en dopis, kje pridobis?
recimo da napisem dopis
da ga uredim, rabim 1minuto

'FireSTORM' ::

ljudstvo ima pravico izvedeti da je na svetu več kot samo oderuški(hec) microsoft, zato to ni prav :)
Those penguins.... They sure aint normal....
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Belgiji je OpenOffice pravi hit (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
13113569 (10324) driver_x
»

Mnenje: Kolikšna je cena prehoda iz Microsoft Office na OpenOffice.org (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
23127572 (17949) darkolord
»

ali obstaja kaksen free office kateri bi mel enak Ui kot Ms office oz zelo podoben mi

Oddelek: Programska oprema
313167 (2509) para!
»

Izšel Open Office Org 3.0 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
17523863 (15401) BlueRunner
»

Kampanja OpenOffice.org proti piratstvu (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
22817131 (11757) Gavran

Več podobnih tem