» »

Evo pa se je spet spremenila ura..

Evo pa se je spet spremenila ura..

««
5 / 14
»»

starfotr ::

Če je vse samo samo izzum človeka, potem je vseeno kaj imamo in ne vem zakaj od kod potem take težave, če bi bil stalni zimski čas.

Mato989 ::

starfotr je izjavil:

Če je vse samo samo izzum človeka, potem je vseeno kaj imamo in ne vem zakaj od kod potem take težave, če bi bil stalni zimski čas.


Zato ker se NAVADE spreminjajo... Če je bilo normalno da je pred 50 leti 90% delovno aktivnega začenjalo ob 6:00, je zdaj normalen bolj zahoden delovni čas 8-16 ali 9-17... in zato je potrebno svetlobo premaknit, namesto milijona urnikov da se prilagodimo želji po svetlem kasneje.

Ker pač jaz osebno ne morem začet delat ob 6:00 če delodajalec zahteva ob 9:00, če pa UTC naredimo +2 pa večino problemov ni, ni treba milijone urnikov spreminjat ki so objavljeni itd... samo 1 uro

Logika je zlo preprosta.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

link_up ::

res redko kdo potrebuje dan ob treh zjutraj...je pa fino, ce je do pol desetih zvecer.
In and Out

Mato989 ::

link_up je izjavil:

res redko kdo potrebuje dan ob treh zjutraj...je pa fino, ce je do pol desetih zvecer.


Seveda, in zato je to edino vprašanje ki ga moramo vprašat na referendumu (vse evropskem)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

energetik ::

Mato989 je izjavil:

Ker pač jaz osebno ne morem začet delat ob 6:00 če delodajalec zahteva ob 9:00, če pa UTC naredimo +2 pa večino problemov ni, ni treba milijone urnikov spreminjat ki so objavljeni itd... samo 1 uro
Problem je samo, da bo verjetno potem spet začelo urnike premikat na še poznejše ure, sicer morda šele skozi leta in desetletja, pa vendar. To je edini problem, ki ga vidim pri stalnem GMT+2.
vires in numeris

GupeM ::

Mato989 je izjavil:

Zato ker se NAVADE spreminjajo... Če je bilo normalno da je pred 50 leti 90% delovno aktivnega začenjalo ob 6:00, je zdaj normalen bolj zahoden delovni čas 8-16 ali 9-17... in zato je potrebno svetlobo premaknit, namesto milijona urnikov da se prilagodimo želji po svetlem kasneje.

Ker pač jaz osebno ne morem začet delat ob 6:00 če delodajalec zahteva ob 9:00, če pa UTC naredimo +2 pa večino problemov ni, ni treba milijone urnikov spreminjat ki so objavljeni itd... samo 1 uro

Logika je zlo preprosta.

In čez 5 ali 10 let bomo uro prestavili na UTC + 3, ker bojo vaši delodajalci začeli zahtevati, da začnete z delom ob 10:00, ker se jim zjutraj ne bo dalo ustajati ob nečloveški uri 9:00? In potem čez 15 let na UTC + 4? Ja, točno to se bo zgodilo, ker bo zjutraj tema do desetih in bi vsi še spali takrat. Tako kot se je pred leti zgodilo, da ste začeli prestabvljati začetek dela na 7:00, pa 8:00, pa 9:00, pa ... Zato, ker je zjutraj tako temno, da se je težje spraviti k sebi in začeti z delom.

Enostavno se čas naravna (približno) po soncu in ostane fiksen, drugače se ga lahko prestavlja v nedogled.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

energetik ::

link_up je izjavil:

res redko kdo potrebuje dan ob treh zjutraj...je pa fino, ce je do pol desetih zvecer.
No pretiravat pa ni treba. 21:30 pa res praktično noben ne rabi več svetlobe, vsaj delovno ljudstvo ne, ker če si denimo ob 6:30 na šihtu, moraš ob 21:30 nekje pričenjat s spancem, da ti znese.
Mene GMT+2 bolj mika pozimi, tam bi se največ pridobilo s popoldansko svetlobo. Poleti je svetlobe itak dovolj čez in čez.
vires in numeris

Mato989 ::

energetik je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Ker pač jaz osebno ne morem začet delat ob 6:00 če delodajalec zahteva ob 9:00, če pa UTC naredimo +2 pa večino problemov ni, ni treba milijone urnikov spreminjat ki so objavljeni itd... samo 1 uro
Problem je samo, da bo verjetno potem spet začelo urnike premikat na še poznejše ure, sicer morda šele skozi leta in desetletja, pa vendar. To je edini problem, ki ga vidim pri stalnem GMT+2.


Torej zakaj v USA ne delajo od 10:00 ali 11:00 do 19:00 že zdaj? Oni so namreč že na 9-17 ogromno časa.

Nekje se to pač ustavi...

In čez 5 ali 10 let bomo uro prestavili na UTC + 3, ker bojo vaši delodajalci začeli zahtevati, da začnete z delom ob 10:00


Ne, delodajalci hočejo delovni čas ne zaradi teme ali svetlobe, ampak zaradi drugih služb... mi (SLO) smo začeli delat kasneje, zato ker kasneje delajo tudi druge nam primerljive države, ne zato ker je nek šef rekel, a veste, ne boste po temi hodli pridite po svetlem.

No pretiravat pa ni treba. 21:30 pa res praktično noben ne rabi več svetlobe


To je pa velika laž... dejansko vsak ki rad posedi na pikniku zunaj, ali se podruži s prijatelji ali se rekreira mu bo svetloba do 21:30 prišla MNOGO bolj prav kot pa ob 3:45 zjutraj kajne...

Koliko ljudi meniš da bi videl zunaj ob 3:45 zaradi sončne vzhoda? 3 kmete več ki itak ne morejo spat?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

woodpecker ::

Mato989 je izjavil:

energetik je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Ker pač jaz osebno ne morem začet delat ob 6:00 če delodajalec zahteva ob 9:00, če pa UTC naredimo +2 pa večino problemov ni, ni treba milijone urnikov spreminjat ki so objavljeni itd... samo 1 uro
Problem je samo, da bo verjetno potem spet začelo urnike premikat na še poznejše ure, sicer morda šele skozi leta in desetletja, pa vendar. To je edini problem, ki ga vidim pri stalnem GMT+2.


Torej zakaj v USA ne delajo od 10:00 ali 11:00 do 19:00 že zdaj? Oni so namreč že na 9-17 ogromno časa.

Nekje se to pač ustavi...

In čez 5 ali 10 let bomo uro prestavili na UTC + 3, ker bojo vaši delodajalci začeli zahtevati, da začnete z delom ob 10:00


Ne, delodajalci hočejo delovni čas ne zaradi teme ali svetlobe, ampak zaradi drugih služb... mi (SLO) smo začeli delat kasneje, zato ker kasneje delajo tudi druge nam primerljive države, ne zato ker je nek šef rekel, a veste, ne boste po temi hodli pridite po svetlem.

No pretiravat pa ni treba. 21:30 pa res praktično noben ne rabi več svetlobe


To je pa velika laž... dejansko vsak ki rad posedi na pikniku zunaj, ali se podruži s prijatelji ali se rekreira mu bo svetloba do 21:30 prišla MNOGO bolj prav kot pa ob 3:45 zjutraj kajne...

Koliko ljudi meniš da bi videl zunaj ob 3:45 zaradi sončne vzhoda? 3 kmete več ki itak ne morejo spat?


Še vedno mešaš časovne pasove...
Kaj če bi npr. žrtvoval leto življenja in se ravnal poleti po zimskem oz. normalnem času, pozimi pa "poletnem" času? Po preteku leta ti častim gajbo piva, da mi razložiš kdaj so večerni pikniki bolj produktivni in zimski fotoni bolj izkoriščeni.

Mato989 ::

Kaj če bi npr. žrtvoval leto življenja in se ravnal poleti po zimskem oz. normalnem času, pozimi pa "poletnem" času? Po preteku leta ti častim gajbo piva, da mi razložiš kdaj so večerni pikniki bolj produktivni in zimski fotoni bolj izkoriščeni.


Saj se ravnam... šiht zaključim pozimi in poleti ob 15:00, ko uredim kosilo in pojeva skupaj z mojo je ura cca 16:15... potem vse pospravim in se vsedem dol za 15 min, in na koncu se pozimi odpravim na sprehod ob cca. 16:45... po zimskem času je pozimi tak čas praktično tema... če bi bil UTC+2 bi bilo še svetlo.

Medtem pa me zjutraj gladko boli, ali je ob 7:45 sončni vzhod ali ob 8:45 glede na to da delam pred PCjem od 7:00...




Poleti na drugi strani, se zbujam s soncem običajno, glede na to da NALAŠČ nimam žaluzij/rolet zaprtih.... in če bo sonce ob 3:45 namesto 4:45 je velika verjetnost da se bom zbudil okrog 4:00 namesto okrog 5:00... takrat itak ne bom šel na kolo, ker pred šihtom se ne rekreiram, čakal bom do 7:00 da začnem delat, prej itak ne morem razbijat ker moja pač spi in je nočem zbudit, torej ne morem glih nekih zadev delat, še pomivalni stroj težko pospravljam ker moram počasi.

Za temo pa težko rečem poleti v zimskem času, ker sicer ne bi vplivala veliko razen da bi bil prej utrujen in zaspan zaradi hitrejšega zbujanja s soncem in bi mi bilo še manj za družit se in bi moja spet pizdila ker bi na kavču spal ob 21:00 namesto ob 22:00...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

ZveeZ ::

Jaz upam, da bo EU zrihtala, da bomo imeli cez celo soncni vzhod ob 06, zahod pa ob 21ih.
Jebes tisto uro gor/dol.
16h dnevne svetlobe bi nam moralo pripadati po ustavi!!
A gremo z bicikli pred parlament?;)

Okapi ::

Edino logično je, da imamo čimboljši približek astronomskega časa (se pravi, astronomsko opoldne čim bližje 12.00). Urnike se pa potem prilagajo, kot to komu najbolj ustreza.

In v Sloveniji imamo srečo, da je naš "zimski" čas skoraj idealen. Sploh na vzhodu.


Ljubljana
Četrtek, 23 Marec 2023
Sončni vzhod 06:00, Astronomski opoldne: 12:09, Sončni zahod: 18:18, Trajanje dneva: 12:18, Trajanje noči: 11:42.


Lendava
Četrtek, 23 Marec 2023
Sončni vzhod 05:52, Astronomski opoldne: 12:01, Sončni zahod: 18:11, Trajanje dneva: 12:19, Trajanje noči: 11:41.

kow ::

Sam bi ukinil casovne cone. Vsi gremo na UTC. Predpostavka je, da si lahko tudi stradajoci ali lovec v amazonski dzungli danes privosci imeti uro. Kar drzi.

Seveda potem nekomu na drugem koncu sveta ne mores reci: "poklici me zjutraj". Ampak mu pac poves uro klica. Cez cas bi tudi dobil obcutek ob katerih uri je jutro v vzhodni aziji, indiji, bliznjem vzhodu, vzhodni obali amerike itd. In bi mu dejansko lahko rekel: "poklici me zjutraj".

Software bi potem moral handleati, da nastavis alarm recimo: 30 minut po soncnem vzhodu ipd.

Kot zanimivost, Kitajci ze imajo samo eno casovno cono.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mato989 ::

Edino logično je, da imamo čimboljši približek astronomskega časa (se pravi, astronomsko opoldne čim bližje 12.00


In zakaj je to edino logično?

Kaj nam pomaga astronomski čas, družbeno gledano.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

Danes bolj malo, ker nihce vec ne gleda v sonce, da bi dolocil cas. Morda kaksna stara mama, ko okopava vrt. Pa se ona ima apple watch na roki.
Farmer pa se itak fura v John Deeru ter med oranjem gleda tv serije - ce karikiram.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

energetik ::

Okapi je izjavil:

Edino logično je, da imamo čimboljši približek astronomskega časa (se pravi, astronomsko opoldne čim bližje 12.00). Urnike se pa potem prilagajo, kot to komu najbolj ustreza.
oprosti, ampak ravno to je najbolj za lase privlečen razlog za GMT+1.
vires in numeris

Mato989 ::

Razumem astronomski čas če povzamemo logiko od "nekoč" ko se je pač gledalo 2 ura po vzhodu sonca... danes se tako to ne gleda...

Edino kar še gledamo po soncu je poleti na morju da je pač namesto ob 12:00 ob 13:00 uri po poletnem času sonce "najvišje" in najmočnejše in je zato najbolje da se med 11:30 in 15:30 ne zadržujem na soncu da me ne speče, vsaj prve 3-4 dni morja...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

Tudi to ne bo vec dolgo.. ti bo "pametna" ura zavibrirala, ko bo UV indeks presegel ali sel pod mejo. Zulu time FTW!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

energetik ::

Mato989 je izjavil:

Razumem astronomski čas če povzamemo logiko od "nekoč" ko se je pač gledalo 2 ura po vzhodu sonca... danes se tako to ne gleda...

Edino kar še gledamo po soncu je poleti na morju da je pač namesto ob 12:00 ob 13:00 uri po poletnem času sonce "najvišje" in najmočnejše in je zato najbolje da se med 11:30 in 15:30 ne zadržujem na soncu da me ne speče, vsaj prve 3-4 dni morja...
Tudi to ne moreš gledati samo uro, ampak še zem. dolžino, kjer si na plaži. V Španiji imaš lahko poldne skoraj ob pol treh...
vires in numeris

kow ::

Drzi. Cena transporta se dolgorocno samo manjsa. Vse manjsi delez ljudi bo sel vsako leto na "isto" plazo, torej "na hrvasko morje".
Tehnologija je spremenila okoliscine, prehod je smiseln. Bi bil pa neprijeten za precejsen (starejsi) del prebivalstva. Problem je tudi, da bi prehod preferiral evropejce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Okapi ::

energetik je izjavil:

Okapi je izjavil:

Edino logično je, da imamo čimboljši približek astronomskega časa (se pravi, astronomsko opoldne čim bližje 12.00). Urnike se pa potem prilagajo, kot to komu najbolj ustreza.
oprosti, ampak ravno to je najbolj za lase privlečen razlog za GMT+1.

Ne, to je edini logični razlog.

Astronomski čas je pač naravna danost in kot tak najbolj logična izbira. Ali najboljši kompromis, če hočeš.
Vse drugo je družbeni konstrukt, ki nekomu ustreza bolj, drugemu manj. In vse to se rešuje z urniki, ne z določanjem časovnega pasu.

kow ::

Koliko je ura moramo vedeti zaradi koordiniranja druzbenih aktivnosti. Naravna "danost" bi morala imeti prioriteto samo, ce bi ziveli v izoliranih plemenih.
Morda lahko reces, da so danes drzave se vedno "izolirana plemena", pa vendar so izolirana vse manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

hipertija ::

Če ohranimo zimski čas, bo poleti svetlo ob 4 zjutraj. Se pravi vstanem ob pol 4, zajtrkujem, nato grem športat, umit in v popoldansko službo ob 9. zjutraj. Super res.
Prekle za kurnk

Magic1 ::

kow je izjavil:

Koliko je ura moramo vedeti zaradi koordiniranja druzbenih aktivnosti. Naravna "danost" bi morala imeti prioriteto samo, ce bi ziveli v izoliranih plemenih.
Morda lahko reces, da so danes drzave se vedno "izolirana plemena", pa vendar so izolirana vse manj.

Kompromise se spejema tako, da ustreza čim večjem delu ljudi. 50 let nazaj je bila norma začetkov šihtov od 6-7am. Danes je izmenskega dela mnogo manj in se je posledično normalni delovnik pomaknil na 7-9am. Ura je še vedno ista, kot 50 let nazaj, tako da ne moramo rečt, da je botrovala zamiku delovnika.
Magic

kow ::

Drzi. Ampak vse vecjemu delu ljudi sedanji sistem ne ustreza. Prakticno vsakemu, ki se 1x na leto usede na letalo. Da ne omenjam konferencnih klicov z ljudmi na drugem koncu sveta. Morda je to danes se manjsina ljudi, vendar je samo vprasanje casa, kdaj se bodo tudi klosarji furali z letali okrog sveta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Magic1 ::

Če se gre na ukinitev prestavljanja, se mi zdi v trenutnem okolju mnogo bolj smotrna ohranitev poletnega časa. Fora 12.00 in najvišja točka sonca je, da naj bi bilo to sredina tvojega dneva. Komu je trenutno 12.00 sredina dneva? Večini je to sredina šihta, ali pa še to ne.
Magic

GupeM ::

Mato989 je izjavil:

To je pa velika laž... dejansko vsak ki rad posedi na pikniku zunaj, ali se podruži s prijatelji ali se rekreira mu bo svetloba do 21:30 prišla MNOGO bolj prav kot pa ob 3:45 zjutraj kajne...

Tudi ti lažeš. Pikniki so običajno za vikend, ko ni treba na šiht in s poknikom komot začneš eno uro prej.

Poleg tega, praviš, da je veliko ljudi ob 21:30 še na pikniku, rekreaciji, v družbi s prijatelji. Seveda se to hitro zavleče tudi v kasnejše ure. Potem prideš domov, se zrihtaš itd, pa je ura polnoč. Potem pa normalno, da morajo zjutraj s šihtom začet ob 9:00 ali še kasneje, če prej niso zmožni dvignit svoje riti. Če bo dan še eno uro daljši, bojo še eno uro dlje zunaj, še eno uro kasneje bojo šli spat in posledično bojo še eno uro kasneje začeli hodit na šiht in urnik se bo premaknil še za eno uro.

energetik ::

Okapi je izjavil:

energetik je izjavil:

Okapi je izjavil:

Edino logično je, da imamo čimboljši približek astronomskega časa (se pravi, astronomsko opoldne čim bližje 12.00). Urnike se pa potem prilagajo, kot to komu najbolj ustreza.
oprosti, ampak ravno to je najbolj za lase privlečen razlog za GMT+1.

Ne, to je edini logični razlog.

Astronomski čas je pač naravna danost in kot tak najbolj logična izbira. Ali najboljši kompromis, če hočeš.
Vse drugo je družbeni konstrukt, ki nekomu ustreza bolj, drugemu manj. In vse to se rešuje z urniki, ne z določanjem časovnega pasu.
??
Kaj sploh misliš z astronomskim časom? Poznamo kvečjemu povprečni sončni čas. Ker če bi dejansko gledal vsak dan samo pozicijo sonca, bi skoraj vsak dan prestavljali uro za kakšno minuto. Pa tudi če imamo povprečni sončni čas, če bi hotel da je približno točen, bi moral imeti na vsakih vsaj 5° dolžine drug sončni čas, sicer spet ne bi bilo "naravno" po tvoje. Iz tega sledi, da je nuja za sonce ob 12h na sredini neba privlečena za lase in povsem nerealna in nepotrebna.

vires in numeris

tonttu ::

GupeM je izjavil:

Mato989 je izjavil:

To je pa velika laž... dejansko vsak ki rad posedi na pikniku zunaj, ali se podruži s prijatelji ali se rekreira mu bo svetloba do 21:30 prišla MNOGO bolj prav kot pa ob 3:45 zjutraj kajne...

Tudi ti lažeš. Pikniki so običajno za vikend, ko ni treba na šiht in s poknikom komot začneš eno uro prej.

Poleg tega, praviš, da je veliko ljudi ob 21:30 še na pikniku, rekreaciji, v družbi s prijatelji. Seveda se to hitro zavleče tudi v kasnejše ure. Potem prideš domov, se zrihtaš itd, pa je ura polnoč. Potem pa normalno, da morajo zjutraj s šihtom začet ob 9:00 ali še kasneje, če prej niso zmožni dvignit svoje riti. Če bo dan še eno uro daljši, bojo še eno uro dlje zunaj, še eno uro kasneje bojo šli spat in posledično bojo še eno uro kasneje začeli hodit na šiht in urnik se bo premaknil še za eno uro.

Glede na to, da je vecina ljudi bila za poletni cas, potem kot kaze vecina ljudi zeli popoldan dlje svetlo in jih prav malo briga za jutranjo temo. To da bo pa cisto vsakemu prav, je pa precej malo verjetno da se bo kadarkoli zgodilo... ne glede na stvar o kateri bi se odlocalo.

GupeM ::

tonttu je izjavil:

Glede na to, da je vecina ljudi bila za poletni cas, potem kot kaze vecina ljudi zeli popoldan dlje svetlo in jih prav malo briga za jutranjo temo. To da bo pa cisto vsakemu prav, je pa precej malo verjetno da se bo kadarkoli zgodilo... ne glede na stvar o kateri bi se odlocalo.

Saj sem že napisal: Mislijo, da to hočejo. Ko se to zgodi, pa začnejo urnike prestavljat vedno bolj naprej, ker se jim zjutraj ne da v takšno temo vstajat.

tonttu ::

Ah ja se mi je zdelo da bo tak odgovor. Ljudje nimajo pojma kaj hocejo, nekdo jih je zgolj preprical v to bedarijo. To da bi mogoce veljalo isto zate, da pac mislis da tyo hoces, pa ni opcija?

GupeM ::

tonttu je izjavil:

Ah ja se mi je zdelo da bo tak odgovor. Ljudje nimajo pojma kaj hocejo, nekdo jih je zgolj preprical v to bedarijo. To da bi mogoce veljalo isto zate, da pac mislis da tyo hoces, pa ni opcija?

Zakaj pa so se potem urniki iz 6:00 prestavili na 9:00 ali še kasneje? Verjetno zato, ker ljudje hočejo popoldne več svetlobe, ane? Nekaj tu ne štima. A hočeš kasneje začet delat, al hočeš več svetlobe popoldne? Oboje pač ne gre, razen poleti, ko je dan že itak predolg in je svetlobe kolikor želiš in še več.

Sicer je pa tako: Nenazadnje niti nima veze, kateri čas bomo uporabljali, dokler bo ta fiksen in se ne bo zaradi butastih lenuhov, ki bi hkrati radi imeli zvečer dolgo svetlo, zjutraj pa se jim ne da vstajati, prestavljalo urnikov v vedno bolj naprej.

Nenazadnje imamo že s koledarjem popolnoma zgrešen sistem. Novo leto praznujemo prvega januarja, pa bi ga morali 1. marca. Že imena mesecev kažejo na to: september (septa = 7), oktober (octa = 8), november (nove = 9), december (deca = 10). Torej bi januar in februar morala biti 11. in 12. mesec. Tudi logično je, da se novo leto začne, ko vse na novo zaživi, kar se začne spomladi oz marca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Mato989 ::

Urnik so iz 6 prestavljali proti 9 zaradi zahoda.... Ker pac v dojclandu so delali 8 do 16 ali 9 do 17 na nizozemskem smo se mi prilagodili

Ce bi drzala teorija da se bi zaradi stalnega poletnega casa urniki premikali potem naj nekdo razlozi kako so drugi narodi delali 9 do 17 ko smo mi se 6 do 14... Kot kaze v vecnosti se ne premika kajne

GupeM je izjavil:

Mato989 je izjavil:

To je pa velika laž... dejansko vsak ki rad posedi na pikniku zunaj, ali se podruži s prijatelji ali se rekreira mu bo svetloba do 21:30 prišla MNOGO bolj prav kot pa ob 3:45 zjutraj kajne...

Tudi ti lažeš. Pikniki so običajno za vikend, ko ni treba na šiht in s poknikom komot začneš eno uro prej.

Poleg tega, praviš, da je veliko ljudi ob 21:30 še na pikniku, rekreaciji, v družbi s prijatelji. Seveda se to hitro zavleče tudi v kasnejše ure. Potem prideš domov, se zrihtaš itd, pa je ura polnoč. Potem pa normalno, da morajo zjutraj s šihtom začet ob 9:00 ali še kasneje, če prej niso zmožni dvignit svoje riti. Če bo dan še eno uro daljši, bojo še eno uro dlje zunaj, še eno uro kasneje bojo šli spat in posledično bojo še eno uro kasneje začeli hodit na šiht in urnik se bo premaknil še za eno uro.



Dan je ze zdaj poleti 1 uro daljse kot bi bil po zimskem

Torej ce ga samo ohranimo se nic ne spremeni kar ti pravis.

Problem je ker bi ga z zimskim casom krajsali
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

GupeM ::

Mato989 je izjavil:

Problem je ker bi ga z zimskim casom krajsali

Ne, to bi bila rešitev, ne problem, ker potem bi ljudje šli eno uro prej spat, pa bi zjutraj lažje vstali.

Sicer pa za piknike in druženja s prijatelji še nikoli nisem videl, da bi bila tema ovira. Mogoče za rekreacijo, ampak to že dolgo rešujemo z rekreacijo v dvoranah. Za rekreacijo, ki ni možna v dvoranah, pa lahko rešiš s tem, da začneš delat ob normalni uri, namesto ob 9:00. Saj zjutraj tema ni problem, tako da lahko tudi že ob 3:00 začneš z delom, pa boš 11:00 fraj in imaš tudi pozimi še kup svetlobe.

hipertija ::

Zakaj bi bilo edino pametno ostati na poletnem in ne zimskem času?
- ker imamo na žalost urnike dela takšne, da smo večji del svetlega dneva v službi
- pozimi bi tako popoldan pridobili eno uro, kar pomeni da bi sonce zahajalo nekje okoli 17ure in ne več okoli 16 ure; zjutraj pa bi bila tema do cca. 8.00. To pomeni, da kdor dela 6-14 ali 7-15 bi v vsakem primeru imel tudi v najkrajših dnevih nekaj od sonca, kdor dela 2 ali 3 izmenski delovnik pa mu je pravzaprav povsem vseeno, ker bo v vsakem primeru naletel zjutral ali popoldan na sonce oz. svetli del dneva
- poleti tako ohranimo daljše popoldneve, jutra pa bodo še vedno svetla pred 6 zjutraj
Prekle za kurnk

energetik ::

GupeM je izjavil:

tonttu je izjavil:

Ah ja se mi je zdelo da bo tak odgovor. Ljudje nimajo pojma kaj hocejo, nekdo jih je zgolj preprical v to bedarijo. To da bi mogoce veljalo isto zate, da pac mislis da tyo hoces, pa ni opcija?

Zakaj pa so se potem urniki iz 6:00 prestavili na 9:00 ali še kasneje? Verjetno zato, ker ljudje hočejo popoldne več svetlobe, ane? Nekaj tu ne štima. A hočeš kasneje začet delat, al hočeš več svetlobe popoldne? Oboje pač ne gre, razen poleti, ko je dan že itak predolg in je svetlobe kolikor želiš in še več.
En od vzrokov je verjetno ta, da hoče imeti EU po večini držav isti časovni pas. Kar pomeni, da je bila npr. ob 6h v celi zahodni Evropi še tema, medtem ko v vzhodni ne. Zato tam hočejo začeti delati kasneje, mi pa se (preveč) ravnamo po zahodnih državah.

Drugi razlog pa je ta, da je povprečen človekov bioritem naštelan na 24h in 5min. Zato brez striktne rutine čas, ko greš v posteljo in vstaneš, stalno počasi leze naprej. In potem se zgodijo razni premiki urnikov na poznejše ure. Če vstajaš striktno ob istem času in se izogibaš močni svetlobi v urah pred spanjem, potem teh problemov ni. Ampak večina ljudi je lena, in potem se dogaja kar se. Petek, sobota zvečer potegnejo (zabave, TV itd), ker zjutraj ni treba vstati. Čez vikend si zamaknejo bioritem za 1-2h naprej. In potem je v ponedeljek zjutraj jok in stok, ter popravljanje bioritma spet nazaj tam do srede, četrtka. Sami sebi si delamo probleme. Sam sem s tem presekal (prepozn), pod nujno grem tudi med vikendom spat enako zgodaj kot med tednom. Razpoloženje se mi je mnogo izboljšalo, sam se zbudim pred 6h zjutraj po 8h spanja.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

ZveeZ ::

Ok.. cigavi urniki so se prestavili iz 6 na 9?!
Pisarne? Ne.. niso nikoli delali ob 6ih.
Cistilke? Se vedno zacnejo zgodaj.
Prodajalci? Trgovine odprejo roboti ob 7ih/8ih?
Proizvodni delavci? 6:00 je se vedno stalnica

Ampak fuck.. iz glave mi ne pade niti en poklic, kjer bi ljudje sli ob 9ih v sluzbo. Se s.p. gradbinci se pojavijo ob 8ih na terenu po kavici ob 7:30.

Magic1 ::

Urniki večine ljudi. Včasih je bilo mnogo več proizvodnje in tudi trgovine so se odpirale ob 7.00. Danes je "pisarnikega" dela mnogo več in trgovine se odpirajo med 8-9am.
Pač izmenskega dela je mnogo manj, in posledično so se delovniki prestavili naprej.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

energetik ::

ZveeZ je izjavil:


Ampak fuck.. iz glave mi ne pade niti en poklic, kjer bi ljudje sli ob 9ih v sluzbo. Se s.p. gradbinci se pojavijo ob 8ih na terenu po kavici ob 7:30.
Očitno še nisi imel opravka z zahodnoevropejci. Ki ti uturijo telekonferenco ob 17h. Zato ker začnejo delat ob 9h, okoli 13h imajo vsaj 1h odmora za malico (se ne šteje v čas), in potem vlečejo vsaj do 18h, če je šef prijazen. Sicer do 19h. In to naši vlečejo za zgled.
Kolega delal v Bruslju. Po šihtu ob 19h se je šel domov stuširat in nato s kolegi na večerjo ob 20h, nato pir do 23h. Ful dobro življenje. ;((
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Magic1 ::

To je bil trend izkoriščanja delovne sile, kjer prisiliš delavca, da nima drugega kot šiht. Samo se mi zdi, da dobivajo push nazaj in se mularija ne bo šla tega. Zdaj bo pa odvisno od gospodarskih razmer (nezaposlenosti), kdo bo imel več moči.
Magic

ZveeZ ::

Magic1 je izjavil:

Urniki večine ljudi. Včasih je bilo mnogo več proizvodnje in tudi trgovine so se odpirale ob 7.00. Danes je "pisarnikega" dela mnogo več in trgovine se odpirajo med 8-9am.
Pač izmenskega dela je mnogo manj, in posledično so se delovniki prestavili naprej.

Vecine ljudi?
Kje/kaj tocno delajo?
Trgovine se odprejo med 7 (manjse) in 9 (trgovski centri), trgovci pa so na sihtu cca urco prej.
Razumem nekatere pisarne, ki se morejo uskladiti s partnerji v tujini, kjer prakticirajo 8-13 (1h malice) 14-17. Ampak tej so stevilcno dalec od vecine.

tonttu ::

GupeM je izjavil:

Za rekreacijo, ki ni možna v dvoranah, pa lahko rešiš s tem, da začneš delat ob normalni uri, namesto ob 9:00.

Super ce si to lahko privoscis. PRoblem je, ker si vecina ljudi tega ne more. Pa ne ker se jim ne bi ljubilo vstati prej, ampak preprosto, ker sluzba zahteva da si prisoten v dolocenem terminu... recimo v tistem, ko dela vecina tvojih strank. Osebno bi zares najraje delal od 6 do 14 ali celo od 5 do 13, pa pac ne gre, ker s tem izgubim 2-3 ure zjutraj in 2-3 popoldan, glede na to, da vecina strank dela od 8 do 16. Ja vem, ko jebe stranke, delas ko ti pase, kajne?

nejc_nejc ::

Francija in Španija sta v naši uri, pozicijsko pa 00.
Po moje iz vsega skupaj ne bo nič, ker je menjava ure boljsa opcija kot drugače usklajevanje z njima.

Magic1 ::

ZveeZ je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Urniki večine ljudi. Včasih je bilo mnogo več proizvodnje in tudi trgovine so se odpirale ob 7.00. Danes je "pisarnikega" dela mnogo več in trgovine se odpirajo med 8-9am.
Pač izmenskega dela je mnogo manj, in posledično so se delovniki prestavili naprej.

Vecine ljudi?
Kje/kaj tocno delajo?
Trgovine se odprejo med 7 (manjse) in 9 (trgovski centri), trgovci pa so na sihtu cca urco prej.
Razumem nekatere pisarne, ki se morejo uskladiti s partnerji v tujini, kjer prakticirajo 8-13 (1h malice) 14-17. Ampak tej so stevilcno dalec od vecine.

Ne vam kaj ti ni jasno. Večina dela danes je dosti drugačna, kot 50 let nazaj in tako je tudi povprečni delavnik drugačen. Včasih so se trgovine odpirale ob sedmih ali še prej pa so tudi morali biti eno uro prej tam. Izmensko delo podobno. Štrat ob 6.00, a takrat si moral bit že ready za trakom. Danes moraš bit ready po večini ob 8.00 ali 9.00.
Magic

DamijanD ::

ZveeZ je izjavil:

Ok.. cigavi urniki so se prestavili iz 6 na 9?!
Pisarne? Ne.. niso nikoli delali ob 6ih.

Hmm moja mat je delala v kadrovski in cela firma je imela urnik od 6-14 (+ še dve izmeni za proizvodnjo)
Mislim, da ima trenutno za firma urnik 7-15, nisem pa zihr a je proizvodnja ostala na 6/14/22 ali je se zamaknilo za eno uro

ZveeZ ::

Magic1 je izjavil:


Ne vam kaj ti ni jasno. Večina dela danes je dosti drugačna, kot 50 let nazaj in tako je tudi povprečni delavnik drugačen. Včasih so se trgovine odpirale ob sedmih ali še prej pa so tudi morali biti eno uro prej tam. Izmensko delo podobno. Štrat ob 6.00, a takrat si moral bit že ready za trakom. Danes moraš bit ready po večini ob 8.00 ali 9.00.


Jasen mi ni podatek, da je vecina vcasih zacela delat ob 6ih, danes pa ob 9ih.
V resnici pa zelo mali % pricne z delom sele ob 9ih.
Razumem, da je bilo vcasih manj pisarniskega dela in vec proizvodnje. Vendar so pisarniski molji ze pred desetletji zaceli z delom ob 8ih in tako je (za vecino) se danes. Trgovci (izvzemajoc trgovskih centrov) se vedno odpirajo vrata med 7 in 8. Pumpe ob 6ih, proizvodnja tudi, čistilke tudi (oz še prej).
Gradbišča se odpirajo ob 7ih (takoj ko lahko pricnejo s hrupno dejavnostjo).
Vrtci, šole... se odpirajo okoli 7ih ali celo prej.
Avtobusi vozijo ze od 5ih zjutraj dalje.
Pa celo javna uprava pricne ob 8ih.

Ob 9ih pricne z delom.. kdo že? 50%+ delovno aktivnih ljudi, ki delajo v pisarnah za tuj trg?

starfotr ::

Mato989 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Če je vse samo samo izzum človeka, potem je vseeno kaj imamo in ne vem zakaj od kod potem take težave, če bi bil stalni zimski čas.


Zato ker se NAVADE spreminjajo... Če je bilo normalno da je pred 50 leti 90% delovno aktivnega začenjalo ob 6:00, je zdaj normalen bolj zahoden delovni čas 8-16 ali 9-17... in zato je potrebno svetlobo premaknit, namesto milijona urnikov da se prilagodimo želji po svetlem kasneje.

Ker pač jaz osebno ne morem začet delat ob 6:00 če delodajalec zahteva ob 9:00, če pa UTC naredimo +2 pa večino problemov ni, ni treba milijone urnikov spreminjat ki so objavljeni itd... samo 1 uro

Logika je zlo preprosta.


Od antične Grčije do uvedbe neumnosti DST se ni nič premikalo ur.
Vmes so ljudje živeli razne živ. sloge. Če sedaj ne moremo shendlat, da imamo 1 čas, da smo uvrščeni v nam namenjen časovni pas in da se s tem ne ukvarjamo več, potem je bolje da zapremo štacuno in kot človeštvo izginemo s te uboge Zemlje.

ZveeZ ::

DamijanD je izjavil:

ZveeZ je izjavil:

Ok.. cigavi urniki so se prestavili iz 6 na 9?!
Pisarne? Ne.. niso nikoli delali ob 6ih.

Hmm moja mat je delala v kadrovski in cela firma je imela urnik od 6-14 (+ še dve izmeni za proizvodnjo)
Mislim, da ima trenutno za firma urnik 7-15, nisem pa zihr a je proizvodnja ostala na 6/14/22 ali je se zamaknilo za eno uro


Tudi sam sem delal v pisarni od 06-14, ampak taki smo (bili) redki. In taki danes ne pricnejo z delom 3h kasneje.

tonttu ::

starfotr je izjavil:

Če sedaj ne moremo shendlat, da imamo 1 čas, da smo uvrščeni v nam namenjen časovni pas in da se s tem ne ukvarjamo več, potem je bolje da zapremo štacuno in kot človeštvo izginemo s te uboge Zemlje.

Enako lahko recemo da ce ne moremo shendlat dvakrat letno prestavitve ure, potem je boljse da zapremo stacuno in izginemo s te uboge zemlje. Resno ne vem kaj vam to dela taksne nore probleme.

Magic1 ::

ZveeZ je izjavil:

Magic1 je izjavil:


Ne vam kaj ti ni jasno. Večina dela danes je dosti drugačna, kot 50 let nazaj in tako je tudi povprečni delavnik drugačen. Včasih so se trgovine odpirale ob sedmih ali še prej pa so tudi morali biti eno uro prej tam. Izmensko delo podobno. Štrat ob 6.00, a takrat si moral bit že ready za trakom. Danes moraš bit ready po večini ob 8.00 ali 9.00.


Jasen mi ni podatek, da je vecina vcasih zacela delat ob 6ih, danes pa ob 9ih.
V resnici pa zelo mali % pricne z delom sele ob 9ih.
Razumem, da je bilo vcasih manj pisarniskega dela in vec proizvodnje. Vendar so pisarniski molji ze pred desetletji zaceli z delom ob 8ih in tako je (za vecino) se danes. Trgovci (izvzemajoc trgovskih centrov) se vedno odpirajo vrata med 7 in 8. Pumpe ob 6ih, proizvodnja tudi, čistilke tudi (oz še prej).
Gradbišča se odpirajo ob 7ih (takoj ko lahko pricnejo s hrupno dejavnostjo).
Vrtci, šole... se odpirajo okoli 7ih ali celo prej.
Avtobusi vozijo ze od 5ih zjutraj dalje.
Pa celo javna uprava pricne ob 8ih.

Ob 9ih pricne z delom.. kdo že? 50%+ delovno aktivnih ljudi, ki delajo v pisarnah za tuj trg?

Sej ne govorimo o prestavitvi ure za 2 uri. Govor je o 1 uri za pol leta in za toliko se je ziher povprečno delovnik zamaknil v 50 letih. Takrat so imeli razlog za premik ure, danes so pogoji drugačni.
Sam sej vem, da so spremembe težke. Tudi spremembe sprememb :D.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()
««
5 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Američanom se obeta stalni poletni čas (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
24224956 (14735) DostMam

Evropski poslanci za ukinitev premika ure (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8115681 (7210) Oberyn
»

Bruselj sprašuje: prestavljati uro ali ne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
15636930 (30259) Vajenc
»

Problemi zaradi premika kazalcev? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21844796 (31559) nsa_ag3nt

Več podobnih tem