» »

izdelava napajalnika

izdelava napajalnika

damo123 ::

zivjo

Zanima me če ima kdo kako idejo kako narediti napajalnik in sicer rad bi porabil transformator katerega že imam 500W 51V

Vem da je velika moč in zelo visoka napetost, zato me zanima kako to izvesti da se bodo elementi cim manj greli zaradi padca napetosti in pa da nebi bilo motenj nazaj v omrežje niti na sponkah napajalnika

lp

damjan

madviper ::

Ja lepo bi bilo če bi povedal kaj bi rad napajal, kake izhodne napetosti in tokove bi rad :D
I'd like to do something crazy!

damo123 ::

ja rad bo napetost 0-50V in temu primeren tok se pravi 500W na 50V je 10 A

to bi bilo idealno
samo je pa vprešanje ker nimam odcepov da bo to 500W pečka če bom hotel ven samo 5V se pravi da bodo tranzistorji držal 45 in če bi delal z desetimi amperi je moč na tranzistorjih 450W
če pravilno razmišljam
sato bi rabil neko elektroniko da bi reguliral že na 230V-tiv samo to pa dela morje motenj

možnost je pa tudi da dam previt transformator samo komu
in dobim dačrt za tak transformator

lp

BladE_ ::

Ne vem ce bi lahko dobu 10A vn!
Akcija - Reakcija

damo123 ::

P=UxI
a je tako
imam 500W trafo
50V
to pomeni da po tej formuli dobim 10A teoretično

sicer pri taki moči je pametno dimenzionirati napajalnik za 15A pa bo vse preživel (zaradi špic mogoče celo za 20A). bi pa rabil dobre kondenzatorje za glajenje vhodne napetosti.

pa sevede polneje pri zagonu preko uporov da ne odnese varovalke no saj poznam nekaj for kako dela jo določeni deli in kako se obnašajo v določeni elemanti

problem mi predvsem dela tranzistor in pa ostali analagni del
zamislil sem si da bo moj napajalnik zgledal nekako takole

ja mislim da nebi bilo veliko izgub če bi dal previti transformator
ker potem bi imel več odcepov po recimo koraku 5V AC te bi usmiril in peljal preko relejev (raje preko tranzistorjev) na izhodne tranzistorje

vezje za nastavljanje bi rmilil preko kakega digitalnega potenciometra, uporabil bi nek mikrokontroler, dalo bi se ga nastavljati po RS232, to mi ne dela težav saj poznam to digitalno okolje.

probleme mi dela analogna stran katere tranzistorje uporabiti za izhodnjo stopnjo, kako jih zvezati skupaj, mislim da jih zatadi prilagoditve vežemo preko močnostnih uporov, ...

tako me zanima bolj ta del napajalnika kako dela regulacija da jo potem znam simulirat na mikrokrmilnoku in pa še ena pomembna zadeva

kako del omejitev toka da se napetost ne sesede če tok preseže omejitev ...

nameravam pa narediti okoli deset takih napajalnikov zato bi to zadevo rad res naredil vred.

kot opcijo bi pa vnesel še možnost hitreha polnjenja akomulatorjev in drugih modelarskih baterij

zato bi tudi s tega prodročja rad kako info. če je kdo že delal kaj takega

lp

madviper ::

Obsežen projekt maš v planu. Priporočam ti da se najprej vsedeš pa mal preštudiraš gradivo.

Reguliranje izmenične napetosti je kr zahteven projekt, kr moraš uporabljat močnostno elektroniko.

Če hočeš z 51 V izhodne napetosti na trafotu naredit regulator v razponu od 0-50 V moraš met usmernik ki ti malenkost (za kakih 10 V) dvignil napetost.

Krmiljenje usmerjenega signala je dost lažja in ga ni problem krmilit tud prek računalnika.

Aja računaj da boš rabo močnostne tranzistorje in upore. Prvo si preračunaj če se ti izdelava finančno izplača.

Lp, madviper
I'd like to do something crazy!

BladE_ ::

Ti rabs napajalnik al usmernik?
Akcija - Reakcija

damo123 ::

prvo me zanima razlika med usmirnikom in napajalnikom

ja vem če želim regulirati na 230V strani rabim rezet sinus in s tem naredim morje motenj in zmanjšam moč
to opcijo bom opustil

sedaj se nagibam da bi dal transformator navit z petimi odcepi po 10 V
vask posebej bi imel gretz in pa kondenzatorje
odcebe bi preklaplal z tranzistorji (hitri in tihi preklopi)
nato bi na izhodne tranzistorje pripeljal
10V, 20V, 30V, 40V, 50V
in tako bi imel veliko manjši padec napetosti na tranzistorjih in se bi zato manj greli
hanima me kako izvesti da ko prestavljam napetost iz 9V na 12V se vmes preklopi napajanje izhodnje stopnje iz 10V na 20V kako naj naredim da se ta preklop nebi poznal pri izhodni napetosti ?
seveda nisem upošteval koren iz 2 pri usmirjanju ... zaradi lažjega razumevanja

to pa bi si rad naredil tako da lahko rečem da sem to naredil in to mi je hobi neki delat pa še malo se bom poučil o tranzistorjih ko bom katerega skuril :-)

ja računalnik mislim imet samo za nastavlanje napetosti, omejitve toka in pa odčitek toka ker to predvidevam imet na svoji delavni misi in zraven mam računalnik in tko bom lahko prek PC nastavil željene vrednosti

zraven bi pa rad naredil še polnilec za baterije ker je že ta zadeva dost velike moči bi lahko hitro polnil baterije. Seveda pa bi ga lahko na enkrat uporabljal samo v en namen

Brane2 ::

Na tvpjem mestu bi mogoče raje naredil navaden linearni usmernik.

Saj kot sem razumel, ga ne boš laufal noč in dan ampak samo za časa meritev.
Mogoče bi lahko naredil par odcepov, tako kot si sam razmišljal. Recimo enega na 1/4 napetosti in drugega na 1/2.

Tako boš imel tri napetostne obsege namesto petih. Te lahko preklapljaš kar z releji in to je to.

Mogoče bi bilo lepo imeti simetrično +/- napajanje in plavajoče sponke. Recimo da usmeriš dva bifilarna navitja in dobiš recimo na kondijih 2x25V. Kondija daš v serijo in srednjo točko razglasiš za "maso".

NAto narediš dva "push-pull" driverja, ki se napajata iz +/-25V in krmilita tvoji izhodni sponki. Tako lahko krmiliš dve izhodni napetosti glede na maso in medseboj.

To pomeni, da med meritvijo lahko menjavaš ne samo napetost ali tok ampak tudi polariteto sponk.
On the journey of life, I chose the psycho path.

damo123 ::

ja hvala brane za tole novo idejo
nisem pomislil na to, da bi nareil 2x25V in imam kr mal več možnosti in še vedno ju lahko povežem skupaj in dobim po želji tudi polno napetost 50V

no sedaj je pa malo laže saj rabim samo nek načrt vezave tranzistorjev za izhodnjo stopnjo in regulacijo za 25V usmirnik :-)

sedaj moram dati previti trafo na 2x 25V

Ch4N93 ::

prvo rečeš, da bi rad naredil napajalnik s transformatorjem, ki ga imaš, potem pa praviš, da boš naredil 10 takih napajalnikov!? torej maš 10 trafotov?!

plus tega ste vsi nekaj pozabili. če je trafo 51 V izmenično, dobimo po usmerjanju 51*sqrt(2)-1,4=cca 70V enosmerne (neobremenjen, realno 60V pri recimo 7-8 A).

Linearca bi bilo možno realizirati samo z prevezavo in releji, drugače bi nastale prevelike izgube.

Tukaj je nekaj stikalnih regulatorjev s visokim izkoristkom ter visoko vhodno napetostjo.

pomoje je najboljša rešitev prevezava na 2x25 V, ter potem 2 stikalna regulatorja. tako dobiš 2 izvora napetosti z možnostjo cca +-30 V, kar je vsekakor dobrodošlo pri testiranju (+- napetost namreč).

kar se tiče polnilnika baterij iz istega trafota bi šlo s predlaganim izhodom (2x25) ter s posebnim vezjem za kontrolo polnjenja (MAX712/MAX713 ali TEA 1102).

o napajalnikih ter polnilnikih je sicer že mnogo predebatirano na elektronik.si forumu v naslednjih temah:
Polnilec NiCd/NiMH baterij z MAX712 /MAX713
STIKALNI NAPAJALNIK 0-30V 0-5A
Hitri polnilec akumulatorjev s TEA1102
Ni nam lahko...

damo123 ::

ja doma imam pet toroidov, od tega sta dva navita na 1x51V ker sem mislil delat nek ojačevalec pa sem sedaj opustil to idejo. trije trafoti pa so skurjeni tako da je vseeno na koliko jih navijem. zato pravim da bi sedaj enega dal naviti na 2x25V in naredil usmirnik

pravim, da me zanima usmirnik za 10A ker sem notr že vštel da bo neki zgube zato ni nič narobe če mam malo rezerve

ja ko bi pa želel polniti baterije ... pa bi preklopil 25V namesto na umirnik na polnilec ...

ja pa zgori sem že napisal ke sem enmu neki razlagal da sem napisal brez da sem upošteval koren iz 2 drugače pa se zavedam efektivne vrednosti in pa maximalne vrednosti AC napetosti saj moram zaradi tega dati kondenzatorje s primerno napetostjo ...

hvala pa za spodnje linke si bom ogledal

lp

radiator ::

Ena možnost ti je da prvo usmeriš kaj maš in potem greš na buck (DC/DC). Če tega ne znaš/ ne moraš ali ne želiš imeti direktno kot izhodno stopnjo mu na koncu še obesiš gor linearca. Potem ju krmiliš tako da ti da DC/DC vedno nekaj več voltov kot jih imaš iz linearca. To je metoda, ki se uporablja v sodobnih laboratorijskih napajalnikih.
Kaj je jutri že bilo?

Brane2 ::

Eh, če bi že hotel komplicirat s tem, je bolje zavreči železno jero in presedlati na ferite in višje frekvence.

Če bi pa tip rad samo DIY laboratorijski usmernik pa se niam kaj sekirat za nekaj večjo porabo in čisto lepo lahko naredi linearca, opcijsko z nekaj odcepi na traflcu, brez extra komplikacij.

Tu je predvsem važna kakovost napajanja, ki je osnova za kakovost izvedenega testa ali meritve, ne pa čisti izkoristek napajalnika.

Poleg tega, pri siwtcherju se težko znebiš preostankov switchanja, ki vedno najdejo pot v izhodno napetost...
On the journey of life, I chose the psycho path.

radiator ::

Ja res je da lahko narediš direktno brez navadnega trafoja amapk je kar nekaj težje in pravi da noče oddajat motenj v omrežje. Zato tudi delajo z trafoji kot sem napisal. Potem daš buck na precej visoko frekvenco tam 200 - 300 kHz. Maš precej odprte roke več greš boljše je. Manjše tuljeva rabiš pa lažje filtriraš switching noise. Rabiš pa boljši driver in tranzistor ($$$). Kolko si pač lahko privoščiš. Za tem daš LC filter in potem linearca. Če je to vse narejeno kot se spodobi se ne greje in izhodna napetost ni zašumljena.

Če pa ti ni važno da se ne greje (izkoristek) in da nimaš super duper mašine pa lahko vzameš tudi LM317HV in z njim krmiliš par paralelno obešenih 2n3055 pa tudi deluje. Samo rabiš hladilno rebro in ventilator. Dodaš še samo tokovno zaščito tak da mu daš na sredinsko nogico proti masi en trazistor, ki ga furaš z komparatorjem ali lahko tudi linerano da lahko dela kot tokovni generator. To je ena najbolj enostavnih regulacijskih usmerniških vezav. Ni najboljša ne rabiš pa skoraj nič delat. Sem sam dolgo nazaj naredil enega takega (0-35V 0-6A) in niti ne deluje tako slabo.
Kaj je jutri že bilo?

Brane2 ::

Lahko bi tudi eno d tistih plat, ki sem jih talal okrog za stereo fršterk s TDA-7294 koristno uporabil v ta namen.

Fšterk bi predelal tako, da ojačuje enosmerni signal,nakar bi na vhod pripeljal signal s potenciomera in "Voilla !" -eto ti linearca s štirimi sponkami, pri katerem lahko pelješ vasko sponko v obsegu -35V do +35V pri toku recimo tja do 10 A. Čip je pri tem še poceni, ima termično zaščito inse za vse praktine namene obnaša kot navaden operacijski ojačevalnik,le z noro močnim izhodom.
malodomišljje si laho omisliš še tokovno regulacijo itd.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ATX napajalnik- stabiliziran usmernik (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
938230 (6567) h25
»

popravilo usmernika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
212509 (1676) bmandl
»

napačni trafo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383854 (3195) korenje_ver2
»

napajalnik 50V 10A

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
92107 (1924) radiator
»

Ojačevalec

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
202625 (2384) stromar

Več podobnih tem