» »

popravilo usmernika

popravilo usmernika

kondezator ::

Včeraj sem dokončno sestavil ta usmernik (sestavil ga v ohišje), stestiral sem ga in deluje vse okej.
Malo pozneje ga obremenim skoraj do konca, čez nekaj trenutkov začne nekaj brneti iz usmernika hitro znižam napetost in neha brneti nato ga obremenim z manjšo žarnico in deluje ok, hladilnik se je pa malo preveč grel.
Danes pa hočem napolniti nicd akumulator in začuda ne da napetosti od sebe, zmerim na glavnem kondezatorju in kaže nekaj čez 30v,
sumim pa izhodni tranzistor 2n3055, zaradi termalne paste ga nisem mogel pomeriti.

Če kdo sumi kaj bi bilo narobe ga prosim za odgovor.

overlord_tm ::

Meni je po podobnem postopku šel izhodni tranzistor. Sicer brnenja se ne spomnim, samo toplo pa je bilo =).

(usmernik ni bil glih isti, samo kaj več kot tople vode pri teh usmernikih verjetno niso pogruntal)

Tugo ::

Upam, da ne uporabljaš res ta usmernik do 3A.
V srednji šoli smo delali usmernik, ki je bil sicer do 40V in do 4A in to zelo zelo podoben. Uporabljeni so bili 3x ali 4x 3055. Ko sem drugič skuril te tranzistorje, sem nekje dobil informacijo (ne spomnim se od kod ta informacija), da je boljše uporabit tranzistorje 2N3773. So kompatibilni, po karakteristi malenkost boljši, vendar naj bi imeli 4x večjo površino silicijeve rezine, kar pomeni boljše temperaturne lastnosti, oz. povedano drugače: težje ga skuriš ;)
Sam bi ti priporočal, če boš ravno menjal tranzistor, da vzameš 2N3773.

lp, T.

kondezator ::

Jih je 100% varno uporabiti namesto 2n3055, da ne pride do kakšne slabe volje.

Azrael ::

Videti je OK, 2N3773 ima vse zmogljivosti boljše od 2N3055. Če kje stakneš stare 2N3055 od Ei Niš, lahko poskusiš z njimi, saj so imeli nenormalno velike rezine silicija, sploh ob primerjavi s kakšnimi današnjimi sumljivega izvora.

Vendar:

Če na izhodu usmernika ni napetosti je 2N3055 99,99...% v redu, saj skoraj vedno prebije (jaz še nisem naletel na prekinjenega), če ga prekuhaš. BTW, če imaš tak hladilnik, kot je na sliki, je premajhen za uporabo pri polni tokovnii obremenitvi in nizkih izhodnih napetostih.

>zaradi termalne paste ga nisem mogel pomeriti

Kaj ima termalna pasta zraven? Baza in emiter sta dosegljiva na ustreznih pinih, kolektor pa je ohišje samo. Videti je, da imaš tranzistor montiran posebej, enostavno odklopi dva priključka in ga pomeriš. V takem primeru je demontaža, če se izkaže, da je tranzistor OK,najmanj zapravljanje časa.

Preveri upor pretokovne in če je v redu, preglej kako je z napetosmi na operacijcih in seveda poglej, če ni kje kakšen hladen spoj, ki je največkrat vzrok takemu opisu - včeraj delalo super, danes ne dela nič.

Nekaj menjati, ne da bi vsaj približno vedel, kaj je narobe je najslabša možna varianta. Najprej diagnosticiraj, potem popravljaj, kar je resnično pokvarjeno.
Nekoč je bil Slo-tech.

kondezator ::

Tranzistor sem že vrgel vstran ker je bil od termalne paste, ko sem ga odstranil iz hladilnika.
Hladilnik je pa HR-57 njegova dolžina pa je 90mm, imam pa ga priterjenega na zunanji strani ohišja.

Tugo ::

Tranzistor od termalne paste in si ga zato vrgu stran???? Si ga prej potopil v pasto???
Če slučajno veš kako se namaže CPU v računalniku, potem tukaj ne počni ničesar drugega. V primeru, da ne veš potem namaži izredno na tanko! Pasta prevaja veliko bolje od zraka in ni namenjena, da se element (v tem primeru tranzistor) napaja iz nje oz. hrani z njo. Čisto na tanko namaži.
Preden sestaviš nazaja in ne glede na to, da si tranzistor vrgel stran, poslušaj Azraela in prej pomeri.

lp, T.

EDIT: Nekaj sem hotel napisati že prvič, pa sem pozabil. Upam, da si imel potenciometer za omejitev toka kjerkoli, samo na minimumu ne, ker ti zaradi tega lahko omeji tudi izhodno napetost!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tugo ()

kondezator ::

Tranzistor sem namazal na tanko.
Na tranzistor sem imel nalotane žice in izolerane ko sem hotel pomeriti sem mogel odščipniti žici, nisem bil previden in sem jih odščipnil preblizu potem sem odstranil tranzistor in nisem hotel pacati z tranzistorjem ker gre pasta težko iz rok.
Zato sem ga vrgel vstran in bom sprobal z drugim tranzistorjem in pomeril tako kot je napisal Azrael.

Nisem še vsega napisal:
Preden sem ugotovil, da mi je pregorel usmernik sem hotel napolniti 18v akumulator od vrtalnika.
Vse sem lepo zvezal zaporedno sem vezal ampermeter in priključil na akumulator in usmernik opazil sem da mi je skalo na ampermetru zabilo na levo v nasprotno stran(usmernik je bil takrat še izključen iz omrežja), odklopil sem akumulator in vklopil usmernik in ni deloval.
A je lahko to vzrok okvare vezja?

TEDY ::

A si usmernik naredil po originalnik načrtih, ali si naredil popravljeno verzijo?

Drugače poglej napetosti na izhodu U1 (pin 6), če se ne motim mora biti ~11.2V (mogoče 5.6V)
Pomeri napetost na U2 (pinu 2 in 6), če vrtiš potenciometer za napetost se ti mora na pinu 2 napetost spreminjat od izhodne napetosti U1 do 0V.
Na izhodu, pa se ti mora spreminjat od 0-30V.
Če ti 3055 dela, preveri še Q2 in Q1.

VolkD ::

A je lahko to vzrok okvare vezja?

Da ! Na tak napajalnik ne smeš priključiti akumulatorja, ki ima višjo napetost od napetosti, ki jo napajalnik daje. V primeru, da ga priključiš na ugasnjen napajalni ke zgodi isto.
Rešitev je navadna močnostna dioda vezana zaporedno z napajalnikom. Lahko je tudi schottky - ima manjši padec napetosti.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

kondezator ::

Zamenjal sem kondezator namesto 3300uF sem dal 10000uF, zamenjal sem tudi trafo namesto 75w sem dal 150w, to je pa tudi vse kar sem zamenjal.

Ni mi čisto jasno kako naj vežem diodo.
A jo moram vezati zaporedno iz + izhoda na vezju in na + pušo na čelni plošči.

Zgodovina sprememb…

TEDY ::

Poglej tranzistorja Q2 in Q1. Eden od teh ponavadi rad crkne pri ugašanju (so jih menjali z močnejšimi).
še napetosti pomeri, tiste ki sem jih napisal, da vidiš do kje dela normalno.
Tam je ~11.2V in izhodu U1 pin 6.

Azrael ::

Z akumulatorjem si zelo verjetno skuril Q2, mogoče še kaj od tega: Q1 in Q4, D10 in U2. Preveri napetosti na tranzistorjih in operacijcu. Mogoče je zraven odletel še kakšen upor. Če si akumulator priklopil narobe (obrnjena polariteta), je prebita dioda D11, ostalo pa je verjetno celo.

> namesto 3300uF sem dal 10000uF

Malo prej bo izdihnil graetz in tudi varovalka transformatorja bo morala biti malo močnejša. Samo to nima neposredne povezave s tvojo okvaro.

>Ni mi čisto jasno kako naj vežem diodo.
A jo moram vezati zaporedno iz + izhoda na vezju in na + pušo na čelni plošči

Da.
Nekoč je bil Slo-tech.

kondezator ::

Pomeril sem napetosti.
U1(med pinom 6 in minusem na izhodu)= 1,72v
U2(med pinom 2 in 6)= -16v

Ko vrtim potenciometer za napetost se napetost na pinu 2 ne spreminja.

Pomeril sem še naslednje napetosti med minusem na izhodu in pin-i.

pin11 = 3.8mV
pin6 = 1,72V
pin5 = 11,17V
pin8(baza 2n3055) = 0V
pin9(emiter 2n3055) = 0V
pin7(ohišje 2n3055) = 34,5V
pin12 = 11,16V
pin13 = 0,65V

Pomeril sem tudi napetosti na diodah:

D10(1N4148) = 33,6v
D9(1N4148) = 23,2v
D8(5,6v zener) = 5,6v
D7(5,6v zener) = 5,8v
D6(1N4148) = 5,2v
D5(1n4148) = 5,4v

Pomeril sem tudi napetosi med Vcc+ in Vcc- na operacijskih ojačevalnikih(U1, U2, U3):

U1 = 34,3v
U2 = 40v
U3 = 40v
Po moje je to preveč, ker na datasheetu piše +-18v.

Zgodovina sprememb…

Azrael ::

pin8(baza 2n3055) = 0V
D10(1N4148) = 33,6v

Q2 je vsekakor prekininjen med bazo in emiterjem, lahko je prebita tudi D11 ali C7, preveri preden zamenjaš Q2.

>Ko vrtim potenciometer za napetost se napetost na pinu 2 ne spreminja.
Kaj si mislil s pin 2, na shemi je 2 priklop 24~?
Nekoč je bil Slo-tech.

TEDY ::

Pri operacijcih imej (-) sondo V-metra priključeno na (-) izhod iz usmernika, potem pa pomeri.

Na pinu 2 od U1 mora biti 5.6V, na pinu 6 od U1 pa 11.2V.
Teh 11.2V z delilnikom napetosti (P1) pelješ na pin 3 od U2.

TLE081 operacijci so narejeni za +- 18V (36V), kar je mal premal, in so jih pozneje zamenjali za OPA445 (+-45V), ki pa se jih v Sloveniji ne da dobiti.

//edit:

Drugače pa na tistem forumu pravijo, da z originalnimi deli, ta usmernik ne deluje najboljše in se tudi pregrevajo določeni deli.

Klik Post 788.
na strani okoli 70 imaš tudi spisek popravljenih delov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TEDY ()

Azrael ::

Nekoč je bil Slo-tech.

kondezator ::

Zamenjal bom Q2, D11 in C7. Pa bom videl kaj bo.

Zaenkrat pa HVALA za nasvete.

kondezator ::

Zamenjal sem Q2, D11, C7 in tranzistor 2N3055 z 2N3773G.

Sedaj je pa drugi problem ven ne da več toka kot 500mA(ob kratkem stiku).
Napetost se pa da normalno spreminjati od 0-30V.

TEDY ::

Preglej stvari okoli U3, saj služi za regulacijo toka.

Mislim, da je imel nekdo na njihovem forumu podobne težave: electronics-lab

Samo ima tema že čez 80strani, tako da bo trajalo nekaj časa, da se najde.

//typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TEDY ()

kondezator ::

Ugotovil sem tudi, da se Q2 zelo greje ko je usmernik brez obremenitve.
A je lahko to kakšen vzrok, da ne da več toka???
Tukaj sem prebral, da naj bi bil Q2 v HTE-ju z napako.
Jaz sem kupil material v HTE-ju, je lahko tudi to vzrok???

bmandl ::

Lep pozdrav!
Malo starejša tema. Jaz sem prav tako izdelal tale usmernik. Pisal sem po različnih forumih, vse do avtorja projekta (email), brez pametnih nasvetov. Na izhodu mi da napajalnik samo 25V brez obremenitve, U2 pa se nenormalno zagreje. Skuri se ne nič. Q2 se mi sploh ne greje, zato sumim, da je v okvari (namreč večini se greje že brez obremenitve, tako da potrebujejo zvezdico na njem). Operacijske ojačevalce sem zamenjal tudi z OPA445, ki sem jih dobil kot sample, ampak se U2 vseeno greje...Vezje sem pregledal in premeril za morebitne kratke stike in pravilno obrnjene diode in tranzistorje, ampak vse štima. Kje naj še iščem napako? Kaj bi moral zmeriti...kakšne napetosti..Hvala za vse informacije

Kdorkoli?

Zakaj nobenega ne zanima, če kdo napiše kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bmandl ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

2N 3055 vs 3x BD647

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121542 (1309) Napajalc
»

Težave z usmernikom

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
142749 (2499) Pyr0Beast
»

izdelava napajalnika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
153740 (3524) Brane2
»

Spektralni analizator (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1217988 (6337) gumby
»

LM7805

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
302844 (2288) Wannabi

Več podobnih tem