» »

Trusted computing, DRM in naša življenja

Trusted computing, DRM in naša življenja

BigWhale ::

Tale novica o novem 30" monitorju me je v bistvu potegnila k razmisljanju. Sicer HW novic ne spremljam kaj dosti in ne vem kaksno je stanje drugod. Pri celi novici mi je najbolj zanimivo to, da ima monitor podprt HDCP. No, kaksna je prisotnost HDCPja drugod ne vem.

Se spominjate par let nazaj, ko ste nam rekli paranoiki, ko smo razlagali, da DRM in Trusted computing lahko pomeni nekaj slabega?

Argument je bil ta, da itak nihce tega ne bo podprl.

Pocasi se pa kaze, da smo nekateri vseeno imeli prav. Trusted computing se prakticno povsem neopazno prebija naprej in se bo globoko vkoreninil v racunalnistvo in zabavo. Kako hitro lahko pricakujemo DRM tipkovnice in ostale dodatke, miske, kamere?

Kdaj bodo v Redmondu zadevo samo vklopili z naslednjim Service Packom in bomo imeli 'full DRM'?

SasoS ::

HDCP je nuja, če hočeš vrteti HD-DVD in BluRay v polni ločljivosti. DRM je že vklopljen, Vista na monitorju brez HDCP ne bo vrtela HD vsebin :)

Pyr0Beast ::

Bomo p preprosto nehal opremo kupavat :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Luka Percic ::

Če sem prav razumel;
drm-jani filmi se preko digitalnih izhodov ne prikažejo. Črn screen pač.
Se pa bojda pokažejo preko vga-ja, v polni ločljivosti. Bojda so proizvajalci zavrnili možnost manjšanja kakovosti na ne drm-janih izhodih, zato nas pri digitalnih odseče, pri analognih pa dela. Torej hočejo zagotovit da nihče ne naredi idealne kopije.
Bojda je isto pri zvoku (nej kdo to preveri..)
Govori se, da bo tako tudi ostalo, in mogoče preko analognih izhodov nikoli nebo odsekano.

Je pa treba vedet, da gre tukaj za dodatno ponudbo. Kajti drm-janih vsebin se na nezavarovani opremi neda legalno predvajat.

Torej vzemi ali pusti. Ne drm-jana vsebina (ja, tudi hd video), pa je in bo še vedno poganjanja brez omejitev (ok, Zune bojda doda omejitev če pošlješ glaszbo preko wi-fija, samo nikjer ne piše če dodat tudi nezaščiteni).
Če pogledamo zgled pri muziki, je tudi jasno, da DRM-jana vsebina prinaša dodatne probleme, in je kot taka nezaželena pri kupcih. Le tej pa nakoncu odločijo. Nakoncu bomo najbrž ostali brez DRM-janih vsebin, razem nekaj procentov vsebine, ki pa bo iz tega naslova cenejša, saj je za kupce manj vredna, ker ima omejitve.

Sej lahko ste jezni, ampak sej vemo kako je dosedaj zgledala ta omejitev? Tako da je bilo treba na film da je iz kimenatografov prilezel na DVD(hddvd,blueray,..), čakat tudi po leto. Če jim uspe kdaj dobro za-drmjat, bomo teh vsebin najbrž deležni takoj.

BigWhale ::

Full DRM pomeni nadzor nad prakticno vso vsebino in vsem kar nekdo sproducira s svojim racunalnikom/snemalnikom/...

opeter ::

To v zvezi z DRM-jem se tiče predvsem tistih, ki hočejo vedno najnovejše, torej poslušati vedno najnovejše komade, gledati najnovejše filme.
Za nas ostale pa ni ravno bistvenega pomena. Sploh pa ne za tiste, ki bodo še nekaj let vztrajali pri DVD-jih, AudioCD-jih ali pa kakih MP3, WMA, OGG datotekah.

Jaz pa sem še sploh "posebnež", saj glasbe skoraj ne poslušam, samo radio (občasno poročila na Radio SLO) pa še to v zadnjem času bolj redko.
Filme pa si ogledam povečini le tiste, ki jih predvajajo na TV-ju, ali pa tiste, ki jih priložijo zraven revij (npr. Monitor)...

V kino ne hodim, ker ga nimamo. Najbližji je cca. 30 km.
Se pa ne sekiram. To, da smo odrezani od sveta ima tudi svoje prednosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Matako ::

Opeter,tvoje skromne navade so pohvalne!

Žal ne bodo zaustavile uvajanja DRM, ki je s stališča potrošnika nezaželen. No razen seveda v smislu, da ne boš kupoval drmanih izdelkov in na ta način nekako protestiraš. To je dejansko nek način, ki je dostopen vsem.

Drugače pa, vse to z HDCP ipd. povzroča samo zmedo in stroške, ne ponuja pa absolutno ničesar tistim, ki že itak kupujejo legalno. Se pravi, legalni uporabniki z DRM kupujejo nekaj, kar sploh ne potrebujejo in verjetno niti nočejo. DRM torej ni samo način, da se zaščiti vsebina, je tudi načrt, da se proda oprema, po kateri v resnici sploh ni izvirnega povpraševanja. Po mojem je to že lažja vrsta natega?
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Person ::

Mah, to da se bo blokiralo predvajanje na digitalne izhode ... bo trajalo točno tako dolgo, dokler si tega ne bo en geek zaželel, po možnosti na Linux-u ...
Let's make something useful!

nastyboy ::

Ja točno nekaj takšnega sem jaz razmišljal pri monitorju.. da počasi DRM leze v hardware... In kaj je temu storiti... Največ lahko naredijo kupci sami.. pač takšnega modela ne kupijo.. In kaj se potem zgodi? Isto kot z IE7 in WGA. Ko vidijo da konkurenca začenja prednjačit pač opustijo zaščito. Seveda pa more ta efekt delovati globalno. Kar je dosti težje, vendar... da se! Problem nastane če počasi ne bo več takšnih monitorjev/tipkovnic... brez DRMja


LP

BigWhale ::

Dejansko bo non-DRM hardware pocasi izginjal...

Luka Percic ::

Yahoo Music Exec to Record Industry: We're Done With DRM Forever

Se je že začelo.

Hardware bo res podpiral to možnost, samo kolikor vem, dovolj sedanjih tv-jev podpira možnost da ti ne pusti menjat programa ko so reklame. A bojo to kdaj vklopili?
Jah mogoče, na 1% vsebine. Bomo jokali?
Iii seveda bomo!

borchi ::

> Se je že začelo.

začelo se je že prej, ko je apple začel prodajat non-drm komade. sicer so bili bolj previdni in so preveč popustili založbam (za non-drm komad hočejo več kot za drm komad). amazon je lahko bolj drzen, ker je njegova online music prodaja neprimerno manjša kot iTunes (na iTunes prodajo več muzike kot pa amazon vse "digitalne" in "fizične" muzike skupaj!!!).

najprej smo uporabniki pokazali prst, potem je to vidu apple, sedaj amazon... počasi bodo vsi kazali sredinec založbam in na koncu bodo skapirali.
l'jga

ender ::

HDCP je v monitorjih že nekaj časa - moj leto in pol star Samsung 244T ga že ima, ravno tako pa HDCP podpirajo vse novejše grafične kartice (če se ne motim, vse GeForce 8xxx in nekatere 7xxx, in pa vsi RadeOni X2xxx).

Dejstvo pa je, da DRM povzroča težave izključno tistim, ki kupujejo legalno vsebino - pred kratkim so izšli prvi BluRay filmi z BD+ zaščito, in rezultat je, da na nekaterih predvajalnikih sploh ne delajo, na drugih pa traja tudi do dve minuti da se film naloži. Monitor imam priključen preko DVI kabla, pri čemer moja grafična kartica ne podpira HDCPja - po poročilih naj torej ne bi mogel gledati HD-DVD in BluRay filmov - vendar pa ripi delujejo brez problemov. Zakaj bi potem sploh kupil kakšen film?
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Keyser Soze ::

Let's just all hope it will be TOO LATE!

Za njih seveda.:D
OM, F, G!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Blu-ray FTW: Warner opustil podporo HD DVD formatu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
12515230 (11198) SmeskoSnezak
»

Zaobita PVP zaščita v Visti

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
335618 (3003) Opkow
»

HDMI grafične kartice

Oddelek: Novice / Grafične kartice
123748 (3277) ender
»

Večina monitorjev ne bo predvajala HD-DVD filmov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
12612011 (8236) scala
»

Nov vmesnik za priklop monitorjev na poti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
829413 (7386) aljazh

Več podobnih tem