» »

Računalnik in internet za vsak žep

Računalnik in internet za vsak žep

Yahoo News - Kljub stalnemu padanju cen računalniške tehnologije se različne organizacije, podjetja in države zavedajo, da je potrebno ljudem ponuditi še cenejše računalnike in internetno povezavo, saj internet postaja temeljni člen izobraževanja in razvoja. Tako si npr. MIT že nekaj časa prizadeva razviti računalnik za 100 dolarjev, Microsoft pa je v maju najavil projekt Pay-As-You-Go PC-ja (program FlexGo), v katerem naj bi preko Siola sodelovala tudi Slovenija.

Za podoben korak pa se je odločila tudi Francija. Vlada je namreč sklenila, da bo družinam z nizkim dohodkom ponudila računalnik in internetni dostop za vsega 1 evro na dan (za 3 leta). Za družine, ki bodo pristopile k omenjenemu projektu, bodo organizirali tudi ustrezen računalniški tečaj. Oblasti predvidevajo, da bodo s programom, ki naj bi se pričel v začetku prihodnjega leta, delež gospodinjstev z računalnikom iz trenutnih 50% povečal na 68%.

Ob bok omenjenim projektom z lahkoto postavimo tudi potezo občine Velenje, kjer so se nedavno odločili v okolici občinske stavbe (1000m) ponuditi brezplačni internetni dostop ( tema v forumu).

37 komentarjev

lymph ::

1 euro na dan? To pa je poceni :\
"Belief is immune to counter example."

osrdek ::

1*365*3 = 1095 EUR = 262.405 SIT

Poceni, ni kaj!>:D :\

nurmaln ::

Tud jest ne razumem čist kaj je tu posebnega. To je 1095 EUR za računalnik in dostop do neta. Internetni dostop pride cca 500 EUR za 36 mesecev, torej ostane še 595 EUR za računalnik (za ta denar lahko tudi prenosnik). Skratka nič revolucionarnega.

krneki0001 ::

In vendar je treba imeti 595 eurov, da si kupiš prenosnika, v primeru 1 euro na dan pa plačaš samo 30 eurov na mesec, kar si pa večina še lahko privošči.

Bass0 ::

Super!

Glede MS Pay-As-You-Go: še en korak v pravo smer.

A ste prebrali, da je Slovenija ena izmed osmih držav, kjer bodo to zadevo začeli uvajati? Očitno so pogruntali, da "nimamo za burek". Ampak mislim, da je tu več faktorjev v igri.

Vsaka čast tudi francoski vladi!

Trg postaja fleksibilen. To je lep napredek.

Izi ::

V bistvu je to dokaja draga zadeva, ampak revni ljudje so zelo slabi ekonomisti in ponudba se jim bo zdela ugodna.

Star pregovor pravi: Nihče ni tako bogat, da bi lahko kupoval poceni.
Pregovor je dokaj globok in reveži ga nikoli ne bodo dojeli.

Tudi pri nas je veliko kupovanja na lizing in podobnih "ugodnih" ponudb, kjer je končna računica za 100% dražja od enkratnega plačila ob nakupu.

Reveži bodo vedno ostali reveži.
Pameten (ali bogat) človek najprej našpara in ko ima dovolj kupi.
Neumen (ali reven) pa najprej kupi in potem plačuje in plačuje in vse dvakrat preplača.

Osprey ::

Mah, Izi, teorija je sicer lepa.

Ampak, če računalnik (ki je itak nuja) rabiš danes in si revež brez denarja, je to mogoče edina možnost. Lahko je govoriti tebi, ki očitno še nisi bil v taki situaciji :P .

Ljudi zato okarakterizirati za neumne, kot si naredil ti, je malo pretirano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Osprey ()

Cinderela ::

ne samo pretirano tudi nesramno in zvisano. Tvoj persona rudis bi nadgradil na kvadrat. Sicer me pa ne presineca da si ga lastis anyway :D

Izi ::

Ne Grudge, nimaš prav.

Tudi tisti, ki danes nujno rabi računalnik je že pred vsaj tremi leti vedel, da ga bo nekoč nujno rabil.
In če bi že od takrat dal vsak dan na stran 100 SIT (manj kot kavica na dan), bi danes imel 110K SIT in bi si lahko kupil kar soliden računalnik, pa tudi za internet bi mu nekaj ostalo.
Za reveže je sploh pametno, da si med seboj delijo internet.
recimo 10 mega linijo pri T2 si lahko 10 ljudi najame za 1000 SIT na mesec na osebo, če ne živijo več kot 100 metrov narazen.

Če te drugi kreditirajo, te bo to vedno stalo precej denarja.
Če pa sam sebe kreditiraš, pa boš vedno imel dovolj denarja.
Samo narediti si je treba načrt za vse stvari, ki jih boš v prihodnjih letih kupil.
Kdaj jih misliš kupit, koliko približno bodo stale in začneš varčevati.
Če dovolj zgodaj začneš, gre vedno za tako majhne zneske, da niso omembe vredni četudi imaš samo 80k SIT plače na mesec.

Beseda "neumen" nikakor ni mišljena kot žalitev, ampak točno to kar pomeni. Ne Umen, se pravi tisti, ki ni pametem. In če nisi pameten potem boš v življenju revež.

Problem je samo v samokontroli. Predvsem za ženske je bolje, da imajo z denarjem čim manj stikov. Čim se ji nabere 100k SIT viška bo vse takoj zapravila za obleke in čevlje, čeprav jih ima doma celo omaro.

Cinderela, ti pa tiho bodi, če ne znaš demantirati zadeve in povedati tvojega mnenja. Ti si že verjetno eden tistih manj pametnih, ker te je tako prizadela resnica.

Ampak kaj ko dobronamerni nasveti nikoli ne padejo na plodna tla.
Država naj se še tako trudi in pomaga revežem, pa se ne bo nič spremenilo.

Pravijo, da se človeku nikoli ne splača dati denarja, ampak ga je bolje naučiti kako ga zaslužiti.
Cinderela in podobni se bodo seveda krčevito branili spremeniti svoje življenske navade.
Sicer pa kaj se to nas tiče.
Vsake toliko časa me zgrabi dobrota in hočem pomagati ljudem, pa sem vedno kregan :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

sidd ::

@Izi
Pravijo, da se človeku nikoli ne splača dati denarja, ampak ga je bolje naučiti kako ga zaslužiti.

jp,tole se razviti svet po glavi tolče zakaj se tega drži...:P včasih je vseeno bolje vršt samo nekaj rib človeku,kot pa ga naučiti kako ribariti (btw.takle je original-ribe-ribariti) ;)

Pujcek ::

@Izi, upam da ti dobro ves kaj bos potreboval cez 3 leta. kurc, sej ce ne bo takrat denarja bo pa ata dal, a ne?
ceh...
:)

Liker ::

Mnja, bravo francozi. Stvar je za tamkajšnji standard precej poceni.
Samo za primer, koliko kaj stane v franciji:
1l mleka ~ 0,85€
1kg sladkorja ~ 1,5€
1kg riža ~ 3€
Pa tudi najmanjša zajamčena plača se mi zdi da je okoli 750€/mesec neto...
To je tako, kot bi pri nas rekli, da nam dajo komp + net za 3 leta, za 100SIT na dan. To je pa že ugodno, eh?

#000000 ::

Bravo Francozi in "Bravo izi" Lepo naduto mišljenje, revni so nižja vrsta ane, pri vaši bajti mate pač tisto malenkost več kot ostali, in že posledično ti prideš s tako ven na forumu, itak je tako obnašanje že videno. LP

Azrael ::

Hja, pri takih stvareh je treba zelo pozorno prebrati ves drobni tisk, v nasprotnem se zelo hitro zgodi, to kar je napisal uporabnik Izi, to je, da so razne oh in sploh ugodne finančne rešitve v resnici najdražje.

Če vzameš posojilo, stvar zelo preplačaš. Zato je najboljša rešitev, da se kreditiraš sam. Banke in ostali posojilni "dobrotniki" so namreč taki, ponujajo dežnik, ko ne dežuje, ko pa pade prva kaplja, ga hočejo nazaj.

In kdor sam vsak mesec daje nekaj denarja na stran in kupi šele, ko se nabere dovolj denarja, se enostavno zavaruje pred nepotrebnimi nakupi, ki so v resnici metanje denarja proč.

In ja posojila so vabljiva, vendar te lahko hitro spravijo na kant (+ to, da bo stvar stala 2x več kot za gotovino). Poznam resničen primer, ko je tip vzel posojilo za avto, posojilo za nova okna na bajti, ploščice v kopalnici, TV in naslednji mesec ugotovil, da z tremi jurji plače na mesec ne more živeti (ostalih 50 je šlo za posojia - pisalo se je leto 1995) ...
Nekoč je bil Slo-tech.

Ch4N93 ::

Liker je že nečel tematiko:
če bo Microsoft to zadevo ponujal v več državah za isto ceno (po možnosti postavljeno glede na najrazvitejšo državo), bo IMO vse skup en drek vredno. Kar bo za nekoga drobiž, bo za drugega dnevni obrok (ali dva).

kar pa se tiče varčevanja zdaj, za novi računalnik čez tri leta:
najbolje si je naredit trajnik, tako da ti banka sama nakazuje na en ekstra račun, tako da denarja v bistvu ne vidiš. če imaš npr. varčevalni račun z odpovednim rokom, se da dobit premostitveni kredit za en mesec, za kar so obresti minimalne. Sicer pa bi jaz temu rekel bolj splošno namensko varčevanje, za primer, ko res hitro potrebuješ denar.

pa da ne bo zdaj kdo rekel zakaj denar na banko, če so obresti nizke in da so kakšni skladi... boljši.
povprečnemu Janezu ni jasno zakaj pri skladih sploh gre. že za varčevanje se težko odloči kaj šele skladi.
Ni nam lahko...

#000000 ::

Jah no ni glih tko da stvar preplačaš ne vem kolk, še najmanj pa da bi jo preplačal 100%, no ne bom trdil da ima kak posojilodajalec take težnje po 100% donosu, samo to bi bile oderuške obresti.

Drugač pa je res treba primerjat plače-cene pri nas in v franciji, 'sej je piksna coca cole v iranu tud 16 sit preračunano v naš denar, zakaj ni še pri nas ?'

LP

Azrael ::

@#000000:

Pojdi na kakšno banko s posluhom vzeti posojijo (npr za avto) za dobo 4 ali 5 let, in ko ga boš plačal, izračunaj, koliko te bo ta kredit stal. Mogoče bo sedaj malce bolje, ko smo v EU, ampak dvomim.

Lasten primer s kreditom sva s fotrom 1995 kupila Lado Samaro. Avto je stal 15k DEM. Plačalo se je zanj banki v 4. letih 28k DEN za kredit + 2k DEM za zavarovanje in ostale coprnije, ki jih je zahtevala banka. Torej s tem denarjem bi lahko kupil lep Volvo, ne pa Rusa. Tako, da mene za kredite ne prepričate več.
Nekoč je bil Slo-tech.

G-man ::

Take pobude so zelo fajn. Jaz sem nekaj podobnega zasledil v Sloveniji, ko sem se srečal z organizatorjem tega in je bolj "grassroots" od tega, kar ponujajo velika podjetja: link. Sem pomislil, da bi tudi slo-techovci organizirali eno zbiralno akcijo računalnikov, ki nam ždijo doma (kakšni stari pentiumi2) in jih dali tistim, ki jih potrebujejo.

Izi ::

Drugač pa je res treba primerjat plače-cene pri nas in v franciji

Niti ne.
Cene za tehnično robo so v Sloveniji najvišje v Evropi. Tle ni kaj dosti za debatirati, lahko preverite na internetu.
Tudi če naročiš del za računalnik iz Francije te bo skupaj z poštnino prišel ceneje kot kupljen pri nas v redni trgovini.
Plače pa z cenami ponavadi nimajo kaj dosti skupnega. Moskva je naprimer najdražje mesto na svetu, pred Tokijem, pa Moskovčani še zdaleč nimajo tako visokih plač kot Japonci.
Individualne pogodbe med teboj in delodajalcem glede plač nimajo z cenami nič, ampak samo z vprašanjem koliko ljudje cenijo sami sebe oz. svoje delo.
Če so ljudje pripravljeni delati za "nisko" plačo, potem ti delodajalec sigurno ne bo ponudil večjo plačo ampak raje vzel cenejšo delavno silo. Čim bolj je trg delavne sile odprt, nižje bodo plače. Zato pa pri nas večina ljudi na "nižjih" delavnih mestih sploh ne zna slovensko.

No, da ne bomo preveč zašli iz teme.
Hotel sem opozoriti, da so računalniki v Franciji na splošno cenejši kot v Sloveniji.

Akcijo kot jo omenja G-man, pa podpiram.
Večina starih računalnikov konča na odpadih in to v takšnik količinah, da so že ekološki problem.
Če bi te stare računalnike zastonj talali revnim, bi ubili dve muhi na en mah :D

Azrael, ne trudi se preveč z prepričevanjem ljudi.
80% ljudi v razvitem svetu živi na kredit.
Vsi bi radi imeli enako pa čeprav nismo vsi enako sposobni. In iz tega dejstva kreditodajalci prav dobro živijo.
Važno je da denar kroži, pa čeprav največ plačujejo najrevnejši.

Vedno se nasmejim ob poslušanju, pol plačaš sedaj pol pa čez eno leto, sedaj so že prišli na tretjine in na tri leta. Obresti so sicer zelo majhne ampak večje kot na banki in nikjer ne omenijo, da ob enkratnem takojšnem plačilu dobiš med 5 in 15% popusta pa še za kakšen dodaten rabat se da zmeniti.
Če vse to sešteješ, vedno preplačaš zadevo za vsaj 50%
Če pa še tako dobro vlagaš denar boš težko dandanes oplemenitil svoj kapital v dveh letih za 50%. Se pravi, da zgubljaš in to hudo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Liker ::

@Azrael:
Neka velika slovenska banka bi mi odobrila kredit za avto v vrednosti 20,000 € z dobo odplačevanja 4 leta, pri čemer bi me prišel mesečni obrok cca 470€ (efektivna obrestna mera 6,5%). Skupno bi odplačal cca 23,000€, kar je zgolj 15% več od glavnice. Če rabim nekaj takoj (in ne po 4 letih varčevanja), pač plačam malo več. V tvojem primeru je verjetno precej pomagala tudi 10% inflacija, ki je bila v tistih časih prisotna...

kixs ::

Azrael ima prav, v tistih letih je bilo vzet posojilo katastrofa!! Po drugi strani pa so bile place tako nizke, da na cash nisi mogel nic vecjega kupit.

Hvala bogu se je zdaj to obrnilo... pa vseeno zadeve kar nekaj preplacas, se posebej pri vecjih vsotah - stanovanje.

Sam tako pac je. Vcasih so bili fevdalci... zdej so pa banke ;) Nategnjen je pa vedno cist navaden folk!

Liker ::

@izi:
Trditev da so računalniki precej cenejši v franciji ne drži vode. Razlike ni niti 10%.
2 Primera:
Prenosnik Acer Aspire 5003WLMi
Francija: 940€
Slovenija 1000€

Računalnik
Celeron 3.06GHz 512MB Ram-a, 160GB SATA HDD, integrirana grafa, DVD+-R(W), WinXP Home
Francija: 430€
Slovenija (334€) 80,000 SIT (tole je pri mlacomu brez WinXP home, ki je v franciji priložen. Z WinXP je cena skoraj identična...)

Viri: mlacom & Apple Center IC

Efektivno gledano je seveda računalnik cenejši v franciji že zato ker povprečen francoz letno zasluži 2x toliko kot povprečen slovenec.
Če pa naredimo računico:
Sodeč po tejle strani se da v franciji dobiti DSL za 15€ na mesec.
podrobnejša raziskava na tejle strani pokaže da po 1 letu plačuješ 20€ na mesec.
Torej razlika med 1€ na dan in ceno samo interneta (najcenejšega) je 435€ + 1€ (prestopno leto)
Tole je pa točno cena nekega takega nezahtevnega računala.(skupaj z monitorjem in vso periferijo...).
Tole mi deluje povsem fer ponudba, le da je z udarno akcijo 1€/dan verjetno bolj privlačna tudi pri ljudeh ki jim varčevanje ni ravno vrlina...


Offtopic:
Me je pa kar prizadelo ko sem videl da dobiš v franciji 16Mbit ADSL za 20€ na mesec. (Kdaj gremo požgat stavbo od siola?)

EDIT: razne napake

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Liker ()

Z-lot ::

1€ na dan? To je 30€ na mesec... in hkrati več, kot plačuje precej ljudi za adsl 8-O

Tear_DR0P ::

izi je kiksnu v eni točki in sicer posploševanju - to je isto, kot da bi jaz posplošil, da so vsi ljudje ki ne jemljejo kreditov debili, pa iskreno povedano nismo

prvič ženske ne zapravljajo vse tolk kot tvoja presvetla glava misli samo za primer ti podam mojo drago, ki ji je uspelo v letošnjem letu privarčevat ~500kSIT, sicer sem ji jaz svetoval ampak je moj nasvet še izboljšala

drugič - če si dobil dobro idejo za podjetje in potrebuješ nujnbo novo vozilo, ti šparanje za tri leta ne bo nič koristilo, veš pa da boš imel 100% donos - let na banko po kredit, če pa si debil in jemlješ kredit za osebni luksuz (nov TV, verižica za ljubico, avto), si pa sam kriv.

kar se tiče talanja odsluženih računalnikov, tudi sam sem se ponujal v eni temi, sedaj pa sem vso robo ki se mi je valal po predalih skupaj s še dokupljenimi komponentami spravil v delujoče stanje in mam doma mir pred sorodniki, ki bi radi koristl računalo - torej revežem ne dam nič, ker očitno potrebujem - aja pa če daš računalnik revežu zato, da ga ne boš vrgel na odpad in maš občutek da si s tem rešu problem onesnaževanja okolja, si se zmotil, si ga le preložil.

glede novice pa takole - ponudba ni blazno poceni, meni deluje v stilu kruha in iger (ker bo kruha malo manj, pa vam bomo dali iger) - čeprav se zavedam, da je računalniška pismenost prebivalstva čedalje bolj pomembna - skoraj toliko kot običajna pismenost in da se gre državam iz tega razloga za opismenjevanje prebivalstva - torej way to go - računalo plus net za 1 euro na dan je kul ideja
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Izi ::

Solza, odlično napisano.
Res na tem forumu precej posplošujem, ker je tako zadeve precej lažje pojasniti nekaterim bolj "svojeglavim" >:D

Jaz celo trdim, da so najboljše podjetnice vedno ženske. Tudi večina mater samohranilk zna narediti čudeže z tisto malo denarja ki ga imajo za čez mesec.
Ampak vseeno pa povprečna ženska nima nikakršnega odnosa do denarja, z lahkoto zapravijo tudi dve plači (svojo in partnerjevo) v enem mesecu za povsem neuporabne reči.

Glede podjetja je pa tako, da je tista nuja, ko ti vidiš dobro poslovno priložnost in zato vzameš kredit, je lahko tudi tvoja poguba.
Jaz se pretežno gibljem v poslovnih krogih in kar nekaj znancev je bankrotiralo, ker je vzelo kredit, ko je na obzorju videlo dober posel, ki pa je kasneje propadel.
Takih je več kot onih, ki so z najetjem kredita le tega odplačali in imeli na koncu še dobiček. Vedi, da nobena priložnost ni 100%. 100% je samo to, da boš ti moral kredit vrniti z obrestmi vred.
Jaz sem že celo življenje podjetnik in ti svetujem, da se poslov, ki jim nisi dorasel izogibaš, ker bankrotiral ne boš samo ti ampak z teboj še cela tvoja družina.
Noben posel ni vreden nakupa kredita.

Glede odsluženih računalnikov (delujočih seveda), jih tudi jaz sedaj šenkujem sorodnikom.

Nazaj k novici. ko sem prvič prebral članek je bila tudi moja prva misel, da bo od dotične akcije imela dobiček samo država in nihče drug. Državi je v velikem interesu, da bi vsi državljani postali računalniško pismeni in ob vsem tem pa hoče še nekaj zaslužiti na revežih.
Te zastarele računalnike na katerih se ne bo dalo igrati niti iger bi lahko raji tudi šenkali, pa bi še vedno na koncu imeli dobiček. Tako jaz vidim to stvar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

hamax ::

nikjer v novici ni omenjeno, da bi biu to str racunalnik.
po mojih izracunih ostane, po placilu interneta, za racunalnik se 550eurou, kar je 130k
ce racunas, da stane ekran + tipkovnica + miska ene 40k, ti ostane se 90k za comp.
zdej bi blo pa treba vidt, kasn comp dobs v tej ponudbi.
igrc ksnih hudih se sigurno nau dal laufat, ampak o tud ni namen taksnga compa.

Looooooka ::

ce si reven si ne mores privoscit poceni kupovati.
in tole je tocno to...

chaos_AK ::

Izi:
Dobro si v enem stavku pohvalil ženske in jih v drugem porinil v drek. Vsekakor ti zelo dobro leži posploševanje. Bom še jaz malo posplošil: deluješ kot eden izmed mnogih slovenskih 'ekonomistov', al 'mangerjev' kot si nekateri radi pravijo, ki so jim na faksu oprali glavo, starši ali znanci pa pomagali do 'business-a' (Glede na to, da se s tem ukvarjaš že celo življenje :) ).

Tista izjava, da se na takih računalnikih še iger ne da igrati, pa sploh zmaga. Sem mislil da bi ljudje računalnike potrebovali za kaj drugega kot za igranje iger?

Glede kreditov pa tole: Izjave da so reveži neumni, ker vzamejo kredit, je res huda. Nekatere stvari pač tudi 'reveži' rabijo, in to zdaj takoj, in jih je treba kupiti s pomočjo kredita. Zgleda da imaš več kot dovolj denarja, da ti takšne situacije ne grejo v glavo. Po mojem je pa večina ljudi vsaj toliko pametna, da se ravna po preprostem pravilu: Če imaš denar, kupiš zdaj. Če ne potrebuješ takoj, prišparaš. Če potrebuješ takoj, in je stvar pomembna in je nekaj takega, kar lahko tudi prodaš, vzameš kredit. Tako se da čisto normalno živeti (brez da bi bankrotiral). Velikokrat je bolj pametno vzeti kredit, kot pa kakšna alternativa - npr. nujno rabiš stanovanje in imaš možnost, da ga najameš ali da vzameš kredit in stanovanje kupiš. Pri zadnjem ti po npr. 30 letih stanovanje ostane, pri prvem plačuješ isto in nimaš potem nič.

Imaš pa prav, vsak kredit je treba vrniti. Pomaga če se tega zavedaš, ko se za kredit odločaš ...
You must die ... I alone am best!

Izi ::

Dragi chaos_AK, jaz sem že "malo" starejša generacija in sem že v drugem delu moje delovne kariere.
Iz tega razloga lahko govorim iz svojih lastnih izkušenj, kar za marsikaterega tukaj ne moremo reči.
Pri 20 oz. 25 letih človek kakšnih posebnih življenski izkušenj še nima.

Jaz sem začel že v času komunizma, ko smo bili "privatniki" še zelo, zelo redki in stalno pod nadzorom države.
Takrat je bilo geslo vsak ima toliko kolikor potrebuje in nič več.
Tudi, če nisi dalal nič in če si bil popolnoma nesposoben si dobil kolikor potrebuješ.
To je bil komunizem.
Privatniki smo v tistih časih veljali za protikomuniste.

Krediti so se lahko najemali že v tistih časih in do danes se ni nič spremenilo, samo zadevo precej olepšajo in jo poskušajo za rajo narediti čim manj razumljivo in kot taka je vedno večja past v katreo se ujame vedno več ljudi.

Jaz še nisem poznal človeka, ki se je ujel v začaran krog kreditov, da bi se kdaj rešil iz tega pekla. Enostavno ne gre. Imam precej znancev, ki že celo "kariero" vso plačo porabijo samo za odplačevanje kreditiv in tonejo vedno globje.

Verjemi, da je ni situacije, ki bi bila tako nujna, da bi moral vzeti kredit.
Vse primerjave v gornjih postih so privlečene za lase in kažejo, da imate mnogi že oprane možgane in ste že pravi člani moderne potrošniške družbe, ste torej taki kot vas oblast hoče, pravi zgledni državljani.

Vedno imaš na razpolago boljše alternative od kredita.
Naprimer z punco še nekaj let živita pri starših (enih ali drugih) in šparata za stanovanje.
Mladi imate še dva očeta, dve mami, dva dedka in dve babici pa še kakšnega sorodnika od katerih si lahko v skrajni sili tudi izposodiš denar.
Jasno je najenostavneje iti na banko in vzeti stanovanjski kredit in si kakor končal, dokler ne ugotoviš, da ga boš moral vračati celo življenje in nato bo prešel še na tvoje otroke.
Tudi ko boš umrl ti kreditov ne bodo odpisali ampak te bodo tvoji otroci preklinjali še v grobu, ko bodo odplačevali tvoje dolgove >:D

Če se vrnemo k kreditiranim računalnikom.
Igre sem omenil zaradi tega, ker se spoznavanje z računalnikom VEDNO začne z igranjem.
Ti računalniki so nemenjeni začetnikom in predvsem mladim, ki si ga ne morejo privoščiti.
Računalnik se uporablja za kaj bolj resnega šele ko se naučiš delati z njim in ga dodobra spoznaš. Ta čas pa najlažje prebroditi z igranjem.
Otrok sploh ni treba kaj dosti učiti. Daš mu računalnik z nekaj igrami in čez dve leti bo on tebe učil kako se naredi kakšno stvar.
Ali je sedaj jasno zakaj morajo računalniki za začetnike biti dovolj zmogljivi za poganjanje iger?

Pri tem kreditiranju gre še za druge stvari. Vsakemu ekonomistu je jasno, da bodo vsi ti novi uporabniuki po treh letih ko bo vse odplačano morali kupiti nov računalnik in jasno mobo še naprej nujno rabili internet za katerega bodo torej plačevali naprej verjetno še celo življenje.
Gre se samo za pridobivanje novih računalniških zasvojencev, ker ko si enkrat notri, boš celo življenje nadgrajeval svoj računalnik in plačeval internet :D

Ampak mene moti dejstvo, da celo neusmiljeni razprečevalci drog na začetku delijo drogo zastonj dokler ne postaneš redni uporabnik in potem plačuješ celo življenje.
Tukaj pa država že kar takoj hoče kasirati "prvo dozo", namesto, da bi računalnike najprej delili zastonj, dokler ne postaneš "odvisnik".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Ch4N93 ::

Vedno imaš na razpolago boljše alternative od kredita.
Naprimer z punco še nekaj let živita pri starših (enih ali drugih) in šparata za stanovanje.
Jasno je najenostavneje iti na banko in vzeti stanovanjski kredit in si kakor končal, dokler ne ugotoviš, da ga boš moral vračati celo življenje in nato bo prešel še na tvoje otroke.


Najprej namigneš, da lahko v par letih našparaš za stanovanje, potem pa praviš, da še otroci za tabo plačujejo kredite za stanovanje.
Nekaj ne štima najbolj...
Ni nam lahko...

Matevžk ::

Ne, saj to je OK povedal. To, da je nekaj najenostavneje, je bilo mišljeno, da se ljudem to zdi najenostavnejša in najboljša izbira, čeprav ni.

Bolj me moti tole:
Mladi imate še dva očeta, dve mami, dva dedka in dve babici pa še kakšnega sorodnika od katerih si lahko v skrajni sili tudi izposodiš denar.

Res je kar nekaj ljudi, ki imajo take starše ali bližnje sorodnike in večina takih se tudi odloči za "posojilo" pri njih.
Nekateri pač nimamo te sreče, ker že starši komaj prilezejo iz mesca v mesec. Pa ni nujno, da gre tu za slabo gospodarjenje. Razen če absolutno poštenost šteješ za slabo gospodarjenje.
lp, Matevžk

nurmaln ::

matevzk pomoje niti nima smisla razlagat. Nekateri pač živijo v svojem lepem svetu, kjer jim starši vse prinesejo k riti in se niti ne zavedajo, kaj dejansko pomeni samostojnost.
Sicer vsakemu privoščim, da mu bližnji pomagajo pri osamosvojitvi (lastno stanovanje, ipd.), ampak ko pa vidim kako so ti potem najbolj brihtni in razlagajo, da ljudje, ki morajo vzeti kredit nimajo pojma o ekonomiji in so bolj ali manj butli, se mi pa mal obrne.

chaos_AK ::

Izi:
Tudi jaz nisem ravno rosno mlad :)

Vsekakor imaš prav - nekateri sploh ne razmišljajo in jemljejo po nekaj kreditov nanekrat, brez da bi sploh pomislili, kako jih bodo odplačali. Zato sem pa v prejšnjem postu napisal, da se moraš že na začetku zavedat, kako boš kredit odplačal.

Da pa ni situacije, v kateri se ne bi splačal kredit, pa močno dvomim. Če vzameš za primer stanovanjski problem, in recimo ne moreš živeti pri starših, kaj ti ostane? Najemnina in kredit. Verjemi mi, da se druga varianta bolj splača. Seveda je tako treba malo omejiti luksus - se pač ne voziš z mercedesom in ne greš na počitnice na npr. Tahiti.Če ti pa zmanjka denarja, lahko stanovanje še vseeno prodaš. Kredit za stanovanje za npr. 20 miljonov pa lahko odplačaš v 20 letih, če plačujeta oba z žensko. Malenkost manj bi plačeval, če bi stanovanje najel, in po dvajsetih letih ne bi imel nič. Še precej bolje bi jo pa odnesel, če bi si denar sposodil od kakih sorodnikov, nekateri pa pač nimamo te možnosti.

Kredit je super stvar, če se zavedaš, da ga boš moral vrniti in ti je jasno, od kje boš dobil denar za vračanje.
You must die ... I alone am best!

CaqKa ::

>>> aja pa če daš računalnik revežu zato, da ga ne boš vrgel na odpad in maš občutek da si s tem rešu problem onesnaževanja okolja, si se zmotil, si ga le preložil.

revež nebo imel denarja da bo enkrat računalnik dal na tapravi odpad, kjer ga bodo reciklirali, torej si naredil še večje sranje, ker ga bo kr nekje flikno v gozd..

Bass0 ::

Haha, CaqKa, dobra taktika, kar namiguj! Boš pol rezervne dele po hostah nabiral... Samo da ne bo kak lovec po nesreči nate nameril! :P

CaqKa ::

>>> ...štekaš?

ne, niti najmanj.

#000000 ::

Mah ja izi maš po en stran prav. Ampak lej npr. si nekdo ki nima ničesar, al pa ima slabo plačo rad pa bi nekaj već kot to, imaš idejo ipd. da bi ratal sam svoj gospod, od sorodnikov noben nima ali ne želi posodit, kolega nima itd. kam boš šel ja na banko če ti mogoče rata jih prepričat da ti dajo kredit, če ti ga ne dajo je tvojih sanj o tistem nekaj več lahko konec za vedno, ker da bi z 120 čukov plače na mesec pršparu pred smrtjo da bi začel posel kakor se spodobi, je nemogoče. Brez veze pa je začet nekaj delat če te na vsakem koraku bremza pomanjkanje denarja, pol ti še kdo ne plača in lahko zakleneš vse skup.

Je pa tko, da za počitnice, avto, novo dnevno ali spalnco, cunje, se ne splača pufat. Tukaj lahko vedno rečeš, ne rabim tolk nujno da bi kupil na kredit. Pri poslu pa se splača med kredit, ker a bom nabavu iz žepa 5 službenih kombijev, al pa strojev za 1 mio € ja sej nism usekan, vzel jih bom na lizing ane, pa naj vzdrževanje lepo krije tisti ki mi da lizing, ko pa bom dovol pršparu potem pa bom kupil (če se mi bo splačalo seveda) LP


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sodelovanje operaterjev komunikacij s tajnimi službami

Oddelek: Novice / Zasebnost
95170 (4178) poweroff
»

Računalniške igre

Oddelek: Igre
224703 (4029) atasmrk
»

Menlow na CESu

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
103458 (2760) Matko
»

Intel - padec delnice, o OZN projektu in vojni napovedi

Oddelek: Novice / Rezultati
83420 (2875) Vice

Več podobnih tem