» »

VIŠJA INTELIGENCA ?

VIŠJA INTELIGENCA ?

Jeronimo ::

Na drugem forumu, mi je padel v oči naslednji odstavek:

"Logično je govoriti, da je meja med psi in nami razum, zavest. Zaradi TEGA psi nikoli ne bodo prišli na naš nivo. Prav tako je jasno nekaj: psi nas NE razumejo, ker ne znajo premišljevati, da bi nas dojeli, lahko nas le čustveno in fiziološko čutijo, ter se s tem v skladu odzivajo. ........."

Moje vprašanje se glasi: Če smo mi tako hudičevo inteligentnejši od psa, zakaj ga potem ne razumemo?? In to seveda velja za vse živalske vrste. Pri tem se mi takoj vsili misel, da verjetno tudi inteligentnejša bitja zemljanov ne bi razumela.

Gledam po televiziji, kako se trudimo učit primate človeškega razmišljanja. Če smo tako inteligentni, me zanima zakaj se ne moremo naučiti njihovega razmišljanja? Ali to pomeni, da so oni tako nizko, da se mi ne moremo spustiti tako globoko, ali pa so na drugem nivoju razmišljanja? Kar bi pomenilo, da nismo mi nič bolj inteligentni kot npr. primati ali delfini, ampak imamo drugačno percepcijo oz. videnje inteligence. Seveda pa smo ljudje tako samozaverovani in zaljubljeni vase, da hodimo naokoli kot fijakerski konji.
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Yohan del Sud ::

O šit! O ne! O fak! :'(

Jeronimo ::

Yohan - sej ni tako hudo! >:D
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

noogy2noogy ::

Jah, ne vem... mislim da bi zamenjal kanal, npr. cartoon network, tam se ljudje in psi znajo pogovarjat... :D:D:D
lp noogy

Elemen_T ::

Kakor sam veš s psom ne moremo komunicirati, oz lahko samo ne toliko da bi lahko izvedelo nevem koliko stvari. Pri psih pa je znanstveno dokazano da jim psiha ne deluje tako kot nam. preprosto povedan: Psi se ne spuščajo v podrobnosti kot so problemi itd. Mi pa se...zato ker smo pač inteligentna bitja......no...vsaj tako mislimo>:D.

Vse je v komunikaciji jaz pravim...:)

Jeronimo ::

Torej so nas prenosni telefoni resili ! :D:D
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Aggressor ::

Jaz bi le ponovil del citata: "...lahko nas le čustveno in fiziološko čutijo, ter se s tem v skladu odzivajo."

Poudarek je na "čustveno", s tem sem mislil na nekatere očitne sposobnosti živali, da zaznavajo razpoloženje. SEM je torej že všteta ta zanimiva "inteligenca" živali, katere človek očitno ne razume oz. je ne dosega.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Jeronimo ::

Sej v bistvu nisem napadal tvojega komentarja Aggressor, to vprašanje se mi je porajalo med oddajo na Discoverju, ko so se toliko mučili z neko opico, da je bilo že prav smešno. In pa komentatorjeve pripombe v smislu koliko smo mi pač inteligentnejši od nje, da ne more opica popolnoma doumeti kaj želimo od nje. Me prav zanima, če bi obrnili situacijo in bi opica probala človeka naučiti njenega komuniciranja, koliko daleč bi lahko človek prišel.
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Thomas ::

Naše živalske brate po inteligenci pač bistveno prekašamo. Tako pač je.

Ne prekašamo jih pa v vsem. Tudi tako - pač je.

Nima smisla si prizadevat pripisovat jim inteligenco - če je pa skoraj nimajo.

Jeronimo, postavi svojega psa v ogrado, ki ji manjka zadnja stena. Potem ga pa kliči k sebi skozi prvo ogrado. Psom ne potegne, da bi šli lahko naokoli.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

GoddessTM ::

Strinjam se da smo ljudje na zemlji trenutno najbolj inteligentna bitja.Je pa res da zaničujemo oz. jemljemo vse kar ni po našen merilu za manjvredno in skoraj smešno namesto da bi se od drugih živih bitij učili.Seveda pa je za nekatere bolj zanimivo učiti živali o ljudeh...kot da si to želijo?:)
What a wonderfull world.

Thomas ::

Od vseh poskusov z živalsko inteligenco me najbolj impresionira tale:

Eksperimentator je vzel so lonec medu in ga postavil 100 m zahodno od čebelnjaka.
Meril je, kdaj ga bodo čebele zaznale in kdaj ga bodo odnesle.

Potem čez uro je enak lonec postavil 200 m zahodno od čebelnjaka in spet meril isto.

Še čez uro je spet enak lonec postavil 300 m zahodno od čebelnjaka in spet meril isto.

Na 400 metrih so ga ob svojem času - čebele že čakale.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Cr00k ::

kaj da nimajo inteligence a ne gledate rex-a??

ahac ::

Če so psi tako pametni čudn, da ni nobenga na slo-techu?
A mogoče kdo je??>:D

Sergio ::

ahac: woof woof :D
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Nemenej ::

Clovekov um je, predpostavljam, razvitejsi od pasjega, a se vedno tako omejen, da ga ne razumemo. S tem ni nic narobe, ker bi v nasprotnem primeru ljudje tako ali tako pse samo se bolj izkoriscali, kot jih ze.

Aggressor ::

Citat iz Sobotne priloge: "Inteligentnost pomeni, da znamo reševati probleme, a modrost pomeni, da vemo, katere probleme je treba reševati."
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Thomas ::

Ljudje izkoriščajo pse?

Ljudje izkoriščajo precej živalskih vrst - psov pa niti ne. Psi so ljubljenci. Nobena živalska vrsta ni tako ujčkana s strani ljudi, kot ravno psi.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aggressor ::

Na nobeno domačo živalsko vrsto ni projiciranih toliko človeških misli, kot na pse. Tendenca pa je ,da so čoveške misli v prvem planu negativne.

Po kmečko: psi so vrsta, na kateri človek največkrat išče sredstvo za izživljenje kakršnihkoli duševnih težav.

Pa ne le psi, vse domače živali...
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Jeronimo ::

Poglejte kako so izkoriščali delfine. No ravno med vikendom sem gledal odlično oddajo o inteligentnosti te ževalske vrste. Težko me kdo prepriča, da te živali ničesar ne čutijo.
Pred časom sem na Discoverju gledal oodajo o gorili, ki so jo naučili komunicirati preko znakov. Ta jim je razložila, da je videla kako so njeni mami odrezali glavo in roko in da je bila zelo žalostna. Znanstveniki so bili šokirani.
No, tudi če odkrijemo, da so živali silno inteligentne, to še vedno ne bo preprečilo tega , kar sedaj delamo z njimi.
Če lahko ljudska vrsta iztreblja sebe, potem ni ovir, da iztrebi kaktero koli drugo vrsto.
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Thomas ::

Ja - res je, Jeronimo. Samo ne gre kriviti samo ljudi. Gorila bi čutila isto, če bi ji lev raztrgal mamo. Vsa - tudi čuteča - bitja končajo žalostno. Ponavadi v mladosti! "Narava" je tako "sprogramirana". Seveda pa meni ta program ni prav nič svet. Treba ga je zdebagirat - sej veš. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jeronimo ::

Seveda imaš prav Thomas. Narava je kruta. In to zelo. Vendar edino človek ubijo gorilo zato, da ima lahko na mizi pepelnik iz gorilje šape in podobne bedarije.
Imam občutek, da človeška vrsta HOČE obdržati živali na nam takozvanem "nižjem " nivoju, ker v nasprotnem primeru, bi težko opravičili toliko živalskih žrtev za znanost in razvoj. V 2.svet. vojni so bili židje "nižja" vrsta ljudi in ko enkrat nekoga tako opredeliš, ga potem tudi ni težko zbrisati z obličja zemlje - brez moralnih zadržkov.
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Thomas ::

Jeronimo!

Se strinjam v toliko, da bi "ubijanje goril za pepelnike iz šap" morali takoj prenehati.

99,99% zla pa še zmeraj ostane.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Yohan del Sud ::

En rotweiler sodeluje na tem forumu. Tolko o inteligentnih psih.

Aggressor ::

Zlo je nujno. Brez zla bi bilo človeštvo praktično vsemogočno. Človek si sveta brez zla sploh ne more predstavljati.

en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

LuiIII ::

Amen.

Thomas ::

Tega, da nekateri žele šurke in komarje na listi ogroženih vrst - ne odobravam. Lahko bi pa razumu - če bi se ZELO potrudu. Da bi pa nekdo obdržal zlo samo- se mi pa zdi too trapast!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

||_^_|| ::

Ma tle ni nobenga zaklada:(((((((

Jeronimo ::

Aggressor: Zlo ni nujno!!!
Tudi ni potrebno in še manj je zlo zaželjeno.
Če ljudje ne bi bili hudobni, bi bilo mnogo lepše za vse.
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Aggressor ::

Sem vedel, da je težko razumeti... blazno težko... tudi nikogar ne silim, ampak sam prihajam do takega zaključka vedno znova.



Torej, ako bi ne bilo zla, bi se vsi imeli izredno fino, saj nam nikoli ne bi bilo hudo itd., skratka, skrajni hedonizem, ki bi se lahko primerjal celo s PROTOKOLOM. Ampak, prvič, človek je postavljen v takšno okolje, kjer je prisotnost zla nujna za to, da proizvede razmak med realnostjo in pa željenim svetom posameznika, kar ga nadalje žene k napredku in pa delu.



Prav zlo je tisto, ki človeku pove, da je na zemlji zato, da deluje, da je usmerjen k temu, da bi bilo zla vedno manj! Zlo seveda ne sme biti nikoli zaželjeno, ker ravno s tem človek povzroči samodestrukcijo, ker je pač njegova vloga očitno na zlu nasprotni strani. Ampak prav to da zlu samemu smisel.



Pomembna vloga zla je tudi, kot sem povedal, da človeku vseskozi da jasno vedeti, da je ranljiv, da je nepopoln, da ni vsemogočen. Kajti človek na današnji duhovni in mentalni ravni ni sposoben občutka vsemogočnosti, ne da bi ga slednje pahnilo v moralno dvomljiva dejanja, ki bi rodila nemalo problemov.



Kar se mene tiče, prej ko se zlo sprejme kot nujnen in kvazi-pozitiven dejavnik, bolje človek sprejema okolico in dogodke.

en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Thomas ::

Aggressor

Zlo je potrebno.

PROTOKOL je zlo.

ergo:

PROTOKOL je potreben.


:D8-);):):))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aggressor ::

:D:D:D

Da, ina ravno zaradi tega se moram proti njemu boriti ...>:D
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Thomas ::

In po tvojem - tudi zanj.

Tvoja logika predpiše hkratne nasprotne akcije!

QED.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jeronimo ::

Aggressor:

Me zanima, kaj bi mislil o zlu, če bi jaz materializiral vse moje zlo na tebi.
Verjetno bi hitro spremenil mišljenje in zagovarjal tezo o prijateljstvu in medsebojni pomoči. Al pa bi vsaj v tistem trenutku meni to na vse kriplje probal dopovedati. Vendar jaz bi bil poosebljeno zlo in kaj bi ti preostalo ??

No naj te ne skrbi.:D
Jaz sem za prijateljstvo in vzajemno pomoč.;)
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odtujenost od narave (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15022930 (20557) guest #44
»

Kako Japonci lovijo ribe? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
25914764 (11047) OrkAA
»

Upravičenost grdega ravnanja z živalmi? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
1759566 (7647) Trololololo1
»

(inteligentno) razmišljanje?

Oddelek: Loža
411855 (1438) Koci

Več podobnih tem