» »

Linux za starega laptopa

Linux za starega laptopa

fm13 ::

Na stari laptop Sony Vaio 505X bi rad namestil linux, na katerem naj bi delovali apache, php, ftp in ssh. Serviral naj bi par html-jev max. petim uporabnikom.

HW je naslednji:
- 330 MHz Celeron, 128kB cache
- 64MB
- 10.4" TFT 1024x768
- zunanji PCMCIA CDROM
- USB floppy
- 6.4GB disk
- mrezna kartica PCMCIA 3COM Megahertz 3CCFE574BT

Trenutna konfiguracija particij:
- 2gb primary z Win98
- 4gb extended

Windowse bi obdržal, na 4gb particijo bi namestil linux.
Linux bi deloval seveda brez grafičnega vmesnika.


Vprašanje: kateri linux bi bil primeren za moje potrebe? Od tovrstnih (namenskih) poznam npr. ClarkConnect, ampak ta zahteva vsaj 256 MB RAMa (tako pravi faq).

Problem je tudi v tem, da z zunanjega CDROM-a ne morem bootat. CDROM sicer normalno deluje v Windowsih, tako da bi moral linux namestitev prekopirati na Win particijo in jo od tam v DOS-u zagnati. Do sedaj sem linux instaliral samo z bootable CD-jev.

Kakšen predlog?

ql000 ::

Ker imaš laptop sta edini pravi izbiri SUSE ali pa Mandriva. Ker pa hočeš server varijanto, pa da bo solidno delalo pa Debian. Zdej se pa odloči.

damjanmi ::

Jaz sem imel do pred kratkim SuSE, sedaj sem pa namestil kubuntu in sem bolj zadovoljen (govorimo o prenosniku). Ce pa zelis imeti streznik bi pa jaz izbral FreeBSD ali OpenBSD. Nisem pa se nikoli pomislis, da bi uporabil prenosnika za streznik :)


LP

fm13 ::

Laptop je že tri leta ležal v predalu, je tih, se ne greje, ne vzame skoraj nič prostora (laufa doma), zato je idealen kandidat za server. Je pa to samo za en test, nic dolgorocnega...

OK, recimo da izberem Debiana. A ga lahko skopiram na disk ter namestitev pozenem iz DOS-a? Kot sem omenil, boot iz CD-ja ne deluje. Instalacije na tak nacin se nisem delal, zato me zanima, kako se to izvede.

fm13 ::

Hvala za odgovore, ampak zgleda, da noben ni dobro prebral, kaj je problem.
Preden grem eksperimetirati sam, ponavljam vprašanje, mogoče mi lahko kdo prišpara kakšno uro brcanja v temo:

Katero distribucijo lahko skopiram na disk in instalacijo pozenem z DOS-a? Instalacija naj bi omogocala izbiro paketov (ne rabim GUI-a, npr.), vse skupaj naj bi delovalo na zgoraj opisanem laptopu.

blue ::

mogoče tukaj najdeš kaj uporabnega http://www.google.com/search?client=ope...

IceIceBaby ::

glede na to da imaš mrežno bi lahko poskusil kakšen net install. Bootaš iz diskete potem pa stvar inštaliraš direkt prek neta. Tak način deluje v večini linux distribucij.

Ti pa priporočam, da izbereš kakšo distribucijo namenjeno starejšim računalnikom. Damn small linux je recimo en kandidat.

fm13 ::

Ja, DSL zgleda kar pravi. Bom probal tega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katere OS ste poizkusili (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
717777 (5314) opeter
»

Pomoč pri prehodu na linux (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
96343729 (21031) Anteus
»

Namestitev Linux-a (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
614696 (3786) Roadkill
»

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi] (strani: 1 2 3 436 37 38 39 )

Oddelek: Operacijski sistemi
190295265 (22922) Skrat

Več podobnih tem