» »

[ Linux ] [ SuSE ] Problem z zagonom

[ Linux ] [ SuSE ] Problem z zagonom

omega_pet ::

Pozdravljeni.
Malo prej sem instaliral dual boot, ter mi na linuxu ne dela graficni vmesnik (ali pa ne znam vklopiti). Ko izberem, da naj zazene linux, pridem do konzole, kjer pise:

linux-44ym login:

tu lahko vpisem ime, pa geslo, ter mi nato mapise Have fun, pol pa je treba spet tipkat... O linuxu, pa nimam prakticno pojma...


Hvala za odgovor ze v naprej.
  • spremenil: BigWhale ()

qwdl ::

Poskusi napisat ukaz "startx"

omega_pet ::

Hvala...sam ni zaleglo.... nekaj se je izpisalo, potem pa sem prisel naisto mesto.. A je mogoce, da sem ga pihnil ze kje pri instalaciji?

qwdl ::

Mogoče nisi inštaliral "x"-a - grafičnega umesnika

omega_pet ::

ma pomoje sem dal vse. mislim da je cez 3Gb, pa vem da sem izbral KDE, pa se polnega sem odkljukal...

DC- ::

napiši "init 5" in se ti bo prižgal KDE okolje


LP,
DC

omega_pet ::

Sem poskusil, pa tudi mi ne uspe priti noter..

Celeborn ::

Si že šel čez konfiguracijo (root password, uporabniki, mreža)? Če nisi, vtakni notri dvd ampak vseeno bootaj z diska. Mislim da sem naredil nekaj takega, ko sem se po instalaciji srečal s podobnimi težavami.
If air travel is so safe, why do they call it a "terminal"?

omega_pet ::

Vse sem ze naredil, uporabnike, root, gesla, mreza... do konca, ko sem se kliknil na koncaj.

416c6573a ::

Bo treba napisat tudi kaj izpise ce ne dela.

Za zacetek dokler ne dela bodi logeran kot root.

drugace pa poskusi "rpm -q xorg-x11". Ce izpise verzijo programa poskusi s "startx".

Pa moras povedati kaj izpise.

tudi "init 5" je v redu, samo so pozabli povedat da to dela ce si root.

omega_pet ::

ok..

1) init 5
me vrze samo v novo vrstico, pa se ne zgodi nic..

2) rpm -q xorg-x11
xorg-11-6.9.0-48

3) startx
tu pa napise: no space left on device tree: /root/.x.err , pa se nekaj podobnih, potem pa izpise podatke o sistemu, potem pa se na koncu
problem prasing the config file
errror prasing the config file

diska je pomoje dosti (10Gb), ce linux zasede nekje 3Gb..

root ::

Napiši df -h pa povej kaj izpiše.

roli ::

Podoben problem sem imel jaz,ko sem namestil gonilnike od ATIja.Če imaš ATI grafično kartico se prijavi kot root (ukaz: su (če si že prijavljen kot navaden uporabnik)) in poizkusi tole:
sax2 -m 0=radeon

Tako boš prišel do nastavitev monitorja/grafične.Ko bo hudiček zaključil z programom pa vpiši startx.
http://www.r00li.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roli ()

omega_pet ::

Sem poskusu tudi te dve, sam je prevec trmast...

- df -h
df: cannot read table of mounted file systems: no such file or directory


- sax2 -m=radeon

sax: wrong module syntax
sax: syntax: -m CardNr=CardModule[,...]

pa ko potem napisem startx, pise isto kot zadnjic, le se fatal server error: no screens found, mislim da je na novo.


Aja pa pozabol sem povedati, da mam Radeona 9700 mobile, pa centrino prenosnik, ce komu kaj to pomaga.

roli ::

Pa si vpisal komando prav? Ker tam ti manjka 0.
Torej takole:
sax2 -m 0=radeon

fatal server error: no screens found
Tole pa še predobro poznam.Vse je sicer rešila tista komanda.
http://www.r00li.com

omega_pet ::

Res sem napisal narobe... Zdej sem popravu, pa nazalost se vedno noce prijet..

Stalno pise:

cannot create temp file for the document: no space left on device

Diska zares dvomim da mu je zmanjkalo, saj je na particiji 10Gb posnet samo linux..

kriko1 ::

Da nimaš mountano read-only?
Vrži sem not tvoj fstab da vidimo:
#cat /etc/fstab
ali
#cat /etc/fstab > /media/MojUsbKljuc/fstab.txt
za zapis na usb ključek. Namesto MojUsbKljuc vpiši datoteko ki se ustvari ob vtaknitvi usb ključa.

64202 ::

Pa mogoče še to: cat /proc/mounts
To bo preverilo še nekaj stvari.
I am NaN, I am a free man!

omega_pet ::

Ce napisem

cat /proc/mounts
no such file or directory

#cat /etc/fstab
me vrze samo v novo vrstico, naprej pa ne znam..

Ce vtaknem usb kljucek, pa se ne zgodi nic, saj se ne prizge niti lucka na njem.

64202 ::

No, tvoj sistem je resno fucked, prazen fstab (in zaradi tega nezmountan nujen /proc) gotovo ni nič dobrega. A to je frišna namestitev suse-ja? Kako si pa nastavil particije, če si jih sam?
I am NaN, I am a free man!

omega_pet ::

hmm... Najprej je hotelo zbrat C: sam so bli ze Windowsi gor, pa sem nekako pod advanced zbral drugo particijo, ki sem jo ustvaru prou za namene linuxa. Vse je instaliralo normalno, edino zdej se noce zagnat.

roli ::

Priporočam ti,da ponovno namestiš sistem.Tole namreč ne izgleda OK.
http://www.r00li.com

omega_pet ::

Kako se pa namesti ponovno dual boot?
Mal me je strah, da mi ne bo uspelu uniciti se windowsow zraven. Pa ce bom ze se enkrat namescal, pa bi koga zares prosil, da mi pove par stvari na katere je treba pazit, da ne ponovim tega kar mi je uspelo zdej zmotat...

omega_pet ::

aja..
Pri instalaciji sem imel probleme edino z internetom, katerega ni hotelo najti nikakor.
Samo je najprej naslo DHCP za brezzicno mrezno, za normalno mrezno, katera pa je priklopljena na router DHCP, pa nic... Potem sem nastavil normalno mrezno na DHCP, vendar pri testu se vedno ni hotelo nikakor najti povezave na internet...

64202 ::

Pazi samo, da si ne zbrišeš win particije, vse drugo (boot loader) je preprosto porihtat. Ko delaš, pazi da boš naredil eno "linux swap" particijo (recimo 500mb) potem pa še eno sistemsko reiserfs in daj kot mount point "/". To se da z menija izbrat ako se prav spomnim.

Aha pa še nekaj, kako velik disk imaš in kake so win particije?
I am NaN, I am a free man!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 64202 ()

omega_pet ::

Disk je velik 80Gb, 10 za win, 10 za linux, pa ostalo za druge stvari.

A bi mi lahko povedal malo vec od teh swap particij, ker mislim da sem ga ravno tam polomil... Zdej ko si to omenil, sem se spomnil, da me je vprasalo mislim da ravno za swap particijo, za katero je reklo, da je priporocljivo, da je, ni pa nujna... mislim da sem zbral, da naj je ne naredi..

omega_pet ::

Win particija je FAT 32, ostale pa NTFS

64202 ::

No saj ne vem, možno da ti naredi swap file, samo do zdaj je bil običaj, da imaš particijo. ntfs zna pa linux samo brat...
I am NaN, I am a free man!

omega_pet ::

A potem ne sme bit ntfs?
Kaj naj naredim potem zdaj?

64202 ::

Ja lahko imaš ntfs particijo, samo linux ne more pisat po ntfs. -> fat32
I am NaN, I am a free man!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 64202 ()

omega_pet ::

hmm... majhen problemcek...
V windowsih je ta particija zginla, pa se ne vem kako bi to konvertiral.

kriko1 ::

Klikni na my computer z desnim -> manage -> Storage -> disk management in tam dodeliš črko particiji. Ne vem če se lahko skonvertira v fat32 - lahko uporabiš captive-fuse za pisanje na ntfs.
Samo prej porihtaj ostalo.

omega_pet ::

Neki sm moral fajn zmotat.. Na disk management imam dve particiji kot ponavadi, tretja, ki sem jo ustvaril ko sen stavil gor linux, pa je razdeljena na 3 dele, ki nimajo imena, pa kot kaze so 100% prazne. Tudi oznaka NTFS je zginla in ne pise nic zraven, kot na ostalih dveh particijah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: omega_pet ()

kriko1 ::

V windowsu ti ne bo pokazalo pravilno koliko % so prazne, ker ne ve brat linux datotečnih sistemov.

Pejdi še enkrat skozi namestitev - pa glej da ko delaš particije (custom) pazi malo na dodatne opcije.

416c6573a ::

Ne more bit swap kriv, tut ce ga ni dolocu bi se zmeri zadeva delala. Ni treba da je za SWAP uporabljena particija, lahko je tudi file (kot w windowsih). in tudi je ze po defaultu dolocen, mislm da /dev/shm, in da se ne bi zajebavu s particijam dej samo "swapon -a -e" neki v tem stilu, pa mal sistem obremeni pa poglej z "free" ce se pod swap kej spremeni.

Ce swapon -a -e ne bo delal. pa poglej na googlu kako usposobit page/swap file.

omega_pet ::

Sem dal se enkrat na novo gor suse 10, pa zdej dela graficni vmesnik, sam ene par stvari, pa se ne.

1) Noce se povezat na internet. Imamo DHCP router, v nastavitvah pri instalaciji, sem nastavil na DHCP, pol pa je pr testu padel... Tudi sedaj mi ne dela internet..

2) Ali obstajajo kaksni driverji za ati mobile 9700, ali je potrebno se vedno vse mozno nastavljat rocno?

Hvala..


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[Ubuntu] težava z loginom

Oddelek: Operacijski sistemi
231208 (980) Looney
»

Namestitev Linux-a (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
614705 (3795) Roadkill
»

SUSE 3D acceleration ojej

Oddelek: Operacijski sistemi
352023 (1315) kriko1
»

Novi SuSE v10.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1089247 (6698) kriko1
»

Gentoo problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
674274 (3799) Senzacionale

Več podobnih tem