» »

Več beline za razumevanje tujih jezikov

Več beline za razumevanje tujih jezikov

New Scientist - New Scientist poroča, da so znanstveniki z londonske univerze odkrili povezavo med količino beline v možganih in sposobnostjo učenja jezika. V študiji, v kateri je sodelovalo 65 Francozov, starih med 21 in 30, so jim predvajali posnetka francoskega in hindujskega zvoka da. Najhitrejši so po približno osmih minutah uspeli ločiti posnetka, medtem ko so najslabši še po dvajsetih minutah zgolj uganjevali, kateri jim je predvajan. Z magnetno resonanco so potem skenirali možgane predstavnikov obeh skupin, pri čemer so ugotovili, da možgane najhitrejši sestavlja več kot 70 % beline, medtem ko je ta odstotek pri slabših znatno nižji.

Preizkusite se lahko tudi sami. Slišite razliko med francosko in hindujsko verzijo daja? Če ne, se ne sekirajte preveč. Raziskovalci namreč poudarjajo, da rezultati kažejo le na to, kako dobro oseba razume tuje glasove, ne pa splošno obvladovanje jezika, denimo slovnice in besedišča.

36 komentarjev

Jaka83 ::

Sliš se čist identično. :|

lymph ::

Zanimivo.

Se pa morm pohvalt, da sm dokaj hitr (20x vsak posnetek) lahko ločil posnetka. So pa res bumbarji :D

francoski ma polglasnik e na konc
"Belief is immune to counter example."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lymph ()

neoto ::

lymph: zanimivo, da si ugotovil, da je sprememba na koncu...
Daj tale dva posnetka v en wave editor, drugega invertiraj in jih zmiksaj skupaj. Videl boš, da se posnetka razlikujeta samo na začetnih 100 ms, v katerih pa moram priznati, ne slišim razlike... Mogoče pač nisem za jezike :D

Jaffa ::

Tud jaz slišim razliko na koncu.
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

Sycroft ::

meni se tudi zdi da je razlika na koncu... ta prvi je krajsi da, medtem ko se mi zdi da je drugi (hindujski) bolj potegnjen in (zdi se mi dvakrat povdarjen A) nekako daA :)

Izi ::

Brez veze.
Za primerjavo so dali navaden medmet ne pa besede.
Slišim samo kratek "TA", identičen v obeh primerih.
Naprimer ob bolečini vsak človek izdahne enak medmet "AU" pa naj bo to hundujec ali pa francoz.
Tako, da to ni umestno.
Naj dajo celo besedo, da bom lahko preveril količino moje beline :D

Evil mind ::

Jaz sm mogel posnetek večkrat slišat da sm slišal razliko.

Joze_K ::

še ena verzija - postavi vprašanje, preglej odgovore, potem pa ugotavljaj, kakšne barve nogavic je imela prevladujoča skupina v povprečju,...., bljak, vzorec nekaj deset ljudi :\ , to pa je res znanstvena metoda, ..... ;((

Dax ::

Naprimer ob bolečini vsak človek izdahne enak medmet "AU" pa naj bo to hundujec ali pa francoz.



Tle si ga pa čist mimo usekal. Že Francozi npr. rečejo "ai". Tudi takšni navidezno spontani odzivi so priučeni.

Bass0 ::

No ja, test so gotovo sestavili strokovnjaki s področja fonetike, nevrologije itd. Jaz bi dvakrat premislil, preden bi dodal komentarje, kot so nekateri tu zgoraj. :\

Hair ::

Sej men se pa tole dost logično zdi. Rekel bi celo, da količina beline vpliva na vse umske sposobnosti. Ampak to je zgolj moje laično mnenje... :)
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

[MYTiX] ::

Meni oba posnetka delujeta hindujsko :D.
Je pa šlišat razliko, vedar ne bi vedu kateri posnetek pripisat kateremu jeziku.
podpis

MitjaP ::

Takile testi so dost nereprezentativni, ker nikol ne veš, kolk se je ljudem dejansko dal ukavrjat s tem in kolk pozorni so bili. To se namreč preveč površno kar domneva, da je vsakdo dal kar najboljše od sebe.

Grey ::

Razlika je, ampak tako subtilna, da se moram prav močno skoncentrirat, da jo slišim.

V bistvu, če dobro poslušaš se sliši razlika. Čez zvočnike je to težko. V RL bi bilo najbrž lažje. Razlika je v tem(po moje), da je francoski da malo bolj oster od hindujskega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Grey ()

neoto ::

Vidim, da še vedno nekateri vztrajajo pri tem, da je razlika na koncu :D

'analiza' - zgornja slika je rezlika obeh zvokov, spodnji pa je originalni drugi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neoto ()

HeMan ::

Jst slišim razliko na začetku, francoz reče da, hindujc pa bl ga (tko men belina prav :)) Če težko ločite posnetkadajte oba fila v playlist (samo ta dva mejte notr), pa dajte na repeat. Ko gre to ene parkrat čez se kr sliš. Pol čez neki časa pa spet ista postaneta.. :)

AtaStrumf ::

Se kar strinjam z HeMan-om. Da pa Ga, se sliš ko mal zalupaš stvar. Je pa to za slovence dost težji test kot za francoze, ker oni vejo kako pravjo da in hitreje opazijo razliko (primerjajo znano z neznanim), mi pa samo neko neznano razliko iščemo (neznano z neznanim; 2x več dela). Kakšen boljši test bi bil, da zapišejo lyricse za par (neznanih) komadov v angleščini (za domač jezik ne vem, če ni prelahko), pa da vidmo kdo bolj zadane.

bMozart ::

Lol kot da bi kitaro uglašvav...Da sm dobu mal posluha sm v guitar pro vedno uglasu kitaro po drugim inštrumentu(še vedno na cajte)
In sm v bistvu počel isto kot to...tk da sm dokaj kuj opazu razliko..
Če kdo mene vpraša je posnetek 2 malo višjega tona kot prvi, pol pa nevem lohka da se motim...ampak to nima veze povezovat s tem kolk znaš jezike, ampak prej kolk maš posluha za kak inštrument...če bi blo na tem bi vsi glasbeniki znal najmanj 10 jeziku:P
Lohka pa povežeš s tem kolk hitr dojameš posluh besed za neki jezik..., kar pa lohka skor zanemarimo>:D
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

hokuto ::

meni je bilo precej lahko slisat razliko... parkrat poslusal oba posnetka in zatem poskusil en abx test (double blind)... rezultat 16/16 ;)
doke!

Spc ::

Prvič kot prvič bo morala biti kvaliteta boljša kot pa ta nek low quality sound.
:|

jlpktnst ::

Ja kot nekateri drugi prej ... neko razliko slišim samo nisem se še testiral ali lahk ločim. Kako sploh naj to nardim?

Poleg tega pa če bi prebrali - gre za test ali ločiš glasove ne besede. In ljudje z več beline kao lažje ločijo glasove.

Pa poglejte posnetke pod spektralni pogled, se lažje vidi razlika (vsaj meni). Nasploh je spektralni pogled bolj človeški in logičen za branje.

edit: začuda celo ločim :D sicer je blo 5/7 samo očitno nisem ravno skoncentriran :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jlpktnst ()

TEEHAACEE ::

Kdor se ne slisi razlike naj se nalozi kaj beline! :)) 8-)

bMozart ::

Ali pa korenje je:D
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

Tear_DR0P ::

men je ful hecn kaj vse tle notr slišite vi - gre pa za nek mp3 zvok, ki je porezan po koncih
jst osebno čujem razliko, zato ker v enem poklja - nimam pa pojma kir je kir
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Pimoz ::

hi!
jst sm razlko slišu po 1x poslušanju....slišim jo pa na začetku...hindujska izgovorjava rece na zacetku tisti cudni 'th' kot da bi izgovoril v anglescini 'tri'

globoko grlo ::

prvič sem slišal razliko, potem pa, več ko sem poslušal, manj mi je bilo jasno, eno inisto "žlubodranje", verjetno mam belino na nuli:D

drgač bi pa res rabil en kwaliteten sampel, pa ene dobre slušalke, pol bi pa mogoče šlo

Sandoval ::

Eden je malenkost višji ton. Pri enem pa pade intonacija na koncu.
Ne vem pa keri je keri:|
Kr3nU_X JAZZ-WA Sandoval

bamfy ::

kar se mene tiče so sam spremenil ime datoteke- ne slišm nobene razlike.
Po moje je bedarija iz enga zloga karkoli sklepat
mogoče majo pa tisti z "več beline" sam več domišlije da o tistih ajnštajnih k so raziskavo delal nebi
wtf?

ALTbla ::

js sm pa opazu razliko na zacetku, in sicer ena se mi slisi bolj kot "ta", druga pa "da"... ampak to sm opazu po kakih 10ih poskusih, ker razlika je zelo mala... ne vem pa kako naj bi vedu katero je francosko kaj pa hindujsko? ali so jim to ze povedali?

Jux ::

A tekmujete za bolj neumen komentar? Zaradi tega ker VI ne slišite razlike, je !!!!!ZNANSTVENA!!!!! raziskava invalid? Mislim, sej ni zadeva objavljena v Hopla ali Direkt ampak v The New Scientist.

Sej verjamem, da je kritično in objektivno razmišljanje izven dometa povprečnega 14 letnika, ki se spravi komentirat tole temo... ampak oponirat eni bolj priznanih strokovnih revij na podlagi "jst ne slišim" je pa nov absolutni minimum kvalitete komentarjev. Dejmo se zmenit takole - če ne znaš utemeljeno razložit svojega stališča, potem ne pritisnit gumba komentiraj. Uslugo boš naredil vsem, še posebej sebi.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

bMozart ::

davnboj:D

Si slučajno opazu da je tvoj komentar še najbolj neprimeren za to temo?:\
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

Jux ::

Se žrtvujem v imenu izboljšanja kvalitete komentarjev.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

MrStein ::

V WMP 9 malo poka in mislim da malo začetka odreže.
V VLC pa je katastrofa, včasih požre pol posnetka, včasih pa kar tričetrt, sliši se samo pok :\
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bMozart ::

Jux sej jz mam tud dost krat občutek da folk sploh ne bere prejšnje komentarje, da pol isto komentira, ampak pustimo jim veselje:)

MrStein: Na konc bodo dal vn da so se zmotil, pa da je bil to sampl za test playerjev:)) Drugač pa dobri stari winamp tole lepo odkodira(sej men)
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

Looooooka ::

se slis mal razlike sam...ne vem ce bi mi ratal ugotovit ker posnetek je ker na testih.
pol je tuki se moznost cheap zvocnikov v firmi :D

Jst ::

Na prenosniku ne slisim ocitne razlike. V wave editorju se pa vidi razlika na zacetku.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Global warming - the greatest hoax ever?

Oddelek: Problemi človeštva
455857 (3369) Bellzmet
»

Glukozni motor

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
114462 (3803) ;-)
»

Znanost in tehnologija VIII.

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
394205 (3318) Lex
»

Višinski rekord v poletu z balonom

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
102251 (2251) BigWhale
»

Predvidevanje možganov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
51927 (1927) BoLhCa

Več podobnih tem