» »

Subversion - programska oprema za vodenje verzij dokumentacije - izkušnje, uporabnost...

Subversion - programska oprema za vodenje verzij dokumentacije - izkušnje, uporabnost...

barbarpapa1 ::

Pozdravljeni

V zadnji številki revije Moj Mikro je predstavljena programska oprema "Subversion", ki je namenjena vodenju in nadzoru verzij poljubne dokumentacije.

Zanima me naslednje:

1. Ali kdo v SLO to uporablja?
2. Če ja, kakšne so izkušnje?
3. Ali obstaja kdo, ki se ukvarja z implementacijo te zadeve
4. Ali je zadeva primerljiva s komercialnimi PLM (Product Lifecycle Management) sistemi?

LP

Jože

kopernik ::

Uporabljamo subversion že nekaj časa, predvsem za repozitorij izvorne kode. Ampak, lahko pa shranjuješ karkoli, od dokumentacije do slik (in tudi vodiš verzije, ipd.). Vzemi to kot en nabildan CVS.

Za dokumentacijo pa uporabljamo poseben sistem ...

BigWhale ::

Jaz sem delal s CVS v glavnem. Subversion, niso me se prepricali, da bi menjal. Ampak baje se splaca. :)

barbarpapa1 ::

Hvala za prve odgovore....

Da opišem, za kaj bi uporabljal zadevo. Z njo bi rad spremljal življenski ciklus izdelkov, ki jih razvijamo in proizvajamo v našem podjetju. Torej bi rad imel nadzor nad spremembami in izdajo naslednje dokumentcije:

1. Risbami (Vektorski format DXF, rastrski TIF,JPG, PDF)
2. Prevzemnimi predpisi (Format DOC)
3. Merilnimi protokoli (Format XLS)
4. Tehnološkimi postopki (Format DOC)
5. Projektnimi plani (Format MPP)

itd. itd......

Rad bi imel sistem, ki bi skrbel za arhivo starih verzij (zaradi sledljivosti), nadziral pravico do sprememb določenih dokumentov, avtomatiziral vnašanje novih dokumentov v sistem, obveščal uporabnike o novih verzijah za njih relevantnih dokumentov, skrbel za "izdajo" določenih dokumentov v skladu z določenimi pogoji itd....

Vpršanje je, ali je Subversion primeren za to? Koliko dela in časa (=denarja) bi bilo potrebno vložiti v "kustomizacijo" programske opreme? Ali se kdo v SLO ukvarja s tem?

LP

Jože

Jože

kopernik ::

No, to boš moral preveriti pri programski opremi, ki jo uporabljaš.

Programerska orodja pa večinoma že vsa vsebujejo t.i. plugine za delo s subversion-om, tako da je to avtomatizirano (spremembe, branchi, ipd., vse lahko počneš kar iz aplikacije).

Nadzor nad verzijami, pravice za dostop/spreminjanje, in vse podobne zadeve pa seveda so možne. Tudi branchi in nato merganje v glavno vejo, skratka vse operacije, ki jih od takega orodja človek pričakuje. Arhiviranje pa je odvisno od skrbnika strežnika, na katerem je repozitorij. Subversion že skrbi za hranjenje verzij, ampak če škripne hard disk ...

Morda pa ti bolj potrebuješ nek dokumentni sistem, ki ima online (navadno wiki) dostop in je nadvse primeren tudi za stranke. Ali pa oboje, Subversion za razvoj, nekaj drugega pa za stik s strankami (tako imamo mi ...).

barbarpapa1 ::

Dober večer.

Kopernik, če sem prav razumel, je Subversion neke vrste razvojno okolje za izdelavo neke aplikacije za spremljanje oz. kontrolo verzij. Ali je to že orodje za omenjeno dejavnost, ki se ga s kustomizacijo da prilagoditi uporabnikovim zahtevam?

Zadeva bi pri nas bila povsem internega značaja (Uporabniki bi bili naslednji: razvoj-konstrukcija, tehnologija, oddelek za zagotavljanje kvalitete (za vhodno, procesno-proizvodno in izhodno kontrolo) ter proizvodnja), kar je v tem trenutku cca 25 fizičnih uporabnikov. Gre pa za spremljanje in nadzor verzij dokumentacije strojniških izdelkov (se pravi, da ne gre za nobeno programsko kodo)

Grobi proces spremembe je nekje takšen:

Zaradi določenih zahtev konstrukcija spremeni 3D model in načrt (pol)izdelka (zadevo delamo s Pro/E Wildfire)-rezultat je nova verzija dokumenta-risbe v DXF formatu. Orodjar (zunanja firma) v skladu z novo dokumentacijo spremeni orodje in s tem (pol)izdelek. V odvisnosti od spremembe tehnologija spremeni tehnološki postopek izdelave (obdelave) (pol)izdelka - rezultat je nova verzija tehnološkega postopka. Iz istih razlogov mora nato še oddelek za zagotavljanje kvalitete spremeniti še prevzemne in kontrolne predpise - rezultat so nove verzije ustreznih dokumentov.

Pri tem se risba vedno generira kot nov dokument, ki se ga vnese v sistem kot novo verzijo. Stara verzija mora ob tem romati v arhiv in mora biti vedno dosegljiva. Ostali dokumenti se spreminjajo s spremembo obstoječega dokumenta (torej dokument potegnemo iz "vault-a" in ga zaklenemo za spremembe. Po dokončani sprememebi dokument vrnemo v "vault" kot novo verzijo, stara verzija pa mora v arhiv)

V sistemu mora biti zavedeno tudi kdo, kdaj in zakaj je izvedel kakšno spremembo. Prav tako mora "pohendlati" prvice uporabnikov do spreminjanja dokumentcije.

Sistem mora končnemu uporabniku omogočati, da ob kliku dobi na vpogled ustrezne verzije dokumentov.

V grobem povedano, iščemo (približno) alternativo programom kot so: UGS TeamCenter, Dassault Systemes Smarteam, PTC Windchill, MatrixOne Matrix10, Metaphase..... Kdo bo rekel, zakaj ne kupimo kar nekaj od navedenega, vendar bi v tem trenutku to bil čisti "owerkill".

Kar se strojne opreme tiče, bomo postavili ločeni server z RAID diskovnim poljem in možnostjo backupa.

Tako, to je groba predstava, kaj bi želeli od sistema.In še enkrat postavljam vprašanje, ali je Subversion programska oprema, ki bi (ob kustomizaciji seveda) bila ustrezna in ali obstaja kdo, ki bi nam pri tem lahko pomagal?

LP

Jože


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Programerski vprašalnik (Zaposlitve)

Oddelek: Programiranje
143248 (2474) sebastjan28
»

Izšel LibreOffice 5.0.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
10362639 (28404) noraguta
»

Subversion (SVN) - kaj priporočate?

Oddelek: Programiranje
414115 (2729) imagodei
»

SVN in CVS?

Oddelek: Operacijski sistemi
252356 (2053) metalc
»

Microsoft + MTV, novi popravki, Office XML (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
638866 (7211) OwcA

Več podobnih tem