» »

Robotska minibusa sta se zaletela

Robotska minibusa sta se zaletela

TweakNews.net - Kot poroča NOS.nl sta se zaletela dva avtonomna mini avtobusa, ki so jih spravili v obtok prejšnji teden. Ponesrečenih ni, ker v času nesreče ni bilo nikogar v obeh vozilih, a sta povzročila kar nekaj škode drug drugemu. Razlog za samo nesrečo še ni znan in vozila do razkritja ne bodo v uporabi.
Omenjena avtobuska sta vozila med parkirno nišo in postajo podzemne železnice, ter sta, do usodnega trenutka, celih 4 dni uspešno premagovala razdaljo brez kakšrnihkoli nezgod.

Avtonomna vozila pridejo skozi puščavo. A bo očitno veliko težji zalogaj civilna uporaba. Več o avtonomnih vozilih tukaj.

Bo v prihodnosti za prvi april, kdo lansiral virus, ki bo naša avtonomna prevozna sredstva preobrazil v zaletavčke?

132 komentarjev

«
1
2 3

christooss ::

A kej več informacij pa ni. Samo to da sta se zaletela? Idealnilno, da lahko pol takoj vsi skeptiki prileejo na dan in pizdijo če UI kontrolirana vozila
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Duke Nukem ::

bolljši je šofer, kot pa bugast software :D

Jux ::

tri štiri zdaj se bo začelo flejmanje... najbolje da začenem copy pastat odgovore, ki so bili objavljeni v DARPA temi.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jux ()

Looooooka ::

da bi me racunalnik vozu...ne hvala.Vsaj dokler ne eliminiramo vse geeke na tem planetu.
geeka fentajo v CSju(i had to) in gre od jeze heknt avtobus pa ga furat 10 ur gor pa dol po Sloveniji.cel zur =)

BigWhale ::

Takoj vsi, ki mislite, da ste pametnejsi od racunalnika izklopit ABS, ESR, ASR, ..., elektronsko kontrolo vbrizga goriva... in tako najprej... ;)

Skoda, ker je original novica v pristni nizozemscini. Ali pa jaz ne najdem angleske verzije... :)

Tear_DR0P ::

očitno je na nekem nivoju prišlo do konflikta med njima in sta to rešla na primitiven način - morda je njuna UI še primitivna
druga možnost je ta, da jima je postalo dolgčas in sta simulirala še dvoboj muflonov :D
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

driver_x ::

Angleška novica

Lahko da so pa umetno inteligenco izpopolnili do te mere, da sta avtobusa postala objestna in se je morda eden zaletel v drugega, ker ga je drugi malo pred tem izsilil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

keber ::

Zanimivo, takoj se najdejo trditve on nezanesljivosti avtomatike pri vožnji, vendar pa ravno taki očitno ne vedo, da so na svetu sistemi podzemnih železnic, kjer sploh nimajo voznikov (npr. linija 14 v Pariškem metroju, Singapur, in mislim da tudi Koebenhavn ter še več mest).

Glede avtobusov: res me zanima pravi vzrok nesreče, sem siguren, da nista kar tako tzrčila enega v drugega (vprašanje je sploh, kakšno je bilo to "trčenje")

antonija ::

Zeleznice so micken bolj predvidljive od cest... ampak sam micken:\
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

keber ::

Ja, z eno razliko.

Tale dva avtobusa se sigurno nista furala po običajni cesti v običajnem prometu. Skoraj gotovo sta se furala po nekakšni elektronski tračnici, ki je določevala njuno pot. Stavim na to, namreč današnja tehnika še ne omogoča drugačnega vodenja tovrstnih naprav. Kaj je šlo narobe, bomo pa še zvedeli.

Tako da je primerjava z podzemno železnico čisto na mestu.

antonija ::

Na podzemni zeleznici ni avtov, pescev, kolesarjev, motoristov, sk8tarjev,.... zeleznice so namenjene vlakom in le-ti vozijo po njih. Ce pride kdo drug pred vlak ga ta enostavno zgazi pa je problem resen. Na cesti tud ce so tracnice (kot recimo pri tramvajih) je se vedno treba upostevat veliko vec random zadev kot pa pri zeleznici....

Tako da ........ ne.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

suntrace1 ::

Po mojem jih je programirala ženska :D

keber ::

Antonija, ne sanjat, da so na progi teh dveh avtobusov še skejterji, pešci, kolesarji in podobno.

NISO!

Imam celo občutek, da je tale novica precej senzacionalistično napisana, da so dejstva nekje čisto drugje.

Thomas ::

Hitler: Kar samo dokazuje, da smo ljudje rasno večvredni od mašin.

Stalin: Postrelite saboterje!

Lahovnik: Iz česar se lepo vidi, da avtomatizacija nima takega pomena, kot bi ji ga nekateri radi pripisali.

Janša: Stvari gredo svojo normalno pot, pričakoval sem, da se bo to zgodilo.

Einstein: Potujoča vagona se skrčita v smeri vožnje.

Thomas: Strinjam se s tovarišem Stalinom!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Izi ::

Vsi samo nekaj modrujete in špekulirate, nihče si pa ne poskusi prebrati dejstva.

Tukaj je vse podrobno opisano kako zadeva deluje točno za dotične avtobusa, ki sta se zaletela.

http://faculty.washington.edu/jbs/itran...

Proga gre od "ParkShuttle Kralingse Zoom" do "Rivium in Capelle a/d IJssel". To je v Rotterdamu (Nizozemska) tako rekoč v središču mesta. Ostalega prometa je ogromno.
Ti avtobusi vozijo po točno določeni trasi in ne morejo zaviti kar nekam po svoje.
Jaz si to predstavljam kot tramvaj, ki se pač vozi po mestu, ostali pa se mu umikajo.
Ampak zaletela se nista v ostale udeležence prometa ampak eden v drugega.
Sumim, da se je eden pokvaril, nakar se je drugi zaletel v njega, ker pač ne more zaviti nikamor drugam kot po trasi, ki je vnaprej določena.

Še slikca te zadeve:

klikni da se poveča

antonija ::

Ce vozi z obicajnim prometom pol bi pa ziher mogla met dost pameti da se lako izogne velikim staticnim objektom (pokvarjen avto, hladilnik ki je padel iz tovornjaka, UFO ki je pristal na cesti,....). Sam zgleda stvar ne zna zabremzat pred oviro in se kar zaleti :)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

keber ::

Izi, članka, ki si ga podal, seveda nisi prebral.

Notri piše tisto, kar sem že prej domneval. To je nekak tramvaj na elektronskih tračnicah. Celotna njegova proga je zagrajena, da ne bi kdo ali kaj zašel na njegovo progo. Tramvaj torej ne operira v prostem prometnem toku (kar danes še ni izvedljivo), saj piše "Most applications of automated public transport systems require a complete separation of the track, mostly for safety reasons.", čeprav ima ta tramvaj na sebi razne senzorje za zaznavo ovir. Očitno je prišlo do izrednega dogodka, ko sta odpovedai dve vozili naenkrat (ali pa eno od teh ni zmoglo preprečiti naleta drugega).

Ampak dejstvo je: to so še poskusni sistemi. Vendar se zelo hitro bližamo pravim, zaresnim sistemom. Zelo zelo hitro.

Izi ::

Ja, res nisem bral vsega :8)

Spregledal sem, da ima ločeno progo.
Ker je vse skupaj sredi mesta sem pač napačno domneval ...

Ustavlja pa se samo na postajah, kjer dobi podatke kako naprej.
Če se je torej pokvaril samo eden in obstal sredi poti, se je drugi nato zaletel vanj. To pa verjetno drži

Dead_Eye ::

BigWhale: "Never trust a computer you can't throw out your window." :D >:D

Drugače pa: Za take stvari pač UI še ni na nivoju, bo pa kmalu, ker te stvari napredujejo zelo hitro....
The one and only

Looooooka ::

BigWhale kako lepo da si omenu ABS.
Doloceni ABD sistemi na kr dost avtomobilih so na ledu al pa snegu completely useless.Ti zacnejo s svojo elitno kontrolo za nadziranje vozila "pomagat" in vse kar nardijo je to da se res zaletis ker rabs tok vec metrov da se zadeva ustav.
Tko da ja v dolocenih primerih je bols na voznika kot na ABS racunat =).
Ce ne zarad druzga ze zarad tega da ne ratamo cist odvisni od elektronike.

Daedalus ::

Ah, ludisti naj kr doživljajo orgazme...dolgo jih ne bojo več>:D

BigWhale kako lepo da si omenu ABS.
Doloceni ABD sistemi na kr dost avtomobilih so na ledu al pa snegu completely useless.Ti zacnejo s svojo elitno kontrolo za nadziranje vozila "pomagat" in vse kar nardijo je to da se res zaletis ker rabs tok vec metrov da se zadeva ustav.


Pozabljaš, da je v ekstremnih razmerah večina voznikov useless. Se kdo še spomni lanskoletnega(?) naleta 30 avtov na avtocesti, ker je en del pač poledenel? In je šla tako opevana "superiornost" človeške presoje adijo, pa pa... Sej ne rečem, da bi tam elektronsko vodenje (na današnjem nivoju razvoja) rešilo situacijo, sam ljudje je tud niso. Sicer pa ti o povprečnih človeških sposobnostih vožnje pove dosti poslušanje radia ob kakem poletnem nalivu al pa prvem snegu. Vsake pol ure poročajo o kakem naletu v kakem križišču... Smo 1337, res0:)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

BigWhale ::

Premalo testiranja.

Cez kakih deset let bomo lahko brali casopise med voznjo. Nesrece bodo ostale, samo bodo manj pogoste kot so dandanes, ko se jih samo pri nas zgodi po vec deset na dan. In od zacetka bodo ljudje delali paniko, sploh, ko se bo zaletelo robotsko vozilo v navadno vozilo. Ker bo takoj kriva 'butasta masina', pa bo prej obratno.

BigWhale ::

Luka,

Seveda, je pomebno to, da ves kje vse je ABS uporaben in kje ne in da ves, da je prvotni namen ABSa to, da nad vozilom ne izgubis oblasti. Kar se pri blokiranih kolesih zgodi takoj. ABS, ti pa koles ne blokira, ravno zato, da imas se vedno nadzor nad smerjo vozila. Posledicno je lahko zaradi tega zavorna pot daljsa, ni pa to nujno. V snegu pa se pred blokiranimi kolesi nabere sneg, ki se dodatno zavira vozilo. Imajo pa novejsi ABS mehanizmi ze sisteme, ki kolesa delno blokirajo na zasnezenih cestah.

Zelo redki so vozniki, ki lahko avto ustavijo bolj varno kot ABS. So pa taksni. Vecina jih pa itak, takrat, ko zacne pedal za bremzo trzati in se trestti med delovanjem ABSa, popusti pedal, ker ne vedo kaj se dogaja. ;)

antonija ::

Bremza je zelo redko prava resitev... ABS je pa (tako kot je BW povedal) zat, da ne izgubis nadzora nad vozilom. Ce pa znas to sploh izkoristiti pa (zgleda) nikogar ne briga, ker nihce ne uci voznje v takih razmerah (razen policajev in varnostnikov verjetno).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Izi ::

Looooooka, ti pa že nisi voznik kot izgleda.
Se strinjam Z BigWhaleom.
ABS ima smisel ravno na ledu, ker človek nikoli ne zmore tako hitro popuščati in spet pritiskati bremze kot to zmore računalnik.
Bremzanje na črto na ledu je katasrofa, ko začneš drseti se ustaviš kasneje kot da bremze sploh nebi stisnil.
Ravno na suhi cesti pa je ABS odveč, ker z bremzanjem na črto se ustaviš hitreje, kot da frekvenčno popuščaš bremzo. Stranska škoda bremzanja na črto pa so seveda uničene gume ker boš že z eno 50 metrov potegnjeno črto, naprej precej poskakoval :D

jRk0 ::

Seveda se najhitreje ustavis z bremzanjem na meji pred zdrsom kolesa. Ce vleces crto se ustavis kasneje btw. In tudi abs te hitreje ustavi kot ce vleces spuro za sabo bi rekel. preprost test lahko naredis ze na kolesu po hribu navzdol. se bos hitreje ustavil brez drsenja ali z?
You fuck up once, you loose two teeth.

_Dejan_ ::

Takoj vsi, ki mislite, da ste pametnejsi od racunalnika izklopit ABS, ESR, ASR, ..., elektronsko kontrolo vbrizga goriva... in tako najprej... ;)

Kaj pa če tega vsega nimaš?:D To pomeni da sm pametnejši od računalnika?:D :D :D Hehehe
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

BigWhale ::

Ne, to pomeni, da imas slab avto. ;>

Stepni Volk ::

BW, ali imaš super duper športni avto: TRV, Zonda, Lotus... te se v glavnem požvižgajo na tovrstne zadeve.

antonija ::

...ali s pa sam svojo cobro sezidu 8-)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

keber ::

SV - superduper športni avti (vsaj našteti) v glavnem nimajo tudi superduper elektronike.

Daedalus ::

BW, ali imaš super duper športni avto: TRV, Zonda, Lotus... te se v glavnem požvižgajo na tovrstne zadeve.

Ma ja...kaj pa elektronika za krmiljenje motorja? Vbrizg goriva? Nastavljanje odmičnih gredi? Zapore diferenciala? Al ma Zonda fergazerje našravfane na glavo motorja0:)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

balocom ::

Ko smo glih pr avtih ... Kako "poravnaš" avto ki se guns (nese z ene strani na drugo)? Da do kona pohodeš gas?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Nejc Pintar ::

ne, tako da gume prenehajo zdrsavati, torej počasi upočasniš. (Spustiš gas)
Lahko je biti prvi, če si edini!

overlord_tm ::

Čist ena na temo ABSja. Če že bremzaš na ful, ponavad bremzaš ker je ovira na cesti. In po možnosti ne zabremzaš pravočasno, torej rabiš tud med bremzanjem oblst na avtom, da se lahko izogneš oviri. Če bi pravočasno bremzu je itaq vseen če imaš al nimaš ABS, ker bi se ustavil pred oviro. V drugem primeru ti ABS pomaga da jo lahko obvoziš, čeprav se utaviš 10m za oviro. Z črto se bi ustavu 5m za njo, ampak bi jo zgazil :\

Roadkill ::

Če se vsaj malo približam topicu:

Čeprav sem velik ljubitelj tehnologije in ji zelo zaupam, bi bil precej živčen, če bi moral biti potnik v računalniško krmiljenem avtu. Ampak verjetno precej manj, kot v večini primerov, ko za volanom ne sedim sam. Ne, da sem tako blazno samozavesten glede svoje vožnje, le drugim težko zaupam. So pa izjeme, pri katerih lahko mirno spim na sovoznikovem sedežu.

In po mojem mnenju ga ni voznika tukajle, ki spravi avto iz 150kmh na 0kmh hitreje, kot ABS. Seveda. če je govora o nekem normalnem sodobnem ABSu ob enakih pogojih. Da ne omenjam, kako bi ta poskus gledal, če bi se to dogajalo na ovinku.

Vrjamem, pa da je mnogim ljudem težko priznat, da en mali čipek dela določene stvari bolje od njih. In tudi jaz ne maram ABSa, niti servo volana.
Ü

AtaStrumf ::

Zanč ko je prvič fajn snežilo, sem se peljal iz holeta Mons na Brdu v LJ in tam tako fajn po hribu navzdol prideš pravokotno na glavno cesto in sem šel očitno mal prehitro in ko sem stisnil bremzo sem začel drseti, na cesti pa je z leve prihajal en avto, samo je bil še dost daleč in ne preveč hiter, z desne (nasprotni pas na glavni ulici) pa je bil že zelo blizu, tako da bi bil šit če bi pri vključevanju na glavno ulico odletu čez svoj pas. Začel sem mal pumpat bremzo in stisnil sklopko (baje napaka, naj vsaj mašina bremza, seveda ob spuščenem gasu) in nekako uspel spet pridobiti oblast nad vozilom preden sem zašel na nasprotni pas, tako da se je vsaj zame vse dobro izšlo, je pa potem kasneje kolega po radiu slišal, da je bila prav tam nesreča. To je to, k nas v avtošoli ne učijo vožnje v izrednih razmerah in pol pač improviziraš. Moj avtoček pač nima ABS-a, da bi mi kakorkoli pomagal/odmagal, samo verjamem, da je boljš, da ga imaš kot ne, ker ko gume zgubijo stik s tlemi, greš samo še naravnost, ponavadi v kakšno oviro oz. jarek itd.

Tale busa očitno nista vedela drug za druzga, oz. vsaj eden ni, drugače se to ne bi moglo zgodit. Bojo že porihtal.

Defender_X ::

AtaStrumf
po snegu je boljše če nimaš ABS-a,ker ko ti kole blokirajo pride prej do stika z asfaltom

MCSE ::

Bedarija, ABS ali ne ABS, na snegu, ledu in mokrem je predvsem važno kakšne gume imaš, zato slišimo kako se nekdo pritožuje nad ABS-om, ker je se je zaletel na ledeni cesti, pred kratkim pa je avto obul v zimske "kormoranke", ki jih jaz še na tovorno prikolico nebi dal.

Jaz imam ABS, imel sem ga že v skoraj vseh avtomobilih, ki sem jih vozil in moram reči, da je vedno boljši, in da trditve proti "abeesu" dandanes niso več upravičene.

ABS pomaga pri zaviranju s tem, da izkorišča večji koificient trenja med diskom in zavornimi ploščicami, kot je k trenje med suho cesto in suho gumo. Na mokri cesti pomaga preprečiti nastanek "vodnega klina", ki se pojavi pri hitrostih izven naselja, na snežni in ledeni cesti pa pomaga ohraniti nadzor nad vozilom.

Voila.

Boeing ::

Ljudje božji, ko bi vi vedeli, kako ogromen delež letalskega prometa je danes praktično avtomatiziran... bi se nehali voziti z letali. Resno.

Pristajati na roke v hudi megli je praktično nemogoče. Z enim pritiskom na gumb pa te avtomatika nežno položi na pisto v tako slabi vidljivosti, da ne vidiš niti 10m pred sabo... pa se noben ne sekira zaradi tega :)

MSCE: verjetno si mislil koeficient lepenja med gumo in cesto ? Diski nimajo tu nobene veze ;)
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Boeing ()

Stepni Volk ::

Boeing - pri letalskem prometu je tako, kot z metrojem: večino potencialnih zunanjih motenj je odstranjeno. Področje letališča je varovano z mrežo, da se prepreči dostop živali in nepooblaščenih oseb, ter mehanizacije. Vsa gibanja na vzletno pristajalni stezi so strogo nadzorovana. Na našem letališču Brnik, ki je mimogrede CAT IIIb in ne omogoča pristankov v nični vidljivosti, je tako v megli dovoljeno premikanje po tleh le enemu samemu letalu. Enako sme biti v priletu na ILS - Instrument Landing System (nekje od Kamnika do vznožja letališke steze) le eno samo letalo, ki mora biti ustrezno opremljeno in posadka advekatno izurjena.
Sama izbira za lego vzletno pristajalnih stez, pa se v idealnem primeru izbere na lokaciji, ki ima čimmanj naravnih ali umetnih ovir na priletnih in odletnih ravninah.

P.S. Letala za sedaj še ne znajo avtomatsko držati horizontalno razdaljo med seboj, kar ni uspelo tudi omenjenem avtobuskoma, niti Mercedesovi S klasi opremljeni z radarjem: Mercedes in njegovi "testi"

Zgodovina sprememb…

Duke Nukem ::

ko pade sneg ,se pokaže kakšen šofer si 8-) nekateri pač ne znajo obladat vozila ko ga nese ,sam sem že večkrat bil v takih situacijah pa so ble nenamerne in namerne :D pa v 6 letih še nikol podrgnil avta :)) ko pa primerjate software šoferja z človekom je napaka ,primerjajte ga z poklicnim šoferjem ,ne pa navadno mamco, k se h maš pelje ;)

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Za tadva avtobusa se ne ve zakaj sta se zaletela. Mercedes pa svojega sistema se ni stestiral tako kot bi bilo treba.

Dolocanje pozicije glede na ostala vozila in preprecevanje trkov je relativno trivialna zadeva. Imas 360 stopinj, ki jih moras dovolj natancno pokriti s senzorji in spremljati objekte okrog sebe, njihovo hitrost in svojo hitrost.

Radar je najbrz prevec odvisen od zunanjih vplivov in prevec dojemljiv za motnje, pa najbrz tudi prepocasen. Snop laserskih zarkov bi bil verjetno bolj primeren za detekcijo in merjenje razdalje do ovir. Morda kombinacija razlicnih tehnologij, ki ena drugo dopolnjujejo.

Poigravam se z mislijo, da bi napisal en tak simulator. Avtomobila z radarjem, ki se zna pametno ustavljat in izogibat oviram. Oziroma, da zna pametno ukrepati ob nesreci. Ker 100% varno ne bo nikoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Boeing ::

Stepni Volk, vse kar si napisal, ni nič novega. Vendar v poduk, Cat3b je bil v EU stestiran (kje, se ne spomnim) na pristajanje pri horizontalni vidljivosti, manjši od 50m (kar je praktično nična vidljivost). Guess what, vse preizkuse sta obe letali (a320 in b767) opravili brezhibno (tj, pristanek na prag brez traverze), kar pomeni da je sistem doteran v nulo in za svoje delovanje praktično ne potrebuje več človeka. Pilotova edina naloga tako je, da se odloči go/no-go za pristanek, ko vidi prag steze (50ft~15m), za vse skupaj pa nima več kot 2-3 sekunde.

Zelo opevani Cat3c ni (softversko) potemtakem nič drugega kot Cat3b z malenkost dopolnjenim softverom, ki omogoča še vožnjo s piste na ploščad ter zaustavitev motorjev. Seveda mora biti letališče za Cat3c opremljeno še z zemeljskimi oddajniki (lokalni pozicijski sistem) in še nekaj druge krame, da se vsa stvar zna peljati po asfaltu ne po travi, ampak v principu je to to. Vojska ima podobne sisteme delujoče že kakih 10, 15 let (f22 zna baje sam poiskati in pristati na letalonosilki, če se pilotu kaj zgodi).

Tako da res ne razumem razlag, da kombinacija večih sistemov v eno homogeno delujočo celoto za delovanje v cestnem prometu ni mogoča. Je mogoča, in to celo z današnjo tehnologijo, a je vse skupaj verjetno še prekleto predrago, da bi se sploh kdo upal v to konkretneje spuščati. Počasi pa bo :)
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Stepni Volk ::

Prvi problem je že z definicijo velikosti objektov, ki se naj jim vozilo izogiba in njihovo lego... npr.:
- žeblji na cestišču, ki so potencialno nevarni za pnevmatike
- veverica, veliko večja od žeblja, a ne predstavlja neke ovire, a ti otroci in žena ne bodo nikoli oprostili, da si sprogramiral takšno pošast

Matev ::

- veverica, veliko večja od žeblja, a ne predstavlja neke ovire,


kaj pa majhen otrok na cesti?

BigWhale ::

Mislis, da strojevodje na vlakih bremzajo pred zajci in podobnim 'mrcesom'?

Posati! ;)

To sploh ni tako problematicno definirati. Oviro predstavlja vsak objekt, ki pride na pot avtomobila in lahko naredi skodo na vozilu. Prepoznavanje oblik ni tako problematicno, da ne bi mogel furati zadeve v real time. Tako bi vedel ali je pred teboj nekaj kvadratnega ali pa nekaj cloveskega.

ALTbla ::

sicer je pa veverica vseeno malo manjsa od malega otroka ane? ;)

drgace pa sm gledu pred kratkim testiranje na discoveryu najnovejsih verzij absa in espja... pa traction controla..
na kratko, sofer z izklopljenim absom je v vsakem poskusu brez abs in espja naredu totalno stalo (testiral so nek na vrhu norveske, na jezeru - cisti led - pocu se v kupe snega), z vkljucenimi je pa brez problema zvozu stezo.. pa to je biu profesionalni sofer, ne nek dripc za volanom... za traction control so mel pa spoliran led na klancu... in v nobenem poskusu ni sofer z zaletom niti do tretjine prsu, z vkljucenim je pa z najmanjsim zaletom brez vsakega zdrsa prlezu na vrh... 8-O

christooss ::

Kako pa spljoh abs pa traction control delujeta?
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Uber zaradi nesreče prekinil preizkuse avtonomnih vozil (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
21258130 (52839) Unknown_001
»

Brezpilotna letala v Sloveniji

Oddelek: Znanost in tehnologija
407811 (5283) String
»

Avto parkiraj se! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
709398 (7463) Matevžk
»

Stanley, Zmagovalec letošnjega DARPA Challenge

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
204236 (3518) Roadkill
»

Vzrok nesreče med avtonomnima minibusoma

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
333674 (2505) MrStein

Več podobnih tem