Wired News - DARPA Challenge je tekmovanje, kjer morajo avtonomna vozila, brez posredovanja človeka prevoziti 131 milj dolgo pot čez vojaški poligon v puščavi Mojave. Zmagovalec domov odnese ček za 2 miljona dolarjev.
Po lanskem polomu, ko nobena ekipa ni zvozila niti prvega kilometra proge, so letos poleti do cilja prišla 3 vozila od 23-ih. Zmagala je ekipa stanfordske univerze, s časom 6 ur in 53 minut. Na spodnji sliki je zmagovalec Stanley, modificiran Tuareg, z vso elektronsko kramo, ki je poskrbela, da ni zašel s poti.
Kul članek, novica pa malo manj kul ... ne samo da jih je lani nekaj prišlo dlje kot 1km, tudi več kot 3 so letos prišli na cilj, na cilj je prišlo 5 vozil, od tega 4 prej kot v predpisanih 10 urah.
necromncr: ja, DARPA challenge je že stara zadeva, novica je pomojem bolj usmerjena na članek o tem tekmovanju ...
Tud zadnji Scientific American ima dobr članek o teli dirki in inovacijah, ki so jih uporabile nekatere ekipe(tudi nekatere poražene so imele kake zelo dobre rešitve).
Morda je bil diskvalificiran. Četrti namreč. So imeli palčka za volanom.
Sicer pa... Če se ne motim sem v prejšnjem challengu videl taka ful interesantna vozila. Prilagojena do konca. Ti pa navržejo serijski SUV, ga opremijo s par senzorji, servomotorji in kištami pa zmagajo.
VW ROX. Bi rekel, če bi bil star 15 let. Zdaj pa ne vem kaj naj rečem.
Keyser soze, kaj je potem po tvojem prihodnost avtov? Da boš dal kup denarja za specializirano vozilo, polno senzorjev itd. ali pa serijski avto, kjer je vse to skrito? Poudarek pri tem tekmovanju je bolj na programskih rešitvah in ne strojništvu. Če želiš narediti avto, ki ga boš z daljincem po puščavi vozil, si oglej Mythbusters-e kako se to v parih dnevih naredi...
Važna je predvsem DARPA. Nekako močno dvomim, da imajo pri njih v mislih serijska vozila. Poleg tega bi še vedno poganjali avto Freda Flinstonea če bi vsi vedno vztrajali pri serijskih izdelkih.
Če naredijo posebno vozilo ali pa močno modificirajo serijsko vozilo v smislu njegovih voznih sposobnosti bi verjetno še lažje prišli do cilja. Pa tudi za vsako bunko na cesti se ne bi bilo potrebno bati. Samo problem je v tem, da je razvoj takšnega vozila precej drag za tele "civilne" raziskovalce.
teoo: pa si prebral celi press release? Lepo piše, najprej, Immediate release, kasneje pa še da so trije že končali, za dva je pa še možnost da končata naslednji dan. Recimo če klikneš na status board na tem linku lahko še pogledaš kako daleč je kdo prišel in v kolikem času. Pa ker so pravila da mora vozilo priti na cilj v manj kot 10 urah, je potem jasno da jih je končalo 5 celotno progo, od tega 4 v predpisanem času ...
Keyser Soze: če pogledaš na linku ki je zgoraj, tisti ki so bili 5 so predelali en kar ornk tovornjak ... zgleda surova moč le ni boljša od pameti.