» »

Tweakanje Windows sistema

Tweakanje Windows sistema

Slo-Tech - Fantje na Tom's Hardware so spisali obsežen članek, ki vam bo pomagal iztisniti kar največ iz vašega operacijskega sistema Windows.

Članek je sicer prvotno mišljen za Windows XP, toda določeni nasveti se zlahka uporabijo tudi na ostalih verzijah. Opisali so, kako zamenjati mnogo stvari, npr. grafični vmesnik, integrirane programe (Windows Explorer, Task Manager, Clipboard,...), poiskali pa so tudi brezplačne alternative zbirki Office, Internet Explorerju, Outlooku ter Windows Media Player-ju.

Članek je namenjen povprečnim uporabnikom, ki sami ne znajo poiskati boljših rešitev za integrirano programje ter želijo hitrejši in boljši sistem, branje pa ni prepovedano tudi bolj izkušenim uporabnikom. Priporočamo.

16 komentarjev

Kami ::

No ja vse alternative, ko si opisali niso kaj prveč bleščeče, še posebaj pa Litestep, ki se sesuje 10x v 5 minutah :)

Pa ta task switch pro, to obstaja tudi dodatek za windows xp, ki tudi kaže predogled okna (namig: microsoft.com), drugače pa ok članek :)

Looooooka ::

da ne omenmo da kot secure browser priporoca firefox in ne(tudi) Opere....

Myth ::

Članek bo treba podrobno prebrati, da vidim če je zanimiv za bolj izkušenega uporabnika. Čeprav zadnje čase dobivam razno dokumentacijo kako stweakat XP-je še za kaj drugega kot normalno uporabo. Recimo da se uveljavljam na audio področju. :D
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

whitto ::

Definitivno zanimiv članek.
Zanima me le, kako se recimo litestep pozna na hitrosti v primerjavi z Desktop-om...
LP, V.

Kami ::

Hitrost se nekaj malega pozna ampak to imho sploh ni za javno uporabo, kot sem že napisal se sesuje 10x v pet minut, in to se ni dogajalo samo meni ampak vseem, žal trudili so se ampak jim ni uspelo :P

Myth ::

Članek sem hotel podrobno prebrati, a ko sem videl o čem se gre, sem ga preletel če je kaj zanimivega not. V bistvu nič. Tako da tega članka ne morem imenovati da se gre za tweakanje, ampak za 'nadomeščanje' z alternativnimi programi in čistko.

Za vse željne, ki bi radi zares stweakali XP-je v pravem pomenu. Obiščite www.tweakxp.com , kolikor sem opazil lahko tudi dobite knjigo imenovan Hacking Windows XP, ki je zares knjiga o tweakanju Windows. In še za dodatek. Obiščite www.windows.com in uporabite iskanje. Z malo znanja boste našli veliko navodil kako kaj izbolšati, sčistiti in urediti. Po domače povedano boste našli tudi na njihovi strani nasvete za tweakanje.

To je samo en članek, ki bi rad diskreditiral Windows kot dober OS in da bi nanj namestili čimveč odprtokodnega programja (ki ga v bistvu ne potrebujete). >:D

edyt: Če se malo znajdete, pristanete na amazon.com. Priporočajo tudi O'Reilly Books. Za največje fanatike pa tole. Če boste se znašli na amazon.com, poklikajte priporočene še druge knjige. Ki so namenjenu advanced userjem in ki so zares podrobne.
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Myth ()

OldSkul ::

Na tweakxp.com imate vse kar bi radi za zweakanje winxp sistema.

neres ::

Še en zanimiv program: Autoruns.

zee ::

IMHO je autorun precej neuporabna zadeva, saj vstaviš cd/dvd v pogon in potem čakaš preveč časa, da se ti požene izbrani program.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

fahrenGONE ::

Tisti program ni za ta namen ampak ti pokaze kaj vse se pozene ob zagonu windowsev.

Autorun za cd/dvd pa lahko izklopis tako:


Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Cdrom]
"AutoRun"=dword:00000000

veteran ::

še posebaj pa Litestep, ki se sesuje 10x v 5 minutah :)

Aja? :D Meni se v letošnjem letu še ni sesul ali ckrnil...

Uporabljam ga pa že nekaj let. Od verzije 0.24.6 (indie litestep) naprej je zadeva IMHO precej bolj stabilna kot explorer (btw, sem imel tudi vse 0.24.7 release candidates)...

MrStein ::

Če spremeniš omenjeni AutoRun v registru, ti sploh ne bo zaznaval vstavljenih Cd-jev oziroma bo prikazoval vsebino prejšnjega Cd-ja.

Bolj prav je z gpedit.msc izklopiti Autoplay ( Computer Configuration / Administrative Templates / System / Turn off Autoplay )

(to je potem tudi nekje v registru, samo zdaj ne vem napamet)
(to izklopi autorun programov, za Audio CD-je pa maš v properties od CD enote ...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

fahrenGONE ::

Ja, ampak potem se vedno narise tisti cd ob puscici in preveri medij. S tistim kar sem jaz napisal pa se vse to izklopi (po rebootu) in meni pokaze Total Commander oz. explorer drug cd, ko ga zamenjam. Lahko pritisnes F5 za refresh ali CTRL+R v TC.. No, odvisno kaj ti bolj pase, tisto si naredis.

Edit: Se mi zdi, da je tudi odvisno od enote in firmware.

Zgodovina sprememb…

veteran ::

BTW, sem opazil, da v članku priporočajo cygwin. ;)

Če kdo hoče stabilen rxvt/bash (in razne uporabne gnu programe) na windows, naj si raje naloži msys.

neres ::

Ok, za izklopit autorun na cd-romih, zunanjih diskih... kot tudi za ostale stvari: TweakUI(med ostalimi programi)

MrStein: Tisto, ko izklopiš autorun v properties cd enote meni ni delalo, sem moral uporabit TweakUI (oz. kako drugo "radikalno" rešitev).


Potem je še en program, kjer lahko določiš "priljubljene mape" v okencu explorerja: npr. ko downloadaš file iz interneta ali ko odpiraš file iz kakih programov: PlacesBar Editor. Res fajn program.
Sicer se da isto narediti tudi z TweakUI (ampak ga moraš inštalirat) ali z regedit (manj uporabniku prijazno).
Nevem zakaj teh nastavitev ne omogočajo sami XPji na en uporabniku prijazen način, saj se mi to zdi ena taka osnovna zadeva.

fahrenGONE ::

Ja, tisto je cool program, saj vedno tezi s tistimi My Documents lol. XP bi lahko imeli to za nastavit.

Meni tudi ni delala tista gpedit resitev na drugem pcju... TweakUI pride prav za taka opravila.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows XP 64 bit

Oddelek: Operacijski sistemi
131398 (1029) Witboy
»

Silverstone Sugo SG01

Oddelek: Novice / Modifikacije
73165 (2880) Jernej L
»

Kje kupit te vijake za ventilator?

Oddelek: Kaj kupiti
71264 (1179) msms
»

Ohišje z dobrim zračenjem

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
311759 (1079) JanezH
»

Zalmanovo novo ohišje: povsem brez ventilatorjev

Oddelek: Strojna oprema
172025 (1355) Macketina

Več podobnih tem