» »

Večja osvežitev na LCDju kaj pomaga ali ne?

Večja osvežitev na LCDju kaj pomaga ali ne?

mtosev ::

Večja osvežitev na LCDju kaj pomaga ali ne?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Dr_M ::

pomaga pri cem?
pri peki kruha, pri kopanju krompirja?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

neoto ::

Če kupuješ LCD, pojdi v trgovino in poglej kaj nameravaš kupiti. Naj oko izbira in ne podatki!
Pa prosi, da ti pokažejo tudi kakšno premikajočo sliko.

mtosev ::

Ne že mam.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

neoto ::

Načeloma naj bi pomagala. Na starejših LCD-jih se je pojavljala t.i. ghost image pri premikanju, ker so posamezne točke potrebovale nekaj časa, da so se prilagodile na novo vrednost.
Drugače pa pri novejših LCD-jih razliko med 15 in 7 ms komaj opaziš ali pa je sploh ne. Fora pa je tudi, da nekateri proizvajalci merijo čas za prižig ali ugasnitev točke, medtem ko drugi merijo čas za oboje skupaj (v prvem primeru so časi precej manjši). Zato je najboljše, da se LCD pred nakupom pogleda v trgovini in primerja s alternativami.

sloxl8 ::

neoto: osveževanje ni enako času vklopa in izklopa točke. Osveževanje se meri v Hz, čas pa v ms. Pri LCD-jih osveževanje pomeni, da grafična izrisuje samo spremembe na zaslonu, pri CRT-jih pa je grafična osvežila vrstico po vrstico na zaslonu.
Danes pri LCD-jih osveževanje nima posebnega pomena, razen tega da ima zaslon nazivno ločljivost in osveževanje, pri katerem monitor tudi najbolje deluje. To je opazno predvsem na besedilu, ki je "razmazano", če je osveževanje nepravilno nastavljeno.

neoto ::

sloxl8, precej dobro vem, kako deluje in osvežuje zaslon (LCD ali CRT).
Če gledaš film ali igraš igro, se barva točk spreminja. Pri CRT se je lahko barva vsake točke spremenila za vsako, ko je zaslon osvežil sliko oz. ko je žarek elektronov zadel točko (pri 85Hz se je to zgodilo 85 na sekundo). Pri LCD-ju pa kakor ugotavljaš, hitrost izrisovanja slik grafične kartice nima direktnega učinka na zaslonu, ker da se točka spremeni iz ene barve v drugo, se morajo tekoči kristali fizično spremeniti. To pa traja nek določen čas. Včasih (prvi LCD-ji s pasivno matriko) ko je ta proces trajal 20ms in več je to pomenilo, da če se je slika na hitro spremenila, si še nekaj trenutkov videl ostanke prejšnje slike (ghost image), kot bi bil narejen nekakšen nenamerni prehod (glej tukaj). S takim zaslonom se ni dalo igrat iger, gledat filmov...
Ko pa so ven prišli vedno boljši TFT LCD-ji, so se ti časi opazno zmanjšali do mere, kjer človek skoraj da ne zazna tega pojava. Zato pravim, da pri današnjih LCD-jih je treba bolj gledat druge faktorje (svetilnost, kotrast, prikaz barv...).

Matek ::

neoto, ni čisto tako.

Pri LCDjih gre za 2 ločeni zadevi.

Response time in refresh rate.

Response time je dejansko hitrost, s katero lahko pixel spremeni barvo (izmerjena je s crne na belo in spet na crno al pa gray to gray - gtg), torej to, o cemer ti govoris.

Refresh rate, ki ga pa poznamo s katodnih monitorjev kot hitrost izrisovanja slik na monitor, je pa pri LCDju v bistvu število slik, ki jih grafična kartica pošlje monitorju v sekundi.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

neoto ::

Ja ja, saj razumem. Malce sem zakompliciral vse skupaj.
Prej sem mislil glede tega response tima pač to povedat, da različne firme različne stvari merijo in je treba bolj podrobno gledat in ne takoj, ko vidiš LCD s 12ms (oz. manj) response time-a za nizko ceno, že denarnico ven vlečt...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Topel LCD zaslon in pekoče oči

Oddelek: Strojna oprema
403750 (2345) Hux
»

Hitrost LCD-ja in osveževanje... (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
595126 (4159) Poldy
»

zakaj je LCD bolj zdrav (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
557124 (5808) trs
»

Dejstva o LCD (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
503914 (3126) matter
»

CRT vs LCD monitorji

Oddelek: Kaj kupiti
111403 (1172) kuky

Več podobnih tem