» »

Topel LCD zaslon in pekoče oči

Topel LCD zaslon in pekoče oči

Oldi ::

Dober teden imam 21" Wide format LCD s porabo cca 75W, kar se odraža v toplem zaslonu. Oči me bistveno bolj pečejo, natančneje, pri prejšnjem 17" CRT-ju me praktično niso. Probal sem zmanjšati kontrast, povečati osvetlitev okolice, pa ni kake hude razlike.
Vse bolj se mi dozdeva, da je problem toplotno sevanje in posledično izsuševanje oči. Včeraj sem imel namreč 2m od sebe eno 750W infra peč in so me oči začele enako peči.
Imam sicer očala a kot kaže gre toplotno sevanje skozi?

Je kdo kje kaj zasledil na to temo?

PS: Znamke monitorja zaenkrat nebi navajal, saj je gotovo to pri vseh s takim tipom matrike enako, razen če morda kak proizvajalec izvaja prisilno hlajenje z zadnje strani. Poleg tega pa se bom probal z uvoznikom kaj domeniti in jih zato zaenkrat še ne bi kritiziral, 140 jurjev ne bi proč metal.

Brane2 ::

Ne verjamem,da bi blo zaradi tega. Eno je, če vate sveti 75 W žarnica, drugo pa, če ima celoten zaslon deklarirano max porabo 75W, notri pa mogoče dve 10W neonki, skozi sam zaslon pa gre mogoče 10% vse svetlobe.
On the journey of life, I chose the psycho path.

amigo_no1 ::

Če imaš Samsung SyncMaster 215TW , potem ti lahko povem da je ta monitor čisto v redu.
Imam dokaj občutljive oči in lahko tudi po 10 ur gledam vanj, pa nimam oči čisto nič rdeče.
Problem pri LCD monitorjih je v tem , da pozabiš "mežikati" , zato kar začni trenirati (mežikanje).

Če ne verjameš ,pa sam izmeri , kolikokrat na minuto pomežikneš pri CRT-ju in kolikokrat pri LCD-ju.

veteran ::

Mnja, jaz tudi dvomim, da je razlog toplota, ponavadi je vzrok za krvave oči prehud kontrast, preveč žive barve, nepravilna postavitev v prostor ali pa cleartype.

just_a_cook ::

Zakaj Cleartype?
==================
Just a cook

amigo_no1 ::

Ali pa neprava ločljivost.

Type-R ::

Mogoče osveževanje?

veteran ::

Zakaj Cleartype?

Ravno o cleartype sem danes bentil v temi "Internet explorer 7", poglej še tja, prosim. ;>

opeter ::

veteran, si 100% prepričan, da IE uporablja ClearType in ne Antialiasing?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

;-) ::

Mene pa nasploh pr LCD jih oči zabavajo... po kaki uri tipkanja za LCD jem nemorem več delat normalno.

Zdi se mi da mi hoče oči potrgat z glave...nevem zakaj.

veteran ::

opeter, ja, IE7 prikazuje fonte s ClearType (= subpixel anti-aliasing), klik.

opeter ::

Hmm... ne vem no, jaz na 20" LCD-jih pri 1600x1200 z DVI-D priklopom brez ClearType-a ne morem več. Ko sem pred kakim tednom ponovno videl "normalne", pikslaste fonte me je minila volja.
Sicer pa me antialiasing na Mac-u moti. In to precej. Posebej pri tamalih fontih. Sicer sem funkcijo za pisave manjše že izklopil, ampak to ni to...

EWEER, oči te bolijo verjetno zaradi tega, ker imaš nastavljen premočen konstrast in svetlobo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Poldy ::

oči te bolijo verjetno zaradi tega, ker imaš nastavljen premočen konstrast in svetlobo.

mnja, zakaj so monitorji, ki omogočajo večji kontrast, potem precej dražji. A pri plazmi ti potem izžge oči?

Oldi, jaz bi ti predlagal nov obisk pri optiku. Sam sem imel podobne težave, potem pa sem odkril, da se mi je le dioptrija nekoliko poslabšala...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldy ()

dela ::

Mene so tudi pri prehodu na LCD pekle oči, pa čeprav je imel prejšni CRT slabšo frekvenco osveževanja. So se pa oči zelo hitro navadile in nimam več problemov.

opeter ::

Poldy, ajde, daj svetlost na maksimum, pa izmeri čas, koliko zmoreš sedeti in gledati v svoj LCD. Potem pa poročaj.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

;-) ::

opeter svetlost in kontrast ni eno in isto:D .

HyperGL ::

ugasni ga in pejdi na zrak :D :P joke :D

nastyboy ::

Oči začnejo pečti zaradi tega ker ne mižikaš dovolj pogosto, zaradi "buljenja" se ti na očeh naredijo kristalčki soli , le ti pa potem pečejo. Sicer pa vsakih 15 minut priporočajo da za minuto ali dve prekineš z delom, se malce pretegneš, pogledaš kam v daljavo, da se ti oči malo spočijejo, in to je to :D

;-) ::

V šoli imamo odmor na vakih 45minut:)

Ob četrtkih pa tipkamo k budale 4 ure z 5 minutnimi odmori vsakih 45 min. Ko prideš domov lahko greš še sam spat.

2uri za CRT jem (še tist tastar izbočen)
2uri za krš LCD jem...

Doma mam Hansol ov CRT pa ne vidim vpliva pa včasih noč preživim za kompom. Tole me pa ubija.

Poldy ::

Za kontrast je bolje, da je čimvečji, podan je v npr. 1500:1 (plazma zasloni 10000:1), mislim pa da to prikazuje razmerje med črno in belo piko - če je kontrast nizek, je razmerje majhno, slika izgleda megleno siva. Svetlost pa uravnavaš glede na svetlobo v sobi, v kateri se nahajaš. Če imaš zelo temno, logično da svetlosti ne boš imel velike. Zame je najbolje nastavljena takrat, ko imam občutek, da sta okolica in monitor enako svetla, ali pa monitor za malenkost bolje.

Oldi ::

Imam omenjeni Samsung.
Svetlobo imam vedno na 100%, pa še to je premalo, saj se moram za ogled detajlov v temnem delu slike krepko nagniti na desno, ali vstati.
Prilagajanje svetlobi v sobi se izvaja s kontrastom, ki v bistvi spreminja svetlost beline, črnino pa pusti tam kjer je.

Poldy ::

Ni čudno da te potem pečejo oči - imaš zelo svetlo sliko, večinoma sive barve :D. Kontrast imej velik, če pa imaš premalo detajlov v temni sliki, pa se malo poigraj z barvami na LCD ju ali pa grafične.

Oldi ::

Glej čudo, svetloba na tem mojem LCD-ju sploh ni to kar je pri CRT-ju. Skorajda da ni razlike med eno (svetlost) in drugo (kontrast) nastavitvijo. Šele ko sem priključil monitor na W-meter sem ugotovil kaj je eno, kaj pa drugo.
- Svetloba je jakost osvetlitve in poraba pri osvetlitvi 0% je skorajda polovična, posledično se bo zaslon precej manj grel, saj gre na zaslon verjetno še precej manj kot pol energije.
- Kontrast je pa izkrmiljenost LCD matrike in je največ lahko nekje med 60 in 70. Preko 70 je slika azsmojena - izgubijo se detajli v najsvetlejših delih slike.

Torej moj monitor sploh nima nastavitve svetlobe kot jo ima CRT, razen za video in PIP sliko.

Sicer pa je moja slika vse prej kot svetla, saj imam kontrast nekje med 10 in 20. Po zgornjih ugotovitvah sem nastavil svetlobo na 0, kontrast pa na 60 in slika je praktično enaka.
Ozadje tegale foruma je (pri 100% in 0% svetlosti) povsem črno tudi če gledam na ekran povsem iz desne strani, kar precej dvigne črni nivo. Zato sem moral v programih za prikazovanje videa in slik nastaviti črni nivo višje od normalnega ničelnega nivoja - če seveda programi omogočajo kaj takega.
Do se daj sem videl le en model, pri katerem se je dalo svetlobo nastaviti v sivi nivo.

Kar se pa TrueType tiče so pa ti fonti tudi pri meni pobarvani, še zlasti bele črke na črni podlagi, zato sem jih takoj izklopil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

ZoranK ::

Ej mene zanima ce ker ve ce lahk scfres crt-ja ce ga nastavs na prevec hercov al winsi sami konfigurirajo do kolk lahk nastavs?

M@73Y ::

crt-ja ne moreš uničit z višanjem Hz. jest sm se enkrat igral in sm za foro nastavil 200Hz in kar je bilo da mi je na zaslonu izpisalo OUT OF RANGE. nič drugega.
CRT pa lahko scvreš na sledeč način:
1. kupi nove varovalke
2. zalij prižgan monitor s škropilnico za vrt
3. fenomenalen efekt.
Pa merki da ti ne bo 'pancark' oz. glavnih dovodnih varovalk skuril, ka potem boš moral klicati elektro službo.
Lep pozdrav. Matej
..jump into psytrance tunnel..

amigo_no1 ::

(gledam v programu MagicTune v4 , ki je na cdju zraven monitorja)
Jaz imam nastavljen Brightnes je na 100 , konstrast na 68 (zavitek Picture) , resolution WSXGA+ (1680*1050) , MagicBright je na Custom


Zavitek Color: Color Tone je na Normal , v Color control je pa vse na 50
Zavitek Image: image setup -> Fine 55 , Coarse pa na 50 ; sharpness je na 71

Priklopljena pa je na grafično geforce 2 MX preko analognega kabla.

XS!D3 ::

Mene pa sam neki glede LCD-ja zanima, če je kej drgač če maš nastavlen na 60 al pa 75 Hz?

Poldy ::

Skorajda da ni razlike med eno (svetlost) in drugo (kontrast) nastavitvijo
Se strinjam.

Jaz uporabljam nastavitve (magictune) tako, kot so bile original v programu - za tekst in acad oz. programe, kjer potrebuješ natančnost imam kontrast in svetlost znižano, tako da je slika videti hladna, nežareča. Za gledanje filmov, ali pa slik, imam kontrast do konca, svetlost pa na 80%

Še ostala vprašanja:

Starejše CRT modele lahko uničiš, če preveč zvišaš frekvenco... ampak moraš imeti res star model.
Se je pa prijatelju naredilo, da je preveč zvišal, nakar je dobil črno sliko, nazaj pa ni več prišel (tudi safe mode ni pomagal), tako da je moral na računalnik priklopiti drug monitor, da je lahko osveževanje znižal.

Med 60Hz in 75Hz je na LCDju tako majhna razlika, da ne boš opazil.

;-) ::

Se je pa prijatelju naredilo, da je preveč zvišal, nakar je dobil črno sliko, nazaj pa ni več prišel (tudi safe mode ni pomagal), tako da je moral na računalnik priklopiti drug monitor, da je lahko osveževanje znižal.


To sm že jaz tud naredu:D Sam z tem ne uničiš ekrana. Potem znižaš in lahko prklopiš starega nazaj>:D

Spajky ::

@ EWEER : pejdi na kontrolo krvnega cukra in upaj na najbolje !!! Sem imel podoben problem in zame se ni izteklo lepo (sem diabetik že tri leta, pa ne misli, da je to "privilegij" starejših!); ne se pa ustrašit zdej, samo preventiva ... jest sem imel rahle težave že z delom na tinitron CRT (ne pa na CromaClear ali čisto navadnem shadow mask, če je bla slika "kulturna"), ma ne hude; z LCD-ji v laptopih pa in sem ta test šel napravit :\ po nasvetu enega Hrvata z Useneta; zna bit stranski efekt povečanega cukra to ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

;-) ::

Krvni sladkor mam uredu, mamo aparaturo doma:D

Pomoje bojo kr oči krive. Ko smo bili na pregledu z šolo, so mi sošolci naprej povedal kaj morm govorit ko tam not gledam, ker itak nism nič videl0:) pol pa sem zadel na slepo:)

drgač pa dobr vidim TV podnapise in vse drugo...

//hja vem, se odpravljam k okolistu že par mesecev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

Hux ::

Problem pri LCD monitorjih je v tem , da pozabiš "mežikati" , zato kar začni trenirati (mežikanje).


Omg hahahaha kaka bolana te to je :8)

Drugac je pa Samsung 215TW zakurac monitor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hux ()

amigo_no1 ::

mg hahahaha kaka bolana te to je
Se mi ne zdi nič smešno. Me pa veseli si se nasmejal.
Mogoče imaš ti oči SuperMana(tm) , ampak pri večini normalnih osebkov tole drži (glede mežikanja).

Vprašaj kakega oftalmologa, kaj pomeni premalo mežikanja.


Drugac je pa Samsung 215TW zakurac monitor.
Kaj ti na njemu ni všeč , razen dejstva da ga nimaš ?

roli ::

Jaz mežikam tudi pri LCDju,morda celo več kot pri CRTju ampak me včasih še vedno pečejo oči.
http://www.r00li.com

;-) ::

Jah nevem kako majo eni osebki narejeno da pozabjo mežikat, če pa se mi zdi da jaz to delam vegetativno na nek način...

Je pa sranje pomoje da pozabiš mežikat ne nastyboy? Jaz sicer nevem kako to izgleda:D Pomoje omiljena različica tega da pozabiš dihat.

Phoebus ::

crt-ja ne moreš uničit z višanjem Hz. jest sm se enkrat igral in sm za foro nastavil 200Hz in kar je bilo da mi je na zaslonu izpisalo OUT OF RANGE. nič drugega.
Tole je pa izjava leta>:D ..najbrž še nekdo, ki misli da se je era računalniov začela s P4.

Moderni monitorji imajo veliko elektronike, ki zazna dogajanje in napiše OUT OF RANGE.
Stari monitorji pa imajo vse skupaj veliko bolj neposredno povezano. Vzemi stari monitor in ga našopaj na nenormalne frekvence. Najprej piska, potem smrdi, potem pa ga ni več. Ali pa piska in poči. ali pa kar poči. Odvisno od monitorja in od tega, koliko ga naviješ.

Tudi zagoreli so že zaradi prevelikega refresh rejta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Phoebus ()

Oldi ::

Odkar sem spoznal kaj pomeni nastavitev Brightnes (backlight) je ekran skoraj hladen, oči pa komajda še kaj pečejo. Morda sem se privadil, ali pa je res toplota vzrok bolečin.
Kar se pa tiče kontrasta sem pa mal eksperimentiral in pri mojem je meja ko se slika začne smoditi (panel gre v nasičenje) 66/67 - torej 66 je še OK, vse kar je več pa briše detajle v najsvetlejših delih slike - seveda če jih je kaj. Nekatere igre in filmi so res tako temni, da je vačsih ekstra kontrast zaželjen in takrat je smiselno nastaviti čez 66.
Če je tu še kak lastnik me še zanima, kako se njegov monitor obnaša, če sta zasedena oba PC vhoda ter S in compozite video in to ko se ga prižge, ko DVI vhodu ni aktiven. Pri meni je video in S slika povsem neužitna, poleg tega pa še ne dela sistem menijev. Poleg monitorja imam star videorekorder in bi človek kdaj monitor uporabil za TV, a to brez delujočega DVI signala ne gre. Če se prav spomnim, nikoli ne dela niti analognegi PC vhod, so pa z njim definitivno težave. Slednjega imam priključenega na drug vedno vključen računalnik in me to zelo moti. Morda bi pomagalo, da DVI izključom, samo to ni to.

Kar se pa nastavlajnja svetlosti (brightnes) tiče, je pa moj prvi službeni 15" LCD imel standardno delujočo regulacijo kot pri CRT-jih, kaki 2 leti star 17" pa ima brightnes nastavitev enako kot ta Samsung.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

ZoranK ::

Nevem ce je glih izjava leta to nej ambro odloci, je pa res da mi je prejsni monitor zvrknu ko sem se neki spilu z nastavitvami ocitno je biu starejsi model ker je cvilu ce sem ga nastavu na 85 Mhz!

Hux ::

jeje997: dejstvo ni da ga nimam dejstvo je da sem ga mel pa nazaj neso ker je totalka zakurac in neuporaben za kaj druga ko surfanje po internetu. Taki inputnio delay ma da pri gledanju filmov nonstop kodekse mrdas ker mislis da je sinhronizacija fuc in pri premikanju miske po zaslonu misas menu start ker je tak neodzivni in pri igras obrnes volan desno a avto se vedno levo pelje. Monitor je tak pocasni da je kr za bruhat. Kar pa res dobro izvaja je nepremicne stvari beri "text" :D.
Tumbs up za ceno 1 cole vec. Reje vzemem colo majn pa da dela ko mora ne pa tak kot to smrdlivo sranje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hux ()

Poldy ::

Hux, odvisno od uporabnika - jaz tudi prisegam na lepo sliko in mi je vseeno za ghosting (imam samsung 971p), spet drugi pa raje vidijo da ghostinga praktično ni, imajo pa normalno barvo le na sredini ekrana, okoli pa temnejšo...

Hux ::

doben ni govoril o kakersnem koli ghostingu, input lag je beseda ki jo isces.
Reje placam 10 jurjev vec ceprav je 1 cola majn zato pa kraljuje monitor na vseh podrocjih.

Samsung 215TW ki ma resolucijo 20 colskega je Samsungova cheap roba pod sloganom. Placaj 20 col za ceno 21.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hux ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Škodljivost LCD zaslonov

Oddelek: Loža
283493 (2661) Yohan del Sud
»

monitor in težave z vidom

Oddelek: Strojna oprema
171807 (1449) dukenukem
»

LCD monitor

Oddelek: Strojna oprema
131083 (985) misso
»

LCD dražu oči?

Oddelek: Pomoč in nasveti
342126 (1322) Azrael
»

Iskušnje z LCD monitorji

Oddelek: Strojna oprema
121184 (912) Realman

Več podobnih tem