» »

Slo-tech, pravila in sankcije

Slo-tech, pravila in sankcije

Keyser Soze ::

Ker le nisem tako malo na tem forumu in sem bil prisoten že na starem sem videl že veliko tem, v katerih niti ljudje, zadolženi za red na tem forumu niso bili sposobni slediti lastnim pravilom.

Sedaj me zanima v čem je poanta pravil foruma, če se jih ne upošteva oz. so nekateri nad njimi?
Zanima me tudi, kakšna je politika samega foruma glede pravil in njihovega izvajanja.

Se vam ne zdi, da tako nedosledno upoštevanje pravil in nenhno iskanje izjem pomeni kvečjemu to, da se pravil ne splača upoštevati saj je velika verjetnost, da te sankcija sploh ne bo doletela oz. da boš lahko pravilo prekršil?

mtosev ::

In kje vidiš da se pravila kršijo?

V zvezi TITA pa:

"Sicer ste zašli s teme, ampak debata je zanimiva, tako da bom pustil temo odprto. Prosim pa, da držite vajeti svojih temperamentov malo bolj trdno v rokah, sicer bo treba stvar zaklenit. Hvala.

lp
s."
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

hitcher ::

Sicer bom napisal bolj kot ne lamersko, pač izkušnje iz ostalih forumov.
Saj je stanje povsod pri nas (v slo) približno enako(podobno).
Nekdo je lastnik foruma, zraven pritegne še:
- uporabnike, kateri so več ali manj vsaj 2-3 (ali več) ur na forumu
in ti potem postanejo moderatorji foruma (določenega dela)

predvsem naj bi pazili, da uporabniki ne pišejo (delajo) pi***darij, ker saj veš kako je - polna luna, slaba volja, ker si vstal z levo novo
prijateljica ni dala poljubčka in podobno, potem se pač te stvari nabirajo v ljudeh in nekje se morajo "spucati".

Virtualni svet je pa ravno prav pripraven za kaj takega, ker je
določen del anonimnosti zagotovljen in se lahko "zdereš" in "spucaš" slabe volje.

Potem je pa vse skupaj samo odvisno od moderatorjev, kako reagirajo na provokacije, oz. koliko imajo življenskih izkušenj, hkrati morajo biti kar malo psihologa, da odreagirajo pravilno.

Ker pa takih moderatorjev pri nas ravno ni na pretek, se še oni
sami zapletejo v kreg in potem leti perje naokoli, v stilu:
- "Jaz sem moderator - bog in batina", ti si pa navaden "luzer", na forumu se boš obnašal, tako kot bom jaz diktiral, ali pa letiš, oz. se tvoji posti zaklenejo.
Sicer če pišeš normalne poste (oz. odgovore), verjamem da ti jih nihče ne bo zaklenil.. (seveda razen kakšnega moderatorja, ki nima
real-life, ampak samo VL)

Po drugi strani je pa res, da forume bere veliko ljudi, ki niso samo
navadni uporabniki, pač pa inšpektorji (taki in drugačni) in
poizkušajo na prste stopiti piratom programske opreme, oz.
po oglasih spremljajo prodajo ukradene strojne opreme.

No in tukaj se stvari zakomplicirajo (se znajo), je res da uporabniki odgovarjajo za svoja dejanja, venda če (ko) pride do problemov, če ne drugega bo lastnik foruma dobil kakšna neprijetna vprašanja tako, ali drugače. No in tega bi se vsi radi izognili.

Prej ko se boš pomiril s tem da so moderatorji v virtualnem svetu bog in batina (čeprav so v RL - navadne "cmere"), prej boš pomirjen.

Ta sestavek ni mišljen za slo-tech forum (ker sem premalo časa gor), pač je to odraz mojih izkušenj na splošno - forumih v sloveniji.

V tujini je malce drugače, še posebej če spremljaš specializirane forume.

lp

borchi ::

mal utopično je pričakovat, da bo pa lih slo-tech imel idealno ureditev in dosledno spoštovanje postavljenih pravil.

ja, včasih moderator useka mim. jebat ga. ni neke vlke škode.
l'jga

Reanimated ::

@borchi, če pa je, se pa lastnik te teme pritoži, tako kot se je eden ko mu je BW zaklenil neko temo o laseh.
im freakZ

Keyser Soze ::

Že, samo se je potrebno zavedati, da z forumom nosijo tudi del odgovornosti. Ne mislit, da lahko tu pišeš kar se ti sprdne. Ravno tako si kazensko odgovoren. In da ne rečem, da je zadnje čase vse preveč razžalitev na tem forumu. Dovolj bi bilo samo to, da oseba pokliče policijo in prijavi kaznivo dejanje. Ker če je to storjeno v znanstvenem, književnem ali umetniškem delu, v resni kritiki, pri izvrševanju uradne dolžnosti, časnikarskega poklica, politične ali druge družbene dejavnosti, pri obrambi kakšne pravice ali pri varstvu upravičenih koristi sem jaz papež.

Čemu potem pravila, če se dela izjeme in se jih ne upošteva, je temeljno vprašanje. Mogoče pride tu v poštev tisti "napačni" pregovor: "Izjema potrjuje pravilo."

Pravila izgubijo svojo funkcijo, če se jih ne upošteva in menim, da bi morali tudi lastniki forumov nositi delno odgovornost za morebitne kršitve, ki se dogajajo na takšnih straneh.

P.S.: Mtosev, tvoji odgovori so pod nivojem. Vse kar je večstavčnega v tvojih odgovorih je navadno copy/paste oz. citat drugih uporabnikov. Če imaš kakšen argumentiran odgovor ga povej, z enostavčnimi pripombami pa ni potrebno sodelovati v tej temi.

Zgodovina sprememb…

Dr Evil ::

A ta ogorčen klic "pravičnosti" leti name in moje komentarje o diktatorju TITu?

mtosev ::

tudi lastniki forumov nositi delno odgovornost za morebitne kršitve, ki se dogajajo na takšnih straneh.

Kaj pa oni majo s tem?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Azrael ::

mtosev, saj poznaš pregovor: Kriv je tudi tisti, ki je samo držal vrečo, ne samo tisti, ki je kradel.

Zato se zaklepajo/brišejo neprimerne posti, teme, mali oglasi... Hec je samo v tem, da izbrisanih tem navadni uporabniki ne vidite, razen lastnih in potem kdo napačno sklepa, da jih brišejo samo njemu.

Ampak, tudi moderatorji smo samo ljudje s svojimi težavami, skrbmi in lahko prehitro ukrepamo ali kaj spregledamo. zato, če mislite, da vam je bila storjena krivica imate Pritožbe. Tam napišite utemeljeno, zakaj je bilo po vaše, ukrep moderatorja/ tajnega policaja /admina napačen. Posti in teme v stilu "Zakva mi je glup moderator zaklenil/izbrisal mojo temo/post?!?" niso ravno konstruktivni.
Nekoč je bil Slo-tech.

mtosev ::

mtosev, saj poznaš pregovor: Kriv je tudi tisti, ki je samo držal vrečo, ne samo tisti, ki je kradel.

Poznam ja.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Keyser Soze ::

Tule se ne debatira konkretno o določenem primeru, čeprav nekateri uporabniki razmišljajo zelo egocentrično.

Zanima me, kako vas moderatorje sprejmejo v moderatorje in kakšen postopek morate dati skozi. Vam dajo ena splošna navodila? Ali morate samo prebrati navodila in delovati "približno" v skaldu z njimi?

Kako sploh veste kje so meje, če tega sploh ni določenega in je vsak moderator pravilnik zase. Sej obstaja recimo temu diskrecijska pravica, ampak je vsaj določena z pravilniki ali pa se razvije skozi čas. Na S&Tju pa ni nobene smernice oz. nekih navodil za moderatorje, niti se niso razvila skozi čas.

Primoz ::

Moderatorji dobijo pravila, ki se jih morajo držat. Na žalost sicer včasih kaj spregledamo ... ampak če nas kdo opozori na zadevo, se pač ukrepa.
There can be no real freedom without the freedom to fail.

mtosev ::

In če se jih nedržijo kaj pol?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Keyser Soze ::

Misliš, pravila kot Pravila, ali pravila kot navodilo? In če je navodilo, se ga da kje videti? Me resno zanima kako zadeva zgleda.

Sicer pa... Kako sploh odberete moderatorje. Je dovolj le lepo obnašanje na forumu, ali je potrebno pokazat tudi kakšno širše poznavanje oz. znanje in poznavanje pravnega reda RS?
Saj razumem, da človek obvlada recimo hardware. Kaj pa če nima pojma o tolmačenju pravil in zakonov. In mu posledično, uide precej hudih zadev.

Azrael ::

@Keyser Soze:

Kako postati moderator je bilo že velikokrat povedano: bodi priden, piši konstruktivne poste, pomagaj drugim in moraš imeti nekaj volje, pa bo.

Jasno so pogovori med moderatorji v primeru dilem, napak vseh sort, kako ukrepati, kdo ga je pobiksal, kdo je kriv, kaj je prav, kaj ni... Ukrepanja na svojo roko ni veliko, razen v primerih, ko kdo išče kakšen crack ali čisto off topic postov in podobno.

@mtosev:

Če se kakšen moderator ne drži pravil oz. ne zna utemeljiti zakaj je ravnal tako kot je, potem kmalu ni več moderator. Res pa je, da čisto vsi delamo napake, zato še enkrat imate Pritožbe in jih v takem primeru uporabite, samo ne izgubljate živcev. ker to ne pomaga.
Nekoč je bil Slo-tech.

mtosev ::

Jaz želel videti ta pravila za admine, TP,...

Pokažite jih tu/prilepite jih.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Jst ::

Bom še jaz dal en primer.

Slo-tech zmerjanje in obračunavanje med udeleženci debate o padcu direktive softwareskih patentov. Mislim, da je delo moderatorjev, da opozarjanjo in čistijo pri taksnih incidentih. To samo kaže na interes slo-techa, kateri naj bi se "kot tak" obnašal nevtralno.



Citat:

"Maria: z desetimi fakultetami, tremi doktorati in fakultativnim poukom racunalnistva si se vedno nesposobna razumeti temeljne zakonitosti IT industrije. Seveda jaz tega ne verjamem, mislim, da samo zavestno dezinformiras ljudi o patentnem sistemu, ki ne sluzi inovatorjem, ampak kapitalu. A ker ne smem pripisati zlobi, kar lahko razlozim z neumnostjo, pac raje recem, da nisi posebno inteligentna. Od tod moje domneve o disfunkcijah tvojega logicnega sklepanja."

mtosev ::

Če koga zanima tu je link: Padec direktive o patentiranju softwara
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

OwcA ::

Navodila za moderatorje so predvsem stvari v smislu, na koga se naj obrnejo, če imajo kakšna vprašanja v zvezi z moderiranjem, koga naj obvestijo, če zapazijo kakšno napako v delovanju strani, kakšna je razdelitev odgovornosti... Še najpomembnejša postavka tu je, da naj ne bi moderirali v debati kjer aktivno sodelujejo (torej, da je nit pogovora kjer so se oglašali še aktivna in da je od zadnjega odgovora moderatorja pretekel manj kot en dan).

Moderatorske privilegije dobivajo postopoma, tako bi naj se že toliko utekli, da bi naj bilo jasno kdaj je potrebno temo zbrisati, ko dobijo dostop do funkcije zbriši. Zato zaenkrat ni bilo potrebe po navodilih "kako biti moderator". ;)

Potreba po nekem silnem poznavanju zakonov se mi za večino oddelkov zdi povsem nepotrebna. Upoštevati je treba, da ima večina oddelkov po več moderatorjev in tudi TP pregleduje teme, tako da četudi eden spregleda, so izpadi načeloma odpravljeni v roku 24 ur.

V Loži smo praviloma malo bolj popustljivi, izjema so le resne teme, ki so tu pristale zaradi pomankanja bolj primernega oddelka.
Pri ostalih oddelkih je politika moderiranja do neke mere odvisna od moderatorjev, o resnejših odstope od povprečja (Z&T, PČ) se zmenijo moderatorji in TP. Novi moderatorji v takšnih oddelkih večinoma sledijo tem smernicam, četudi sami niso sodelovali pri njih izoblikovanju.

Kandidate za nove moderatorje ves čas aktivno išče TP, včasih jih predlagajo tudi drugi moderatorji.

Opozorilo na kakšno moderatorsko napako je vedno dobrodošlo, če ni oblepljeno z aroganco, češ bolj luciden sem kot pedeseterica "Slotechovih najboljših", še toliko bolje.

Zanima koga še kaj?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Keyser Soze ::

Kako se pa smatra Pravila? In do katere mere se jih da prilagajat oz. kdaj se jih ne upošteva?

Če vprašam na kratko. Zakaj sploh so pravila, če se jih krši in ne upošteva?

OwcA ::

Za nas so pravila pomagalo (govorim bolj ali manj o razdelikh A in F, ostalo so bolj ali manj varovala, kar najbrž tako veš). Končen namen moderatorjev je narediti forum prijeten, prijazen in uporaben našim uporabnikom. Kot se to morebiti sliši nepojmljivom, ne, ne skušamo biti pravna država v malem. ;)
Po drugi strani seveda predstavljajo tudi dobro vodilo kako bi se naj obnašalo in delovalo na tem forumu. Skratka, če se jih dosledno držiš si naredil skoraj vse kar je v tvoji moči za čim bolj urejen (v smislu nasprotja entropiji) forum.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

kuglvinkl ::

Zakaj sploh so pravila, če se jih krši in ne upošteva?

Ravno to je smisel Pravil. Se pravi nekaj med dihaj in ne dihaj, po domače, med stalno deontološko napetostjo med tem kar je in kar naj bi bilo.. Kot že OwcA pravi, gre za zniževanje entropije.
Your focus determines your reallity

Tody ::

Če bi se strogo držali pravil bi res bil to en diktatorski forum, primož bi napisal en filter in bi se kr avtomatično brisalo. Se pa lahko razvijejo fajn teme tud če so off topic kot primer naj navedem ali kdo bere FHM revijo ? in se je razvila v zanimivo branje ,kako slep človek doživija to tehnologijo. Pomoje bi bil to odličen članek če bi ga kdo vzpodbudil...

Keyser Soze ::

Ali lahko zaupamo nadzornikom?

Jah, no. Glede na to da smo forum, na katerem se pogovarjamo civilizirani ljudje in ne kakšno drugo bitje, bi pričakoval, da so pravila zato da se jih drži in da se neupoštevanje sankcionira. Morda so pa v zgornjem primeru isto menili, da je to smisel pravil.

kuglvinkl ::

Morda pa tebi manjka znanja iz osnov pravoznanstva.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Keyser Soze ::

Morda. Lahko me pa razsvetliš če želiš. Vsaj z par ključnimi besedami. Da vidim kje sem ga polomil.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prošnja za komentarje: Nova pravila (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Obvestila
18636067 (30200) link_up
»

Persona zaznamki in tožba proti ST (strani: 1 2 )

Oddelek: Slo-Tech
777963 (4835) Jumping Jack

Pritožbe 2 (strani: 1 2 3 415 16 17 18 )

Oddelek: Slo-Tech
86550825 (22492) OwcA
»

Komentarji na nova pravila (strani: 1 2 )

Oddelek: Slo-Tech
675518 (4353) kuglvinkl

Več podobnih tem