» »

Red hat požel še eno zmago Linuxa

Red hat požel še eno zmago Linuxa

Tech World - Red Hat je naznanil nekaj namestitev Linuxa velikih razsežnosti v Evropi, vključno s pogodbo o namestitvi Linuxa na več kot 8000 računalnikov za največjo nemško zavarovalnico LVM Versicherungen.
Pogodba z njo, ki je bila naznanjena v ponedeljek, je eden največjih uspehov za Linux. Po Red Hatovih poročilih, naj bi z Unixa na Linux prešli še BPU Banca, ki je sedma največja italijanska banka z 8000 računalniki in Statoil, največje norveško naftno podjetje.

Slednje že od vsega začetka ni uporabljalo Oken, po besedah direktorja, zaradi pretežkega nadgrajevanja in krpanja. Po zelenih terminalih so prešli na IBM-ove računalnike kasneje pa na njihov lastni Linux, izdelan po knjigi Linux From Scratch, ki je delal točno to kar so želeli. Sedaj so se odločili za Red Hat Linux, ker so opazili, da delajo sami tisto, kar delajo distributerji Linuxa, in ker je njihov sistem postal pretežak za upravljanje.

BPU Bianca bo s selitvijo na Linux in Intel prihranila 50% stroškov za strojno in programsko opremo.

Spomnimo, da odločitev mesta München iz maja 2003 za selitev 14.000 računalnikov iz operacijskega sistema Windows na Linux še vedno ostaja ena izmed najbolj pomembnih selitev, vendar pa zaradi grožnje programskih patentov ostaja v fazi načrtovanja.

Več informacij.

74 komentarjev

«
1
2

gfighter ::

Lepo bi bilo če bi tudi naša državna uprava naredila kakšno študijo o uporabnosti linuxa na delovnih postajah. Konkretno sem nekoč delal na davčni upravi ter po mojem skromnem mnenju bi lahko vse delo, ki ga sedaj opravijo z Windows postajami, enakovredno ali bolje opravljali z linux postajami. Ali kdo ve, če se že kaj premika v tej smeri?
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

Daedalus ::

Mislim, da je naša država enkrat že ugotovila, da Linux ne bi bil slaba varijanta - pol pa podaljšala pogodbo z MS|O

Samo tole pa ne zgleda tako slabo - še ene par velikih bank, pol pa bomo vidli, kaj bo z SW patenti>:D Pa itak je uporaba linuxa doma vezana na šole in delovno mesto - če bo folk to uporabljal v službi/šoli, bojo začeli linux uporablat tud doma.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Reality ::

ne boš verjel ampak neki se že dogovarjajo in kalkulirajo (sodišče), čeprou ti kurčevi sistemci na ministrstvih še microsofta ne obvladajo kaj šele linux...

Lep primer je Energoplan

Daedalus ::

Lep primer je DURS - vsake tolko od znanca zvem, kako je fajn, ko programerji RRC-ja skup pacajo kake programčke dva meseca predolgo:| Pa kako crkujejo povezave med uradi in strežniki v Lj... Komedija, ki pa veliko stane.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

AndrejS ::

Linux še vedno pridno pobira le droptinice. Mogoče pa bo kaj iz njega čez 10-20 let!

gfighter ::

Da sploh ne govorimo o tem da na DURS-u za povezavo z bazo še vedno uporabljajo nek DOS programčič, ki še copy-paste ne pozna:(. In potem imaš konkreten primer, ko neka izpostava najame 3 študente in jim plača 500SIT/uro zato, da vtipkavajo 10000 EMŠOv vsakega trikrat. Svašta, res. Jaz kr nisem mogu verjet, da se dnar tako grdo čez okno meče...
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

Poldi112 ::

Enim nam ze danes prav pride. Vecina pa sledi marketingarjem in kupuje win. Isto videvamo pri Intel. Zanic cip, a ljudje kupujejo ime.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

poweroff ::

Heh, dovolj bi bilo, da bi Linux imel 10-15% tržni delež.

Potem bi morali proizvajalci hardwera izdajati gonilnike tudi zanj, hkrati pa bi se cene Windowsov znižale. Od tega bi imeli korist tudi uporabniki Oken. Seveda samo tisti, ki ne kradejo (piratizirajo)!
sudo poweroff

Poldi112 ::

10-15%. Oz. na to kaksna tisina nastopi, ko kakega winfanatika vprasas, ce ima legalne, se manj.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Jst ::

> če bo folk to uporabljal v službi/šoli, bojo začeli linux uporablat tud doma.

Tudi to ni dobro. Naj poznajo čimveč platform. Pa jim bo tudi migracija na drugo delovno mesto lažja.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Daedalus ::

Je dobro. Se bo moral kdo fajn potudit, da dobi uporabnike nazaj, obenem pa je že Matthai napisal - ko (če) bo imel Linux kdj 10% trga, pol driverji ne bojo več problem. Sej večina že zdaj ni, samo vseeno je boljše met podporo HW proizvajalca. Tako kot to dela Nvidia - ki se ne sprašuje, če bi izdala driverje za linux, ampak jih.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Bistri007 ::

Kaj kdo ve po kakšni ceni je naša vlada kupila Microsoftovo programje? Koliko torej staneta Win+Office na en računalnik? In kakšno ceno bi ponudil odprtokodnik?
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

lukaz ::

jst jim ga ponudim za 0 SIT :D

M.B. ::

Enkrat je blo v predgovoru v monitorju nekaj o tem o + pa -. Pa je več plusov in manj minusov dobil Linux, potem pa so Microsoft vzeli. Zdaj pa so vsi novi šolski računalniki opremljeni z WIn XP SP 2/Pingo Linux 3 Pa OOo 1.1.2 in Mozilla 1.6. Samo ne vem kaj ti to pomaga, če pa učitelj/ica za inf. ne ve nič o Linuxu in o tem koliko je dobrih programov za šolo uporabnih v Linuxu.(EduKator, Kmplot, Kalzium...)
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Monster ::

kolko jst vem je tak.. če naša država nebi kupovala MS izdelke potem mikrosoft kr zapre cel oddelek za slovenjenje ... Cene so pogodbene in niso tk visoke ko za koncne uporabnike, pogodba je pa verjetno v stilu za kolko denarja "nadgradijo" software vsako leto ... in tako ma par programerjev in prevajalcev službo, država pa MS izdelke ...
Ka zaboga...

CaqKa ::

>>> jst jim ga ponudim za 0 SIT

za to ceno te jaz naročim za 24 ur na dan, da mi strežnik upravljaš.

CCfly ::

Glede na povpraševanje se mu bo cena hitro dvignila.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

BigWhale ::

gfighter,

Ne bos verjel, najetje treh studentov, da ti za 500 sit na uro vpisujejo EMSO stevilke, se ti bolj splaca, kot najeti nekoga, da naredi nov program. Verjemi. :)

Lahko studente kakih deset let najemas, pa bos se vedno v plusu. ;)

Vcasih so preproste resitve in zastarela tehnologija cisto dovolj dobra stvar.

OrlyTM ::


Enim nam ze danes prav pride. Vecina pa sledi marketingarjem in kupuje win.


yeah right ... samo zarad marketingarjov :\ Linux naj najprej zacne delat vse tisto, kar delajo Windows, pol bomo pa razmisljali dalje.

Isto videvamo pri Intel. Zanic cip, a ljudje kupujejo ime.


haha .. jeah ... zanic cip indeed :\

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

Thomas ::

Kar se tiče vnosa podatkov, se strinjam z davkarijo in BigWhaleom.

Ne z akademiki tipa Bill Gates, ki bo naštimal fenci okenčka, da bodo gospod direktor (pol v resnici spet eni študenti) samo klikali, pa bodo podatki vnešeni. Pa trpeli ko žvali in bili počasni zraven.

Low tech je včasih dosti boljši kot high tech. p/p količnik je vedno taglavna stvar. "Low"/"high" tech je sekundarna.

lukaz ::

OrlyTM: česa pa ne dela? minolovca pa pasjanse v default installu?:D

OrlyTM ::

npr. DirectX igre? :\

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

Jst ::

Ja, BPU Banca, ki je sedma največja italijanska banka z 8000 računalniki, nujno potrebuje directx. NUJNO!!! Takoj poštimat, ti grdi Red Hat!!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

OrlyTM ::

Kaj budalis in banko zraven tlacis? Jst sm zase povedal, ker je nekdo govoril o "vecini, ki sledi marketingarjem" ...

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

gfighter ::

BigWhale: Resno misliš??? Pozabljaš, da Slovenija nima samo ene izpostave DURS, prav tako so v mojem primeru te tri študente najeli v dveh mesecih, in to samo za eno delo, to je preverjanje dolgov državi, za katere niso imeli časa, da bi jih obdelali v rokih in so študentje preverjali, če so že zapadli. Torej je država še tukaj izgubila nekaj denarja. Sploh pa, če bi videl tisti slavni program oz. bi moral celo delati z njim, bi si po mojem hitro premislil. Pa tako malo dela bi bilo treba, samo novega klienta bi morali napisati, pa bi šlo. In s tem ne bi prihranili časa samo tistim študentom, ampak VEČINI uslužbencev DURS-a, ki pa jih je kar nekaj. Saj drugače razumem, da je v večini manjših podjetij prehod na novejše sisteme dostikrat nesmiseln (čeprav jim tega ne povemo vedno:D ), ampak pri tako velikem sistemu kot je DURS pa to ne more biti racionalno. Zakaj pa potem profitne ustanove (npr. Banke) vlagajo toliko denarja v novo opremo, če pa bi lahko še naprej delale z 15 let starimi DOS terminali? Zato, ker se jim gre za učinkovitost, na DURSU pa učinkovbitost kar nekako ni pomembna. Za druge državne službe pa sicer ne vem, si pa predstavljam...
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

Poldi112 ::

Orly, imas OpenGL. Malo primitivno je zahtevati od Linux-a, naj podpira MS tehnologije. To bi prej moral to zahtevati od MS.

Intel pa trenutno caplja za AMD. In ti si eden tistih ki je podlegel marketingu. In nasedel na MHz myth. Podobno kot pri MS... UUU, linux je uporabniku neprijazen, noben HW ni podprt, to samo geeki uporabljajo, pa se varen je manj kot Wintendo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

roko22 ::

OrlyTM: kot si že pred leti mimosuval, mimosuvaš tudi danes; in še danes ti niso jasni osnovni računalniški pojmi in dojemanje le njeeega. Kot OS ponujajo Winsi vsaj toliko, čene manj kot Linux, glede na to da je "zaprt".

BigWhale ::

gfighter: sem imel cast vzdrzevati se neke dos programe, ki delajo na Ministrstvu za finance. Ce bi ti TISTO videl... ;)

Ne resno, ceneje je najeti ljudi, da ti pretipkajo kup podatkov, kot razviti novo aplikacijo. Z aplikacijo si takoj v milijonskih stroskih.

> samo novega klienta bi morali napisati, pa bi šlo.

Hihi, ti se nisi videl resnega razvoja? ;) Ko napises klienta, ga moras se testirati dovolj dolgo, da ves, da je v resnici dober in da podpira vso funkcionalnost, ki jo je nudil stari klient.

To ni _samo_. To je precej dela in precej stroskov.

gfighter ::

Saj ne pravim, da stroški ne bi bili veliki, ampak pri tako velikem sistemu kot je DURS bi bilo po mojem mnenju to smiselno oz. bi se splačalo na dolgi rok. Vem, v kakšne višine gredo lahko stroški za kaj takšnega, ampak tudi stroški neučinkovitosti gredo pri tako velikem sistemu v višave. Seveda priznam, da se lahko motim in je sedanji sistem zaenkrat bolj racionalen, čeprav glede na to, kar sem jaz videl, mislim da temu ni tako. Bolj se mi zdi, da je problem tukaj v tem, da DURS-u pač ni treba delati na učinkovitosti tako kot neki profitni ustanovi (npr. banki) in rajši vztrajajo pri statusu quo. O tem, kaj sem jaz videl in kaj ne, pa pač ne bi. Vem pa, da ne vem vsega;).
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

Jst ::

Par študentov za 500 sit/h za par mesec.

Ali pa: (javni) razpis. Glede izdelave programa: definiranje/analiza, design, razvoj, testiranje, deploy (kako se to po slovensko reče?), vzdrževanje.

Če je delo ovrednosteno z 500 sit na uro in jih potrebujejo par mesecev v letu, potem se jim res najbrž ne splača.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Thomas ::

Jest nevem boljšega načina vnosa podatkov s papirja, kot je Ultraedit.

Kakšen DOS vnos je pa samo za 20 do 30% slabši, če gre za zelo random dato, pa še manj.

Enostavno mora to delo biti opravljeno, pa kakor hočeš!

Bi skeniral in OCRal?

Mogoče, če ni pregrdo napisano.

Tazadnje kar si želim, so pa ena butasta okna (Windows ali Linux je v tem primeru vseeno), skozi katera naj bi tiščal podatke not in se pogajal s trapasto mašino, da si res šur, da je podatek tapravi.

Jst ::

Me fan of UltraEdit too! Potem pa en thin batch programcek, ki bere iz te datoteke in jih posreduje naprej.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Vseeno me pa še vedno zanima, kako prevediti besedno zvezo "to deploy an application".
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Thomas ::

> Me fan of UltraEdit too! Potem pa en thin batch programcek, ki bere iz te datoteke in jih posreduje naprej.

Ma seveda! V batchu pa še kakšne logične kontrole pravilnosti vnosa, če je to mogoče, seveda.

Standardna paradigma okenskih vnosov pa smrdi ko dihur!

CCfly ::

Perl skripta ne pa batch.

Vseeno me pa še vedno zanima, kako prevediti besedno zvezo "to deploy an application".
Predaja programskega sistema
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Thomas ::

> Perl skripta ne pa batch.

Ni nujno, da je Perl skripta. Sicer je ta rešitev lahko OK, ni pa obvezna.

CCfly ::

Se strinjam.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Jst ::

Kaj si pa vi predstavljate pod batch?



Jaz si predstavljam en simpl programček, v katerem ni kakšne hude logike, ampak ima samo nalogo, kot recimo opraviti copy/paste, v danem primeru.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Thomas ::

Drugače pa, tole neumnost "okenskih vnosov", kakršne recimo srečaš na kakšnem sajtu, kjer se kaj vpisuješ, plačuješ in podobno, so si zmislili pri Appletu. Bolno sranje na kvadrat, kadar moraš vnesti več kot en zapis. Države, pritisneš na S, potem greš pa s kurzorjem dol, dokler ne prideš na Slovenia ... itd. Katastrofa, ki jo radi uporabljajo v "aplikacijah za okenske vnose" in z njimi posiljujejo naokoli uboge vnašalce.

BigWhale ::

Ne, takim kot je DURS se ne splaca delati tako majhnih zadev preko razpisov. Ce se jim kaj splaca se jim splaca prenova celotnega sistema. Ki je zgrajen tako kot je to v tistem trenutku najbolje resljivo in pri tem se sevada uposteva tudi price/performance ratio.

Za brainless vnos podatkov so najboljsi brainless terminali!

Thomas, hec je v tem, da vecina ljudi potem najvec casa zapravi pri premikanju roke s tipkovnice na misko in vozenje miske sem ter tja. :)

Je bla finta, ko so moja preljuba mati potrebovali novo aplikacijo za racunovodstvo. So hodili naokrog in sprasevali kdo ima tak program, kjer se da vse narediti s tipkovnico, da miske niti videt noce. Zracunan je bil cas ene vknjizbe in zenske so potem dvakrat toliko casa porabile za motoviljenje z misko in ciljanje gumbov na zaslonu. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Thomas ::

> Kaj si pa vi predstavljate pod batch?

Ja jest recimo, si predstavljam en programček, ki se požene po zaključku vnosa v UltraEditu (ali kadarkoli vmes), ki preveri logičnost EMŠOTOV recimo in v rdeči barvi vrne vse logično napačne vnose nazaj v Ultraedit.

Živita v simbiozi ta program in UltraEdit.

To smo meli en tak program svoje čase, imenovan sincek. SINtakso je CEKiral. Kontroliral je torej sintaktično (in še drugačno) pravilnost vnosa Maya scriptov v Ultraedit.

Amerika!

Če jo bo nevone kaj primahala mimo, lahko pove več o tem.

Thomas ::

> Zracunan je bil cas ene vknjizbe in zenske so potem dvakrat toliko casa porabile za motoviljenje z misko in ciljanje gumbov na zaslonu. :)

To ti jest čist verjamem. Motovili se z nekimi rešitvami, ki praktike spravljajo v jok.

Ampak stvar je v tem, da ti praktike delaš srečne. Da z najmanj truda naredijo največ.

lukaz ::

OrlyTM: evo točno to sm prčakvov od tebe (zato sm tut prašu za minolovca in pasjanso). očitno ne dojameš da špili zmanšujejo storilnost....

OrlyTM ::

Lukaz ... kdo tu govori o storilnosti? A internet pa ne zmanjsuje storilnosti? It's about self control! Sploh pa ... stop it! Jst sm replayu na nekoga, ki je ugotavljal, da kupci WinXP over Linux "nasedamo propagandi" in nicemur drugemu ... jst sm pa to popravil s tem, da naj Linux prvo postane polnopravna alternativa Windowsom, preden bomo lahk resno izbiral med opcijama! Pac, jst ne gledam na racunalo iz strogo poslovnega vidika. In mene prov boli kita za OpenGL, ce vecina spilov, ki jih zelim igrat ne laufa na OpenGL.

Za kake bancne terminale, pa se cist strinjam, da je Linux dovolj dober.

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

OrlyTM ::

)Intel pa trenutno caplja za AMD. In ti si eden tistih ki je podlegel marketingu. In nasedel na MHz myth.


LOL ... ves, nekateri ne kupujemo procesorjev samo po zmogljivosti, bolj pomembna postavka je zanesljivost in stabilnost platforme. Tle pa bo AMD se mal zgancov pojedu, da bo lahk Intelu pariral ;)

Ampak ti kar uzivaj v svojih Sisoft bencmarkih :D

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

OrlyTM ::

OrlyTM: kot si že pred leti mimosuval, mimosuvaš tudi danes; in še danes ti niso jasni osnovni računalniški pojmi in dojemanje le njeeega. Kot OS ponujajo Winsi vsaj toliko, čene manj kot Linux, glede na to da je "zaprt".


jap, mas prov, Linux zna vse bolje in hitreje od Windows, pa vec zna, pa se na 386 dela :\

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

gfighter ::

Hm, od kdaj pa za igrice rabiš zanesljivost? A te jezi če se ti Call of Duty sesuje :\?
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

OrlyTM ::

Se mi ne, ker mam zanesljivo masino na Intel platformi. :P

----------------
drugac pa opazam, da maste tezave z funkcionalno pismenostjo ... jst govorim o komplet paketu, vi pa vztrajno trgate zadevo na dva kosa ... moj stroj je stabilna delovna postaja, ki se v trenutku lahko prelevi v "igralno konzolo" ... in to je odlicno! Linux pa je lahko samo bolj ali manj dobra delovna postaja (ceprav veliko programov za "resno delo" ne dosega tistih na Windows platformi (primer Gimp vs. Photoshop ... k lih v moje delo spada), za igracarja pa predstavlja konkretno coklo! Aja, pa bancni terminal je tut lahko cist dobr >:D

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

Daedalus ::

Hja Orly, zdaj pa probaj svojo mašino spremenit v server za karkoli:P

p.s. - windows še za bančni terminal niso dobri:D Kdo pa če med transakcijami gledat BSOD (kot sem ga jaz že na bankomatu):P Tako da ne preveč pametovat, ker očitno nimaš blage veze o Linuxu - razen one standardne slovenske po liniji rekla-kazala.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katere OS ste poizkusili (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
717733 (5270) opeter
»

Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
202299 (1889) G-man
»

cene linux distibucij - je možno, da je Microsoft cenejši?

Oddelek: Operacijski sistemi
132284 (1780) nonenone
»

Linux mi je zaklenil particijo!

Oddelek: Operacijski sistemi
342094 (1657) Lincolin
»

prvi Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
554708 (3668) mile

Več podobnih tem