» »

Linux mi je zaklenil particijo!

Linux mi je zaklenil particijo!

Lincolin ::

Zdravo, imam problem.
Na disku sem naredil 2 particiji c:=50 Gb d:=30 Gb
Na c: sem naložil windowse xp na d: pa sem naložil Linux Red Hat 9.0.
Problem je v tem da mi je Linux namestil do konca brez problema.
Pri končanem nalaganju datotek sem ponovno zagnal računalnik. Stvar se je prižgala a takoj me je boot-nilo direktno v Windowse XP. Ko pa sem pogledal pod "Moj računalnik" je obstajal samo še disk c: kjer sem imel Windowse XP, diska d: pa ni bilo več, torej imel sem samo še 1 particijo z velikostjo 50 Gb. Tako rekoč mi je Linux zaklenil particijo d:. Kaj sedaj lahko storim da bom imel disk znova velik 80 Gb.

L.P. Grega

Poldi112 ::

Windows-i ne znajo brati Linux particij. Zato je pac ne vidis ce si v Windowsih.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Lincolin ::

Jah seveda jih zna. Prden sem se lotil nameščanja linux-a sta bile 2 particije. Ko pa sem se lotil nameščanja linux-a sem nekaj ušpičil in zaklenil d: particijo ali pa jo je avtomatsko! :(

karafeka ::

Preden si se ti lotil nameščanja linuxa na d: particijo je bila ta particija (pomojem) fat32 (ali ntfs) in to je datotečni sistem Oken. Med inštalacijo LInuxa pa ti je datotečni sistem spremenilo v ext3 ali reiserfs (pač odvisno kaj si izbral) in tega Okna ne vidijo. Če hočeš d: particijo spet videt jo moraš sformatirat nazaj na fat32.

Pa to da te je po namestitvi linuxa takoj vrglo v Okna, je krivo to, da pri namestitvi linuxa nisi nastavil boot managerja (po vsej verjetnosti grub, al pa lilo), ki bi se zapisal na boot sektor diska in bi ti omogočal zagon tako Oken kot Linuxa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

Lincolin ::

Ja jest sem izbral LILO sistem pa mi je isto vrglo nazaj v Windowse XP.
Kaj naj pa zdaj naredim da bom spet imel particijo d:
Kako se pa v linux-u označujejo particije?

hruske ::

Windows ne berejo linux particij.

Če boš imel nameščen linux, bo za Windows vedno tisti prostor, ki ga sicer vidiš na linuxu, SKRIT.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

Pithlit ::

Neresnice, oziroma polresnice nikomur ne pomagajo. Explore2fs zna gledati Linux particije (omejen na ext2/3)... ne boste verjeli... celo na Windows platformi.
Life is as complicated as we make it...

Nerdor ::

Lincolin: mogoče si mislil na ta program imenovan explore2fs (Win32 explorer for linux ext part.) :)
... for lifetime!

hruske ::

Philit, ni neresnica, ker se mu particija ne bo prikazala kot "D:", ampak mora za dostop uporabljat poseben program, ki deluje samo na ext2/3, poleg tega pa ima precejšnje težave z večjimi datotekami.

Še vedno ne moreš gledat filma, ki ga imaš na linux particiji "on the fly", da bi ga recimo kar pogledal z one particije. A-a. Ngre.
Rad imam tole državico. <3

Pithlit ::

hruske: v tem primeru je to polresnica. Kar pa sploh ni pomembno. Človek je vprašal za pomoč.
Life is as complicated as we make it...

Poldi112 ::

Ja, zanimalo ga je zakaj ne vidi d: in zdaj ve.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Pithlit ::

Poldi112 je napisal:
Windows-i ne znajo brati Linux
particij. Zato je pac ne vidis ce si v Windowsih.


hruske je napisal:
Windows ne berejo linux particij.

Če boš imel nameščen linux, bo za Windows vedno tisti prostor, ki ga sicer vidiš na linuxu, SKRIT.


Windows VIDI Linux particije. Noben od vaju ni povedal da Windows ne označuje Linkus particije z d: oz. fantu ponudil drugego odgovora kot "NE!". In to je polresnica. Nobenemu nista pomagala. In iz vajinih odgovorov ni bil razviden niti najmanjši namig o tem da je stvar mogoča na kakršenkoli drugi način. Pa dovolj o tem.

Particije v Linux-u pa se ne označujejo (vsaj ne kot si navajen iz Windows). Particije so razdeljene na naprave (device) in sicer po zaporedju: Naprava trdi disk se označi kot /dev/hda. Le ta je razdeljen na particije, ki se označijo s številkami. Prva particija je torej /dev/hda1 , druga je /dev/hda2 , tretja /dev/hda3 itd, itd. V primeru da imaš pe drugi trdi disk je ta označen z /dev/hdb (particije so torej /hdb1 , /hdb2 ...). Seveda se stvari spreminjajo glede na priključne točke (torej kje na IDE kablu je naprava priključena) ter SCSI emulacijo (razni CD in DVD pogoni).
Life is as complicated as we make it...

Lincolin ::

AHA zdej smo prišli z ugotovitvijo na dan.
Kako pa potem če imam Windowse Xp in Linux Red Had 9.0 naložena oba na eni particiji npr.: c: kako pa otem naredim da se zažene tisti program, ki pač izbira kaj bo naložil win ali linux ~boot manager a se to v linux-u naredi? A pa bi se dalo da bi to naredil tudi že po namestitvi.Sam en problem imam še. Najprej imam naložen win xp potem pa na isto particijo želim še posneti če linux mi pa noče ker naj bi moral dato oznako ~/~? Ne gre mi še vse uglavo!8-O

Pithlit ::

Vsak operacijski sistem MORA it na svojo particijo. Če hočeš poganjat dual boot (torej windows in linux) je najpreprosteje najprej instalirat Windows in potem linux. Če imaš oboje že instalirano pa vzemi Linux boot disketo oz. si jo poberi nekje z neta ali pa poženi en linux live CD pa chroot-aj va tvoj sistem za tem ti ostane le editiranje lilo (nano /etc/lilo.conf) ter install le-tega (preprosto ga poženeš s /pot/do/lilo). Če ne javi nobene napake je vse v redu.
Life is as complicated as we make it...

64202 ::

Preden si nehote pregazis windows particijo in zbrises vse podatke, si preberi kaj o particijah:
Red Hat Customer Portal - Access to 24x7 support and knowledge

Gandalfar ::

Pa znebi se par let starega Red Hata in si daj gor Fedoro ali Ubuntu

Lincolin ::

Dejte mi nekaj svetovat Disk imam velik 80 GB. Zanima me kako bi vi priporočali meni da naj razdelim particije. Torej na particijo
c:/ => Windowsi XP (40 GB)
d:/ => Linux Red Hat 9.0 (10 GB)
e:/ => Ostali podatki, "arhiv", moji dokumenti.
Ali bi bilo takle razdelek dober glede na to da bi na njem imel 2 OS. Kako bi pa ga Vi razdelili glede na to da bi Windowse uporabljal več in zanj imel malo več programov? Ali se potem da sta dva OS na eni particiji ne da? Ali se da z neta dol potegniti kake prorame za Linux Red Hat 9.0?
L.P. Grega

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lincolin ()

SasoS ::

Je kar dobra porazdelitev...morebiti bi jaz dal XPjem malce manj (sem navajen da imam na C: samo sistem). Kot že napisano...linux particija NE bo imela črke v windowsih. Ne bi se sicer spet spuščal v debato, načeloma linux particije iz windowsov ne moreš videti, razen s posebnimi programi - pa še to večinoma read-only. Prav tako so NTFS particije vidne v linuxu samo read-only. Če hočeš imeti en skupen disk v obeh sistemih ga je najbolje formatirat v fat32.

Lincolin ::

Aha to mi je zdej jasno, samo imam pa še en probel kako naprimer ko imam že naložena obra sistema kako potem kako izberem katero OS bom gnal. Nekaj je bilo že v prejšnih zapiskih a se ne da nič kaj kunkretnega razbra! Ali to se uredi v samem nameščanju v Linux-u. Kaj ko npr. prižgem windowse se widijo samo particije c:/win e:/ostali podatki potem se v windowsih e:/ predstavlja le kot d:/ Ane..Mi sledite. Ko pa prižgem računalnik za v Linux Red Had 9.0 Se pa vidijo particije /dev/hd1 (c:/) in /dev/hd2 (d:/). Ali je potem tako! :)

borchi ::

kolker js vem, se da v winxp naštimat, da se disk "predstavlja" kakor pač ti želiš. ker hočeš izbirat med dvem OS, boš pač moral prepričat tvoj boot loader, da bo znal zagnat oba sistema. to je z grub, lilo dokaj enostavno. menda tudi loaderja od winxp ni težko naprosit, da ti boota linux.

preden se lotiš vsega skupaj pa mislim, da je čas, da si pogledaš kako linux tretira diskovje in ostalo šaro.
l'jga

Lincolin ::

Mam 3 klnjige od linux-a a v nobeni ne piše nič kaj toliko kot pa poveste vi tukaj! :8)

Poldi112 ::

Lahko naredis eno particijo fat32. Tako imam jaz. Disk h v windows sistemu je fat32 (ostali so ntfs), v Linux jo pa h: mountam na /win. To mi pride prav za podatke, ki jih uporabljam v obeh sistemih. Za sam sistem Linux in programe imas pa 10G cisto dovolj. Zate je problem samo to, da v win ne vidis ext2. In teh 10G bos verjenot lahko pogresal. Linux pa itak bere vse win datotecne sisteme.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Lincolin ::

Kako naj pa potem naredim da bom v windowsih xp videl particijo od linux-sa. Ja koliko naj pa potem dam veliko particijo za linux-5GB bo dovolj!:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lincolin ()

Pithlit ::

Sej smo ti dal link mal višje... Sam se počasi že resno sprašujem zakaj boš ti Linux uporabljal (glede na to da imaš že težave s particioniranjem...). Za Gentoo je dovolj 6GB, za kak predpotopni RH verjetno že okol 2GB, za Ubuntu in Fedoro verjeno (ne vem, ne uporabljam in govorim bolj na poamet kot ne) okoli 4GB.
Life is as complicated as we make it...

Poldi112 ::

Najlazje ti je ce se odpoves gledanju tistih 10G v windows sistemu. Ker kaj ti bo, ce bos videl linux os? Ajde, ne recem podatke, ampak programi te pa res verjetno ne zanimajo. In 10G bos pa ze prezivel (jaz bi raje vzel 10 kot 5).
Pa vedi da je fat32 zanic datotecni sistem. Nobenih permissions ne bos mogel gor nastavljati, ...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Lincolin ::

Kateri datotečni sistem naj pa polej dam: NTFS? to za windowse govorima :)

darkolord ::

Ja, za Win dej NTFS

Poldi112 ::

NTFS je ok, edino vedi da ga bos iz Linux-a lahko samo bral, pisati nanj pa ne bos mogel.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Pithlit ::

Če hočeš po neki particiji pisat iz obeh sistem (Linux in Win) daj FAT32. Če ti je dovolj samo branje dej pa kar ti paše (u Win daš NTFS u Linux pa Ext3).

Pa vse to je že bilo povedano v tej temi :| .
Life is as complicated as we make it...

Lincolin ::

Eto, mi je že sve jasno.;) Kje pa lohka dobim CD od S-T Linx-a? 8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lincolin ()

Poldi112 ::

Zgoraj levo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Pithlit ::

hec
pa bo prišel čez par urc spraševat kaj za boga je swap particija (in kolk velika mora bit) >:D
/hec
Life is as complicated as we make it...

alexz ::

bom kar tuki vprašal. meni na začetku PINGO instalacije napiše tole:
UNABLE TO ALIGN PARTITION PROPERLY.THIS PROBABLY MEANS THAT ANOTHER PARTITIONING TOOL GENERATED AN INCORRECT PARTITION TABLE , BECAUSE IT DIDNT HAVE THE CORRECT BIOS GEOMETRY. IT IS SAFE TO IGNORE , BUT IGNORING MAY CAUSE (FIXABLE) PROBLEMS WITH SOME BOOT LOADERS.

kaj to pomeni.:(

Pithlit ::

Pomeni da si (verjetno s partition magic al pa čim podobnim) nekaj šaril po particijah in Pingo-tu to pač ne paše. Poženi fdisk oz. cfdisk pa popravi.

Hmmm... še prej pa poglej v BIOS če je disk prav nastavljen.
Life is as complicated as we make it...

Lincolin ::

Tkole je fantje, stvar mi deluje OK-ej, tako da se Vam zahvaljujem!
10x :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux po instaliranju ne morem formatirat

Oddelek: Operacijski sistemi
342433 (2034) CCfly
»

winxp in linux izmenjava datotek

Oddelek: Operacijski sistemi
71417 (1318) grozni
»

Noob wants to install Linux :)

Oddelek: Operacijski sistemi
211708 (1320) CCfly
»

Težave z Lindowsi

Oddelek: Operacijski sistemi
231335 (913) CaqKa
»

Kako varno odstraniti LINUX ?

Oddelek: Operacijski sistemi
121748 (1540) footprint

Več podobnih tem