» »

Linux

Linux

NENKO ::

Pozdravljeni

Sem začetnik v tem, zato me zanima oziroma bi vas prosil, če mi razložite mal stvari o linuxu. Naprimer zakaj se uporablja, ali se da na njem igrati igrice, ima internet povezavo itd... Če pa se vam ne da pisat pa mi dajte kaksne linke uporabne, po moznosti slovenske. Hvala vam!

Izi ::

Če si začetnik v Linuxu potem ni problema.
Če pa si začetnik nasplošno v računalništvu in si nisi svoj računalnik sestavil sam po delih in nato namestil Windows, pa na Linux kar takoj pozabi.

Prehod iz Windows na Linux je tako kot če znaš dobro voziti avto pa se potem usedeš v kabino potniškega aviona in hočeš takoj poleteti. Ne bo šlo in boš hitro obupal >:D

Najprej pojdi sem.
Izberi kateri Linux bi sploh rad imel in si posnemi ISO file.
Naredi CD.
Zaženi LINUX iz CD-ja. Ne nameščaj ničesar na računalnik. LINUX ti bo normalno deloval iz CD-ja, brez da bi karkoli namestil na računalnik in si tako pokvaril Windows, ki jih imaš nameščene na disku.
Taki so vedno prvi koraki v Linux. Potem par dni raziskuj po Linuxu in ne obupaj takoj, ko ne boš znal ničesar nastaviti.
Tudi če si v Windows ekspert, boš ugotovil, da ti vse to znanje v Linuxu prav nič ne pomaga. Vse se boš moral naučiti nanovo :D
Še vedno uporabljaj Windows za normalno delo, ko pa imaš čas pa spet zaženi Linux z CD-ja in raziskuj.
99% ljudi obupa že med igranjem z Live Linux CD-jem.
Šele po kakšnem mesecu bo prišel čas, za namestitev na disk. Takrat je najbolje, da v računalnik vtakneš en star disk, ki bo namenjen za Linux.
Že nameščanje Linuxa na disk je proti Windows namestitvi precej bolj zahtevna, zato je pametno pred instalacijo fizično izključiti iz matične tisti disk z Windows, ker se zelo rado zgodi, ker bo Linux vse naokoli delal particije za katere na začetku ne boš imel pojma čemu služijo in si Windows mimogrede povoziš.

Nekaj iger za Linux sicer je, ampak če misliš igrati igre potem na Linux raje kar pozabi. Vse ostalo (gledanje filmov, poslušanje muzike, internet, ...) pa sicer deluje, vendar preden ti bo vse uspelo pravilno nastaviti, da bodo zadeva v redu delovale bodo minili meseci >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

coffeetime12 ::

Mislim izi, ti pa si tole vse skupaj zakompliciral in po enem navadnem vprašanju prestrašil začetnika. Pa kaj ti uporabljaš-Source Mage?

Takrat je najbolje, da v računalnik vtakneš en star disk, ki bo namenjen za Linux.
Že nameščanje Linuxa na disk je proti Windows namestitvi precej bolj zahtevna, zato je pametno pred instalacijo fizično izključiti iz matične tisti disk z Windows, ker se zelo rado zgodi, ker bo Linux vse naokoli delal particije za katere na začetku ne boš imel pojma čemu služijo in si Windows mimogrede povoziš.


Ma daj no! Obrazloži to.

NENKO; svetujem ti, da skočiš na forum Linux.prinas.si.

Urc ::

Izi mislim da tukaj kar dosti pretiravaš...
Za začetek ti priporočam Ubuntu Linux. Potegni si dol live cd in malo raziskuj. Za linux je tudi kar nekaj iger na voljo, obstajajo tudi emulatorji itd.

Drugače pa poslušaj Izija in namesti Microsoftov sistem, ker po njegovi teoriji boš pri Linuxu kakšno leto zaganjal desktop...|O

Dri3r ::

Mogoče je za popolnega začetnika še bolj kot Ubuntu primeren Linux Mint (distribucija Ubuntuja).

Razlike:

-”mint tools” let you configure more easily some settings
-easy installation of popular programs with one-click install (k3b, inkscape, rythmbox, picasa, opera, skype,etc.)
-easy installation of wireless drivers with a graphical tool
-easy installation of ati/nvidia drivers with ENVY
-multimedia codecs installed by default
-more efficient menu
-easy migration of some files/settings from Windows
-some other small details

LP
dri3r

andromedar ::

Jaz dam Glas za Ubuntu ! Predvsem zaradi lahkotnosti in neverjetnega communityja na http://ubuntuforums.org/

Snemi si ga tukaj.

To je sicer beta najnovejšega Ubunta 8.04, ampak mislim da je dovolj stabilen za uporabo.


LP
Eh?

Looney ::

Omg... Izi pa kje ti živiš???

Ok, glede Linuxa...

Noben bavbav ni. Praktično ko ga inštaliraš (kar opraviš s parimi kliki v pol ure) večina reči že dela. Če nimaš nekih exstra neznane grafične, zvočne ali wireless kartice tudi to dela že out of the box.

Če izbereš Ubuntu imaš Synaptic... program prek katerega inštaliraš programe, ki jih potrebuješ, sicer pa Ubuntu že pride z marsičem, kar potrebuješ.

Igre delajo brez problemov. Ampak to pride malo kasneje ko se spoznaš s sistemom. Tudi Windows programe lahko poganjaš.

Jaz ne vem kje vidijo ljudje težave z osnovnimi stvarmi v Linuxu.:\

In ja, priporočam za začetek Ubuntu.



P.s. Če se odločiš za inštalacijo pa le povprašaj prej kako pa kaj. Ti bomo z veseljem pomagali.:)
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

Heisenberg ::

Pozdravljeni!
Jaz sem tudi presedlal na ubuntu ! woo hoO! :) zakon!
sploh ne vem zakaj folk tako mnozicno uporablja windowse... noja saj nazadnje ko sem se igral z red hat v.7 sem tudi hitro obupal :)

ampak ubuntu je pa nekaj novega zame...

a vseeno... kot zacetni! kako namestim nek komplet ko ga snamem iz neta... kaksna je komanda v terminalu ali kako ?

hvala!

jype ::

DM> kako namestim nek komplet ko ga snamem iz neta...

Ni ti ga treba iz neta snemat, samo v ubuntuju ga odkljukaš.

bsslo ::

@DM V ubuntuju imas naslednje opcije instalacije programov:
1) Zazenes Add/Remove program, obkljukas tisto kar zelis namestiti, kliknes Apply
2) Zazenes Synaptics managerja, odpres search in vpises kaj zelis namestiti, spet Apply
3) Odpres terminal in vpises: apt-get install ime_paketa. Pred tem ukazom je priporocljivo pognati ukaz apt-get update.

Priporocam nacin 1.

PS: vse sem napisal po spominu, upam da nisem kaj narobe napisal.

Heisenberg ::

ajaa ah zo :)

to sem vse probal... imel sem probleme z instalacijo applove os x vrstice - lookalike :) mislim da je awt... ker mi ni naslo vsega na serverju oz. so se pojavili erorrji pa sem ga snel iz njihove strani in sem potem naredil ./install make... pa ni slo... isto so se pojavile napake...

pa v add remove programi ni vsega notri ali pac ?

pa hvala za odgovore...

pa obstaja kje kak ZELO PREPROST VODIC? se pravi da je preprosto po alinejah nasteto kako pa kaj v ubuntuju oz. linuxu na splosno ?

ker ko zagledam 10 strani texta res nimam casa vse to predelat...


hvala vsem !

Heisenberg ::

pa se nekaj ce smem dodati...

zakaj mi ne uspe namestiti na en star PC ubuntuja? probal sem 8.04beta in ubuntu ultimate 1.4.... pri prvem se pojavi kao "dos" in ne gre potem vec naprej... pri drugem pa obstane ko pregleduje hardware...vsaj neki takega pise..... in to pri obeh povsem na zacetku!

pc je pa en star amd z integrirano grafiko, diskom 80gb, 100mb shared RAM - grafika 32mb... treutno so gro winxp in delujejo....samo tako zelooooo pocasi :)

pa sem mislil da bi z ubuntujem pridobil malce na hitrosti delovanja sistema, rabil bi ga pa kot mp3 player in nic drugega...

Looney ::

Za programe, ki jih dobiš v obliki sourca (.tar.gz)je ena super preprosta rešitev.

Najprej moraš inštalirat aliena: sudo apt-get install alien

Potem pa napišeš: sudo alien -d /pot_do_programa in se ti v home direktoriju pojavi fajl s končnico .deb, katerega pa lahko samo dvoklikneš ali pa napišeš v terminal: sudo dpkg -i ime_programa


Ne, v add/remove ni vsega. (Za iskanje programov je bolj uporaben Synaptic)



Vodiš po Ubuntu? Hm... najbolje je, da ko kaj rabiš najdeš, drugače se pa sam razgledaš kolikor se lahko.


Za stari PC priporočam Xubuntu. Drugače pa je preverjanje diskov na začetku normalno, če to misliš. Na vsake 30× alki 25×... odvisno...


"DOS" bi verjetno bil Grub.:D
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

errhec ::

DM Če ga potrebuješ samo za MP3 player preizkusi PUPPY LINUX
http://www.puppylinux.org/

ali pa DAMN SMALL LINUX

http://www.damnsmalllinux.org/

Oba sta zelo dobra, porabita malo prostora ( 50-80 MB celotna instalacija),
lahko pa jih direktno iz CDja poganjaš ( priporočljivo ISO na CD-RW pa gemo preizkusit ).
Ima pa vse kar OS potrebuje ( filmi, internet, glasba .....)
Preizkusi pa poročaj

LP
ERR
dd

Heisenberg ::

uf zanimivo :)
bom probal damn small linux hehe :)

pa bo prepoznal moj star hardware.. amd, integrirana grafika in zvok ?

noja najbolje da probam... hvala za predlog!


kako pa je kaj z recimo corel draw x3 na ubuntuju ??? pa obstaja kak program ki bi mi emuliral windowse xp recimo, ker bi rad gor dal tudi Polar precision performance software, ki ga uporabljam za tek in kolesarstvo ?


hvala

Heisenberg ::

probal damn small linux. in.... en kup errorjev tako da se sploh ni zagnal

tako,da mi lahko da kdo prosim link direktno do puppy linuxa ker ne vem kater iso izbrati !? hvala

Looney ::

Mislim, da iščeš tole. Sicer pa, jasno, veliko Windows emulatorjev obstaja. Wine, Crossover office, Cedega (predvsem za igre)...

Lahko pa kar virtualno naložiš cele Windowse prek VirtualBox-a ali Vmware-a.:)
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

kekz ::

Za začetnika predlagam LFS (Linux From Scratch http://www.linuxfromscratch.org/)
Tako si čisto sam narediš svoj linux iz source kode in je najboljši, saj si ga narediš po meri in željah. :D


(saj je danes 1. april, mar ne?)

Heisenberg ::

ne ne iscem "tole" http://www.puppylinux.com/download/down... :) zgleda neki ne laufa.......
a je se kak drugi source ?

G-man ::

Glede CS3: link

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: G-man ()

G-man ::

Če je majhnost in hitrost pomembna, poizkusi tole: SliTaz 25 MB velika distribucija.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux jedro

Oddelek: Operacijski sistemi
62322 (243) srus
»

Ali je Linux dobra stvar in za kaj se uporablja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
636132 (4988) bluefish
»

[Linux] katerega izbrati za starejši rač?

Oddelek: Operacijski sistemi
51314 (1199) mile
»

ubuntu

Oddelek: Operacijski sistemi
221767 (1173) y00r3
»

Izbira Linuxa

Oddelek: Operacijski sistemi
472427 (1284) Border

Več podobnih tem