» »

Bootchart in optimizacija zagonskega procesa GNU/Linux

Bootchart in optimizacija zagonskega procesa GNU/Linux

Slo-Tech - Pipin odprti termin se bo zopet zgodil ta torek, 22. februarja, ob 19.00 v Kiberpipi. Tokrat bo na sporedu strokovnejša tema in sicer kako zmanjšati zagosnki čas operacijskega sistema Linux.

Žiga Mahkovec bo predstavil, kako poteka zagonski postopek v Linuxu, kako ga je mogoče izboljšati in kako lahko to počnemo s specializiranim orodjem Bootchart, katerega avtor je. Program uporabljajo predvsem izdelovalci distribucij, saj lahko z njim učinkovito iščejo ozka grla ob nalaganju sistema.Tukaj lahko vidite zagonske grafe vseh najbolj popularnih distribucij -- iz njih se jasno vidi kaj bi se dalo pri zagonu pospešiti.

Čas, potreben za zagon modernih GNU/Linux distribucij, postaja problem. Pri optimizaciji si lahko pomagamo z orodjem Bootchart za vizualizacijo in analizo zagonskega procesa. Orodje med zagonom pridobiva performančne podatke in nato kreira grafično shemo v formatih PNG, SVG ali EPS.

38 komentarjev

ShowDown ::

zakaj pa je ta slika super small?

Tilen ::

Zakaj bi delali toolse, ki linux™ masine zbootajo hitreje, ce se jih reboota 1x^n časa. Če jih treba NPR. 1x na 3 mesece rebootat, pa bomo že počakali. Naj raj za win™ se spravijo kaj takega delat.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

CCfly ::

Kaj pa embedded Linux ? Bi raje videl, da se predvajalnik za glasbo prvič zažene v 15 ali v 3 sekundah ?
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Jaka83 ::

Kaj če bi raje delal na tem, da bi programi napisani za Win hitreje ali sploh delal pod Linuxom? Potem takoj prešaltam na Linux.

AndrejS ::

Nisem vedel da je potrebno linux tolikokrat rebootat, da celo obstaja tool za hitrejše rebootanje.

Pithlit ::

Jakoslav: Sicer to nima prav dost veze ampak... emulatorji so že v svojem bistvu zelo slabe zadeve, saj po večini zavirajo razvoj native aplikacij. Nekako v stilu: "saj dela prek wine, zakaj bi na novo delal aplikacijo?". Raj vidim da se kdo loti razvija (recimo) igre za linux, kot pa da jih moram furat (slabše, počasneje...) skozi en emulator.

Optimiziranje boot procesov je lahko samo dobro... slabo ne more bit če se ti mašina zboota v 20s namest v 90s (pa tudi če samo enkrat na leto). A se nekomu osebno da zajebavat s tem ali ne je pa odločitev posameznika.

Sergio: večinokrat je tako :P
Life is as complicated as we make it...

grim_ ::

BOOTchart in ne REBOOTchart :P

Gandalfar ::

AndrejS: to ni orodje za hitrejse rebootanje ampak orodje za analizo zagonskega procesa.

Gandalfar ::

Zakaj bi sel kdo kaj taksnega pocet? Pridite v torek na predavanje, in slisali boste :)

Daedalus ::

Ker na žalost ne bom prisoten, bi kar tukaj prosil, če bo možno dobiti besedilo predavanja...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

CCfly ::

"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Daedalus ::

CCfly, poznam stran. Samo je delno nepopolna, ker če boš pogledal, boš ugotovil, da ponekod ni niti prosojnic... Zato težim direkt organizatorju:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ghaefb ::

Žiga Mahkovec je avtor tega programa ?? :))
Noro....
Pred kakim tednom sem zasledil ta program in sem pregledal moj bootchart.

Nisem vedel da je avtor nase gore list :P
_ghaefb

darkolord ::

Naj raj za win™ se spravijo kaj takega delat.

Za win™ je to ze narejeno (sicer ne prikazuje grafa, ampak ti bootanje optimizira avtomatsko)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Gandalfar ::

darkolord: link?

darkolord ::

Na uradni strani ni nic uporabnega (MS tega ne podpira več), zato je tole se najboljs

Gandalfar ::

Ce je zadeva tolk kul, zakaj so ukinili podporo?

jimmi ::

meni se slackware 10 naloži na 433MHz jajcu v pičlih 35s brez posegov v zagonske skripte.. Torej rešitev za hiter zagon je slackware, ker pač nima nepotrebne dodatne krame..

phantom ::

Ja, v slackwareu ni potrebe po takšnih programčkih ... Tisti, ki obvlada Slackware itak ne potrebuje takšnih pripomočkov, da bi odkril, kaj mu upočasnjuje sistem :) .

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: phantom ()

darkolord ::

Gandalfar: zato ker je to blo namenjeno predvsem za proizvajalce računalnikov...

Torej rešitev za hiter zagon je slackware
meni se pa login okno v XP pojavi po nekaj čez 20 sekundah... čez nadaljnih 10 sekund lahko že klikam po namizju :D

SavoKovac ::

(Preveč) klišejsko je primerjat samo Win32 in linux.

Prav užival bi v kakšnem poljudnem članku, kjer primerjajo dos, workbench, macOS, TOS, OS2 njihove cake, finte, pomanjkljivosti in napredke. :D

Glede bootanja, da se razume.

64202 ::

> meni se pa login okno v XP pojavi po nekaj čez 20 sekundah... čez nadaljnih 10 sekund lahko že klikam po namizju

Ce se prav spomnim, mas ti nek IBM-ov laptop za 800 jurjev. Primerjava pa taka haha :). Drugace pa winxp se hitro butne, se strinjam.

darkolord ::

64202: kdo pa pravi da nimam nobenga druzga računalnika ;)

64202 ::

Pa povej potem kaj imas. Tukaj na eni kisti se winxp vse skupaj buta 3 minute (tko od oka), je pa p2 300.

Moj pick za hitro butajoc OS je FreeBSD 4.x. Se je na athlonu 900/128mb dvignil v 15 sek.

Razlog je verjetno to, da kernel zelo hitro prepozna hardver, pa tudi boot sistem ni bil narejen kot gomila pocasnih skript ampak 3-4 vecje skripte, ki preberejo konfiguracijo iz centralnega konf. fajla.

Drugace pa BeOS butne v parih sekundah, samo to verjetno bolj zaradi pomanjkanja funkcionalnosti :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 64202 ()

minmax ::

dejstvo je, da se Linux boota počasi. precej počasi napram drugim OSjem - WinXP npr.

in nekdo piše precej advanced software, ki pomaga pri popravljanju tega dejstva. in ta nekdo je slovenec in ta nekdo bo to razlagal v torek. kolikor sem bral, nameravajo program portati celo na Solaris...

relativno malo je slovencev, ki bi se s tako 'core' tematikami bavili ... skratka, nekaj kar ne vidiš vsak dan in je morda zato predavanje malce več vredno.

necromncr ::

"zagosnki" ?

Moj Linux potrebuje se dodatne "tweake" :)

jimmi ::

slackware je tako hiter ravno zato, ker ima zagonske skripte sposojene od bsd-ja. priznam pa, da so winXP hitrejši od slackware-a vendar ne dosti. so pa na winXP druge nevšečnosti, ki jih pri linuxu ni (beri: zla koda)..

vsekakor pa je pohvalno, da je nekdo spisal program, ki ti pomaga ugotovit kaj ti upočasni zagon in upam, da se bo tudi pri drugih distribucijah zadeva izboljšala, saj sem dobesedno umiral, ko sem čakal, da se mi je fedora naložila....

metalc ::

Nisem vedel da je potrebno linux tolikokrat rebootat, da celo obstaja tool za hitrejše rebootanje.


Kaj češ, hrup ala Heathrow oz. JFK, kjotski protokol in morda najpomembnejše, sramotno nizek uptime lokalnega Elektra....

CCfly ::

kolikor sem bral, nameravajo program portati celo na Solaris...
Se je že zgodilo - DTrace.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Phoebus ::

Problem hitrosti bootanja ni nov, se ga pa da z malo poznavanja Linux sistema rešit pol urce do urci. ;)

Seveda pa kaki ki imajo komercialne dummy distribucije in rečejo "Install all" imajo kaj za javkat, ko sem laufa praktično vse: postfix, courier, apache, bind, proftpd,........ ob bootu. In za kaj rabijo računalnik? Za pisarniška opravila.

M.B. ::

men se pa linux(Pingo 3) zboota v 3min winXP pa v 10 min.
BTW zakaj ob vsakem zagonu linuksa Kudza ali nekaj takega išče novo strojno opremo?
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

BigWhale ::

Meni se gntoo v minuti.. vkljucno z loginom in startom KDEja

Phil ::

Win XP, do logina ~20s. Potem pa še ene 6 sekund do namizja.
LP

darkolord ::

Ups se opravičujem... Bootvis tudi riše grafe :D

kixs ::

Hehe... meni se Clean instalacija WinXP SP2 nalozi v desktop z BootVis optimizacijo v 9 sekundah.

Z nalozenim softwerom in vsemi popravki in najnovejsimi drajverji pa v 13 sekundah :D

Se pa spominjam, ko sem optimiziral Windows 3.11 na 386DX-40, da so se nalozili v 7 sekundah, seveda brez upostevanja DOS-a! Potem, ko so Win9X in nato se Win2K prisli ven, nisem nikoli pricakoval, da bom spet videl case okoli 10sek. :P


Juuhuuuu 8-)


LP

BigWhale ::

Jaz, ce imam slucajno ugasnjen racunalnik, potem ga zjutraj prizgem, grem lulat in ko pridem nazaj je ze zbootan...

... koliko casa traja, mi je pa vseeno :P

Jst ::

Jaz pa sploh več ne vem, kako izgleda Power tipka na mojem računalniku.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

darkolord ::

Jaz niti... jo imam pod mizo


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux + Win7

Oddelek: Operacijski sistemi
131508 (1206) Kiki1984
»

Izšel Slobuntu 10.10.2 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7918707 (15391) Mavrik
»

Windows 98; temeljit pregled ali format?

Oddelek: Operacijski sistemi
321987 (1463) Pyr0Beast
»

Bootchart in optimizacija zagonskega procesa GNU/Linux

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
383695 (2746) darkolord
»

Inštalacija Slackware 9.1 Linuxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
533233 (2614) TICKO

Več podobnih tem