» »

Windows 98; temeljit pregled ali format?

Windows 98; temeljit pregled ali format?

Enterprise ::


Verjetno se še prav vsi spominjate starih dobrih Windowsov, ki so pred časom poganjali naše računalnike, ki danes niso za dlje kot na smetišče.

No kakorkoli;
imam manjši problem.

Sumim da se na mojem starem računalniku nahaja virus, ki se širi preko diskete, uporablja pa se samo za word pisanje dokumentov, če so ostali računalniki zasedeni. Problem je, ker me skrbi, da nebi virus prišel na 2 računalnika, ki sta malo višjega ranga, ker si moram sicer vzeti dopust da vse 3 računalnike ponovno spravim skupaj.
Virusa, za katerega nihče ni zihr če obstaja bi se rad znebil, imam pa samo 2 možnosti:

1) Da na računalnik s 4 GB velikim diskom in 64 MB rama namestim antivirusni program, ki bi temeljito pregledal sistem in mi podal realn podatek ali ta virus je ali ga ni. Ampak a bi bil NOD32 tega sposoben ... tudi če kakšna starejša verzija? Važno da dobim realn rezultat. Kaj pa še kakšnen drug antivirusni program?

2) Da formatiram celotni sistem. Ampak tu se mi poraja nekaj vprašanj;
- Naloži se ga baje tako da bootaš disketo in napišeš A:\setup . Imam prav?
- Ali se disk formatira slučajno tako ob novi namestitvi (tako kot ob xp) ali ga je treba kako drugače?
- Nimam zagonske diskete ... Kje jo lahko dobim?
- Ali se zagonska disketa in Windows CD lako "tepeta" kot da nista npr. enaki verziji?
- Ali je zapleteno na novo namestiti sistem, ali je nekako podobno kot pri xp?
- Po namestitvi pravijo da je sistem dost "krampast" in da ne zazna samodejno gonilnikov ... Je to res?
- Kakšne gonilnike sploh moram namestiti poleg grafične? Tipkovnica in miš sta itak iz prazgodovine tako da nebi smeli delat problemov ...

Hvala v naprej za odgovore!

tony1 ::

Po moje delaš dim tam kjer ni ognja... :)

5er--> ::

Vzemi ven disk iz starega pc-ja, ga priklopi na novega in preglej z antivirusom. Nato vrni disk nazaj (vmes pa ne odpiraj datotek na novem pc-ju).

Enterprise ::

Ja mogoče delam trušč ampak vseeno raje preverim.

Z disko ne morem nič ker sta oba nova kompa v garanciji. Sicer pa to sam raje nebi delal.

Najbolj bi mi bil všeč temeljit pregled. Je to možno izvest?

zee ::

star disk lahko prikljucis tudi preko USBja.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Enterprise ::

Verjetno je najboljša rešitev formatiranje ...
Malo sem prebrskal internet in ugotovil da so postopki različni.
- Ponekod pravijo, da vstaviš zagonsko disketo, daš ukaz A:\setup in je to to samo še slediš navodilom
- Ponekod je cela znanost glede namestitve (glej: )
- Ponekod pravijo, da samo vstavič CD in delaš po navodilih (glej: http://www.windowsreinstall.com/win98/i... )

Kaj zdaj? Kater postopek je pravilen ... SIcer me pa še vedno zanima tole:
- Po namestitvi pravijo da je sistem dost "krampast" in da ne zazna samodejno gonilnikov ... Je to res?
- Kakšne gonilnike sploh moram namestiti poleg grafične? Tipkovnica in miš sta itak iz prazgodovine tako da nebi smeli delat problemov ...

Hvala

paljer ::

Win98 se je instaliralo, če se prav spomnim na naslednji način.
Rabil si nekako zagnati DOS, ali s CDja ali diskete in pol si pognal inštalacijo na cdju. Pred inštalacijo si moral še sformatirati disk.
Tako nekako je šlo, če me spomin ne vara.

Enterprise ::

Hmm ... sila zapleteno ...
Zasledil sem tole na microsoftovi strani:
Za namestitev Microsoft Windows XP na nov trdi disk zaženite računalnik z enim od naslednjih medijev:
o Microsoft Windows 98 ali Windows Millennium Edition (Me) zagonsko disketo
o Windows XP zagonskimi disketami
o Windows XP CD-ROM

Ali je mogoče tu tudi tako ali ali?

energetik ::

Odvisno, na katerem mediju imaš inštalacijo win98. Imaš originalne?
Jaz imam Win98SE namestitveni CD in ne rabiš nobenih disket. Namestiš enostavno, kot XPje.
Bootaš s CD (označiš zagon s cd podporo) in prideš do DOS konzole.
Formatiraš s format c: (oziroma prej po potrebi urediš particije z orodjem fdisk).
Po formatu vtipkaš x:\setup in slediš navodilom. Simpl ko pasulj.

Ja, driverje morš pa dobit za svoj sistem, mislim, da s tem ne bo problema, pri tako starem sistemu. Zoprno je pa, ker morš za vsak nov USB ključek namestiti ustrezne driverje...

Enterprise ::

Nop, žal niso originalni ...

Sepravi:
1. najprej začnem z ukazom A:\fdisk in kasnejeizberem Delite partition or logical Dos drive
2. nato ponovno vnesem A:\fdisk samo da tokrat izberem create dos partition
3. nato nadaljujem z ukazom A:\format c: ... formatiram disk
4. kaj pa potem? a potem samp še bootam CD in na novo namestim sistem?

Ali sta prva dva koraka sploh pomemba oz. je potrebna izvedba njih glede na to da je na disku samo 1 particija, ta pa uporablja ves razpoložljiv prostor? Se da kje dobit driverje za USB ključke?

energetik ::

Ja najprej povej, ali je CD bootable al ne.
Sicer pa ti ni treba nič particionirat, če nameravaš uporabit cel disk.
Če CD ni bootble, rabiš Win98 zagonsko disketo s podporo za CD.
Formatiraš, kot imaš napisano. Potem pa enostavno poženeš X:\setup, kjer je X dodeljena črka CD pogona (ti jo izpiše, ko bootaš z diskete.

hojnikb ::

Lej lahko probaš tudi z tole Linux distribucijo posebi za stare računalnike.
Je sicer Live varjanta sam ma pa opcijo inštalacije na disk.
Za Word (gor namestiš Abiword al pa Openoffice) je tale distribucija čist ok pa še z virusi ne bo problemov.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

energetik ::

Tako je, če boš uporabljal samo za office, internet, mail, si naloži Linux. Za tvojo kišto priporočam Puppy linux.
Verjemi, da boš zadovoljen, nobenih drajverjev ne bo treba štelat, samo malo se moraš navaditi na vmesnik, oznake diskov. Imaš pa že cel ekvivalent Offica naložen. USB ključki delajo v prvo, prav tako tiskalniki, skenerji.
Če pa vztrajaš pri Win 98, imaš pa tukaj cel kup zagonskih disket in CD.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Pyr0Beast ::

Puppy Linux. Je tudi neverjetno hiter.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Enterprise ::

Gre se za to, da je uporabnik starejši in bi bil verjetno zanj problem ... če bi šlo zame še ql ampak ...
Ostajam pri Microsoft Windows.
Če je bootable newem. Namen imam potegnit si tole: http://mojblink.com/torrent/9391/%5Breq... imel sem sicer originalno pa je šla tja nekam tak da je ni več.
Če potegnem tole dol mislim da ne rebim diskete jo pa imam. Je pa zelo nepregleden bios, tako da newem kje sploh so boot drivi. Ampak to bo še šlo.

Če ima kdo slučajno dostop do mojblink naj mi pove če je tole ok. Mislim pa da ne rabim diskete, ker sicer bi kaj pisalo. Kako pa to se dela brez diskete? Greš samo po korakih?

Zgodovina sprememb…

Enterprise ::

Živjo!

Imam bootable CD (al neki tazga ... uglavnm ne rebm diskete). Kako zdaj? Sepravi samo bootam CD potem pa kot v xp me vodi po korakih formatiranje, namestitev sistema itd.... skratka olajša delo kot pa z disketo?
Ju3 probam in povem o mojem (ne)uspehu.

Lp

tony1 ::

Za inštalacijo win98 (čeprav 99% današnjih virusov na 98 sploh ne dela več in je brezveze misliti, da je virus gor samo zato, ker si se tako spomnil...pa ne da ti nismo tega že povedali... :D) je pravi samo en način: format diska, lahko tudi v drugi kišti, nato pa na prazno particijo skopiraš ta glavno mapo iz inštalacijskega cedeja (tisto, ki ima notri .cab fajle).

Aja, na to particijo je treba spraviti tudi nekaj sistemskih fajlov, da se bo sploh kaj zagnalo z nje (ukaz format c: /s ali pa sys c:)... po resetiranju računala bi se to moralo zbootati s tega diska, nato pa greš samo v mapo s .cab fajli, ki si jih prej skopiral s cedeja in napišeš setup. in to je to.

energetik ::

Zakaj bi tako kompliciral? Z zagonsko disketo formatiraš in potem samo zaženeš setup.exe s inštalacijskega CD.

Spajky ::

"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Enterprise ::

tony1 kompliciraš do konca. Sprašujem samo še tole: če imam bootable disk ali potrebujem za formatiranje računalnika disketo (kar dvomim) ali se formatira računalnik tako kot pri xp; sepravi med koraki namestitve.

Hvala

zee ::

Ce bos ze formatiral, namesti vsaj kaksen bolj sodoben (in varen) sistem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Enterprise ::

Računalnik ima 64 MB rama, 300 MHz in 4 GB velik disk ... Več sistem že sam ne dopušča, Windows 98 pa je v redu ker se računalnik uporablja za Office in pa AutoCAD. Ni niti priklopljen na net. Ne potrebujem več

energetik ::

tony1 kompliciraš do konca. Sprašujem samo še tole: če imam bootable disk ali potrebujem za formatiranje računalnika disketo (kar dvomim) ali se formatira računalnik tako kot pri xp; sepravi med koraki namestitve.

Hvala
Ja pa poskusi, zakaj sprašuješ? Vstavi CD, nastavi v BIOS boot s CD in preveri. Kako naj mi vemo, kakšen inštalacijski CD imaš?
Dokler ne spreminjaš particij/formatiraš ne boš nič škode naredil obsotječemu sistemu.

Enterprise ::

ok. bom probal in povedal

Duhec ::

Poveži ga v mrežo in iz dobrega kompa preskeniraj Win98 sistem in vse diskete.

tony1 ::

Zakaj bi tako kompliciral? Z zagonsko disketo formatiraš in potem samo zaženeš setup.exe s inštalacijskega CD.


Ah, sveta preproščina. Kot je napisal že nekdo pred menoj, formatiraj že!

Samo da te ne bo pri zagonu setupa iz cedeja presenetilo to, da se bo med inštalacijo sistem povsem normalno resetiral, inštalacijski program zagnal iz diska (kjer bodo že na pol nameščeni winsi), inštalacije pa ne bo mogel dokončati, ker ne bo imel naloženih driverjev za CD-ROM, potrebnih fajlov pa ne bo na disku. Se včasih zgodi, jebiga :-D

In potem si boš znova vzel 2 uri časa in naredil drugače. Ne boš verjel, winse 98 sem namestil v lajfu tolikokrat, kot imam las na glavi...

(Da ne omenjam, da ti ob spreminjanju inštalacije winsev (npr. ob inštalaciji drugih naprav) potem ne bi bilo vsakič treba vstavljati cedeja, ampak tega itak ne rabiš... :-))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Enterprise ::

Oh ja pa še kaj ... Sistem je formatiran use je blo ok. Presenetel me je, da je biu celoten postopek namestitve v slovenščini, tudi na začetku ko moraš pisat ukaz A:\D:\WIN98\format c: ... Use je ok samo zanima me, zakaj ko priklopim USB ključ se sistem ne odziva kot da ni nič. Verjetno moram driverje naložit zanj gor ane?

T-h-o-r ::

da
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

cekr ::

Najprej daj gor gonilnik za sistemsko čipovje. Šele potem nadaljuj z grafičnim, USB, zvočna...
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Enterprise ::

Sistemsko čipovje?

Zgodovina sprememb…

cekr ::

Sistemski čip je čip, ki povezuje vse komponente na plošči med seboj. Če šepa že pri tem, potem je kriza neizbežna. Najprej mora biti rešena osnova in ravno s tem gonilnikom, daš sistemu možnost, da je sam reši kakšen drug problem. Kar pa seveda ni rečeno, da nek osnovni gonilnik že ne obstaja. Vendar v preteklosti je bilo tako, da si za zadovoljivo delovanje moral vse sam postoriti. Po vrsti: gonilnik za vezno čipovje, grafična, mrežna, gonilnik za sistemski usb, zvočna,... pa še kaj, kar se ti mogoče nahaja v škatli. Upam, da ima proizvajalec plošče še kje te zadeve na enem mestu sicer te čaka iskanje. Za silo je dobra tudi uporaba priloženega CD-ja.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Enterprise ::

S programom CPUz sem ugotovil podatke o moji matični:

http://www.playtool.com/pages/chipsetdr...

Manofacturer: (prazno)
Model: 692-596-W977
Chipset: VIA Apollo VP3
Southbridge: VIA VT82C596

Kje dobit driver?

Pyr0Beast ::

Išči pod Via Appolo Pro.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Formatiranje diska ter install WinXP

Oddelek: Operacijski sistemi
137364 (7237) PrimozR
»

inštalacija 2000??? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
523497 (2924) ToniT
»

instaliranje windowsov

Oddelek: Pomoč in nasveti
141941 (1779) Cokolesnik
»

Postavitev sistema

Oddelek: Pomoč in nasveti
452281 (1652) BlackHole
»

nalganje win 95

Oddelek: Pomoč in nasveti
7942 (834) moby-dick

Več podobnih tem