» »

Prodaja delnic, davek in dohodnina

Prodaja delnic, davek in dohodnina

bremzzi ::

Pozdrav, potrebujem malo pomoci:D

Oktobra sem prvic prodal delnice, ki sem jih pred mnogimi leti pridobil s tistimi certifikati, ki smo jih dobili vsi. Saj se zpomnite tistega?

Zdaj malo gledam okoli za koliko me bodo obrali z davki in ostalim, pa sem nekje opazil, da prva prodaja delnic ali podaritev delnic, pridobljenih v zameno za lastniške certifikate ni obdavcena.
Kaj to pomeni, da sem resen obdavcevanja? Moram napoved za odmero davkov in/ali napoved za dohodnino vseeno oddati? To so tudi edini moji dohodki lanskega leta.

Ce sem pozabil napisat se kaksen pomemben podatek pa prosim povejte.


Hvala za odgovore.

STASI ::

Bolje oddati napoved kot da pokasiraš kazen.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

LoneWolf ::

Prva prodaja delnic, pridobljenih v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij, se ne všteva v osnovo za davek od dobička iz kapitala (tako določa 58.a. člen Zakona o dohodnini, ki velja od 1. 1. 1997). Kljub temu pa mora fizična oseba prodajo vseeno napovedati v napovedi za odmero dohodnine.

bremzzi ::

Okej, hvala LoneWolf. Torej mi ostaja napoved za odmero dohodnine, kaj pa napoved za odmero davka iz dobicka pri prodaji VP, ki ima rok do 28. Februarja, to tudi izpolnim?

Hvala.

DominusSLO ::

UUU dobra tema... Kaj letos(že za lansko leto) moramo tudi študenti oddat napoved?:8)

Rok Nemec ::

Tudi jaz imam par vprašanj na to temo....

1. Sedaj ko je novi zakon o davku na dobiček, ali to pomeni da mi ni potrebno čakati še tri mesece da prodam točke (da mi poteče doba treh let) v določenem vzajemnem skladu?

2. Ali moram ta dobiček tudi dodati v davčno napoved? Kaj pa če ta dobiček takoj naprej vložim v druge delnice?

Hvala in LP.

LoneWolf ::

1. Sedaj ko je novi zakon o davku na dobiček, ali to pomeni da mi ni potrebno čakati še tri mesece da prodam točke (da mi poteče doba treh let) v določenem vzajemnem skladu?

Novi zakon ne ukinja dobe treh let za prodajo (domacih) vrednostnih papirjev. Novi zakon pravi samo, da tudi po treh letih dobicek ne bo vec popolnoma neobdavcen (obdavcen je del, ki izhaja iz obresti ipd). Ce prodas prej kot v treh letih, je obdavcen ves dobicek.

2. Ali moram ta dobiček tudi dodati v davčno napoved? Kaj pa če ta dobiček takoj naprej vložim v druge delnice?

Vsak realiziran dobicek je obdavcljiv dohodek in se mora prijavit. Kaj ti naprej pocnes s tem denarjem je tvoja stvar.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Etoro in Edavki (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23784824 (2607) wajdouc
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547144652 (9355) Thomxy
»

Davek pri prodaji delnic

Oddelek: Loža
229151 (779) Masayoshi
»

V kateri sklad vložiti?

Oddelek: Loža
398968 (6830) Spajky
»

Davcni otegljaj pri prodaji vrednostnega papirja

Oddelek: Loža
224063 (2822) gapi030

Več podobnih tem