» »

Potres spremenil rotacijo Zemlje

1
2
3 4

CaqKa ::

>>> A če se zemlja malo hitreje vrti in nas torej hitreje "meče s sebe" ... a to pomen, da sem izgubil kakšno kilo, dve?


hehe zanimivo vprašanje.. na vsak način bi tehtnica naj manj kazala :)

Pithlit ::

Delal bomo še zmeri po 8 ur... ergo mamo zdej še manj prostega časa. Ostalo je več al manj brezpredmetno :P

P.S. Kile (no bl nanograme k kile) definitivno zgubiš. Mase pa ne.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

RiNC ::

Ja v novici piše:

...skrajšal čas, ki ga Zemlja potrebuje za eno rotacijo okoli svoje osi, za 3 mikrosekunde.

Torej se v enem letu zamakne dan/noč za cca 1 milisekundo!
CURIOSITY did not kill the cat...
...it was the BUS!

CaqKa ::

>>>Spremenila se je rotacija zemlje za tistih nekaj mikrosekund! To pomeni da se dan in noč ne izmenjata v točno 24
>>>urah, ampak malo prej! Če bi bila sprememba dovol velika bi imeli tako na koncu enga leta podnevi "noč" in ponoči "dan".
>>>Pri tem je ostal čas obhoda zemlje okol sonca (revolucija) nespremenjen in tako prestopno leto pri tem NIMA VEZE!!!



jaz tudi kr pokam od sile.
najprej se sploh pozanimaj zakaj imamo prestopno leto ;)

gabl136 ::

Bolj natančno za 1,095 milisekunde

RiNC ::

CaqKa:

Prestopno leto mamo zato, ker smo ljudje delili čas obhoda zemlje (revolucija) z približnim časom rotacije zemlje (24 ur) in se ni izšlo!!! Dobili smo 365 dni in približno 6 ur. Zato mamo vsake 4 leta "1 dan več" (6x4=24) 8-O

Nevem kaj je tu kaj smešnega???
CURIOSITY did not kill the cat...
...it was the BUS!

CaqKa ::

my fault.
ko sem bral in govoril o prestopnem letu sem ves čas mislil na prestopni dan...

pitagora ::

* Asia

The deadly Asian earthquake may have permanently
accelerated the Earth's rotation--shortening days by a fraction of a second--
and caused the planet
meni tudi ni jasno, ce je pospesevanje vrtenje Zemlje povročilo, da so dnevi krajsi za eno sekundo tako pise na tej strani, potem imas v enem leto 365 secund manj to pa je 365:60=6,08333.... minut na leto hmm nekaj pa je..
6 minut krajše leto mene zanima kako bo to vplivalo na vreme, in pa nagib zemlje za 2,5 cm kam pa nc ne pise.
no bomo videli kaksno bo vreme.
lp
pitagora
lp pitagora

gabl136 ::

@pitagora: Leto NE BO krajše. Krajši bojo samo dnevi!!

pitagora ::

ja leto ima pa 365 dni a ne, torej ce je vsak dan za sekundo krajsi bo leto krajse za 6 minut, a nisem dovolj jasno napisal ali pa ne razumes.
a ni logicno?
lp
pitagora
lp pitagora

PrimozR ::

Em. 3 MIKRO sekunde na dan. Kašna 1 sekunda. Folk RES ne zna brat.

Alpheus ::

Dobro no, ocitno ste nekateri vsaj enkrat mel popravnega iz matematike in/ali fizike.
Tu je point te cele novice za tiste, ki še vedno niste štekali:

Zemlja se obrne okoli svoje osi za 3 mikrosekund hitreje (3 milijoninke sekunde) to pomeni, da so dni za 3 mikrosekunde krajsi, kar pa spet pomeni, da se zaradi tega na leto pridobi (al zgubi, komu kak :D): 365*0.000003 sekund in to je pribl. 0.0011 sekund na leto

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Alpheus ()

PrimozR ::

Ne sam eni resnično ne znate brat. Leto je pač čas ki ga zemlja rab da pride okrog SONCA. In to je loh 356 al pa 981247289137589123475012475983147513485 dni. Leto ostane isto dolgo. Spremenila se je dolžina obračanja okrog ZMELJINE LASTNE osi. Joj. Naučte se brat (tisti k ne znate)

RiNC ::

Zgubi se nena nič! Za toliko kolk si napisal se zamakne dan/noč!
CURIOSITY did not kill the cat...
...it was the BUS!

pitagora ::

torej dnevi so krajsi za eno sekudno, vrtenje okoli svoje osi torej
ccelerated the Earth's rotation--shortening days by a fraction of a second
raction of a second!!!
ni mi pa jasno ce se zemlja vrti hitreje, a to tudi kaj vpliva na potovane okoli sonca teh 365 dni.
lp pitagora

Alpheus ::

A se Zemlja ne premika hitreje (ali pocasneje) okoli Sonca ce se hitreje vrti?

RiNC ::

zakaj bi vplivalo to kaj na potovanje Zemlje okoli Sonca???
CURIOSITY did not kill the cat...
...it was the BUS!

OwcA ::

Odgovori večine tu so sveta preproščina, žalostno. :\

@mte: nisem rekel za koliko se je spremenil obhodni čas, se pa je izračunljivo mnogo, to je tu pomembno. Premikanje/poskakovanje ljudi pa dvomim, da upliva (torej govorimo o trajnem premiku težišča za manj kot Planckovo dolžino), ker se prispevki prehitro podušijo.

@Alpheus: odvisno od tega kako nataviš začetne pogoje. Samo po sebi ni nujno, če pa jo postavimo v realen sistem, kjer je vse ostalo ostalo nespremenjeno, potem pa je.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

pitagora ::

no ce se zemlja vrti hitreje potem je magnetno polje mocnejse a ne?
aja pa tisto o obhodu okoli sonca a kaj vpliva ?
a je kaksen fizik tukaj da pojasni?
lp pitagora

RiNC ::

OK jaz si razlagam vse to takole:

T1:
Časovno obdobje, ki ga Zemlja potrebuje za en obhod okoli Sonca je 365,24636 dni ali 365 dni 5 ur 54 min 45,504 sek.

T2:
Čas, v katerem se Zemlja enkrat zavrti okrog svoje osi, je povprečno 23 ur 56 min 4,09054 sek.


1 leto je človeč definiral z približkom "T1" (365 dni). Da pa dolgoročno ne bi prišlo do zamikov... je uvedel vsaka 4 leta prestopno leto, ki ima 1 dan več!

1 dan pa je človeč definiral s približkom "T2" (24 ur).

--------------------

Iz novice je razvidno da se je za 3 mikrosekunde zmanjšal "T2".
"T1" je ostal nespremenjen, vsaj po mojem mnenju!
Mogoče lahko kak fizik razloži zakaj se je tudi "T1" spremenil???

Zaradi tega ne moremo kar posplošit 3 mikrosekunde * 365 = sprememba "T1", ker eno z drugim nima veze!!!

Zato pazite, ko govorite, da se zaradi tega na leto pridobi (al zgubi, komu kak ): 365*0.000003 sekund in to je pribl. 0.0011 sekund na leto!!!

Kaj se pridobi oz. zgubi???
CURIOSITY did not kill the cat...
...it was the BUS!

OwcA ::

RiN@C, si morebiti vsaj pribljižno prebral kakšen moj prispevek? Nesmiselno je desetkrat ponavljati eno in isto medtem, ko vsak naprej goni svojo. :\
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Alpheus ::

no, na http://news.zdnet.com/2100-9588_22-5505... piše: shortening days by a fraction of a second.

A je mišljen dan kot ~24 ur ali obdobje ko sije Sonce?

OwcA ::

Prvo. Drugače povedano, dan in noč se hitreje izmenjavata.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

RiNC ::

...dan in noč se hitreje izmenjavata.

torej drugo :D
CURIOSITY did not kill the cat...
...it was the BUS!

Paramedic ::

Malo višje je bil problem s tem, da nekateri leto mešajo z dvema pomenoma:
pravi pomen: čas, da Zemlja pride okoli Sonca (=revolucija),
napačni pomen: seštevek časa 365-ih dni.

Če se spremeni dolžina dneva, pač pomeni da bo v eno leto šlo več dni. Če se dan skrajša za 12ur, bo pač "leto" dolgo 730 "dni", vendar pa se "vesoljsko" trajanje leta ne bo spremenilo, še vseeno bo trajalo toliko časa, kot traja, da pride Zemlja okrog Sonca.
Zdej pa računajte na novo :)

Pač, tko kot, da tisti, ki so rojeni na 29.februarja, da se starajo 4x počasneje :D
End transmission.

pitagora ::

kaj pa magnetno polje zemlje?
ce se vrti hitreje?
lp pitagora

RiNC ::

Ne vrti se tolk hitreje, da bi blo sploh omembe vredno! :\
Tak da nevem zakaj takšna debata!?
CURIOSITY did not kill the cat...
...it was the BUS!

pitagora ::

a poznas efekt metulja v tokio hocem reci, definicijo kaosa.
majhna sprememba lahko povzroci veliko neprijetnosti.
lp pitagora

gabl136 ::

@RiN@C: Ker je pač zanimivo, človek kaj novega izve...

bosstjann ::

jest bi sam še dodal da bo mogoče kermu jasn

sekunda ni definirana z rotacijo zemlje okoli osi ali okoli sonca.

Iz vsega skupaj pa tako kot pravi owca je zanimivo samo to da je stvar izračunljiva in nič drugega.

linuxdady ::

Ena sekunda je trajanje 9,192,631,770 nihajnih časov elektromagnetnega sevanja, ki ga odda atom cezijevega izotopa 133Cs pri prehodu med dvema hiperfinima nivojema osnovnega stanja.

HeMan ::

Jest sem nekej bral da ce bi vsi kitajci naenkrat skocil v zrak pa priletel na tla bi zemlja iztirla

:)
To smo mi v srednji šoli šli pri fiziki računat in prišli do rezultata, da bi zemlja spremenila svojo pot za velikost atomskega jedra. :)

PrimozR ::

@pitagora - še enkrat, dan se ni podaljšal za eno skundo ampak za 3 mikro sekunde. Dobr si preber še enkrat. Novico in poste po možnosti.

sidd ::

lol kaki komentari :D
ne morte mešat čas enega dneva pa čas enega leta... če bo en dan krajši bo pač leto melo 400 dni(ok, pretiravanje, samo da bojo razumeli kaj hočem), vendar bo še vedno enako dolgo kot prej....sicer pa kot so že povedali... tole je za vsakdanje življenje pač bol novica kot pa kaj bol pomembnega:))

Ziga Dolhar ::

... tisti, ki bo prebral novico in videl lepo podan podatek.

(Mikro.)
https://dolhar.si/

Matev ::

tole novico bi bilo treba napisati nanovo in predvsem razumljivo

darkolord ::

Kile zgubiš, če snov zapusti tvoje telo.

Al pa če se oddaljiš od središča zemlje

njok ::

Ne izgubiš kilogramov, le sila teže je manjša.

darkolord ::

Kilogramov itak nimaš :D

njok ::

I don't get it.

gfighter ::

Eh, strojniki :\

B-D_ ::

In še glavno vprašanje: Hu kers? :D

Itaq je zadeva izmerljiva/opazljiva/občutljiva samo v matematični teoriji + se je zgodila samo enkrat... zdej pa dejte tale potres v neskončno zanko, pa bomo kmalu meli zemljo, ki se vrti kot mixer + azijska gorovja v obliki mivke.... oops, narava ni procesor in ne more ponoviti takšnih zadev par miljonkrat v sekundi... torej bo vse skup ostalo zgolj zanimivost za teoretike iz fizike in 0 drugega kot vrstica v bukvah arhiviranih za pozabo. :P

nsignific ::

Neverjetno !

Sicer sem vedel, da so ljudje povečini neumni (recimo raje preprosti), ampak vsaj od obiskovalcev spletišča kot je Slo-Tech bi pričakoval nekaj višji nivo kognitivnih sposobnosti kot pa od babe na tržnici.

Bedarij, kot jih je moč prebrati v teh komentarjih, že dolgo ni nič preseglo...

P.S.: novica je povsem razumljivo napisana (sedaj, nevem koliko so jo vmes spreminjali).

lunamit ::

Zdaj pa še eno vprašanje:

Ker se zemlja hitreje vrti torej sem jaz sedaj malce ožji, tko laično povedano (relativnost časa in razdalje).
Kako bo to vplivalo na dojemanje časa. Če je kdo na marsu mu potem čas relativno hitreje teče kot meni? Torej ali bom sedaj živel kaj dlje? Ali po je vseeno ker smo navajeni na zemljo in njen dan in je na koncu vseeno, ker nas ne zanimajo "časi" drugje.

PS: to je sporočilo je malo za šalo malo za res, ker nimam dovolj pojma o tem.

minmax ::

rinac: ... v bistvu se motis :)

cas revolucije okoli sonca se ni spremenil. se je pa spremenilo koliko zemljinih rotacij se zgodi v tem casu.

in ker ze zdaj CasRevolucije / CasRotacije ni celo stevilo, potrebujemo prestopna leta, da se nam na dolgi rok letni casi postopoma ne premikajo naprej oziroma nazaj...

in prestopna leta so namenjena ravno temu - da se napaka, ki nastane pri mnozenju s celostevilcnim stevilom dni (CasRotacije * 356 = CasRevolucije), zmanjsa

No in zdaj, ce spremenis samo CasRotacije, ne pa tudi CasRevolucije, ti je v zgornjem racunu jasno, da bo napaka minimalno drugacna, kar bo vplivalo tudi, da bomo morali na dolgi rok spremeniti pravilo za to kdaj je prestopno leto. seveda pa je treba preracunah na kako dolgi rok, kar se mi zdajle ne da.

Stampl ::

gfighter: strojniki my a**
pa lol za te 3 miljoninke sekunde se tle pregajate k otroc

who care

nc ne bo krajs al pa daljs(saj tist k delamo)

pa tist k bo opazu to razliko...vsaka mu cast!:\

freserovski ::

Ne vem zakaj ni kdo na začetku enostavno razložo, če si jaz prav razlagam je to takole:
imaš recimo eno minuto (vzamimo, da je to enako enemu letu) in z kladivom tolčeš po kamnu 365 x v minuti.
Če boš povečal frekvenco tolčenja za 10x to ne pomeni, da bo minuta daljša, le več x boš vdaril. Isto je z letom in dnevi, kroženjem okoli sonca in rotacijo zemlje okoli svoje osi.
Problemi so, problemi bodo! Kurc jih gleda!!

Ziga Dolhar ::

nsignific: sedaj je ... kaj je bilo poporavljeno, lahko primerjaš z mojim (tretjim?) postom malo višje.
https://dolhar.si/

MrStein ::

pitagora, spremeni si nick, ker delaš sramoto temu modremu grku.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

RiNC ::

minmax: ...mislim da se motiš :)

Tvoj račun ima eno veliko napako:
in prestopna leta so namenjena ravno temu - da se napaka, ki nastane pri mnozenju s celostevilcnim stevilom dni (CasRotacije * 356 = CasRevolucije), zmanjsa

Pravilno bi bilo 24ur * 356 = CasRevolucije (ker CasRotacije != 24ur)

Torej NI RES, da bomo morali na dolgi rok spremeniti pravilo za to kdaj je prestopno leto.
Pravilo ostaja nespremenjeno, ker račun ne vsebuje časa rotacije ampak čas "dneva", ki je točno 24 ur!
CURIOSITY did not kill the cat...
...it was the BUS!
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft bo prevetril trg varnostih izdelkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
657699 (5927) OwcA
»

MPAA obtožena sodelovanja s hackerjem

Oddelek: Novice / Varnost
214034 (2781) MrStein
»

ZDA od Googla želi podatke o iskalnih pojmih

Oddelek: Novice / Zasebnost
324909 (3701) poweroff
»

Microsoft tožijo, Sony BMG uvaja nove "DRM luknje"

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
184086 (3424) 64202
»

Hudo nasprotovanje domenam .xxx (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
11116139 (14047) Jumping Jack

Več podobnih tem