» »

Se Space Shuttlom bliža konec?

Se Space Shuttlom bliža konec?

Slashdot - Po tem, ko je NASA 1. februarja 2003 izgubila enega izmed svojih vesoljskih plovil, tokrat celotnemu programu grozi veliko večja nevarnost - orkan. Slednji, imenovan 'Frances', ima tako veliko možnosti, da na svoji poti prečka Kennedeyjev vesoljski center, katerega oprema je zelo ranljiva, saj strehe starejših zgradb prenesejo le 170 km/h, medtem ko novejše zgradbe zdržijo hitrosti vetra 180 km/h. Tako je nastalo precej polemik, da bo ameriški vesoljski program z 'vesoljskimi čolnički', če bodo zgradbe utrpele hujšo škodo, ukinjen. Klik!

Tako nam ostane le upanje na najboljše ...

22 komentarjev

mathjazz ::

Malo pretiravajo, se mi zdi.
www.getfirefox.com

dëych ::

Sj strehe lahko obtežijo ali pa dodatno zaščitijo. Sm ne vem zakaj bi bla taka razlika med 170 pa 180km/h...8-O Pretiravanje.:\

C_maniak ::

kakšno moč ima pa ta orkan?

Littleman ::

4 stopnje. Kwa pa to pomen pa ne mene spraševat pa si pejte rajš na siol pogledat.>:D

dëych ::

zakaj siOL?:8)

keber ::

Mah, traparija. Odkar obstajajo poleti iz Cape Canaverala, ni bilo še tako rušilnih orkanov, da bi podirali rakete in vesoljske ladje. Zdaj bo pa prišel eden s komaj 170 km/h pa bo shuttle odpihnil, ali kaj? A treh raket (Delta 2, Titan 4 in Delta 4-Heavy - ta je ganz nova), ki bodo zunaj ostale na planem med orkanom, pa nobeden ne omenja?

dr.J ::

180 na uro v Sloveniji ne zdrži nobena streha.

Peljite se z avtom in molite glavo ven pri tej brzini, potem vam bo jasno.

Sicer pa shuttle menda lahko prestavijo na varno?

darkolord ::

dr.J in potem ko shuttle postavijo na varno? a nej potem ko se strehe porusijo zunaj delajo?

speed machine ::

darkolord: oprema je dražja kot pa par stavb. Če bi ti mel v garaži vzunaj enega Porscheja za 100mil. v garaži za 3milijone, pa bi garaži grozilo da se bo sesedla v naslednji minuti. Kaj bi prej šel reševat? Al Porscheja al bi poskusu srečo z garažo?
//

pivmik ::

Tako nam ostane le upanje na najboljše ...
Kaj pa je najboljše pa je že druga zgodba :)
LP, Gregor GRE^

Romčy ::

Ma zaradi mene jim lahko vse odpihne, pa še Busha da bi. Nisem noben nacijonalist ampak teji američani so se mi tako zagnusli da to ni res. Da bi vsaj aeroforce 1 z Bushem zapelou u tornado pol nebi blo več tolko teroristov, sem 100% prepričan.:D

CaqKa ::

ja.. like teh čolničkov pa ne moreja na varno zapeljat... torej samo pač so prej povedali da se pač program ukinja (pod pretvezo naravne katastrofe)
a niso itak že pred časom rekli da so space shutli preveč zastareli in da jih bodo itak z novejšimi zamenjali?

dev ::

Pa tudi če jim odpihne zadevo, ko bodo vedno novo naredili. Ne moremo biti brez poletov v vesolje no :\
All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Hammer123 ::

A Ameri razvijajo kašne nove čolničke, ki so že bolj na koncu pri razvoju? Nekej malega glede tega vem da razvijajo. Drugače jim pa Rusi delajo konkurenco s Sojuzi, pa še Evropejci majo "menda" neke čolničke v razvoju. To sem bral v Znanosti in tehniki. Žal linka nimam.

jurc ::

ljudje v Nasi so lahko srečni, da sploh še kaj denarja dobijo in da majo kaj za delat. od nekdaj so bili (dolarski) trn v peti vojski in pentagonu in tem slednjim se rating zadnje čase zvišuje.

Jebiveter ::

Ma rusi so imeli ze v casu prvih shuttlov svoje colnicke (ne me vprasat imena, ker sm pozabu), ki so blo mnogo boljsi, imeli vecjo nosilnost in so prenesli dosti vec poletov... Problem je bla... cena:(
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Thomas ::

> ki so blo mnogo boljsi, imeli vecjo nosilnost

Miško, štrikaš! Burani, precej manjši.

Sicer je pa čas, da grejo v pokoj tudi šatli, tako kot so burani šli že zdavnaj. Ni to zelo dober koncept.

Nej lepo naredijo Space Elevator, če jim je že tolk do tega, da bi hodili gor!

Resno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Exilian ::

a niso itak že pred časom rekli da so space shutli preveč zastareli in da jih bodo itak z novejšimi zamenjali?
ja zamenjal jih bodo za par novih abraham tankov :)... uncle sam wants U!
It's not the opensource i hate.
It's the fanclub I cannot stand.

Jebiveter ::

Thomas, my bad! Sej sm reku, da se ne spomnem dobro... sem enkrat pred 5imi leti neki o tem bral...
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

BigWhale ::

Buran je imel priblizno tako nosilnost kot bi jo moral imeti shuttle... Shuttlov design je bil precej drugacen... Ampak je vojska hotla imeti eno kisto, ki bo sposobna se njihove kante gor v orbito vozit, visoko v orbito. Pa so morali spremeniti design. Zdaj je pa ratal to kar je. Koncna bilanca je ta, da so avtomatizirane ruske rakete cenejse od poletov shuttla...

balocom ::

Uni compi noter majo 8088 noter in 8 palčne diskete!>:D
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

celica ::

Ojla ...

Po dolgem casu moram ponovno nekaj napisati.
Colnicek in vse ostalo kar se pac tam nahaja, je neprecenljive vrednosti, za pretekle in bodoce rodove. Spomnimo se samo uspehov in neuspehov apolo programa. Poseganje v neznano, pac prinasa dobre in slabe lastnosti. Tehnika, objekti in vse ostalo kar ne bi mogli prestaviti, je vredno vec kot kak colnicek. Kaj ti bo nevem kaksna barka, ko pa hipoteticno, nimas moznosti da jo spustis v vodo.

p.p.: jaz pa se vedno verjamem, da se colnicku se obetajo dobri casi.
negre..! gre ..? joj GORI ..!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Curiosity poletel proti Marsu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4613268 (11106) SuperVeloce
»

hitrost zvoka...hitrost svetlobe ?!=? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10131111 (29160) durrenmatt
»

Odkrit nov planet, dokaj podoben Zemlji (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
716616 (3968) Mahdi
»

Kako bivati na drugih planetih (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
685996 (5520) Double_J
»

kaj je hitreje (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
525302 (4437) Thomas

Več podobnih tem