» »

Kraja mobilne identitete

Kraja mobilne identitete

Crypto-Gram - Crypto-Gram piše o novem načinu ponarejanja identitete s pomočjo mobilnih telefonov.

Schneier namreč poroča, da je nekdo iz Finske ugotovil, da imajo mobilni telefoni znamke Nokia pomembno pomanjkljivost. Ko namreč telefon sprejme klic, v imeniku preveri ali ima vpisano klicočo številko in če jo ima, na zaslonu izpiše ime klicatelja. Vendar pa 'Caller ID' funkcija deluje nepopolno. Mobilni telefon namreč v imeniku ne preveri celotne številke, pač pa samo telefonsko številko in zadnjo cifro omrežne številke.

Konkretno to pomeni, da se bonekomu, ki ima v imeniku pod številko 031 123456 vpisano ime A, in ga pokliče nekdo iz številke 041 123456, na zaslonu telefona izpisalo ime A. Zadeva deluje tako za telefonske klice, kot za pošiljanje SMS sporočil.

Napad pa smo preiskusili tudi sami in dejansko deluje tudi v Sloveniji in to ne samo z mobilnimi telefoni znamke Nokia. Pri preiskusu sta bila uporabljena telefona znamke Siemens in Nokia, zelo verjetno pa so ranljivi tudi drugi telefoni.

Preiskus je potekal tako, da je prva oseba v telefon vpisala število klicatelja, ki je klical iz omrežne skupine 031. V primeru, da je bila v pomnilnik telefona vpisana omrežna skupina 041, 051, ali celo 091, sta oba telefona izpisala ime klicatelja iz pomnilnika, ne glede na vpisano omrežno skupino. V primeru, da je bila v telefon vpisana omrežna skupina 040, 050, itd, pa telefon ni našel imena v pomnilniku in je (pravilno) izpisal telefonsko številko klicatelja.

Kaj to pomeni v praksi? Če napadalec ve telefonsko številko žrtve in uspe dobiti SIM kartico z enako številko iz druge omrežne skupine, bi lahko osebam, ki imajo žrtvino telefonsko številko v pomnilniku svojega mobilnega telefona pošiljal lažna SMS sporočila. Vsekakor zanimiv način kraje identitete, ki bi imel lahko v nekaterih primerih za žrtve precej resne posledice.

Kakšna je že telefonska številka predsednika vlade in njegove tajnice?

60 komentarjev

«
1
2

CIMEK ::

to je že vsaj par let stara finta :O spomnim še se testa iz ene slovenske revije, mislim da mobinet kjer so testirali več telefonov različnih firm........... :O :O :O
Prvih sto let imajo ljudje lahko veliko težav, kasneje pa zagotovo manj.

Jst ::

V imeniku imam kolega, ki sta brata z isto telefonsko številko, eden 031 in drugi 041.

In probleme z identifikacijo teh kolegov sem imel skoraj na vsakem mobilnem telefonu.

Zanimiv mi je pa tudi naslov pomanjkljivosti: "Kraja identitete."

hehehe
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

jc ::

To je pa zlo stara finta, niti ni bug oz. pomankljivost. Telefon pač pogleda samo zadnjih 6 številk. In to ni samo pri nokiah in simensih ampak kar pri vseh znamkah.

MaKjaVelli ::

Zdej ste pa odkrili toplo vodo... o tem je bilo VELIKO govora že pred leti, pa tudi Mobitel je opozarjal na napako. Problemi naj bi bili le pri starejših modelih telefonov...

S kakšin telefonom pa ste vi to preverjali?

Drugače pa je to karneki... Lahko tudi nekomu zmakneš telefon za 1 minutko, brez da bi opazil, pa mu pod nekim imenom spremeniš številko in se predstavljaš za nekoga drugega... Karneki skratka

poweroff ::

Peverjano je bilo z Nokia 3210.

Seveda lahko zmankeš, ampak če bi recimo izvedel telefonsko od nekega politika (pravzaprav ni težko), in nekomu iz drugega omrežja ponudil nekaj jurjev, da ti proda številko... bi lahko začel v imenu tega politika pošiljati SMSje. In ti SMSji bi lahko temu politiku kar škodili.

Jaz se spomnim primera, ko je bivša direktorica Urada za informiranje nekomu pošiljala neka navodila, zadeva pa je bila objavljena v Slovenskih novicah. Ženska je doživela precej negativne publicitete...
sudo poweroff

Byla ::

a je to resna novica al zajbancija? Mislim kraja identitete z resnimi posledicami.... Resne posledice ima tudi to, da klices kolega, on po stevilki ve, da si ti, a ti se slabo pretvarjas, da si drug in potem te imajo pocasi vsi za zmesanega, torej imas resno posledico kraje identete svoje skrite polovice.

Mislim, debilana res.
www.thirdframestudios.com

Paramedic ::

Po moje je to feature, ne pa bug. Kako pa naj potem mobitel ve za enakost v imeniku shranjene številke oblike +38641xxxxxx od iste številke oblike 041xxxxxx. Pač reže začetne, pa je.

Mr_Globus ::

Stari triki :\ Komunkve bi v teh petih letih nokia to komot uredila. AMpak ko gre že una pesmica? LEnoba, lenoba, Lenoba zvest ti bom do groooooooba :D

Gandalfar ::

Meni se zdi fino, da se na taksne napake opozarja. Marsikdo (tudi jaz) za to napako se nisem slisal.

Kako resevati problem razlicnih zapisov stevilke? Pri vsej racunski moci, ki jo premorejo danasnji mobiteli niso sposobni pogledat tri razlicne tipe zapisa ene stevilke. Nej gredo to popravljat namest neuporabnih igrack notr dajat.

hruske ::

Zanimivo je to, da če imaš v imeniku dve taki številki, ti ne prikaže nobenega imena, ampak kar številko. :P

Se strinjam z Gandalfom.
Rad imam tole državico. <3

Z-lot ::

...napiše se preiZkusili.

swar ::

1.Nokia 3210 je telefon ki sodi v muzej.
2.Nokie so znane po raznih bugih v svojih softwerih.
3.Novica je stara posteno let.

tiborrr ::

Staro kot noc. Sestricna ima 031 780 999, njen moz pa 041 in ko me klice njen moz, mi na telefonu izpise sestricino ime.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

misso ::

Zato je potem mobitel pred parim letim pomujal zaston(naročnikom se spomnim da smo dobil to popošti) rezervacijo tvoje številke ki si jo imem na omrežju 041 ma omrežje 031.

to je bol hec.

Pujcek ::

pa kako lahko date spet eno skrapucalo izpod rok Matthai-a pod novice no???? kraja mobilne identitete, haha, matthai spet ne bo spal...

lp
pujcek

ahac ::

Bah.. ja.. tole je res staro.. za to vem odkar imam gsm..

Problem je v tem, da so GSM številke lahko v mednarodni ali lokalni obliki. (040xxxxxx ali +38640xxxxxx)
Če telefon gleda več kot zadnjih 8 cifer bo to zanj druga številka in je ne bo prepoznal tudi, če jo ima v imeniku.

V neketarih primerih je seveda koda države samo 1 ali 2 cifri.. in omrežna več kot nula+2 cifri.. Tako, da telefon ne ve ali tista 6 v 386 spada k državi ali omrežni. Poleg tega so pa še druge razlike med lokalnimi ureditvami, tako da naredit ločevanje ne bi bilo ravno enostavno. OK.. lahko bi v telefon shranil vse kode držav, ampak vseeno bi kje prišlo do problema, ker vse omrežne pa ne moreš shranit notr (tudi nima smisla, ker se spreminjajo). Pa tudi če bi ločeval na državo im omrežno bi lahko nekdo klical z cifre z druge države, kjer imajo enake oz. podobne omrežne in če imaš ti notr shranjeno 040xxxxxx telefon ne bo vedu ali je +386 40 xxxxxx ali recimo +36 140 xxxxxx prava številka.
Pa še to.. lahko kličem brez omrežne (na Mobitelu ne, na Simobilu pa Vegi pa) in telefon bi moral tudi tukaj zaznat, da kličem cifro z imenika, čeprav jo direktno vtipkam brez omrežne.

Zato pač gledajo zadnjih 7 cifer in potem pride do problema. Še najboljša rešitev bi bila, da operaterji skenslajo lokalne cifre in vse deluje preko mednarodnih... samo kdo bo pa to vpisoval..

Nokie (pa še kdo) izpišejo prvo v imeniku.. nekateri drugi proizvajalci pa v takem primeru ne izpišejo imena, ampak samo cifro.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

JanezekNovak ::

Vem, da je kolega pri Siemens S55 lahko naštimu koliko zadnjih številk naj telefon gleda ali 6 ali 9, tako da se je dal to zadevo preprečt!
Samo škoda je, da nima več telefonov te opcije!

Lp MadnessMat

Vice ::

Zanimivo pri nas v firmi imamo večino cifer podvojenih razen prvih 3 :D da ne bo pomote in nikoli nismo imeli problemov izpiše se kar se mora, uporabljamo pa vsi sony ericssone ker smo jih dobili zastonj ;).
Tako da ta info je zelo welcome čeprav je stara fora za nekatere samo očitno je še vedno bug na katerega je večina pozabila tako, da ne vem kaj pizdite.
Pujcek pod kaj bi se potem sam registriral, če sam še tega nisi sposoben skupaj spacat. :\

CIMEK ::


:D >:D ;)
Prvih sto let imajo ljudje lahko veliko težav, kasneje pa zagotovo manj.

kopernik ::

hehehee :))

Earnhardt ::

ja, to sem ugotovil tudi sam, ker dostikrat klicem na isto stevilko, le omrezna je namesto 031 vcasih 041

alyF ::

V familiji imamo preko Naveze v omrežjih 031, 041, 051 in 050 vse enake druge dele številk (zadnjih 6 cifer) in do zdaj se nobenem od nas ni zgodilo opisano. Gre pa za telefone SonyEricsson (Z200) oz. Ericsson (R320S, T65, T39).

Nokia & Siemens "y2k" not complaint >:D

MaKjaVelli ::

Težava je prišla na plano v času, ko je Mobitel ubodel še 031. Se spomnim da je bil na web strani od Mobitela seznam GSMov, zraven pa je pisalo ali ima težave s številkami ali ne. Pa že takrat je bilo kar nekaj telefonov, ki težav niso imeli...

V glavnem, ta "novica" je tolk mimo usekana, da jo lahko kar brišete :))

borchi ::

zakaj je mimo usekana novica? ker ste to že nekateri vedeli? no, tule je novica za vas: JS PA NISEM VEDU!!! ok?

js tut vem, da windoz sux in linux ownz pa JE treba met še takih novic, ker nekateri pa tega še ne vejo!
l'jga

pitagora ::

Jaz tudi nisem vedel, tisti ki pa je vedel se pa naj ne hvali.:D
lp

crush ::

tudi jst sem prvic debelo pogledal, ko se mi je to zgodilo (siemens c35) in potem ko mi je crknil sem sou na se starejso motorolo ki pa ni imela tega problema..
poanta vsega.. je ni.

ahac ::

Novica je mimo usakana, ker piše tole:

>>Crypto-Gram piše o novem načinu ponarejanja identitete s pomočjo mobilnih telefonov.

uau.. pozor nov način h4x0ranja!

>>da je nekdo iz Finske ugotovil, da imajo mobilni telefoni znamke Nokia pomembno pomanjkljivost.

ja.. verjetno je to ugotovil pred 10 leti.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

poweroff ::

Primitiven način, pa vseeno lahko uspešen.

Konkurenčna firma ima sestanek s poslovnimi partnerji.
Imam svojega človeka v tej firmi.
Izvem telefonsko direktorja in njegove tajnice.
Kličem na številko v drugo omrežje in osebi, ki dvigne ponudim par jurjev za prodajo SIM kartice.
Tik pred sestankom pošljem tajnici SMS, naj sestanek odpove.
Tajnica sestanek odpove, ker verjame sporočilu.
Direktor konkurenčne firme izpade neresen.
Ali pa direktor odpusti tajnico, ker mu je zaj* sestanek.

Včasih ni treba, da je "hackih" zelo high-tech... social inženiring je zelo uspešna taktika...
sudo poweroff

borchi ::

vsi tisti, ki se norčujete iz tega bug-a uporabljate windoz?

kr tam se je neznosno povečala toleranca za bug-e in je nekej omembe vredno samo, če ti kladivo prleti skoz ekran v faco?

ja?
l'jga

kopernik ::

Še nisem doživel, da bi kdo po SMS-ih sestanke skliceval ali odpovedoval. Preveč dela s tipkanjem :))

Resno, nategovanje folka na tak način je približno tako uspešno kot pošiljanje mailov s pošiljateljem Bill Gates (no še težje, ker mora imeti oseba v imeniku tel. številke). Nekje se bo že nekdo našel, ki bo nasedel.

fictionel ::

mah jz sm zanč klicov in pošilov ene smse na narobno telefonsko - 031 names 041... sm se zatipkov pa je teleofon čist lepo izpisov ime... še dobr da sm pol ugotovu :)

telefon je pa SE T610... dost dobr ane.. ^^

Macketina ::

To sicer je staro, vendar se meni zdi cisto prov da se o tem govori in o tem ve.

Osebno na zalost vem za te stvari ze dolgo casa, s fotrom mava isto cifro, pac 041 in 031.Na zacetku celo mobitel sam ni dobro vedel kam posiljat cigave stvari, tako sem jaz dobival klice od fotrovih, on pa moje, da ne omenjam vseh smsov ki jih je dobil (fotr logicno ne poslje dost smsov, jaz pa...hm...recimo da imam zdele 500+ smsov v mobiju...).Cez nekaj casa se je to uredilo, vendar vsakega ki bi ga klical z fotrove cifre (in ima mene v imeniku) bi izpisalo mene, ne cifre.SonyEricsson tudi.
Pa tudi ce imas vec cifr istih v imeniku s samo drugacnimi omreznimi skupinami, potem ti bojo eni mobitelo izpisale prvo ime, drugi bojo pa prikazali samo cifro (ker ne ve kaj naj prikaze).

Kraja indetitete je sam en od nacinov, matthai ima point, kar se mene tice.Da ne omenjam tega da imajo moderni mobiteli 102Mhz CPU in bi jim bila mala sala pogledati se teh par cifr.Ta napaka se prodlgo vlece...

lp
Macketina!

kopernik ::

To, da operater preusmerja na napačne številke je precej hujši problem, kot pa zmedenost gsm aparatov pri prikazovanju klicateljev ...

Redkvica ::

Kakšna je številka predsednika vlade, sprašuješ? Tajna, seveda. In najbrž tudi pogosto se menjajoča.

Hux ::

Brezveze to je tak kot da en banko oropa z rdecim BMwjem pa se mimo pripelje en drugi Rdeci BMW pa ga zaprejo brez dokazov. Sej pa lahko tudi mobitel ugotovi od kirega telefona torej prave stevilke je blo poslano in se ne zanasa na displey telefona. Skratka bedno in nezanimivo.

MaKjaVelli ::

Novica se mi zdi brezvezna, ker je stara zadeva to... Sam imam Nokio 6210, pa ni imela teh težav že takrat ko je bilo to aktualno, sedaj pa tudi ni problemov.

Ravno tako mislim da večina novejših telefonov ne bi smela imet težav...

No, pa naredimo vseSlo-Techovo akcijo, pa nej vsak ki ima možnost napiše ali ima takšne težave ali ne, pa kakšen model telefona ima.

Ker namreč v novici piše, kot da se to dogaja VSEM, PA NI RES!? Potemtakem je to zavajanje, to pa mi gre še najbolj v nos od vsega skupaj. Ker sedaj nekateri že paničarite, pa verjetno sploh ne veste ali se vam na vašem telefonu to sploh zgodi ali ne. Zatorej PAMET V ROKE :))

para! ::

Hehe, kolega ma enako GSM številko kot g. Jelinčič, seveda z drugačno omrežno številko.

LP
Death before dishonor!

marS ::

hehe, novica je ravno pravi cajt osvežena, tik pred volitvami....pa ni hudič da ne bo tega izkoristil še kdo
...no more heroes...
https://ilbis.com/

darkolord ::

bah kmalu bo novica da stikalo "Turbo" na starih x86 kištah sploh ne pohitri računala... kakšno nategovanje!!

MrStein ::

Če me kliče "Janez" , telefon pa trdi "Lojze" , je to napaka, pa lahko poveste koliko izgovorov, koliko hočete. Zdaj če je komu vseeno, kdo ga kliče, je to njegova stvar, ampak naj ne soli pamet drugim, ki jim ni.

Je pa "fajn", da novi telefoni izpišejo le ime, ne pa številke, čeprav je pol hektarja praznega displeja ( ali pa so neki glupi balončki narisani ).
Reklamirat ob prvi priložnosti, pa fertik. Razen če je tebi vsak drek prav ...

overlord_tm ::

Konkretno to pomeni, da se bonekomu, ki ima v imeniku

men se zdi da v besedi "bonekomu" manka en prostor:\

r600 ma tud take probleme (pa se velik drugih ma:D ), sam mene ne mot ker k srec nimam dveh enakih stevilk not.

pa zadne cajte Matthai pridno skrbi za naso zasebnost:)) , no vsaj edn k ga mal briga:)

SkIDiver ::

Moja preljuba 3310 pa nima teh problemov. Ma pa mal drugačenga.

Mam shranjeni dve isti telefonski številki. Prva je 031 druga pa 041. Ostalih 6 številk je popolnoma istih. Če me pokliče teta, ki ima 031 se izpiše tako kot jo imam shranjeno, če pa me pokliče bratranec, ki ima 041 omrežno in isto številko pa mi izpiše samo njegovo celotno številko 041xxxxxx.

Če kdo ne vrjame lahko naredimo test. Samo naj dobi dve sim kartici z različno omrežno skupino(031, 041, 051).

BigWhale ::

> Včasih ni treba, da je "hackih" zelo high-tech... social inženiring je zelo
> uspešna taktika...

90% takih "hackov" ki so uspesni in so povzrocili kako skodo je bilo izvedeno s pomocjo social engineeringa. Kaj je lazje, dobit eno zensko, da dobi od enega nic hudega slutecega usluzbenca njegov password za remote access do intraneta ali pa kake pol leta poganjat brute force attacke? Heh...

Novica je cisto ok, sprasujem pa se kaj so razmisljali proizvajalci telefonov? ISto kot Bill? "640k ought to be enough for everybody?" Zgleda... ;)

Matev ::

pa kaj a kr naenkrat mate vsi enake številke
ste čist sparjeni po družinah skupi al kaj?

kronik ::

To se je dogajalo ze v casu ko smo meli 'reglje' .. ocitno se zdaj to ne dela tako je treba.

||_^_|| ::

hehe staro kot GSM:)

Roadkill ::

Matev: mislim, da je bila akcija pri mobitelu, da če si vzel družinski paket si lahko dobil dva telefona z isto številko ampak drugo "omrežno" kodo. Takrat se jim je to pač zdelo kul, ker so rabno načeli 031. :)

Še ena neumna napaka pri NOKIAh (ki so drugače po mojem mennju še vedno superiorne): Če si imel več ljudi z istim priimkom jih niso znale razporediti po abecedi.
Recimo:
Novak Janez
Novak Lojze
Novan Bojan
Vsaj do 3210 se nokiam ni ljubilo pregledovat še druge besede. :)

WhiteAngel ::

Moj Alcatel OT 302 (star 4 leta) gleda le in samo celotno cifro. Zanga +38640123456 ni isto kot 040123456. Ne bi lih reku za stare modele, no. Sam je pa zoprn, ker v imeniku imam vse s celotno stevilko in če mi kdo poslje sms al pa če sm v tujini, se mi izpiše pravo ime. Če pa ga pokličem tako, da na roko vtipkam cifro, ga pa ne prepozna ...

poweroff ::

Zanimivo: Nokia 3510i, kupljena pred par meseci. Isti problem.

Zna pošiljat MMS, polifonično igrati in početi druge neumnosti, napake, ki je očitno znana že dalj časa pa še niso popravili.

Očitno napačen OS teče notri... :D
sudo poweroff
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nekdo me stalno kliče s številk ... (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
574472862 (606) predi
»

Telefon ne loči tel. številk (E75)

Oddelek: Mobilne tehnologije
101465 (1253) ivanuscha
»

Mobitelov študentski paket: pazite, kam kličete !

Oddelek: Mobilne tehnologije
284280 (3305) ahac
»

T-2 telefonija krši zasebnost uporabnikov ?! In pravni vidik ?

Oddelek: Omrežja in internet
426748 (5352) ales85
»

Kraja mobilne identitete (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
6010488 (10488) jc

Več podobnih tem