» »

SMP superračunalnik s 1024 procesorji

SMP superračunalnik s 1024 procesorji

Slo-Tech - Kot poroča avstralski Computerworld, namerava podjetje SGI v kratkem postaviti superračunalnik, ki bo imel kar 1024 procesorjev Itanium 2, ki si bodo delili kar 3 terabajte spomina. Zadeva je zanimiva zato, ker to ni gruča računalnikov, pač pa "malce večji" večprocesorski računalnik s skupnim spominom (shared memory), ki ga poganja ena sama kopija operacijskega sistema, ki je kajpak Linux, izpeljan na osnovi RedHat Enterprise Linuxa.

Zadeva zmore 6 teraflopsov, uporabljali ga bodo pa za modeliranje vremena in astronomskih pojavov, pa kakšno jedrsko eksplozijo bodo najbrž tudi "zmleli" z njim.

28 komentarjev

Vesoljc ::

tata, kupi mi...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

ginekolog ::

a bo doom 3 gladko tekel? >:D
Divers do it deeper.

SubOrbit ::

me zanima koliko casa potrebuje, da skompajla kernel :D

ce se sploh da zmerit... :D

CaqKa ::

zakaj bodo na takem malem delali atomske eksplozije.. to mi sploh ni jasno.. še manj mi je jasno zakaj sploh hočeš atomsko explozijo simulirat... če si se odločo da boš nekaj uničo boš itak uničo (a te more zanima če boš zraven še sebe uničo? itak si se že za druge odločo da jih boš uničo)

C_maniak ::

če si se odločo da boš nekaj uničo boš itak uničo (a te more zanima če boš zraven še sebe uničo? itak si se že za druge odločo da jih boš uničo)

torej ko ubiješ komarja, lahko zraven umreš še ti? al pa recimo ubiješ nekoga v igri in je potem vseeno, če si mrtev še ti?
ok, seveda ni čist primerljivo in je škode v primeru atomske eksplozije več, ampak v osnovi je isto.

Rambo ::

1024 procesorjev Itanium 2 SUX.
1024 procesorjev AMD Opteron :))

dr.J ::

Rambo: a maš kakšen dokaz za svojo trditev?

Itanium 2 je vseeno za kakih 30 - 50 % hitrejši od Opteronov pri delu z realnimi števili.
Več na www.spec.org.

Paramedic ::

Če bi pa bil v igre še denar (pri tem je neomejen) potem je pa seveda hitrejši Opteron. Pa nimam dokazov.

Pyr0Beast ::

Koliko MW pa porabi?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

rkb2 ::

1024 * ~100W=102.4 kW 8-O 8-O

To pa so že problemi z hlajenjem >:D.

(za porabo Itaniuma 2 --> klik )

tx-z ::

zakaj bi bli? gor daš lepo navadn ventilator, za 5kSIT, pa je dost, sj ne navijaš.....

sicer pa, a je 100kW za superračunalnik velik? glede na to da praln stroj porab okol 2kW...
tx-z

kihc ::

folding enyone? :D
x

Jeebs ::

Res fajn bi bilo, če bi že enkrat nehali vlagati v razne vojne simulacije in bi porabili ta denar v bolj koristne zadeve (iskanje zdravil, vreme...). Meni osebno se zdi še iskanje malih zelenih (S@H) bolj koristno od teh simulacij atomskih bomb in podobnega sr...:\ ;( |O
Press any key to continue... RESET. Didn't you say ANY key?!?!?!

2nemesis ::

Jeebs: Ne obstaja utopični svet, kakor nas učijo različni vladni sistemi, institucije in religije, kjer bi vsi lepo skupaj živeli v miru. Celotna človeška zgodovina govori skoraj izkjučno o vojnah.

Mir ne obstaja, obstaja samo začasno ravnotežje.

Zelo veliko tehnoloških dosežkov je bilo pogojenih z vlaganjem v vojaško industrijo.

Men se pa zdi iskanje vesoljčkov zapravljanje resursov - katerikoli male zelene spake so zagotovo dovolj pametne, da ne obiščejo tako zarukano civilizacijo kot je naša. Raje počakajo da se uničimo sami.

Zheegec ::

Hm, 10x več Opteronov (Cray Red Storm) prinese približno 9x več terafplosov (nekaj čez 50, sedaj ko so se odločili uporabiti 2.2GHz Opterone), cena hardwera je recimo 5x višja (mogoče manj?). Vsekakor ni slabo, poleg tega pa Opteron pokuri 89W (ali malo manj), Itanium2 pa ~130W (tabela, na katero je dal nekdo zgoraj link).
Poleg tega pa lahko Opteron lavfa tudi kakšno standardno 32-bitno aplikacijo, poleg 64-bitnih.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Geo ::

Verjeten bo na kako dusikovo hlajenje ,ce bo pa na vodikovo pa vem kk bojo zmelei jedrsko eksplozijo:D .

podtalje ::

Drugače pa je baje tako hiter, da morajo programerji na koncu programa
uporabiti HALT ukaz dvakrat zaporedoma, da se sploh ustavi.

Neskončno zanko je pa baje zračunal v manj kot 13 sekundah.

Thomas ::

Sploh ni boljše igrače, kot je simulacija atomske bombe.

Pelje naprej v vse druge simulacije. Ker če zmoremo simulirat atomsko bombo, bomo zmogli vse.

Pacifizem pred 30 leti bi ubil Intenet. Če bi paciji dosegli ukinitev Darpinih poskusov, Net ne bi nikoli zagledal luči sveta. Tole z atomskimi bombami je še veliko bolj drastično.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

|{wan ::

...torej sledi, da je najbolje, da vlagamo samo še v industrijo orožja, ker jasno to prinese "čudoviti" napredek naše "glorious" civilizacije, "die hard" peacnike pa pobit, pa bojo sam še rožce cvetele, ker je valjda še tazadnmu naivnežu že jasno, da so to sami anarhisti, komunisti, ecoterorristi, third world simpatizerji, izdajalci in ostala golazn, ki se samo "pretvarja", da so mirovniki z namenom, da bi širili svoje "bolane ideologije".
Mi zmerni, bogaboječi in pošteni ljudje pa moramo zaupati našim veličastnim voditeljem, sploh tistiim, ki za vedno bolj inovativna morilska orodja porabljajo 400+ milijard $ letno, a ne?
WAR ON...

Thomas ::

> peacnike pa pobit

Paciji naj le ostanejo živi in zdravi. Taki so najboljša karikatura, ki smeši njihovo ideologijo. Peace & flowers.

Če bi se oni res zavzemali za mir (in rože), potem bi jih spoštoval. Ampak se ne. Ko Arabci pobijajo in množično posiljujejo črnke, so Paciji lepo tiho. Oglasijo se le, ko Izraelci s helikopterja podkurijo pod stolom šejka Yasina.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zheegec ::

Vojne so kot stranski produkt vedno prinesle (vsaj WW1 in WW2) tudi veliko tehnološko revolucijo.
Če simulirajo eksplozije atomskih bomb je IMHO to čisto v redu, ker umre itaq nihče ne od tega, mogoče gre nekaj ciklov "v nič", ampak z izkušnjami na tem področju se da razviti tudi kakšne druge simulacije (in obratno).
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

|{wan ::

> "Če bi se oni res zavzemali za mir (in rože), potem bi jih spoštoval. Ampak se ne. Ko Arabci pobijajo in množično posiljujejo črnke, so Paciji lepo tiho. Oglasijo se le, ko Izraelci s helikopterja podkurijo pod stolom šejka Yasina."

to je jasno, namreč če sem jest zahodni (ameriški) aktivist, bom valjda najprej pizdil zaradi gnusob za katere sem soodgovoren, se pravi, ki jih izvaja oz. podpira moja vlada.

Thomas ::

Potem se pa zavzemaj za obsojanje gnusob vlade Slovenije in morda še EU. Vse druge pusti pri miru, ne samo Arabskih.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

|{wan ::

ne vem v katerem svetu živiš, ampak slovenija je leta 91' sprejela odločitev, da postane del "pax americana".
ne mislim sicer debatirat ali je bila to modra odločitev za majhno državo v svetu kakršen je (pragmatično gledano je bila najbrž edina možna), a dejstvo je, da trenutno aktivno sodelujemo pri širjenju tega imperija in smo za to slovenci soodgovorni.

AndrejS ::

Na ta stroj pa bi res rad programiral... bilo kaj.>:D

dr.J ::

> Na ta stroj pa bi res rad programiral... bilo kaj

Začni z enim dvoprocesorskim; če bo zadeva aktualna, boš že prišel do njega.

Thomas ::

Če jest prav razumem tale tanovi koncept arhitekture superračunalnikov, so CPUji kot eni prašički, RAM pa kot eno skupno korito. To je zdej tahaupt moda. U redu.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dr.J ::

Ja, tako nekako.

Tudi paralelno programiranje je precej enostavnejše za SMP sisteme. Slaba stran pa je, da se skalabilnost precej hitro neha: program na dveh CPUjih dela skoraj dvakrat hitreje, na štiirih pa niti ne trikrat hitreje (odvisno od hardvera). Vzrok je najpogosteje v preozkem sistemskem vodilu, kjer vsi CPUji hočjo naenkrat do podatkov. Tule so AMD Opteroni s svojim HiperTransportom daleč pred Intelom, vključno z Itaniumi. Mislim, da zlepa ne bodo poganjali aplikacij čez vse CPUje naenkrat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SGI v prisilni poravnavi

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
244195 (2912) Yerpo

Stigmatizacija uporabnikov piratskih Windows (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
917277 (5471) BigWhale
»

Star Wars III in WinXP 64 Beta

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
153664 (2573) Nerdor
»

Mreža mi ne dela!!!!!

Oddelek: Omrežja in internet
81935 (1871) gfighter
»

nov high-end racunalnik

Oddelek: Kaj kupiti
422301 (1399) murmur

Več podobnih tem