» »

Slovenski študent bo kmalu brezžično omrežen?

Slovenski študent bo kmalu brezžično omrežen?

Ministrstvo za informacijsko družbo - Ministrstvo za informacijsko družbo (MID) je letos prvič v svoji zgodovini objavilo razpis za sofinanciranje izgradnje oz. priprave brezžičnih podatkovnih omrežij (WLAN), ki se izteče konec meseca. MID želi skupaj z Arnesom, kot izvajalcem projekta, s sofinanciranjem postavitve brezžičnih omrežij omogočiti študentom, raziskovalcem, dijakom in drugim v izobraževalni sferi, nov in kakovostnejši dostop do interneta.

Ministrstvo bo izbralo pet, na javnem razpisu izbranih fakultet ali visokih šol. Maksimalna vrednost financiranja posamezne WLAN lokacije bo 3 milijone SIT.

Kako bodo brezžična omrežja zaživela v komercialnem svetu (WLAN na izbranih lokacijah po državi že ponujata mobilni Mobitel in spletni ponudnik SiOL), in ali jih morda (namenoma) utegne prehiteti kakšna druga brezžična novost (v interesu dobičkonosti, kot je UMTS), pa je še prezgodaj govoriti. Počakajmo tudi na svež veter iz tujine.

23 komentarjev

CaqKa ::

hmm te pa bo treba zares it iskat cf wlan kartice za dlančnika :)

Apple ::

LDS si s tem ne bo kupil mojega glasu...

Aktivna Slovenija - zakon!!

Ziga Dolhar ::

Hmm.

A nimamo na Pravni fakulteti že tega? :)
https://dolhar.si/

|KoRn| ::

Ziggga - kje to v Ljubljani?

Btw na Gradbeni fakulteti v mariboru že tudi imamo urejen W-lan dostop, čeprav omejeno samo na en objekt...

Ziga Dolhar ::

PF Lj, da.
https://dolhar.si/

mathjazz ::

Pa na FRI v LJ ga že tudi mamo. No, maJo (profesorji namreč).
www.getfirefox.com

MitjaP ::

Ziggga, si probu? Js sem probval, pa ni nc ujelo... tk da dvomim, da je kej kvalitetnega.

Ufo ::

Sem pregledal razpisno dokumentacijo in tehnična merila.
Če sem prav razumel: WLANi bodo morali biti namenjeni študentom, veza med acces pointom in uporabnikom bo kriptirana:) (kar pri Siol-u ni) in študetje bomo lahko gostovali tudi na drugih faksih...
Hm, slisi se kar dobro ....:\

PhotoBlaz ::

Pa glih zdej k bom pocas koncal......!!! joj

Skrat ::

Suslja se, da naj bi bil projekt del enega vecjega Evropskega projekta. Ne samo, da bodo (bomo) lahko dijaki, studentje, raziskovalci in drugi zaposleni v izobrazevalni sferi lahko gostovali znotraj celotnega omrezja v SI (sole, fakultete, studentski in dijaski domovi) temvec bo zadeva delovala tudi po drugih evropskih izobrazevalnih ustanovah. To naj bi bilo v duhu spremembe evroskega visokosolskega sistema (Bolonjska reforma), ki bo omogocal maksimalno mobilnost studentov, raziskovalcev in pedagogov.

Slisi se zelo dobro, verjetno pa bo trajalo par let, da bo projekt uresnicen!
Free software is a matter of liberty, not price.

TribesMan ::

Jupi.... Toshiba Libretto pa ena PCMCIA wlan kartica in imaš internet... teža pod 1kg, velikost pa kot videokaseta... zdej mi pa počas ni več žal da sem si ga kupil... Upam da bodo tole zrihtal čimprej...
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

MIDadmin ::

Ja zadeva MORA biti namenjena studentom. WLAN-i seveda niso vec neka posebnost in na nekaterih faksih so ze namesceni.
Ti ki bodo postavljeni na tem razpisu bodo pa malce boljsi :) ...
Gre predvsem za avtentikacijo v LDAP (Evropski v koncni fazi), enkripcijo ... Bo kr fancy zadeva. Ker se kej spozna naj mal TechSpec pogleda pa bo vidu :)

Vec pa vam ne morem rect (ker razpis se traja), le da prtisnete na prfokse naj se vas faks prijavi na razpis ;)

Jux ::

@mathjazz

Tudi na fri se bo to spremenilo, s kolegom sva namreč pri Zimicu začela z raziskovalno nalogo wlan&authenitkacija, česar cilj je brezžično omrežje na celem faksu, ki bo na voljo vsem.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

mathjazz ::

Jux: polepšal si mi dan :D
www.getfirefox.com

TribesMan ::

Meni tudi... zadnji cajt da so pogruntal da zna bit to koristna reč...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

lukaz ::

mi na šentvidu že mamo wlan >:D

Heimdall ::

Erm.....kašne bojo pa tarife? Mislm, če je to namenjeno študentom, bi blo loh for free a ne:)

pivmik ::

Po moje bo kar free.
LP, Gregor GRE^

hruske ::

lukaz, ja NoeWlan... k je za plačat.

Jux ::

wlan na faksu bo seveda brezplačen.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

AtaStrumf ::

Supr zdaj pa rabim samo še 300k za en prenosnik. Aja pa sej itak na našmu faksu ne znajo niti spletne strani narest, o wlan-u pa verjeto še nikoli niso slišal. Še dobr da mam sam še tiste 3 izpite za narest pol pa adijo tehnološki neandartalci.

Roadkill ::

OMFG lol ker page ^^
Sm pa mislu, da ma fri page malo za cajtom (-vsaj oblikovno). :)

CaqKa ::

uf.. potem pa je naš pejdž super duper z svojimi skriptami.. pa še oblikovno špiljari kar vredu.. bravo potočnik :)

stran na www.feri.uni-mb.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenosnik do 1200evrov

Oddelek: Kaj kupiti
182321 (1967) roli
»

Iščemo izvajalca za POSTAVITEV JAVNE e-TOČKE Z BREZŽIČNIM DOSTOPOM

Oddelek: Omrežja in internet
102100 (1602) Yacksy
»

MID proti piratom

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
453727 (3727) atasmrk
»

Veliki Brat na internetu: tudi v Sloveniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
8811902 (11902) GBX
»

Slo-Tech Linux nagrajen

Oddelek: Operacijski sistemi
492088 (1296) undefined

Več podobnih tem