» »

Padec asteroida na zemljo grozi leta 2029

Padec asteroida na zemljo grozi leta 2029

1
2
»

Brane2 ::


Kar se pa meteorja tice, nevem jaz bi mogoce celo rajsi en booster tja gor poslal in ga potisnil stran.


To bi bilo težko že zaradi potrebnega zaviranja. Najprej bi z raketo pospešil, da čimprej prideš do asteroida, poitem bi pa moral vso nabrano hitrost izničiti, nato pa še pospešiti v nasprotno smer, da se ujameš z njegovo hitrostjo in mehko pristaneš. S sedannjo tehnologijo ob prestrezanju direktnega trka IMHO povsem nemogoče.

Tudi če bi bilo mogoče, bi bilo zelo neoptimalno. V bistvu ti pri teh zadevah gorenje goriva daje kinetično energijo preostanku rakete. Vsak zgoren kilogram H2 in O ti da večjo energijo izstrelku, kot če bi imel ta kilogram v obliki eksploziva. Če rabiš extra gorivo, da to nabrano energijo izničiš, nato pa še extra energijo, da se mehko ujameš s tarčo, si naredil sila malo. V tem primeru bi naredil še največ, če bi kar celoten peostanek rakete takoj zabil v tarčo.

Prednost fragmetnacije se mi zdi v tem, da ne rabiš napaddati tarčino kinetično energijo ampak le drobiš tarčo.
Če bodo nejni drobci zadosti majhni, bo zgorela v atmosferi.

Tvoj način bi bil možen, če bi imel časa še nekaj kometovih obhodov in bi ga "ujel" kak obhod prej tako, da bi ta šel blizu zemlje in bi pač za njim poslal raketo.

Če ti pa grozi neposreden udar takoj sedaj, potem tega ne moreš...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

No, ja jaz sem tu "potisnil" razumel v filmski "Brus Willis" varianti, da booster prisloniš na telo in potiskaš zadevo. Če si mislil na "bilijardkugla" trk, potem je to druga stvar.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::


ah če bi bilo kaj na tem bi že po radiu in TV bilo


Zakaj pa ? Kdaj je v Slovenijo nazadnje treščil asteroid ? ;)
On the journey of life, I chose the psycho path.

Ziga Dolhar ::

BigWhale, sicer sem zelen na tem področju, ampak kaj ne bi tak booster potreboval presneto veliko goriva?

(Hja, al pa parkiramo "par" tistih pogonov, ki jih uporabljajo neke novejše sonde (nekaj v zvezi z ioni ...) ... saj imamo čas! :)
https://dolhar.si/

Tilen ::

Kaj pa kaksen zelo mocan laserski izstrelek?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

SavoKovac ::

Z laserjem bi moral streljati izven atmosfere. Asteorid bi se segrel. Ko pa bi se zavrtel stran od laserja pa se bi osvetljena mesta spet ohladila (na senčni strani).

Glede na to, da je orbita asteorida tudi blizu tiste od Venere, bi lahko ekspedicijsko sondo najprej poslali v njeno orbito, potem pa jo ob pravem času pospešili za asteoridom.

Seveda le, če obstajajo ugodna časovna okna za kaj takega.

Tilen ::

In ce bi ga ustrelili z vecih strani naenkrat?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

SavoKovac ::

"Ustrelili" je malce neprimeren izraz, saj bi morali laserske žarke usmerjati kontinuirano - vsaj na trenutnem nivoju laserske tehnologije

Da bi laserji zadevali različne dele asteorida ne bi (vsaj po moji oceni) smeli biti naenkrat v orbiti okoli Zemlje. Poslati bi jih morali v različne smeri.

Torej potrebuješ laserje (drago) + več njih(še dražje) + organizirati moraš več deep-space odprav (*žepnina*>:D).

Se ne splača, ker je zelo majhna učinkovitost glede na vložen denar.
Sploh pa obstajajo učinkovitejše rešitve, kot so že bile omenjene v tej temi.

Phil ::

Recimo da bi imeli tako močan laser. Kaj pa energija(elektrika)? Jo sploh imamo dovolj oz. bi jo bilo možno dovesti toliko na eno mesto, kjerkoli bi že laser bil?
LP

Thomas ::

Recimo, da ima ta asteroid maso 1011 kg. Recimo, da gre proti nam s hitrostjo 10 kilometrov na sekundo. Recimo, da pošljemo vanj 10 tonski projektil s hitrostjo 10 km na sekundo.

Upočasnili ga bomo za kakšen milimeter na sekundo. Zamudil bo svoj randi z Zemljo.

Pa to energetsko gledano še ni optimalno deorbitiranje. V resnici se da še bolje.

Samo je treba imeti točne izračune in podatke. Če jih nimamo, pač vzamemo A bombo. Ta ga lahko upočasni za precej več, kot je nujno potrebno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

SavoKovac ::

Energijo bi lahko pridobivali iz sončnih celic, jederskega reaktorja ali pa iz kemičnih reakcij.

Tr0n ::

We are all going to die!! 8-O

DSmidgy ::

Kakšni laserji. To je vse predrago. In mogoče še neučuinkovito (prevelike razdalje - merjenje, majhna moč). H (dosti boljše od A) bomb je pa na stotine že proizvedenih.

Tisto prej od 700+ megatonah sem narobe napisal (to je zgleda več bomb skupaj). Javno znano naj bi najmočnejša H bomba imela 58 megaton (kar sem na netu najdu). Naj bi bila 3.000 x močnejša od tiste na Hirošimo vržena.

TESKAn ::

Lepo laser v orbito, tak, orenk močan, pa lepo z pulzi kuriš asteroid ali karkolipačže na eni strani in snov, ki jo tako upariš, lepo potisne asteroid stran. Problem solved.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

SavoKovac ::

>> We are all going to die!!

Itaq.

BigWhale ::

Zato, da bi pristal gor, bi res rabil precej goriva. Ionski motorji bi zadevi precej olajsali.

Drugace je pa res najbolj preprosta zadeva, da notri zagonis eno atomsko bombo. Ce je stvar dovolj dalec, potem je cisto vseeno kako spremenis njeno smer.

Brane2 ::


Lepo laser v orbito, tak, orenk močan, pa lepo z pulzi kuriš asteroid ali karkolipačže na eni strani in snov, ki jo tako upariš, lepo potisne asteroid stran. Problem solved.


To ne bi blo lepo ampak zelo grdo.

Laserji imajo namreč precej beden izkoristek. Poleg tega bi s kakršnimkoli smrtniškim zrcalom težko tako fokusiral žarek, da bi lahko karkoli znatnega uparil na tej razdalji. Če se ga recimo lotiš, ko je na cca 1 AU, je to celih 150 mio km ali nekaj takega.

Kako na tej razdalji sfokusirati žarek na nekaj metrov in ta fokus dunamično držati medtem, ko se vse premika- satelit v orbiti in asteroid ?

Poleg tega bi bil z dosegljivo tehnologijo učinek bolj beden, tudi če bi ti problem foukisranja ratalo rešit (kar zelo zelo dvomim).

Kot vem, je dosegljiv fokus odvisen od valovne dolžine, premera zrcala in razdalje. In za to razdaljo bi rabil enormno zrcalo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

ssokec ::

Verjetnost da nas zadene se je zelo povečala:

KLIKNI ME

Thomas ::

fejk sajt.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::

Hehe. Pozen si. to foro sem že jaz uporabu par postov zgoraj. :D

Ni fejk site, ampak izkoriščanje "luknje" na NASA-inem siteu. Tistemu cgi-binu daš samo številčni podatek o verjetnosti, ki naj jo prikaže in stvar ti opravi svoje.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Thomas ::

Sicer je pa zdej že jasno, da ne bo nič. Mimo gre.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gundolf ::

Whew! Asteroid Won't Hit Earth in 2029, Scientists Now Say
Pa je šla še ena dobra debata po gobe :) No ja, še zmer bolje da gre debata kot pa Zemlja ...

Keyser Soze ::

Hm, lahko se pa pretvarjamo da bo zadel zemljo...

Tako, da bolj dramtično vse skupaj izpade...:\

Dr_M ::

ah skoda, da ne bo nc. :\
sm ze mislu, da bo hud ognjemet :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Vesoljc ::

P: klet, velika količina konzerivirane hrane ter usteklenične vode, komplet prve pomoči, dva ducata alkaline baterij ter maglite svetilk...

8-)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

BigWhale ::

Laser ni primeren, prevec potratna zadeva...

Chip ::

Jah nič, vrtat bo treba it:D

Dobro malo heca ne škodi.Mene pa zanima, ker nisem tale matematik kakšno škodo bi povzročil in če bo kakšnen meteorski dež pa to spremljal tale glavni trk tako kot v filmu ali podobno...

Stampl ::

naenkrat poslemo laser, A-bomb pa se H-bomb da bi drzal
polej bomo pa na zelmji gledal meteorski dez lahk>:D

Colt1911M1 ::

Ni blema! Verjetnost da nas bo mn4 zadel je zdaj praktično 0%.
Po Torino skali ima 1 (0 - ni nevarnost, 10 - 99% verjetnost trka).:P
Revenge is a dish best served cold. (An old Klingon proverb)

Matev ::

10 pomeni da je trk zagotov in da bo ovzročil verjetno izumrtje življenja na zemlji

Chip ::

Torej nič dobrega...
Mogoče kdo ve kak ga bojo razstelili al kaj mu bojo pač naredli?

Thomas ::

NI nevarnosti od tegale, Chip.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V zemeljski atmosferi eksplodiral meteorit

Oddelek: Problemi človeštva
4710020 (7980) Cash
»

Možnost trka asteroida v Zemljo leta 2029? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8912624 (7436) BigWhale
»

Asteroid obvozil Zemljo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
667800 (5080) cegu
»

Asteroid bo trčil v Mars? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
909376 (6921) Thomas
»

Earth almost put on impact alert (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
577674 (6055) keber

Več podobnih tem