» »

"Novi" free desktop OS-i

"Novi" free desktop OS-i

«
1
2 3

Nerdor ::

Da nebi povprečni STjevec mislili, da je samo poleg Windows Os, še samo Linux, FreeBSD in še kakšen (obskurni) Solaris. Sem, pa ke kakšen Mac z MacX.

No predstavljam vamn tri bodoče OS-e, ki so Desktop oriented, kot server (slišiš Linux).

- Sky OS Te dni se hvalijo, da so skompajlal FireFox in ThunderBird :D Sedaj pa mislim, da se ga ne da presneti iso zastojn. Pač, tudi oni gredo počasi komercialno pot .. Aja, VMWare friendly je, tako, da se ga da pod emulatorjem poganjat ..

- Syllable OS Zanimiv Desktop projekt Os-a. FS je preštudiran od Be FS-ja. (avtor Athe OS (ki je predhodnik Sy. OS-u) je prebral in preštudiral knjigo "Modern FS", ki so jo napisali inžinerji pri bivši firmi Be). Na voljo je tako ŽivaVerzija, kot HD inštalacijska. Pestijo ga, slaba podpora novega Hardware-a. A to je problem vseh treh naštetih OSov, ker je ljudi premalo (jih je preveč na Linuxu ;(( )

- React OS To je poizkus free verzije Windowsov. Ni joke! Ali sodelujejo s Wine projektom? DA! Na voljo je ŽivaVerzija tega OS in je VMWare friendly. Hvalijo se s tem, da poleg Linuxa, tudi ReactoOS teče na Xbox-u ;)

Kaj pravite na te trei OSe? Jih boste sprobal, vsaj pod VMWare-om? Meni osebno se najbolj zdi zanimiv ReactOS! Desktop oriented, clean design, brez zoprnij unix sveta, sveto preprost za navadnega uporabnika. Takšen, kakšen bi moral biti Linux na začetku, ko so vsi sanjarili, kak hud GUI in kako prijazen bo Linux, dokler niso spoznali kaj je Linux v resnici..

Dejstvo je, da navadni uporabnik ne rabi toliko dragih Windowsov in prekompliciranega Linux. Resnica je nekje v mes in te OSi se približujejo tem željam. Se motim??

Poldi112 ::

Brez zoprnij unix sveta? Kaj tocno s tem mislis?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Gandalfar ::

akšen, kakšen bi moral biti Linux na začetku, ko so vsi sanjarili, kak hud GUI in kako prijazen bo Linux, dokler niso spoznali kaj je Linux v resnici..


Hoces reci, da bi moral Linux biti samo klon Windowsov?

Zame Linux ni slab klon windowsov ampak free derivat unixa in kot taksen predstavlja drugacen pogled na nacin uporabe racunlnikov. Nikakor ne vidim potrebe po 'windows' razmisljanju v njem.

Pithlit ::

OffTopic:

"Moj" linux ma čist hud GUI (niti ene ikonce nikjer... E16.7.1 drgač) z slo lepimi okvirji oken - tko napol presojni.

# emerge firefox

To pa gre na net po source, ga povleče dol, prečekira md5 in če je vse v redu ga skompajla (prevede)... Tolk o prijaznosti.

OnTopic:

Lepo je da se alternative pojavljajo, ni pa tolk lepo da se omenja sam nekatere... tako da dodajam: CherryOS in LainOS. Če ima kdo slučajno željo po experimentiranju.

P.S.
Dejstvo je, da navadni uporabnik ne rabi toliko dragih Windowsov in prekompliciranega Linux. Resnica je nekje v mes in te OSi se približujejo tem željam. Se motim??
Hmmm... da, motiš se. To da imajo probleme s prepoznavanjem hardware-a ni ravno uporabniku prijazno. Verjamem pa da se na tem dela.
Life is as complicated as we make it...

Nerdor ::

Poldi112: sej si lahko sam odgovoriš, kajneda? Upam, da nisi tak uber-nerd, da ne vidiš odgovora.

Gandalfar&Pithlit: ubistvu se ne motim, če gledam celo stvar iz zornega kota navadnega uporabnika, ki nima želje postati linux geek, če že ne uber-nerd. Za dosti ljudi, je dovolj, da delajo na njemu (tipkajo, igrajo "video igre", gledajo filme)

Dejstvo je, da se geeki in nerdi moramo spremeniti in svet se ne bo spreminjal zaradi nas in muh, ki jih ima Unix.

Hočeš, komenta direktorja "velikega podjetja", ko smo mu kazali zmog "Linux" in "Konzolo"? Komentar je bil: "Kaj je to? Kamenda doba=?"

In, kako naj uspemo Linuxaši na trgu, če moramo Emrgati, apt-getati stvari in razlagati, zakaj je "dobro stvari skoz štimati (rekompajl jedra, nonstop popravljanje iptable skript in itd.)"
Skratka, ko se začneš o "denarju in hitrosti izvedbe" pogovarjati, izpadeš ... (U name it what!)

Gandalfar ::

Nerdor: 'stalno popravljanje iptables skript' ali 'stalno klikanje po guiju' - kje je razlika? Ce nekaj dela se ne dotikas. Enako v obeh sistemih.

Podjetja imajo sistemce. Le ti brez vecjih naporov lahko poskrbijo za tiste tri ikonce na namizju, da jim bo to vse delalo. Ce so to lahko poceli ze pred desetletjem in vec za pravih unixih in so cele firme to poganjale, in se sedaj poganjajo .. zakaj bi bilo toliko tezje to pocet danes?

Za dosti ljudi, je dovolj, da delajo na njemu (tipkajo, igrajo "video igre", gledajo filme)


In to se tudi da brez komplikacij. Linux igre je preprosto namestit. Prav tako ti ni treba emergat aplikacij iz konzole, ker obstajajo izredno lustkani GUI front-endi, ki te vodijo in sami poskrbijo za vse.

Zakaj posiljujes ljudi s konzolo, ce si tega ne zelijo in jo tudi ne rabijo uporabljat, potem pa se cudis, ker te nekam posljejo? :D

der_Alte ::

Pozabljate na Oberon System (V2, V3 z Gadgets, V4). Gadgets so prav lušni. :D

Nerdor ::

Vem, da sploh ne veste kje je Point! In ne mislim, sploh tipkat! A ste vsi "nori" ali kaj?? Zakaj vztrajati na Linuxu, ker ga itaq tržišče noče razen za kakšen server ali fancy prezentacijo delovanja (recimo živi linux).

Face it! Tržišče vas NE MARA, z Linuxom je hudičevo težko uspet, ker praktično skoraj (s tržnega vidika) nima šans proti Windows 2000/xp platformi. Tudi tisto prednost, ki jo ima llinux skupaj s Apache, se počasi "topi"! Dvomim, da lahko kaj Linux sploh naredi!
Treba je naresti KLON Desktop OS!! In pika! Tako, kakor je Bill G. naredil z Apple Mac-om. Skloniral je OS in ga poimenoval Windows. Tisto, kaj se bojijo pri M$ je Odprtokodna verzija Desktop OS. Linux ni desktop OS in ne pričakujte, da se bo večina folka "prilagajala" vašim muham!!

Dejte se skulirat ljudje, sej večina nas nima adsl ali kabelskih modemov, da bi CD ist-te prenašali ali pa vse prek neta prenesli programe. Komu se pa da vsak teden, rpm-at, yum-at, apt-get-at najnovejše programe in prenašat po nekaj 100MB=?? To naj počne navaden uporabnik!? Je to noramno!? Zato, ker so developerji nesposobni, morajo zato uporabniki vedno močnejše mašien imeti in vedno hitrjšo povezavo v internet, da se bodo popravki prenašali!? Ka-li?

Z tega vidika, prenašanja programske opreme in hardwareske zahtevnosti Linux prav nič ne zaostaja za Windowsi. (tukaj gledam, kernel 2.6.x in KDE ali Gnome, pustimo minimalizem ala FluxBox ali IceWM in itd.) Poleg, tega, dejte mi povedat, kakšno prednost pa ima Linux iz vidika "navadnega" uporabnika?? Pustimo, to da lahko to in ta server postaviš, da imaš vse kompajlerje za večino jezikov zastojn in editorje zanje. (Ne mešat Open spource s Linuxom, Open Source != Linux, tudi Open Office in ostali free editorji so na voljo za windows :D ).

No kakšne so prednosti, ha?? A nobeden ne vidi ničesar, kar jest vidim?? ReactOS ima tak potencial, da se men zmeša, samo ka pomislim, na to..

Nerdor ::

Der_Alte: kokr tolikor naj bo uporaben, pa z prihodnostjo, da se razvija OS :D

root987 ::

Sej lahko frendu enkrat na mesec rečeš če ti posname popravke na cd.

Sicer pa, zakaj pa bi rabli uporabniki vsak teden updejtat sistem? Če bo imel firefox 0.8 in kernel 2.6.4 dokler ne pride 2.6.x stable(debian) ven, pa res nebo posebej ogrožen. Sicer pa moraš tako ali tako tudi windows posodabljati redno. In ja, linux ima gui-je za updejtat.

Sicer, v končni fazi pa bi počasi že lahko začeli malo računalniško opismenjevati tajnice. Ker niti microsoft te ne more obvarovat če greš ti po virusih klikat.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Nerdor ::

root987: očitno še nisi slišal, ko ti nadrejeni (tvoj delodajalec) reče NO! Nobenega računalniške opismevanja tajnic in ostalega osebja. Enostavno ni opcije, da se igraš s linuxom (kar pa ni slabo, firme, ki ne uporabljajo linux ni propadle, kaj neda?)

Karkoli že, prihajajo nove komercialne verzije OS-ov. Legenda BeOS se vrača kot "Zeta" Spletka od firme yellowTAB. Tako se dela! Komercijalni produkt, ki bo bil bolj celovit! Kot pa Linux, ki se mu cela profesionalna IT srenja posmehuje! In to upravičeno! Saj po 10 letih razvoja, bi že lahko uvedli dinamično rekompilacijo jedra, kot ga imajo vsi moderni non-unix sistemi. Recimo Windows NT/2000/xp da vas zbode v OČI! Ja, kdaj ste pa vi vidl, da je treba kaj rekompajlat v Linuxu, ali pa recimo v FreeBSD. V FreeBSDju kr začudeno gledamo, ko pride neizkušen linuxsaš in reče, da bi on rekompajlal kernel, ker se mu po defaultu ne zdi uredu! 8-O Lepo vas prosim! Ne mi z takimi neumnostmi! Stranke, ki imajo "cekine", vas ne bojo gledale, kako vi tedensko updetate sisteme in rekompajlate kernele! Dejte se zresnit, to ni profesionalno, non stop viset na mašinah in jih usposabljat? Konec koncev, se lahko vprašate, ko bo nekaj let minilo, kaj ste prau zaparav počel? Non stop rekompajlal jedra, nastavljal skripte? Kaj se rs ni dalo kako to poenostaviti!? Če OS tega ne zmore, potem step away Linux, obstajajo še ostali odprtokodni/komercialni OS-i, ki si zaslužijo, da delujejo v mission critical operacijah.

Pithlit ::

Nerdor: že več kot eno leto nisem rekompajlal kernela. Dokler ni FireFox 1.0 pršou vn sem uporabljal FireBird 0.7. Kdo pa je reku da morš za desktop mašino karkoli rekompajlat? Bog se te usmil... sicer pa za emerge oz. portage imaš en lep frontend k se mu reče porthole (pa jih je še ene par), za ostale distribucije pa ne bi vedu, sam sem prepričan da jih imaš ravno tako na voljo.

Če mi ReactOS ne uspe inicializirat Wi-Fi kartice je zame popolnoma neuporaben. U Gentoo mi je za to vzelo eno celo minuto. Pa poznam par folka k dela na linux-u brez da bi sploh to opazil. Pa še to te vprašam... kolk 'povprečnih' userjev pa windows redno updejta? Izredno malo... kr poglej kolk postov najdeš na Slo-Tech kjer folk sprašuje zakaj se jim komp po 1 minuti resetira (sasser, msblaster) k je treba sam na en knof prtisnt.

Sicer pa sem že reku... Lepo da prihajajo novi OS-i vn. Želim jim obilo uspeha. Ampak na slepo udrihat okol sebe pa ni konstruktivno.

Stranke, ki imajo "cekine", vas ne bojo gledale, kako vi tedensko updetate sisteme in rekompajlate kernele!
Sej maš prav... zato pa uprabljam ssh in noben niti po razno ne pogrunta da so čez noč dobil nov kernel...

Lahko se tud sam sprijazniš da je Linux povsem primeren tako za desktop variante kot serverje. Eno stranko k ma "cekine" zanima samo a stvar dela al ne. Kje, kako ali zakaj je pa popolnoma brezpredmetno.

BTW Naj to ne postane še ena tema o Linux vs. vse ostalo. Lepo da opozarjaš na alternative. Smo ti vsi hvaležni. Sam tvoj pristop je malček zgrešen. :D
Life is as complicated as we make it...

Poldi112 ::

>Poldi112: sej si lahko sam odgovoriš, kajneda? Upam, da nisi tak uber-nerd, da ne vidiš odgovora.

Ne vem, meni vse super odgovarja. Seveda ni popoln, ampak prav emerge mi je ena boljsih zadev. Na win masini mi po letu dni zacne vse skripat, tu pa vse vedno lepse dela. Par dni nazaj mi je veselo cel dan kompajlal, jaz sem pa mirno delal gor. Nobenega zmanjsanja hitrosti, sem imel same nezahtevne aplikacije (OOo Calc in Kate).
Ce bi bil Linux win-like bi bilo rahlo nesmiselno menjat, ane?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Nerdor ::

Res je, moj pristop je bil zgrešen. Samo me pa zelo moti, da svetovna javnost sedaj Linux postavlja v ospredje kategorije odprtokodnih in low-budget OS sistemov in se za ostale bistveno manj ve ali skoraj nič. Kot da nebi bilo konkurence na tem področju.

Gandalfar ::

Nerdor: dober izdelek se sam hvali. Če/ko bodo dovolj dobri se bo že našla kritična masa oboževalcev, ki jih bo hvalila..

Poldi112 ::

3 moje masine laufajo FreeBSD in samo ena Linux/Windows dual boot... Za cetrto se pa se odlocam, a bo solaris ali FreeBSD. Ok, res je tista z linuxom dalec najmocnejsa (glede na hardware), ampak vseeno.
Pa po drugi strani se mi ne zdi zgreseno, da je toliko pozornosti v Linux-u. Lazje je za prepoznavnost pri win uporabnikih. Ceprav se za to prida ne sekiram.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

der_Alte ::

Kot pa Linux, ki se mu cela profesionalna IT srenja posmehuje! In to upravičeno! Saj po 10 letih razvoja, bi že lahko uvedli dinamično rekompilacijo jedra, kot ga imajo vsi moderni non-unix sistemi. Recimo Windows NT/2000/xp da vas zbode v OČI!


Lahko malo razložiš tole, ahem, "dinamično rekompilacijo". ;) Mar to pomeni, da ima vsak Windows sistem, nekje skrit prevajalnik? Ali morda kakšna "višja entiteta" neki "rekompajla"? Ali kaj? Res me zanima.

borchi ::

verjetno je s tem mislu, da windoz update popatcha stvari in seveda za vsako figo more pol restartat sistem. verjetno ne bo verjel, da je možno na linuxu zamenjat kernel z enakim postopkom. brez kompajlanja.

čeprav mene tut zanima kaj je tu dinamičnega vmes. resno.
l'jga

napsy ::

Nerdor:
... nuxaši na trgu, če moramo Emrgati, apt-getati stvari in razlagati, zakaj je "dobro stvari skoz štimati (rekompajl jedra, nonstop popravljanje iptable skript in itd.) ..."


Večina Linux distribucij ima vse podprte kernel drajverje kot module in jih dinamično dodaja, po potrebi. Če pa uporabnik želi imeti novejše novosti v jedru, mora prevesti jedro, ki ga lahko vsak čas dobi na internetu in to najnovejšo izdajo. Uporabijo 5 minut za konfiguracijo jedra in prib. 20 minut za kompajlanje. Winodws uporabniki te možnosti nimajo. Če želijo imeti novosti, morajo namestit popolnoma novi sistem. Popravki za Windows niso na voljo takoj (za Linux so ponavadi po 10. urah od odkritja).

Skoraj vsaka distribucija ima lasten sistem nadgrajevanja. Najbolj znan sistem ja apt in emerge. S takšnim sistemu lahko z enim ukazu nadgradimo 2-leti stari sistem v najnovejšo mrcino. Z enim ukazom lahko najdemo, prekopiramo in namestimo željen program od več tisoč možnih.

V Linuxu lahko skriptiramo in izdelujemo fancy skripte za bekup. V konzoli se lahko povežemo na oddaljeno konzolo preko ssh povezave, dodajamo uporabnike, povezujemo programe(cevovodi), itd..

Primerjaj to z Windows sistemu.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: napsy ()

Nerdor ::

Der_Alte in Borchi: dejta ne bit n00ba! Malo razmislita, ane? Kaj sem mislil s dinamično rekompilacijo ni to, da se jedro samo do sebe patcha ali kar koli rekompajlira? A je tko?

Glejta, če hard disk vzameš vn iz mašine in jo daš v drugo mašino s drugim CPU (recimo prva mašina je bila Intel P4 s 875 chip setom in druga je recimo Azhlon XP s NForce 2 čipsetom), ne bo nekih večjih težav. HAL se bo že prilagodil novim naborom ukazov (recimo dodal bo 3DNow! podporo)
V svetu linuxa mora biti že hudičevo dobro predpripravljen linux kernel, da se bo znal prilagoditi. Ali bi skompajlano jedro od enega rač. lahko delovalo na drugem in OS je Linux. Ne bo šlo. a ne da?
Vidite, tle windows peživi in je dokaj dobro optimizitan za delovanje na drugem rač. Samo driver za grafično dol dat pa na novo inštalirat, pa driver za podporo chipsetu reinštalirat in deluje. Kaj neda? Pri linuxu je zgodba precej komplicirana, a nede? Tako je s tem! Očitno ste preveč ozkogledi!

Dinamična rekompilacija ima dosti veze s HAL in DLL-li. Sistem (winsi) sami prednastavijo nabor ukazov za delovanje s procesorjem. Ker je procesorjev ubistvu 4 vrste to niti ni tak problem (Intel s SSE serijo naborov, AMD s 3D Now, VIA s C3 in NextGen Pentium kloni iz leta 1995).
Nima pa to nobene veze s patchi in Service Packi in Virusi in tako dalje.. Dejte mal z glavo mislt, a ne. Tolk očitno pač ne more biti, kaj neda=?
Aja, kolikor sem razumel kolega, ki je opravil izpit pri Dr. Kodeku, pravi, da Linux izkorišča 6 osnovnih registrov, windowsov dll sistem pa 7 registrov. In je že iz tega vidika možno bolj izkoristiti sistem. Linux, tudi dostikrat v svojem designu zavrača Intelovo shemo delovanja cache+delovni pomnilnik+virtualni pomnilnik. Zakaj? Ker želijo developerji, da teče Linux na čim več CPU-jih, kot so AlphaPC, PPC in itd..

PitHil: če misliš uproabiti ReactOS in WiFi, poizkusi z Windows gonilniki za svojo kartico. Ker je React kot takšen odprtokodni poizkus "windows klona". Upam, da ti bo kaj uspelo nastaviti. Itaq so pri verziji 0.2.4 :D Tako da ne imej visokih expectations. :\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nerdor ()

Mavrik ::

Nerdor: Ja izjemno težka naloga dati gor kernel ki bo delal na vseh sistemih, ne glede kam disk vtaknem. Ti opišem postopek na mojem Debian strežniku: apt-get install kernel-image-2.6.8.

Toliko o 'dinamični rekompilaciji'.
The truth is rarely pure and never simple.

Nerdor ::

"Večina Linux distribucij ima vse podprte kernel drajverje kot module in jih dinamično dodaja, po potrebi. Če pa uporabnik želi imeti novejše novosti v jedru, mora prevesti jedro, ki ga lahko vsak čas dobi na internetu in to najnovejšo izdajo. Uporabijo 5 minut za konfiguracijo jedra in prib. 20 minut za kompajlanje. Winodws uporabniki te možnosti nimajo. Če želijo imeti novosti, morajo namestit popolnoma novi sistem. Popravki za Windows niso na voljo takoj (za Linux so ponavadi po 10. urah od odkritja)."

Window uporabniki, te možnosti niti ne potrebujejo, ker bi bila strašanska zmeda. Glej post višje dinamična rekompilacija, asociacija na HaL+Dll. Drugače, windows uporabniki s Admin pravicami inštalirajo gonilnike od Vendorjev.

"Skoraj vsaka distribucija ima lasten sistem nadgrajevanja. Najbolj znan sistem ja apt in emerge. S takšnim sistemu lahko z enim ukazu nadgradimo 2-leti stari sistem v najnovejšo mrcino. Z enim ukazom lahko najdemo, prekopiramo in namestimo željen program od več tisoč možnih."

Za nekrat to deluje kolikor tolikor na Debian based in Gentoo. Problem lahko nastane če se resnično spraviš 2 let star sistem obnavljat na Linux sistemu. Mislim, da bi tudi Gentoo pogorel pri takem testu. To samo zna FreeBSD 100% opraviti, za Debian in Gentoo nebi roke v ogenj dal. Teoretično je možno, praktično se je izkazalo, da se le ne more upgrade-at. Problem, kot vedno, različne verzije lib-ov. Da ne omenjam, od nekega ST-jova, kako mu je celo zbirko filmov zbrisalo pri poizkusu Emerganja (resda z developersko verzijo Emerga). Fedora in Mandrake so pa itaq bogi glede upgradenja.

"V Linuxu lahko skriptiramo in izdelujemo fancy skripte za bekup. V konzoli se lahko povežemo na oddaljeno konzolo preko ssh povezave, dodajamo uporabnike, povezujemo programe(cevovodi), itd..

Primerjaj to z Windows sistemu."

Primerjam z najmanjšo lahkoto! Nero Backup! In tako naprej do odprtokodnih rešitev na sf.net. Tudi Windows se zna v konzoli povezat s ssh (thnx Cygwin), da ne omenjam razširjene možnosti Remote desktop s SSL enkripcijo.:D OHhh, odprtokodniki pa lahko posežejo po odličnem VNC klientu in serverju. Need I say more? Potrebujem (bash) konzolo? Odgovor: Cygwin.

Nerdor ::

Mavrik: jest nisem omenjal, da imam pri roki ADSL ali kak broadband! Joj, ful me razjezite linuxsaši (odprtokodniki na splošno me ne jezijo, odprto kodo imam ZELO RAD).
Kaj pa če ni ADSL ali ethernet s hitro povezavo v net?? Kaj zdaj? Kaj bomo naredili? Tu, se pa pokaže praktičnost ter "robustnost" (pustmo viruse in trojance zdej) Windowsov. Kaj pa če stranka ima navaden telefon ali ISDN in imaš na voljo samo, da pretočiš par MegaBytov za driverje.
Me prav zanima, kako boš usposabljal WinModem ali ISDN modem, da boš pretakal po nekaj 10 MegaBytov! :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nerdor ()

root987 ::

Men se zdi da si ti tako anti-linux pro-vse-ostalo nastrojen, da sploh nočeš videt prednosti linuxa in slabosti drugih sistemov. Vidiš samo slabosti linuxa in prednosti windows/freebsd sistemov.

Ali je to samo moje mnenje?

P.S. Kako boš ti updejtu windowse da bodo varni pred blasterjem in ostalimi črvi ter trojanci brez broadbanda?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

napsy ::

Nerdor: upgrejd 2 leti staro linux distribucijo tk 100% deluje (sem sam preizkusil na debianu).

SSH na widnowsih s cygwin. :) Ka pa misliš da je cygwin. nič drugega kot prevedene UNIX funkcije za windows(ker pa si ti tako proti unixu).

Linux pravtako ima HAL, vendar je še to precej nova stvar. Zagotovo pa deluje (pravtako preizkušeno).

Obstajajo generične slike linux jedra, tako da lahko disk vklapljamo na različne računalnike in linux bo še vedno deloval(pravtako preizkušeno). Po mojih izkušnjah ima pa s tem Windows precejšnje probleme. Enkrat sem to delal da sem menjal diske z naloženim Windowsih in se mi je sesuvu. To pa zaredi prej inštaliranih drajverje za čipovje na plati.

aja, cygwin uporablja bash oz. sh ...
Ontopic: navedeni os-i kažejo veliko lepega v prihdnosti. Samo še vedno so zgrajeni po istem principu(ki je pa v praksi precej zgrešen, milo rečeno).
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: napsy ()

[MYTiX] ::

Se strinjam da Linux ni najbolj popoln za desktop mašino.
Tisto da lahko Win disk preneseš iz ene mašine v drugo (ki ima drugo čipovje) in da stvar dela, pa ni res. Sm poskušal že na 5 compih. Iz Celerona 600 na Atlona 2500+ ni delalo, iz Via KT333 na Nforce tudi ni delalo in se ene par podobnih, ki tudi niso delovali. Stvar pokaže BSOD, tako da to očitno ne deluje. Winsi so bli povsod XP.
podpis

Mavrik ::

Nerdor: Saj lahko preneseš ti .deb paketek tudi na drugem računalniku. Drugače pa pridejo vsi Linux distroji skupaj s kerneli, kateri imajo vse module skompajlane zraven in se le-ti naložijo ko to zahteva strojna oprema.
In kot so ti že omenili, če se v Windows XP zamenja čipset, potem te bo pri zagonu pozdravo en takšen lep BSOD in ne boš mogel računalnika niti v varni zagon več spravit.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

krho ::

@Nerdor:

Glejta, če hard disk vzameš vn iz mašine in jo daš v drugo mašino s drugim CPU (recimo prva mašina je bila Intel P4 s 875 chip setom in druga je recimo Azhlon XP s NForce 2 čipsetom), ne bo nekih večjih težav. HAL se bo že prilagodil novim naborom ukazov (recimo dodal bo 3DNow! podporo)


Kaj si ti nore gobe jedel al kaj?

Pri NT sistemih niti približno to ne deleuje. Je treba kar jovo na novo Polkna gor dat. Preizkušeno v praksi in to več kot 1x. Vedno so bili BSODji tudi v Safe mode.

W pirmeru Polken 9x pa stvar deluje, tako da ne nabijaj.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Nerdor ::

Fantje, a nobenemu, ni prišlo na misel, da je treba odinštalirat gonilnike, grafične, chip seta, modema, mrežne in to je to.. In ne more priti do BSOD

Gandalfar ::

Fantje, a nobenemu, ni prišlo na misel, da je treba odinštalirat gonilnike, grafične, chip seta, modema, mrežne in to je to..


to mi ne deluje kaj dosti dinamicno vec. Veliko bolj vsec mi je Linux way kjer zbootam v -386 jedro in mi vse dela. Ce pa hocem optimizirano jedro si pac namestim binary -686 recimo in sem optimiziran.

Zelo mi je vsec kako 'navadni' uporabniki kar naenkrat tlacijo en in isti disk v par razlicnih hw konfiguracij in je to nekaj kar cisto vsi pricakujemo od nekega operacijskega sistema.

Sicer pa so moje izkusnje, ko sem to pocel taksne kot jih majo tudi drugi. Na Win9x nobenega na problema. Z win2k pa sploh nikakor. Pa je samo druga maticna plosca, ki uporablja gonilnike kar tiste gonilnike, ki so zraven oken.

Nerdor ::

Kako pa potem prenosnik delujejo, ki spreminjajo frekvence delovanja in priklapljanje in odklapljanje enot. Kaj pravite na tip računalnika, ki je 15 kg laptop >:D (vedno izberem laptop tip pri instalu, čeprav je desktop. Ravno zaradi tega, ker menjam hardwareske stvari v compu:D ) Ste kdaj probali ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nerdor ()

Gandalfar ::

Na laptopu med delovanjem menjas maticno plosco?

Kr neki bluzis.

Alpheus ::

Nerdor:
Kako pa potem prenosnik delujejo, ki spreminjajo frekvence delovanja in priklapljanje in odklapljanje enot.


Si ze slisal za plug & play?
Edino kar pri- in odklapljas so miska, vcasih druga tipkovnica, kak dodaten monitor, floppy drive pa CDrom. A bi ti prenosniku menjaval diske pa "maticno" al kwa bluzis?

napsy ::

Mogoče Nerdor misli na takt CPUja, ko se spreminja zaradi baterij. Linux pa tudi to podpira.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

Gandalfar ::

Cist lepo podpira. Pa se hitrost ventilatorcka lahko nastavljas :)

Phoebus ::

Nerdor: zelo očitno je, da govoriš o stvareh, o katerih nimaš pojma. Zato se raje najprej pozanimaj. potem pa nabijaj.
Okoli tega tvojega "dinamičnega" kernela; ni problema. Praktično vsak distribucijski kernel je tak, kot ga imajo tvoji ljubljeni windowsi. Podpira večino stvari, NVidia in nekateri drajverji imajo že skomapjlane module (aka dll v win) ki jih samo "inštalirajo" in ni treba nič "patchat, kompajlat, popravljat".

Ampak, kot si tudi sam ugotovil- tako jedro ima podporo za VSE. Kar pomeni, da je veliko X MB, zasede XY MB rama in ima noter reči, ki jih človek ne bo nikoli rabil.

Raje si skompajlam jedro, ki bo popolnoma prilagojeno moji mašini, tako da bo zasedlo manj rama in imelo v končni fazi boljšo odzivnost. Tega pa windowsi ne omogočajo.

Okoli Frequency scallinga, ACPIja in teh reči pa spet- ne govori, če ne poznaš zadev, ker namreč delujejo brezhibno.

Gandalfar ::

Raje si skompajlam jedro, ki bo popolnoma prilagojeno moji mašini, tako da bo zasedlo manj rama in imelo v končni fazi boljšo odzivnost.


Kar je pa cisti luksuz in v koncni fazi .. preseravanje. Za koncnega uporabnika ni ta korak potreben in stvari delajo lepo oz. morda tudi lepse, ce nisi 'najbolj' pameten in vse neki prebrckas.

Ne dvomim v znanje Phoebusa ampak hocem povedat, da vecini uporabnikov ni potrebno prekompajlat jedra. To je mit, ki ga sirijo ljudje, ki jim niso stvari cisto jasne.

alesrosina ::

Ehm sam neki no .... tle je tema o drugih OSjih, ne spet smetit teme z linux-ms brezveznim kreganjem. Nekateri smo pristasi msja, nekteri linuxa, vsi imamo svoje argumente, ms in podjetja, ki distribuirajo linux sluzijo na ta racun in vsi smo veseli. Tko da prosim, ce od zdej naprej moderator brise vse poste, ki bodo kakorkoli dišali po anti-ms, anti-linux ali ms-linux jst-uporabljam-boljsi-os.

Hvala ze vnaprej.

Raje povejte kaksne dobre/slabe izkusnje alternativnih osjev, kaj v njih pogresate kaj bi spremenili itd.

Gandalfar ::

Kateri od tehle je binarno kompatibiln z linuxom?

[MYTiX] ::

Ko si bom Linux zrihtu tako da bo delu vredu, pol bom poskusu se te. VMWare je zakon 8-) :D .
podpis

Nerdor ::

Binarno je kompartibilen ReactOS, ki je tako rekoč "bratranec" Linuxa. V bistvu gre za sistem, ki je "sestavljen" iz Wine projekta, ki so mu dodali jedro, ki ima veliko copy&paste kode iz Linuxa. Podpira binarno Linux executable, kot ext2 file sistem. Seveda dela s Fat32, NTFS je še vedno zaščiten s licencami.
Syllable kot BeOS-Zeta naj bi omogočala Linux binary emulacijo. QNX Neutrino to že omogoča (Quantum Unix :)) ), kot tudi FreeBSD in OpenBSD projekta.

lukaz ::

evo fantje da vam še jst predstavm en OS.
MenuetOS je operacijski sistem 100% napisan v x86 assemblerju. je zasnovan kot nov OS, torej nima korenin v nobenem drugem OSu. Glavna distribucija gre na eno navadno disketo. Seveda se dajo tudi downloadat različni programi za to in cel sistem se tudi da inštalirat na disk.

Phoebus ::

S tem assemblerjem je en "manjši" problem- vsi vemo, da je pentium MMX razširil ukazni set, potem ima K6, pa K7, pa P3, pa P4 dodatne sete,...
In dejansko je tak OS potem optimiziran samo za i386.

Tudi sam sem včasih veliko gledal okoli malih, hitrih alternativnih OSov, samo problem je vedno nastopil pri uporabnosti, saj ni (bilo) zaloge aplikacij. Za normalno delo se rabi kar nekaj aplikacij, ki jih pa te OSi ne nudijo, vključno z nekdaj zelo popularnim BeOSom, ki je bil svetlobna leta pred nekaterimi tu predstavljenimi.

Sicer pa podpiram njihovo delo, samo da bi bil kateri izmed njih moj edini pravi OS, jim še veliko manjka.

BigWhale ::

> Ne dvomim v znanje Phoebusa ampak hocem povedat, da vecini uporabnikov ni potrebno prekompajlat
> jedra. To je mit, ki ga sirijo ljudje, ki jim niso stvari cisto jasne.

Eni to pocnemo zgolj iz estetskih razlogov...

Kdo hudica pa si zeli tako nepregleden /lib/modules/...

;>

CaqKa ::

nerdor tebe pa res malo preveč paranoja grabi kot je mavrik zgoraj povedal (anti-linux vs pro-vse-ostalo)

jaz sam pristavljam piskrček k zeta.
skyos sem probal z enim livecdjem... ampak tisto takrat ni delalo nikak.

od kje si pobral izjavo da " se cela IT srenja posmiha linuxu" tudi nevem.

ostale ki so še našteti pa upam da bom še probal kdaj :)


aja pa se strinjam z aspmasterom.

CaqKa ::

aja pa še nekaj. vsi tile osi bodo imeli vrednost na desktop trgu enako 0,0000000000 vse dokler nebodo imeli spodobne programske opreme.
to pomeni urejevalnik teksta, en splošen programček za obdelavo slik. enega za gledanje.
nadalje zelo pomembno: prepoznavo BILOKATEREGA printerja/fotoaparata/skenerja >>> to se mi zdi zelo pomembno in tukaj vse kar ni windows ali pa morebebiti macos zelo nazaduje.

Poldi112 ::

Vse to ti resi binarna kompatibilnost z linux-om.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

overlord_tm ::

evo fantje da vam še jst predstavm en OS.
MenuetOS je operacijski sistem 100% napisan v x86 assemblerju. je zasnovan kot nov OS, torej nima korenin v nobenem drugem OSu. Glavna distribucija gre na eno navadno disketo. Seveda se dajo tudi downloadat različni programi za to in cel sistem se tudi da inštalirat na disk.


Kake so min zahteve tega OSa? Al jih ni napisanih al pa sm jest tok neumen da jih ne najdem:8) . Zanima me ker mam doma eno 486ko pa bi blo zanimiv mal za zabavo kej druzga sprobat:D

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

CaqKa: tvoj komentar na skenerje, ki ne delajo vec pod 2k/XP ampak lepo delajo pod linuxom? >:D

podtalje ::

Namesto praznega govoričenja mene bolj zanima, če je že kdo sprobal
kakšen OS iz te teme.

Sam si ravno downloadam ReactOS, ki se mi zdi najbolj zanimiv in da vidim, če bil bil uporabna alternativa Windows,
tako da bi npr. poganjal eno poslovno aplikacijo.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katere OS ste poizkusili (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
717796 (5333) opeter
»

Advanced user anketa [REZULTATI OBJAVLJENI] (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
16214995 (10077) Eru
»

Katere operacijske sisteme uporabljate ?

Oddelek: Operacijski sistemi
372558 (1926) thor984
»

BeOS ima 10 let (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1549127 (7238) ZetaNeo
»

Vsi OSi

Oddelek: Operacijski sistemi
181473 (1209) gugo

Več podobnih tem