» »

najmanjša satelitska antena?

najmanjša satelitska antena?

galeb ::

Kakšna je najmanjša satelitska antena, ki se jo dobi v prosti prodaji? Kako velikost krožnika vpliva na kakovost slike in na število ulovljenih kanalov? Priklopil bi jo na tv kartico v PC.

rfmw ::

Velikost krožnika direktno določa dobitek (po domače povedano ojačenje) antene. Manjši krožnik bo imel manjši dobitek, kar pomeni manjšo sprejeto moč s satelita, kar pomeni več snega ali šuma v sliki. Velikost antene ne vpliva na število ulovljenih kanalov.
Legendary 8RDA+ (reCAPed ;), XP1700+ 2108 @ 1.84 V, SLK900A AS3 @ 2500 rpm
1,5GB Samsung DDR333+Geil DDR400+SuperTalent DDR400 @ DC 200 MHz @ 6-3-3-2.5

galeb ::

Hvala za odgovor. Zanima me še ali antena potrebuje svoj vir napajanja. Kako velika (majhna) naj bo antena, da bo slika še človeška? Gledam pač na ceno in tudi na prenosnost.

CaqKa ::

če se ne motim je 40 cm za jasno vreme dovolj.
če želiš pa tudi med kakim dežom pa še čem gledat pa bo treba po večji posečt.

rfmw ::

Napajanje elektronike (konverterja) v žarilcu sat antene pride preko kabla iz sprejemnika. Torej bi morala napajanje dati tudi računalniška karta, na katero boš priključil zadevo.
Legendary 8RDA+ (reCAPed ;), XP1700+ 2108 @ 1.84 V, SLK900A AS3 @ 2500 rpm
1,5GB Samsung DDR333+Geil DDR400+SuperTalent DDR400 @ DC 200 MHz @ 6-3-3-2.5

Stepni Volk ::

Priporoočljiva velikost antene - "krožnika" je odvisna tudi od zemljepisne lege oz. obratno: od tega katere satelite misliš spremljati.
Krožniki so lahko polni, mrežasti...
klasično okrogli, kvadratni
zaobljeni, ravna ploskev...
Ponekod (v razvitem svetu) obstajajo namreč urbanistični zahtevki glede tega...
Drugje politični režimi ne pustijo tovrstnega sprejemanja informacij in zato obstajajo modeli, ki se jih da skriti v podstrešje itd...
Torej upoštevaj še geo-politično / urbanistično lego :)

madviper ::

Za Slovenijo je dovolj 60 cm premera, kar zagotavlja "še človeško" sliko in zvok. Sam krožnik ne potrebuje napajanja, temveč napajamo samo LNB modul.

Najbolj razširjene pri nas so parabolične antene. Te niso povsem okrogle, ampak bolj elipsa.

Kaj je to LNB?
To je tista škatla nad krožnikom v katero vtaknemo kabl iz sprejemnika (v tvojem primeru pač kartica v računalniku). Ta v resnici sprejema signal, ki ga krožnik zbere in usmeri vanj.
Napaja se preko koaksialnega kabla, ki prenaša tudi signal v sprejemnik in ne rabi posebnega napajalnika.

Jaz sam uporabljam 90 cm, ki mi zagotavlja v vseh vremenskih pogojih (sonce, dež sneg, oblačno itn.) kvalitetno sliko. Sam malenkost izstopa, zaradi svoje velikosti (vsaj men, čeprav po enem letu še ni bilo pritožb).

Priporočam ti, da vzameš vsaj 70 cm ali več satelitski krožnik (anteno), LNB pa 0,6dB ali manj.
To ne pomeni, da z manjšim krožnikom in večjim šumom LNB-ja ne boš mogel gledat programov, samo kvaliteta bo malenkost padla.

Če te skrbi zaradi cene, pa je stvar takšna. Krožnik 90cm jeklen (ni mađarica), LNB univerzalni 0,6 dB, stenski nosilec, F-konektorji in 5 m koaksialnega kabla stane okoli 10 tisoč.

Tak, da ne vem kolk se splača žrtvovat kvaliteto za par tisočakov.

Število kanalov, je odvisno od satelita, na katerega imaš usmerjen krožnik. Če hočeš še več kanalov, kot jih lahko dobiš z enega satelita, nabavi motor, ki obrača anteno (voden računalniško). Stane pa okoli 12 tisoč.

Aja, še eno moje vprašanje. Katero tv kartico imaš v računalniku?

LP, madviper
I'd like to do something crazy!

galeb ::

Ej, to pa je odgovor!
V PC-ju je navadna ATI TV kartica.
Razmišljam pa da bi v notebook vgradil eno AVER MEDIA TV (PCMCIA) in poskusil anteno tudi tam in to z baterijo!
Nisem imel pojma, da so te antene tako poceni.
Koliko pa tehta?

cekr ::

Zraven krožnika in konverterja na njem potrebuješ tudi sprejemnik. Analogni so zelo poceni, digitalni so se pa tudi že spustili pod 30.000 sit.
TV kartica v tvojem računalniku ne sprejema direktno satelitskih signalov.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

galeb ::

Kako poceni je torej analogni sprejemnik in v čem je slabši (kvaliteta slike) od digitalnega?

cekr ::

Analogne sprejemnike dobiš danes tudi pod 10.000 sit. Moraš pa vedet, da se počasi poslavlja. Na Astri boš recimo ujel postajes samo še za nemški trg. Nekaj je postaj potem še na Hotbirdu. Je pa teh postaj vedno manj. Jest imam dvojni sistem in ujamem še 60 postaj.
Bolj se ti splača kupit digitalni sistem, ker boš poleg teh, ki so na analognem sistemu, ujel še mnogo drugih postaj.
Za 60.000 sit, dobiš sistem z vrtljivim krožnikom. Tam boš ujel par sto programov.
Kako jih boš spremljal, moraš pa sam razmislit.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Phoebus ::

Še to me zanima ko je že taka tema odprta- nekako logično se mi zdi, da lahko "dekodirnik" dekodira samo 1 kanal naenkrat. Kako se pa reši zadevo če imaš lasten sat (digitalni) in npr. 3 (ali 4) TVje, ki seveda ne gledajo istega kanala? Ali je treba kupit več ali dražji dekoder?

Oldi ::

pojdi na www.sibila.si/telstar tam imajo tudi forum.
Za več TV-jev rabiš več sprejemnikov in več izhodov iz antene oziroma LNB-jev. Je pa taka rešitev dražja kot nakup ločene antene za vsak sprejemnik.

cekr ::

Sicer so rešitve, da lahko več tv-jev kaže hkrat različne programe. Samo to bi te prišlo zelo drago.
Estetsko najbolj primerna varianta je en krožnik, razdelilec signalov, potem pa za vsak TV svoj sprejemnik.

Pri analogni varianti moraš imeti dvojni LNB( za vertical in horizontal), potem pa nanj priklopiš razdelilec, ki razdeli signale za 4 ali več sprejemnikov.
Cenovno je pa tako, da so danes kompletni paketi toliko poceni, da je najceneje za vsak sprejemnik še svoj krožnik.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

madviper ::

Tud z računalnikom se da gledat digitalne satelitske programe. Za to rabiš pač tv kartico (mrežno kartico), ki ima pač primeren vhod. Po mnenju večine je najbojša SkyStar 2 (tu jes jo mam:D ), ki stane le 15 tisočakov. računalnik jo sicer prepozna kot mrežno, z 100Mbps prenosa, programi pa delajo na njej kot je treba.

Omogoča tud satelitski internet (enosmerni :'( ). Se pa da delta čuda z njo. Od sprejemanja satelitskih programov, priklop motorja za obračanje anten (krožnika), satelitski internet, pa še marsikaj, kar ne smem napisat zaradi pravil foruma >:D !

Teža je tam okol 5 kg, ker imam železno (aluminijaste takrat ni blo na zalogi, pa se mi ni dalo še enkrat gor hodit po njo). Tak, da je aluminijasta še lažja. Sicer pa imam nosilec (home-made :P ) ki zdrži okrog 3 tone (pri men ni panike za težo, bol me plac matra :8) ).

Če rabiš kake dodatne informacije mi piš na mail!

Analogna satelitska se poslavlja in je le še na tržišču zadnjim nožnim prstom |O ! Tak, da se je dolgoročno (3-4 leta) ne splača kupovat.
Bolše, da se investira malenkost velč denarja v digitalno, kjer imaš brezplačnih programov več kot jih lahko prebaviš. Da en govorimo, o tistih kodiranih (plačljivih).

Da bi z enega krožnika gledal na več tv sprejmnikih, je predraga zadeva, ki se ti nikakor ne izplača. Razdelilci so od 40 tisočakov naprej (kvaliteta je solidna, sam uporabnost je na psu). Potem, pa še moraš za vsak tv kupit sprejmnik, kar se ne izplača. Bolš, da ma vsak sprejemnik svoj krožnik.

Lp, madviper
I'd like to do something crazy!

galeb ::

Ali lahko kdo potrdi, da je računalniška TV kartica (+antena+LNB+kabel) brez dodatnega sprejemnika dovolj za sprejem satelitskih programov (katera kartica da in katera morda ne)?
Kaj je to sprejemnik, o katerem pišete: ali je to zunanja škatla ali vgradna kartica?

cekr ::

Navadna tv-kartica je samo sprejemnik vhf in uhf signalov. Potrebuješ zunanjo škatlo. Razen seveda, če si pripravljen kupiti kartico, ki sprejema satelitski signal.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

galeb ::

Pripravljen sem kupiti, kar je ceneje: kartico, ki je tudi sprejemnik ali pa kartico + sprejemnik. Glavni faktor trenutno je cena oz. kar je najboljše za tam do 20.000 SIT. In če je kje kdo, ki ima TV kartico v notebooku priklopljeno na sat. anteno, me zanima, kako mu dela.

CaqKa ::

galeb: jaz ti priporočam da si poiščeš veliko sky star2 temo nekje na slotechu. tam boš našel te informacije.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Satelitska TV - čiste osnove, kaj potrebujem, programi... (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
5311478 (7052) Scorpy84
»

Satelitska antena ne najde nobenega satelita

Oddelek: Omrežja in internet
4410712 (9109) cewapcic
»

Total TV (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
5113612 (11710) fulgur
»

Satelitska tv

Oddelek: Zvok in slika
2012737 (12023) Tody
»

satelitski programi in sprejemniki (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7215486 (13818) BlackHole

Več podobnih tem