» »

64 bitni procesorji

64 bitni procesorji

Blisk ::

Zmeri več se prodajajo 64 bitni procesorji oz. vodila.
Pa me zanima, ali kdo ve, kakšen je trend procesorjev, da bodo šli vsi na 64 bitna vodila, ali ne?
In pa kako je danes s podporo pri teh procesorjih, ali wondowsi normalno laufajo s temi procesorji,k ali linuxi prav tako normalno delujejo s temi procesorji, kako je z driverji, itd???
Ker ne vem, ali se splača kupit tak procesor, ali ne?

Caligula ::

Jah ce nimas potreb po hitrejsem procesorju pol itak se nimas kej nabavljat ker neke specificne prednosti 64 bitni procesorji se nimajo.
NAslednji Windowsi bojo 64 bitni pridejo pa ven sele cez kako leto. Tko da se ti ne mudi ravno ful, ce ti trenutna konfiguracija zadovoljivo laufa. Ce pa bos ze sel upgradat pa definitivno kupi AMDjev A64 procesor in plato zanj. To je bestbuy tako po trenutnih in dolgorocnih smernicah.

Intel se nima pravega odgovora na AMDjevo ponudbo v tem segmentu.

Blisk ::

OK, tuki ni vprašanje nabaviti ali ne, ker nekaj moram nabaviti, samo vprašanje je kaj?
In če 64 bitni procesorji laufajo z trenutnimi driverji in pa operacijskimi sistemi, oz. če delujejo normalno. Da ne bi zdej jst nabavu zadevo, potem pa ne bi laufali niti windowsi, niti kakšni drugi programi oz. špili itd. V tem primeru raj ne kupim 64 bitnega procesorja in plate.

Tarzan ::

aargh, še 1002. tole napišem>:D
Vse bo delalo, procesorji so za nazaj popolnoma združljivi in bodo tudi v 32bitnem načinu delovali odlično, celo hitreje od samo 32 bitnih procesorjev - tega seveda ne gre pripisati 64bitnemu dodatku, ampak izboljšanem 32 bitnem delu. Windows ma probleme s prehajanjem na 64 bitov, predvsem so temu krivi gonilniki, katerih veliko proizvajalcev strojne opreme ne izdeluje, ker se jim pač še ne zdi smiselno za malo ljudi pisati driverje, ko pa še niti MS ni izdal Windowsov... in zanka je sklenjena.
NA linuxu pa itak zadeva že nekaj časa super deluje tudi v 64 bitnem načinu.

PS: AMD je edini smotrn nakup v tem trenutku, s P4 se boš bržkone opekel;) .

Blisk ::

s P$ se ne ukvarjam več že nekaj let, odkar sem iskal tehnično podporo, pri procesorju, za katerega so me nategnili v štacuni in NI delal, od takrat naprej še samo AMD.

Skrbi me samo da zadeva ne bo delovala vredu!
Ampak če ste probali zadevo z win xp in pa s kašnimi špili, pa da dela, potem ni straha!

Za linux pa sem slišal, da deluje odlično na 64 bitnih vodilih.
Upam, da mi fedora core 2 ne bo delala probleme!
:D

Zheegec ::

Za linux pa sem slišal, da deluje odlično na 64 bitnih vodilih.

Bitnost vodila in bitnost procesorja nimata nobene skupne povezave spljoh.
Bitnost vodila pomeni koliko bitov je prenešeno v enem urinem ciklu po vodilu, bitnost procesorja pa širino GPR registrov v procesorju.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Blisk ::

OK, kaj to pomeni, da so ti procesorji 64 bitni, ali da delujejo na 64 bitnem vodilu?
in kaj je GPR?

SasoS ::

Vsi procesorji od P-Pro naprej delujejo na 64-bitnem sistemskem vodilu. GPR je general program register. 64-bitnost se v tem primeru nanaša na širino registrov.

Blisk ::

Kaj to pomeni, da procesor deluje z 64 biti hkrati, medtem ko so prejšnji to počeli z 32 biti?

SasoS ::

Tako nekako. To pomeni da če ima procesor za sešteti 2 64-bitni števili lahko to naredi v enem šusu, drugače mora sešteti po 32-bitov posebej. To tudi pomeni da so pointerji dolžine 64 namesto 32 bitov kar poveča maximalno velikost spomina iz 4GB na 16.7 Miljona Terabytov.
Ampak vse to pride do izraza samo če laufaš 64bitni OS ki ga zaenkrat še ni. So pa na srečo AMD 64 zelo hitri tudi če tečejo v 32-bitnem združljivostnem načinu (recimo Intelov Itanium je pri 32bitnih operacijah zelo počasen).

Mavrik ::

Motiš se, 64 bitni OSi obstajajo. Linux je eden takih.


Drugače pa se ne boj nakupa A64... procesor je zelo hiter tudi v 32-bitnem načinu.
The truth is rarely pure and never simple.

SasoS ::

Imaš prav...sem prehitro napisal (sploh pa ne prebral za sabo :D)...Linux lepo laufa native na x86_64 platformi. Prav tako obstaja beta verzija XPjev (ki je še zastonj) in pa beta verzije 64-bitnih gonilnikov za nvidio in ati.

Blisk ::

Zamenjal sem plato in procesor (z 64 bitnim) v mašini kjer je laufal Linux, pa je problem, ker se zdej ne naloži, kot da ne najde diska.
V čem bi lahko bil problem?

jest10 ::

Problem?
Tukaj: NOVA plata in procesor. Poigraj se z nastavitvami, če ne gre drugače pa na novo naloži sistem.

Blisk ::

Uh to je full kriza, nova inštalacija potegne tok za sabo, da raj ne bi, bi raj probal 100 drugih variant, kot nova inštalacija.
Nekaj sem poizkušal z Bios nastavitvami, pa se vseen noče bootat.
Mogoče je problem, ker je zdejšnja inštalacija 32 bitna verzija fedore, pa bi moral inštalirat 64 bitno verzijo!
Če ma kdo kakšno rešitev, bi prosil?

Poldi112 ::

Bodi malo bolj specificen. Ce ti ne najde diska, potem je to hw problem. Ce ti disk najde, ne najde pa problema na njem, je pa spet cisto nekaj drugega.
Naceloma bi moralo delati. Ok, ne vem za fedoro, ampak jaz sem svoj disk presnel uspesno na drugo masino in zbootal. Druga plata, drug chipset, podoben procesor.
32 bitna fedora MORA teci tudi na novem sistemu.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

CCfly ::

Sam sistem normalno dela na AMD 64, ne da bi moral nalgati kakšno novo različico. Si lahko malo bolj specifičen. Imaš mogoče probleme že pri bootloaderju (lilo grub) ali prideš v Linux (z rescue CD-jem naprimer), pa tam ni diska (verjetno gonilnik za IDE/SATA kontroler).
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Blisk ::

Ok, tkole je, ko hočem zagnati mašino, napiše, da ni operacijskega sistema, čeprav, ko dam nazaj not staro plato in procesor, zadeva deluje.
potem grem not z rescue diskom in najdem oba diska brez problemov.
Diske imam pa na SCSI kontrolerju.
Probal sem tudi na novo nastavit pot za bootanje, pa mi ne dovoli.
Malo sumim, da je problem v Biosu.
Plata je K8N-E Deluxe, procesor pa Sempron 3100

CCfly ::

Če ti napiše, da ni operacijskega sistema se stvar zaplete še preden pride do bootloaderja.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Blisk ::

ja sej to vem, zato pa pravm, da je mogoče kaj z biosom glede nastavitev.

CCfly ::

Za kateri SCSI kontroler pa gre ? Ima svoj BIOS ?
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Blisk ::

No zadeva sedaj laufa, problem je bil zaradi BIOSa, rabil sem kar nekaj časa, da sem nastavil, da deluje, ker sem imel gor še en IDE disk, s katerega se je hotel bootat, pa zato ni delovalo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nvidia ukinja podporo za 32-bitne operacijske sisteme

Oddelek: Novice / Grafične kartice
155497 (3416) Truga
»

AMD bojda razvija ARM procesor za tablice

Oddelek: Novice / Procesorji
4015293 (12184) Lonsarg
»

32, 64 in 86 bitna različica

Oddelek: Operacijski sistemi
298334 (7474) OmegaM
»

Zmeda z 64 bitnimi procesorji

Oddelek: Strojna oprema
272312 (1776) Zheegec
»

64 bitni procesor?

Oddelek: Kaj kupiti
212208 (1766) Brane2

Več podobnih tem