» »

32, 64 in 86 bitna različica

32, 64 in 86 bitna različica

LukaVi ::

Pozdravljeni!

V čem je razlika med 32, 64 in 86 bitnimi različicami programov in nenazadnje tudi Windowsov?
Kako izvem, koliko biten je moj procesor?
(sumim, da je 64, a je bila zraven priložena 32 bitna različica Windowsov - kako to??)
Najlepša hvala za odgovor
lep pozdrav

StandAgainst ::

No torej 32 bitna različica je 86x, to je enako. Od te 32 bitne različice se 64 bitna različica razlikuje po tem da zna uporabljati več rama kot samo 32 bitna različica windows (več kot 4GB).

Glede tvojega procesorja pa ne vem kaj naj reče, ker nisi napisal model procesorja. Če je procesor nov je zagotov 64 bitn.

Zgodovina sprememb…

BoLhCa ::

:)

Poznamo 32 in 64 bitne sisteme, 86 bitni ne obstaja. x86 je "arhitektura" procesorjev. Glavna razlika je, da 32bitni sistem lahko naslavlja vsega-skupi do 4GB pomnilnika, x64 pa veliko več. Koliko bitni imaš procesor zveš na uradni strani proizvajalca tvojega procesorja (Intel oz. AMD). Tudi če je procesor x64 lahko poganja 32bitni software in OS.

zcetrt ::

Načelmo naj bi 64 bitni procesorji znali operirati s 64 nbitnimi vrednostmi v posameznih ciklih. Bolj so mi sicer poznane manjše mašine (8 bitniki). Tam ti pač seštevanje dveh 8 bitnih števil vzame en cikel, če bi sešteval 16 bitni številki pa več ciklov. Šestnajstbitnik to zmore spet v enem ciklu.

Če bi torej programi operirali s 64 bitnimi vrednostmi, bi na 64 bitnih procesorjih tekli občutno hitreje.

Tisto z RAM-om je pa tui res, saj je pri 32 bitnih procesorjih naslavljanje 32 bitno.

Upam, da ne klofam bedarij.
4.

OmegaM ::

Mam eno vprasanje.

Ali lahko v visti ko je 64 bitna uporabljas 32 bitne aplikacije ?
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

Gandalfar ::

Mam eno vprasanje.

Ali lahko v visti ko je 64 bitna uporabljas 32 bitne aplikacije ?


Da. Lahko.

Goldee ::

Da, lahko, vendar se bo aplikacija izvajala malce počasneje kot na 32bit Visti!
Isto je z XP-ji.
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

BoLhCa ::

Da, lahko, vendar se bo aplikacija izvajala malce počasneje kot na 32bit Visti!


Kak link z razlago oz. kak argument? Ker tole je IMO bullshit.

opeter ::

Da, lahko, vendar se bo aplikacija izvajala malce počasneje kot na 32bit Visti!


Kak link z razlago oz. kak argument? Ker tole je IMO bullshit.


Se v celoti stirnjam z Bolhco. Sploh Photoshop CS3 mi občutno hitreje odpira večjo količino datotek kot pod 32-bitnim sistemom. Seveda igra tukaj zelo pomembno vlogo relativno velika količina pomnilnika.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Goldee ::

Da, lahko, vendar se bo aplikacija izvajala malce počasneje kot na 32bit Visti!
Isto je XP-ji.


Kak link z razlago oz. kak argument? Ker tole je IMO bullshit.


64bit Windows mora emulirati 32bit okolje, da se lahko izvajajo 32bit aplikacije.
----------------------------------------------------
Program performance considerations
The WOW64 subsystem creates a 32-bit environment on the x64-based versions of Windows Server 2003 and of Windows XP Professional x64 Edition. Some 32-bit programs may run slower on these operating systems than they would on 32-bit versions of Windows Server 2003 and of Windows XP. For example, a 32-bit program might run slower on Windows XP Professional x64 Edition than it would on Microsoft Windows XP Professional. Alternatively, some 32-bit programs that require lots of memory may exhibit increased performance on the x64-based versions of Windows Server 2003 and of Windows XP Professional x64 Edition. This performance increase occurs because the x64-based versions of Windows Server 2003 and of Windows XP Professional x64 Edition support more physical memory than the 32-bit versions of Windows Server 2003 and of Windows XP Professional.


Pa še en link na to temo:
Overview of the compatibility considerations for 32-bit programs on 64-bit versions of Windows Server 2003 and Windows XP
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

Goldee ::

Pa še emulator za 32bit okolje na 64bit operacijskem sistemu:

WOW64
WOW64 is the x86 emulator that allows 32-bit Windows-based applications to run on 64-bit Windows.

Pa da ne boš spet rekel, da je to "IMO bullshit":
Running 32-bit Applications
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

opeter ::

Huh, potem pa imam hud procesor, da ne občutim razliko med poganjanjem OpenOffica v Visti64 in Xp 32-bit.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Rok Nemec ::

Mam eno vprasanje.

Ali lahko v visti ko je 64 bitna uporabljas 32 bitne aplikacije ?


Da. Lahko.



Pravilni odgovor se glasi: Odvisno. Namreč 32 bitni programi, ki za svoje delovanje uporabljajo 32 bitne gonilnike, ne bodo delali na 64 bitni platformi.

Primer:

Why Exchange Server 2003 will not run on the x64-based versions of Windows Server 2003
http://support.microsoft.com/kb/924046

Zgodovina sprememb…

krneki0001 ::

V 64 bitnem sistemu se velike datoteke odpirajo hitreje (tu je pač naslavljanje v igri), zato recimo CS3 odpira datoteke hitreje, sam 32 biten program pa ne deluje hitreje kot na 32 bitnem sistemu, ker ga mora sistem emulirat(64 bitni sistem emulira 32 bitni sistem, da lahko poganja 32 bitne programe).

Gandalfar ::

Dobro, zdaj pa daj se oceno koliko % ciklov gre za to

krneki0001 ::

Čez prst bi reku da velike datoteke odpira ene 25% hitreje, 32 bitni programi sami pa počasneje delujejo za ene 15%.

Kolko % ciklov gre zato, pa nebi znal pojasnit. Nekako mi gre tole z jezika, ampak ni pravilno.
Recimo 64 bitni sistem emulira 32 bitni sistem, torej lahko v 64 bitni sistem vključi kompletnih 32 bitov + emulatorjev ukaz in še nekaj mu ostane.

Zgodovina sprememb…

zcetrt ::

Ma, govorimo precej na pamet.

Pa da še jaz pristavim svojo kmečko logiko :)

Zakaj bi se 32 bitne operacije v 64 bitnem procesorju izvrševale počasneje? Na nivoju seštevanja bi to pomenilo, da tudi 64bitne nižje integerje sešteva počasneje :)

Moje mnenje (ampak res le mnenje) bi bilo, da 32 bitni programi v 64 bitnem OS-u na 64 bitnem procesorju težko tečejo počasneje, kot bi v 32 bitnem OS-u na 32 bitnem procesorju. Če že, bi vzrok prej iskal v OS-u kot procesorju. Če je OS 32 biten, pa ni razlik med 64 in 32 bitnimi proci.

Mah... Voodoo je to na takem nivoju, kot se danes počne. Na 64bitnost bo pa treba še par let počakati. Da ne bo problemov z njo, kar se raznih združljivosti tiče, se razume.
4.

bosto ::

Zakaj pa bi VSI 64bitni procesorji poganjali 32bitno kodo enako? In zakaj bi VSI 64bitni OSI obravnavali 32bitno kodo enako? Pomoje prevec posplosujete, dejte si rajsi konkretno pogledat kako to obravnava x86_64 arhitektura in WinXp/Vista .. ce vas ze to zanima ;)

Pesimist ::

Jaz sem pa ze slisal vec commentov da recimo Vista 32Bit dela bolse z do 1Giga rama. 64Bit pa abcutno bolse z 2Gb+. Torej kot sam Sistem.

Senitel ::

Recimo 64 bitni sistem emulira 32 bitni sistem, torej lahko v 64 bitni sistem vključi kompletnih 32 bitov + emulatorjev ukaz in še nekaj mu ostane.

Ok tale quote je tle sam zato, ker sem režal zraven... >:D

To ni neka zahojena emulacija, ker imajo "vsi" današnji 64 bitni CPU-ji komplet 32 bitni instruction set + 64 bitne "razširitve". Oziroma malce boljše rečeno dva načina delovanja (32 bit in 64 bit). Če imaš 64 bitni OS, bo kernel definitivno gnan v 64 bitnem načinu. Če hočeš uporabljat 32 bitne aplikacije, potem se bo CPU preklapljal iz 32 (aplikacija) na 64 bitni (kernel) način in nazaj. In če 32 bitna aplikacija pač stalno nekaj šari s funkcionalnostjo kernela bo jasno počasnejša, če je teh klicev malo bo hitrost praktično identična. Če pa 32 bitna aplikacija kuri ogromno pomnilnika bo pa lahko tekla bistveno hitreje na 64 bitnem OS-u (iz očitnih razlogov).
To ni tako kot pri Itaniumih, ki sploh niso imel 32 bitnega načina.

Zheegec ::

Ma, govorimo precej na pamet.

Pa da še jaz pristavim svojo kmečko logiko :)

Zakaj bi se 32 bitne operacije v 64 bitnem procesorju izvrševale počasneje? Na nivoju seštevanja bi to pomenilo, da tudi 64bitne nižje integerje sešteva počasneje :)

Moje mnenje (ampak res le mnenje) bi bilo, da 32 bitni programi v 64 bitnem OS-u na 64 bitnem procesorju težko tečejo počasneje, kot bi v 32 bitnem OS-u na 32 bitnem procesorju. Če že, bi vzrok prej iskal v OS-u kot procesorju. Če je OS 32 biten, pa ni razlik med 64 in 32 bitnimi proci.

Mah... Voodoo je to na takem nivoju, kot se danes počne. Na 64bitnost bo pa treba še par let počakati. Da ne bo problemov z njo, kar se raznih združljivosti tiče, se razume.

Vse skupaj ste tukaj malo preveč poenostavili na vprašanje 32bit in 64-bit. Ne pozabit, da procesor v AMD64 načinu (torej 64-bit) tudi malo drugače deluje - pri AMD so dodali še 8GPR registrov (ki zaradi rekompajlanja delujejo tako in tako samo v 64-bit načinu), katere ima OS vedno na razpolago, tudi če uporabljate 32-bit program, ki vidi samo originalnih 8GPR registrov. Tako je teoretično možno, da tudi 32-bit program deluje hitreje, sploh kar se tiče dela s spominom zna biti hitrejše. Seveda so tudi primeri, ko lahko program deluje malo počasneje, ampak razlike so v vsakem primeru zelo majhne.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

OmegaM ::

Torej,ce sem vredu vse skupaj razumel lahko instaliram in uporabljam 32 bitne aplikacije v 64 bitni visti?

Aja, imam Amd 4200+ x2
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

Tr0n ::

Seveda.

OmegaM ::

Pozdravljeni.

Imam instalirano visto, za formatirat pa se imam 2 particiji. Kateri vrednost je najboljse izbrati za Allocation unit size?prej sem na xp-jih imel 4096, kaj pustim enako ali ...? Vista je 64 bitna

LP
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

opeter ::

V Visti, tako kot že v XP in Windows 2000 imaš upravljalca računalnika, tam urejevalnik diskov in enostvno zbrišeš ali dodaš particije itn.

levi klik na Računalnik >> Upravljaj >> Shramba >> Upravljanje diskov
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

OmegaM ::

Mislim da me mogoce nisi prav razumel.

Sprasujem za formatiranje, particiji sta pripravljeni, vendar ne sformatirani, sprasujem za Allocation unit size oz. za Velikost dodelitvene enote, katero je najboljse izbrati?

win xp ima do 4096, Vista ,vsaj 64 bitna pa do 64 kilobytov.

Zanima me ali naj izberem normalno 4096 kot do sedaj ali kar 64?
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

opeter ::

Nima nekega večjega pomena ta velikost dandanes... kako velik disk imaš?

Lahko poskusiš tudi nastaviti na npr. 64kb, 512 kb itn. mogoče boš kaj malo prostora prišparal. Osebno imam jaz, že odkar pomnim, to vrednost vedno na "defaultu", torej na 4096 kb. Samo enkrat sem pred leti poskusil nastaviti na 512 kb in vklopil kompresijo particije/datotek pod Windows NT 4, ampak je računalnik postal tako zelo počasen, da sem si rekel, da nikoli več.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

OmegaM ::

je 640 GB SATA od Samsunga.

Bom tudi jaz preklopil na default, sem mislil ce je slucajno kak "globlji" pomen.

Hvala ti.
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

opeter ::

Izvoli, nekaj pametnih povezav:
- Forums techguy
- atomic pc
- PCWorld forums
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

OmegaM ::

Hvala
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

32 or 64 bit OS?

Oddelek: Operacijski sistemi
386425 (5339) Hayabusa
»

Zakaj v Windows 7 še vedno vztrajajo z omejitvijo pomnilinka?

Oddelek: Loža
352146 (1223) KoMar-
»

Snow Leopard pravzaprav 32-biten (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
518811 (6661) noraguta
»

4GB rama na operacijskem sistemu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1008612 (7421) opeter
»

Microsoftovih 64 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
517455 (5849) Zheegec

Več podobnih tem