» »

mar res poznamo vse barve?

mar res poznamo vse barve?

«
1
2

ripmork ::

torej,vprašanje ste že prebrali,moja obrazložitev:
nisem en expert v fiziki pa tudi ne mislim pametovat,ampak tole vprašanje mi pa ne da miru...

Predstavljajte si neko osončje stotine svetlobnih let od tu...tam je vse drugače,vsi tukajšnji fizikalni zakoni so postavljeni na glavo,tako zelo,da si tega sploh ne moremo predstavljati...drugačne snovi...mar je potem tudi možnost da so tam barve-ki si jih mi sploh ne moremo predstavljati?
Barve ki jih preprosto ne moremo zaznati z očmi,ali jih sploh videti pa so?
Velikokrat je bilo že povedano da poznamo vse barve kar jih je,pa je mar to res?Kako to 100% vemo?

Vzemite si čas in pomagajte odgovoriti na tole.:)

Poldi112 ::

Saj z razlicnimi barvami samo imenujemo razlicne dele spektra. In mi z ocni vidimo razpon, na katerega so oci obcutljive. Ce vzames pa kako napravo pa preko njenega displeya lahko gledas se ostale, ceprav ti ga prikaze v spektru, ki ga ti vidis. Recimo zeleno.
Je pa barva v bistvu samo interpretacija mozganov. Vprasanje ce midva zeleno enako vidiva. Oba pokazeva enako, ker sva naucena, da je ta barva zelena, a vidiva jo mogoce cisto drugace. Ceprav ni prevec verjetno.
Je pa po discworldu osma barva oktarina (barva magije:)

Matev ::

jep
barva je samo elektromagnetno valovanje
določene dolžine
od 300 do 700 nanometrov je lambda

shratka: rdeča-oranžna-rumena-zelena-modra-vijolčna

na skrajnih koncih je infra rdeča in ultra vijolična

barve (avlovanje) obstaja še izven tega območja - radio, tv, sonar, radar, kvazarji itd itd.... sevanje skratka

nova barva bi samo z novimi očmi lahko nastala

Thomas ::

So ljudje, ženskega spola, ki vidijo barve, o kakršnih se nam, navadnim smrtnikom, ne sanja.

Nimajo samo RGB receptorjev, pač pa še četrti receptor.

Najprej so opazili to pri obdukcijah, potem pa so odkrili še eno živo žensko, ki vidi barve štiribazno.

Nekatere rakovice vidijo 10 bazne barve.

Kako te nove barve izgledajo? Ne bi vedu. Vem samo, da se morajo tako razlikovati od nam poznanih, kot se modra od rdeče. Povsem nova barvna kategorija in to v množini!

Mind blowing. Komej čakam, da si to inštaliram!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

pingec ::

Ej res človk si sploh ne more zamislit kako bi lahko ble še druge barve. Sm poskusu mal pomislit pa ugotovu da nikakor ne morem izumiti nove barve :D
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

Matev ::

obstaja sicer ena barva ki je ni v barvnem spektru - v mavrici ne obstaja

nastane pa tako da zmešamo oba skrajna konca spektra
rdečo in vijolično

imenuje se MAGENTA in jo tiskarji s pridom uporabljajo

samo na žalost so jo že odkrili

jype ::

Insekti ki se hranijo z rozicami (no, nabirajo pelod) imajo fotoreceptorje tako fajn nastelane, da vidijo skoraj crnobelo. Cvetove belo, vse ostalo pa crno (no, ne vemo kako bi oni poimenovali te barve, ampak mozgani jim locujejo spekter le na zelo malo barv, torej priblizno "zeleno" in "ostalo").

Matek ::

Dobro, da ne igrajo multiplayer iger, ker to je pol hax! >:D

Drugače pa si je res malce težko predstavljati neke barve ki jih mi ne moremo videti, enako kot obstajajo 3d simulacije 4d kock, ki nam v bistvu ne pokažejo ničesar, enako je, če nam nekdo na en list namala eno barvo, ki je mi ne poznamo.

Vidiš, to je pa ta posebna barva, a je lepa?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Thomas ::

Pravzaprav si je mogoče predstavljati otroka, ki mu je bila do 12. leta skrita barva magenta. Ne bi bilo enostavno kaj takega izvesti, načelno mogoče pa vsekakor. Njegova fascinacija ob magenta (da ne rečem celo modri!) torti na 12. rojstni dan bi bila velika.

Nam se skriva ogromno enih takih presenečenj. V resnici črnobeli svet mi interpretiramo tkole, z barvami ki skrajšano pravimo pravzaprav le: "registrirano s čepki za ta in ta del spektra".

Vsaka nadaljna specializacija čepkov nas bo seveda šokirala. Očarala z doslej nevidenimi barvami.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

začel bi lahko z zaznavanjem ultravijoličnme in infrardeče

ali pa z zaznavo radijskih valov

Vesoljc ::

kako pa naj bi se naše učke razvile? pač če sledimo evoluciji. kdaj smo videli barve? :)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

ripmork ::

morda bi res tako počasi odkrili pravi spekter svetlobe,ki je še bolj razširjen,toda kako bi se potem barvni krog sklenil?Kje bi dobila mesto Magenta?

||_^_|| ::

smo pa tudi ljudje ki recimo ne vidimo nekaterih barv ki jih vidijo "normalni" ljudje:)

Matev ::

barve vidimo zato ker imamo take zaznavne receptorje
če bi imeli kaj drugega bi videli kaj drugega - kot recimo netopir ali kaka žvau ki vidi samo črno belo ali samo del barvnega spektra
ali pa radar al isonar ki vidita pač spet čisto svoj del spektra EMV (kot tudi TV, radio...)

svetloba je pač samo del elekromagnetnega valovanja... naj omenim da elektromagnetno valovanje izven rdeče, ko gre na infra rdečo mi ljudje zaznamo kot toploto.

pingec ::

Mene pa zanima tudi če vsi vidimo enake barve npr. jest ko vidm zeleno bo tud drug reku da je zelena ker pac oba ze od nekaj veva katera je zelena ampak kaj pa ce on zeleno vidi tko kt jst modro npr.?
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

BigWhale ::

Tetrakromati so kul ja... (To da so pa samo zenske, ni pa nic cudnega... Fraza 'uf ti dve barvi pa sploh ne gresta skupaj', dobi cist drug pomen ;>) Hm, se se komu dogaja, da v mocnem soncu zaznava drugacne barve z enim in drugim ocesom? Jaz imam vcasih obcutek, da so na levem ocesu barve bolj 'sprane'... Hecno. :)

Insekti so fascinantni zato, ker s svojimi sestavljenimi ocesi pokrivajo skoraj 360sko sfero okrog sebe in zaznavajo okrog 600 slik na sekundo.

Meni so vsec tudi druga cutila, sluh (echo location), voh in zaznavanje elektricnih impulzov.

pingec ::

jest vcasih vidim v bl viola odtenkih stvari sam hmal zgine.
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

speed machine ::

Hm, se se komu dogaja, da v mocnem soncu zaznava drugacne barve z enim in drugim ocesom


Ja se mi je že tud zgodil. Sploh ko se kdaj zjutri zbudim, pa je sonce že visoko:D(ter sije čez okno) , se na enem očesu barve vidijo bolj žive kot pa na drugem(če zamižim na enega in potem še na drugega, se lepo vidi razlika). Verjetno zaradi tega ker so si oči podobne, ne pa enake. In preden si možgani "naštelajo" pravilno barvo traja nekaj časa. Potem pa se očitno prilagodijo.
//

keber ::

Jaz sem, zanimivo, opazil pri sebi enak problem kot pri mojem fotoaparatu, napreč pojav, ki se mu reče kromatska aberacija oz. v foto tehniki "purple fringing", torej, ko imaš oster prehod med temo in svetlobo. Res da ni bilo tako modrikasto, kot pri fotkiču, je pa opazno.

Še to: kdo ve (saj vem, Google sigurno, vendar ...), kakšna je ločljivost povprečnega človeškega očesa ter s kako hitrostjo zajema sliko?

Thomas ::

Brez da bi guglov rečem tkole:

7 kpixlov horizontale, 3 kpixlov vertikale, 10 milijonov odtenkov, 10 slik na sekundo.

To je zgornja meja, v resnici je to še precej zablurano.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jst ::

Doma imam natisnjen članek, ki obravnava naš FPS. In je zaključek pri 60-70. Bom poiskal in dam link.


Kar se pa tiče barv. Evolucijsko smo prilagojeni, da vidimo več odtenkov zelene barve, kot ostalih. To je pa enostavno razumeti. Hrano smo si iskali po gozdu, travnikih, grmovjih... Vse v zeleni barvi. In med to zeleno barvo se je skrivala barva. Simple.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Thomas ::

> Doma imam natisnjen članek, ki obravnava naš FPS. In je zaključek pri 60-70.

Blagor mu! Potem dobro vidi TV sliko kako skače?

Kar se tiče deljenja spektra, je to povsem poljubno. Lahko bi zeleni del spektra razdelili na 10 ločenih odsekov in bi tako zeleno barvo razdelili na 10 povsem "drugačnih" osnovnih barv.

Kar se žensk tiče, jim tetrakolornost koristi pri prepoznavanju zdravja otrok. Najmanj to.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Kar se farbnblintov tiče, to ni kruljavost. To je bonus za jagre, ker vidijo ostreje skrivajoči se plen, če jih ne motijo barve.

Dovolj dolga tradicija lovstva in nabiralništva in standardna delitev dela med spoloma za tisti način življenja, bi nam morda dala tetrakolorne ženske in BW videče moške.

Če seveda ne deluje še kakšen drug faktor za barve, jasno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jst ::

A ko pogledaš 50Hz TV, ne vidiš da skače?

Sicer je ta to max, ne pa povprečje, ko ti gledaš v določeno točko. Bom našel članek, pa predebatiramo...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

BigWhale ::

> Blagor mu! Potem dobro vidi TV sliko kako skače?

Pa zarnice, ki utripajo ;) O resoluciji pa je tezko govoriti, ker im oko cisto drugacne receptorje, kot nek CCD, ki ima svojo locljivost. Hec v ocesu je, da tudi ce kak receptor, crkne, potem mozgani enostavno zapolnijo praznino z necim kar se jim pac zdi pametno. Tako kot slepa pega v ocesu, tam ne zaznavamo nic, a se vedno nimamo crne pike nekje v vidnem polju. :)

Poldi112 ::

>Evolucijsko smo prilagojeni, da vidimo več odtenkov zelene barve, kot ostalih. To je pa enostavno razumeti. Hrano smo si iskali po gozdu, travnikih, grmovjih... Vse v zeleni barvi. In med to zeleno barvo se je skrivala barva. Simple.

Na zeleno smo najbolj obcutljivi zato, ker je v spektru od sonca najmocnejsa. Zato so tudi rastline v glavnem zelene.

Thomas ::

> Na zeleno smo najbolj obcutljivi zato, ker je v spektru od sonca najmocnejsa. Zato so tudi rastline v glavnem zelene.

To zmoto so učili tudi mene. Sicer je res, da Sonce skozi atmosfero prepušča kar precej zelene, vendar rastline fotosintetizirajo v rdečem delu spektra. Zelene so seveda zato, ker zeleno svetlobo odbijejo. Vržejo proč, takorekoč.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Pa zarnice, ki utripajo ;)

Če vidiš da utripajo, še ne pomeni, da si vso dato tudi posnel. Večina bitov je šla papa.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Poldi112 ::

Jao jao, pa se logicno je...

Thomas ::

Je pa odprto vprašanje, zakaj ni evolucija raje stunala fotosinteze na bolj energetske žarke. Zelene ali modre ali celo UV?

Odgovor je preprost. Zato ker je doslej tudi rdeče uspela izkoristiti sila majhen procent. Tudi večino rdeče odvrže. Rezerve so še velike tam kjer je.

Čakamo da se fotosintetični postopek zevoluira dalje. Ampak ne bo se več kaj dosti. Ni časa ravno na pretek več.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pyr0Beast ::

Rože delajo tut na modro svetlobo, pa kaktusi imajo višj izkoristek svetlobe. :D

Sicer pa človeško oko zaznava tut UV na nek način, ko te oči začnejo bolet. ;((
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

bili_39 ::

Nekaj zmot: vsak del v spektru definira svojo barvo - niti ne. Sicer je barva res frekvenčno odvisna na nek način, vendar se je treba zavedat, da so naši receptorji (govorim za večino - torej trije) občutljivi nelinearno na dokaj širok del spektra - vsak pokriva skoraj celotno vidno področje, le malo manj in je moč do določenih barvnih učinkov priti na različne načine.... Torej koliko je barv? Težko vprašanje.

Barva, ki jo dobimo, ko zmešamo rdečo in vijolično... in je ne vidimo?? Mogoče si mislil barvo škrlata. Sicer je ne dobimo z mešanjem rdeče in vijolične, je pa enak barvni učinek pripisan rezličnim barvnim koordinatam (ja, barvam lahko na več načinov določimo sestavne deleže - pač stvar je treba znat določit in zračunat) - torej barva škrlata je popolnoma zasičena rdeča, ali popolnoma zasičena vijolična.

Vidimo iste barve različno. Seveda! Kar nekaj vas je opazilo, da sta že levo in desno oko lahko drugačna. Seveda smo naučeni, da enakemu filtru (barva na neki površini telesa v naravi je filter) rečemo enako. Včasih se seveda skregamo na širokih mejnih področjih (turkizna?? - z ženo se nikdar ne strinjava, kje se neha zelena in začne modra)
Koliko Mpikslov ima slika očesa? Končen produkt ne more imeti več kot 1 Mpiksel - toliko je namreč (približno) vidnih živcev, ki vodijo iz očesa. Vendar je zelo pomembno, kako pridemo do tega megapiksla!! - senzorjev je nekako 120 do 130 mega. Barvnih v sredini mnogo več kot na straneh - samo par stopinj vidnega polja zaseda večina - ostali del je bolj tako za izpolnitev slike. Nato se signali predprocesirajo na nekja nivojih, preden gre slika v procesiranje dalje - pa še tam je vprašanje, kaj vse se dogaja. Tu še posebaj velja - ni vse v megapikslih!
Koliko slik na sekundo? Fusion je nekako nad 20 slik/s, vendar lahko vidimo posamezne slike tudi pri večjih frekvencah. To je zlitje tekolče slike v informacijo (film!). Motijo pa nas posamezni efekti te slike - migetanje, npr. pri monitorjih - to poznate vsi. Tudi do 100Hz nas sčasoma začne motit (večino le do 75, so pa izjeme).
Vendar lahko posamezna informacija privede do reakcije tudi v 1/1000 s. - Naš sestav je narejen kar brihtno - je več poti za različno pomembne informacije...
Če bi še malo pisal bi bilo bolje, da bi dal kar kak link do gugla...:D

bili_39 ::

Sicer pa človeško oko zaznava tut UV na nek način, ko te oči začnejo bolet
Ja, približno tako kot zaznavamo snop protonov - ko je preveč je preveč ;)

Dr_M ::

Pa zarnice, ki utripajo

neonko lahko vidis kako utripa.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

bili_39 ::

Kar se farbnblintov tiče, to ni kruljavost. To je bonus za jagre, ker vidijo ostreje skrivajoči se plen, če jih ne motijo barve.
Nak, se v barvi skriva mnogo več data kot v BW načinu. Ponoči pa itak izklopimo - ker je energetsko potratno.

Glede vpliva na razvoj B&W moškega roda je pa ena zanimivost - nekje potrjeno, samo res ne vem več kje sem to bral: kar nekaj generacij že opažajo večjo občutljivost deklic na rdeči del spektra in moškega spola na modri del- Skratka mali shift maksimalne občutljivost - je pa to posledica koncentracije barv v okolici otroka v zgodnji mladosti. Tako pravijo. - Je pa efekt spiralast - bolj, ko starši kontroliramo okolico otroka, bolj se ti odzivajo nanjo...

BigWhale ::

> Nato se signali predprocesirajo na nekja nivojih,
> preden gre slika v procesiranje dalje - pa še tam
> je vprašanje, kaj vse se dogaja.
> Tu še posebaj velja - ni vse v megapikslih!

Ja, procesiranje je tisto, ki je vazno. En del mozganov ti pove, da si zaznal rob, drugi del ti pove, da je to nek objekt kvadrataste oblike, ki je take in take barve, potem pa pocasi prides do tega, da je pred teboj monitor... :)

K tvoji razlagi bi dodal samo se to, da je oko na zunanji strani slabse obcutljivo in ima manjso locljivost, hkrati pa lahko zaznamo vec slik na sekundo (ce zelis videti ali monitor utripa, ga vedno pogledas malo 'od strani'). Najbrz smo dobili to moznost, ko je bilo treba oprezati naokrog ali se priblizuje kdo, ki bi nam ukradel hrano... ;)

Thomas ::

> Nekaj zmot: vsak del v spektru definira svojo barvo - niti ne.

Kdo je pa TO reku?

Me prav zanima link!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Preberi si še ostanek - barve lahko definiramo na več načinov. Le redkokdaj v življenju opazujemo monokromatske barve (iz samo ene valovne dolžine) - običajno je kar poštena mešanica, ki lahko da enak učinek, tudi če je različno sestavljena. Če sem nejasno napisal, se pa sedaj bolj določeno izražam.

bili_39 ::

Ja, procesiranje je tisto, ki je vazno. En del mozganov ti pove, da si zaznal rob, drugi del ti pove, da je to nek objekt kvadrataste oblike, ki je take in take barve, potem pa pocasi prides do tega, da je pred teboj monitor... :)
Mislil sem predvsem na predprocesiranje, ne še na nastanek "slike" v možganih - to je tako že program, ki pač teče tako kot teče.

bili_39 ::

Kdo je pa TO reku?
Drugi odgovor z vrha navzdol.
Jaz pa pravim: barvo določa del spektra (lahko tudi samo ena valovna dolžina) ail pa kombinacija večih valovnih dolžin (lahko tudi vse v vidnem delu spektra) in njihova (posamična) intenzivnost.

Aja, kar se tiče magente - dobimo jo z aditivnim mešanjem rdeče in modre, ne pa vijolične. Torej, če zmešaš čisto rdečo in čisto modro svetlobo, boš dobil magenta (svetlobo).

Thomas ::

> barve lahko definiramo na več načinov

RGB je medicinsko in fizikalno dejstvo. Namreč to, da imamo čepke za R G in B. Ki zaznavajo vsak svoj del spektra.

A mar ni? A sem kej zgrešu? :\


> Mislil sem predvsem na predprocesiranje, ne še na nastanek "slike" v možganih - to je tako že program, ki pač teče tako kot teče.

Predprocesiranje na mrežnici in procesiranje naprej v možganih je OBOJE procesiranje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

>> Kdo je pa TO reku?

> Drugi odgovor z vrha navzdol.

A?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

RGB je medicinsko in fizikalno dejstvo. Namreč to, da imamo čepke za R G in B. Ki zaznavajo vsak svoj del spektra.
Seveda je. Vendar so posamezni čepki občutljivi na zelo širok del spektra - skoraj celotnega. Zadeva nikakor ni linearna. en link

Predprocesiranje na mrežnici in procesiranje naprej v možganih je OBOJE procesiranje
Stvar semantike. Živćni vozli še ne delajo s slikami, možgani operirajo s slikami ali njihovimi deli. Torej je iz stališča obdelave slik vse kar se dogaja na signalu, ki bo to sliko sestavil - predprocesiranje.
Tako sem vsaj jaz mislil podati, lahko se pa seveda ne strinjaš - to pač ni kakšna globoka zadeva.

gumby ::

a žarnice ne utripajo z 100Hz? vsak polval jo "prižge", ane?
podobno kot brnenje tuljav in trafojev, ki je tud 100Hz...

bili_39 ::

a žarnice ne utripajo z 100Hz? vsak polval jo "prižge", ane?
Wolfram in stekleni balon žarnice ima kar veliko toplotno vztrajnost - žari dokaj konstantno (ob konstatni efektivni napetosti).
Za razliko od fluorescenčnih cevi npr., ki pa res utripajo (svetloba ob prehodu toka skozi 0 sicer ne upade čisto na nič, vendar v splošnem lepo sledi krivulji moči.

Thomas ::

Človeško oko pa temu sledi zelo približno. Toliko, da zazna utripanje. Kar pa še ne pomeni, da pobere vso dato, ki pojav spremlja. Daleč od tega. Tudi črke ne prepoznamo v 1/100 sekunde. Naprimer. Će se zelo hitro izmenjujejo, sploh ne moremo brati!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Živćni vozli še ne delajo s slikami, možgani operirajo s slikami ali njihovimi deli.

To ni res. Robove naprimer, prepoznava že mrežnica!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Točno tako, še več - predvidevam, da večina ljudi sploh ne opazi utripanja fluorescentke pri 100 Hz.

To ni res. Robove naprimer, prepoznava že mrežnica
Mi razložiš prosim.

Thomas ::

Feature extraction is performed by a four-stage processing sequence based on the mammalian visual system. When light falls on the retina, it is transduced by rod and cone cells and then processed by the retinal ganglion cells. These cells have concentric receptive fields which respond maximally to a bright spot surrounded by darker areas (on-center), or a dark spot surrounded by lighter areas (off-center) ([7], pp. 409-411). On-center and off-center neurons increase contrast and enhance edges. In software they are modeled by 3x3 convolution masks ([5] pp. 305-308). Signals from the retinal ganglion cells are transmitted through the optic nerve into the lateral geniculate nucleus (LGN). The LGN also has on-center and off-center cells, but receives input from many other regions. It is not explicitly modeled here.


Linkunga.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Kot sem rekel - stvar semantike, kaj je slika, ali njen del. Je pa to kar navajaš ena izmed stvari, ki sem jih mislil, ko sem rekel da se del podatkov "pred" procesira. To je samo ojačanje kontrastov na malem delu vhodnih podatkov in pomaga pri kasnejšem prepoznavanju objektov, oz. njihovih detajlov.

Je pa tega še več ...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Očala ('zdravilo') za barvno slepoto

Oddelek: Loža
236872 (5703) BorutO
»

Nobelova nagrada za fiziko 2014

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
237843 (6570) jype
»

Opice ozdravljene barvne slepote

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
347307 (6306) PrimozR
»

Od česa je odvisna barva?

Oddelek: Znanost in tehnologija
384676 (3921) BluPhenix
»

Signs You are Forgetting the Difference Between Your Eyes and Your GeForce

Oddelek: Loža
261778 (1240) Thomas

Več podobnih tem