» »

mar res poznamo vse barve?

mar res poznamo vse barve?

1
2
»

CaqKa ::

Mind blowing. Komej čakam, da si to inštaliram!

če bi to nekdo bral ki ne ve kdo je thomas s slotecha bi mu zadeva bila pač povsem nerazumljiva ali pa pač nezanimiva..
samo jaz pa se lahko samo valjam od smeha ob takih izjavah :)

Thomas ::

To pomeni, da nekaj imaš od tega.

Sicer ne to, kar je bilo mišljeno, ampak vendarle! Tud je nekaj!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

CaqKa ::

7 kpixlov horizontale, 3 kpixlov vertikale, 10 milijonov odtenkov, 10 slik na sekundo.

koliko je celotni vidno kot? 170°x60°? daj to rajši v stopinjah povej kot pa v pikslih. barvna globina okrog 24 bitov torej?
pa malo več povejte o totih babah ki vidijo več barv.
Pa zarnice, ki utripajo ;)

ma, ne. ova žica se še kr sveti.. sej se ne ohladi v tisti 1/100 sekunde
a žarnice ne utripajo z 100Hz? vsak polval jo "prižge", ane?
podobno kot brnenje tuljav in trafojev, ki je tud 100Hz...

ma beri zgoraj... brnenje valda da slišiš... če ti uho dela z reda 10 kHz oka pa z 10 Hz... to je tisočkratna razlika.

gumby ::

ma beri zgoraj... brnenje valda da slišiš... če ti uho dela z reda 10 kHz oka pa z 10 Hz... to je tisočkratna razlika.


ne gre se za to... hotel sem povedati, da je frekvenca 100 in ne 50 Hz

Thomas ::

Tote babe pa živijo v bolj barvitem svetu, kot mi navadni smrtniki. Jest jim iz srca zavidam.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Ja, pa zlate ribice tud. :D

Thomas ::

Zlate ribice po moje ne znajo (morejo) uživat v tem. "Tote babe" pa skoraj zagotovo obvladajo! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Predstavljaj si, da greš z eno tako kupovat tepih (torbico, hlače, ....) :),
čeprav pravijo, da ne pripomore kaj bistveno k bolšemu razpoznavanju barv, ki jih vidimo ostali.

Kryx ::

Kar se meni zdi posebej interesantno, je naše doživljanje barve (z malim b) kot Barve (z velikim b). Za zaznavanje barve je dovolj enostaven filter, ki prepušča izbrano(-e) valovno dolžino EM sevanja. Za doživljanje "Barve" pa sumim, da je ključna naša zavest. Oziroma obratno, da je to doživljanje eden izmed (mogoče zgolj sekundarnih) tvornikov (naše) zavesti. ;)

Thomas ::

Pritrdilno! Občutek modre je qaulia. Občutek jaza je druga qualia. Brez katere prva nima tapravega smisla.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tear_DR0P ::

offtopic//
Ej Thomas, a je teb mogoče ime Jožef Štefan al pa google?????

mislim da ma bili neki pojma o tem, ti pa ga, tko kot vsakega, spodbijaš z nekimi raziskavami iz googla. Tolk ko ti teh linkov in dokazov iz googla objaviš bi človek reku da si plačan za to.
Aja pa še tko, ka si slučajno v celoti prebral vse dokumente ki jih objavljas???
ontopic//

Sori za razpizd, sam vsak thread ko ga preberem, Thomas neki pametuje. Še jst ko se pametnga delam ne pametujem tolk velik.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Thomas ::

Kaj maš zaen problem s sabo, TearDrop?

> mislim da ma bili neki pojma o tem, ti pa ga, tko kot vsakega, spodbijaš z nekimi raziskavami iz googla.

bili ni neumen, gotovo! Nasprotno.

Ampak kaj jest morem, če ni pristaš šole, da se computing začne že na mrežnici. Če se obotavlja sprejeti computing paradigmo kot generalno gledanje na dogajanje v človeški glavi?

Dam mu par tehtnih linkov in pustim da premisli (znova). Zato pa je tale forum. Ne pa da uletujejo tipčki kot ti, ki jih skrbi za neko že davno mrtvo etiketo dvornega obnašanja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Ampak kaj jest morem, če ni pristaš šole, da se computing začne že na mrežnici. Če se obotavlja sprejeti computing paradigmo kot generalno gledanje na dogajanje v človeški glavi

Mislim, da nisem trdil, da se computing ne začne že na prvem živčnem vozlu. Če se spomniš, sem jaz to imenoval predprocesiranje (izhajam iz stališča, da se procesiranje izvaja nad sliko in deli slik, predprocesiranje se pa tiče samo "surove" date in njene filtracije).
Mimogrede, če bi prebral material iz tvojega linka, bi videl, da potrjuje to tezo.
Če ti ni všeč izraz predprocesiranje, pa uporabi izraz "zgodnje" procesiranje (spet iz tvojega linka).

Če gremo še naprej, se procesiranje začenja pravzaprav že na samem senzorju - fotokemična reakcija na receptorju, ki okarakterizira energijo vpadlega fotona...
Torej ni problematična uporaba nekega izraza, lahko bi pa bilo problematično trditi, da mrežnica sama razpoznava robove... Jaz mislim, da pomaga izostriti kritične detalje in s tem pomaga pri razpoznavi, ki se pa vrši na drugih nivojih...

Thomas ::

Da je vse skupaj procesiranje se torej strinjava. Ostane še razlika v tem, če retina prepozna robove, ali pa jih "samo naznači".

Ja?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Glede procesirnja sem ti že takoj odgovoril, da lahko zadevo imenuješ po želji - v čem je problem?
Glede prepoznavanja robov v mrežnici - preberi si cel odstavek, ki si ga podal kot referenco (niti ne rabiš prebrat celega uvoda), predvsem zadnji stavek!

Thomas ::

> Glede procesirnja sem ti že takoj odgovoril, da lahko zadevo imenuješ po želji - v čem je problem?

Nekej si govoril o eni semantiki, ja. Zame je pač bistveno, da se temu reče procesiranje. Ker to procesiranje je. Da bo slika jasna!

> Glede prepoznavanja robov v mrežnici - preberi si cel odstavek, ki si ga podal kot referenco (niti ne rabiš prebrat celega uvoda), predvsem zadnji stavek!

What?

Trdiš, da robove prepozna šele vizualni cortex? Ne mrežnica?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Nekej si govoril o eni semantiki, ja. Zame je pač bistveno, da se temu reče procesiranje. Ker to procesiranje je. Da bo slika jasna
Mislim, da je vsakemu bralcu precej jasna. eno je procesiranje nad grobimi podatki, drugo je razpoznavanje - oboje je procesiranje, ravno tako kot kalkulator sešteje 2 +2 in nek program izboljša določen algoritem...

Trdiš, da robove prepozna šele vizualni cortex? Ne mrežnica
Ej, zdaj pa mi razloži, kaj razumeš pod "prepozna".

Thomas ::

> eno je procesiranje nad grobimi podatki, drugo je razpoznavanje

Vse so (grobi) podatki, v katerikoli fazi procesiranja. Razpoznavanje je pa posledica procesiranja teh "grobih podatkov".

> Ej, zdaj pa mi razloži, kaj razumeš pod "prepozna".

Ponavljam:

Razpoznavanje je pa posledica procesiranja teh podatkov.


Prepoznava roba? Edge enhancing. Matrična operacija na mrežnici. Če je pa tisto "res kakšen rob" ali pa samo črta narisana na steno, o tem morda odločijo možgani in se morda tudi zmotijo. Ali pa stvar (večinoma) kar ignorirajo.

Naše procesiranje je pač zgubno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Lahko gledaš tudi tako. Tukaj bi se strinjal - je na koncu vendarle stvar "semantike".
Jaz bi pa rekel prej takole: mreženica je sposobna narediti nekaj podobnega kot "cleartype" za sliko na ekranu (ali pa kak podoben filter). Razpoznavanje bi jaz prej razumel kot proces OCR na tako dobljeni sliki (pač nek glupi primer - mogoče niti ni najboljši).
Mrežnica ne ve nad čem dela filtriranje delov slike - samo uporablja svoje filtre. Ali je to rob ali ne se odloča precej kasneje.
Glede takšnih in drugačnih podatkov: produkt enega procesa je input za naslednjega (tukaj sem pristavil grobi podatki) . Čeprav je v tem primeru tudi nekaj navzkrižnih povezav.
Tako pač sam razumem zadevo :)

tilko ::

OK, da še jst dodam svoje "strokovno" mnenje. Moram priznat, da mi sicer snov človek ni preveč ležala, tako pri biologiji v gimnaziji, na maturi, na faxu pa se nismo tok delec. Ampak me je vseeno zdele mal "razrajcal" in sem odpru stare učbenike...

No, najprej en komentar na različno zaznavanje barv. A je možno, da različno zaznavanje barv vpliva tudi na t.i. talentiranost za vizualno umetnost? Mogoče se to splača še podprti z razmišljanjem, da barve različno vplivajo na našo zavest in podzavest. Potem bi morali še sklepati, da isto velja za glasbo in dramatiko oz. karkoli pač vzameš za umetnost.
No pa še moje razmišljanje. Najprej glede zaznave objekta. Prvo procesiranje slike se izvede v vidnem centru v velikih možganih. Ne me točno vprašat za kaj se gre, jst si to predstavlam tako, da se vse informacije iz čepkov in paličic zlijejo skupaj in se ustvari barvna slika. Za prepoznavo vsebine slike - predmeti, barve ipd. pa skrbi vidni asociativnostni center (al neki tazga...), ki se nahaja v zatilnem delu. Znani so primeri iz prometnih nesreč, ko je človek normalno videl, le ni vedel kaj gleda - težko si je predstavljat, ampak pomoje je približno tako, kot da bi slep človek po 40 letih življenja spregledal. Celotna slika se torej zazna šele v asociativnostnem centru.
Robovi se narišejo zaradi paličic - čb receptorji. Ti so tudi bolj občutljivi na ostrino in imajo po mojem mnenju tudi več FPSjev ter večjo ločljivost. Če se pravilno spominjam iz gimnazije je čepkov (barve) precej manj ob straneh vidnega polja. Zato tu pridejo bolj do izraza paličice (gledanje kontrastov - če močnejša svetloba pada na čutnice, se zavre delovanje okoljnih zato se poudari kontrast). Zato vidimo utripanje ekrana od strani.
Tisto glede štirikomponentnega zaznavanja barv pri ženskah je pa precej zanimivo. Bom še malo pogooglau =)

No, to je moje razmišljanje,...

lp, tilko

Thomas ::

> Mrežnica ne ve nad čem dela filtriranje delov slike - samo uporablja svoje filtre.

All the way up je tako! Noben (pod)sistem "ne ve nad čem dela".

"Vedenje" je emergent property tega procesa.

> "samo uporablja svoje filtre"

To "vsi delajo". Vsi nivoji.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Kryx ::

Meni se ne zdi tako neverjetno, da zlate ribice vsaj v neki meri ne bi mogle uživat v barvnem svetu. Namreč ne dvomim, da živali občutijo tudi fizično bolečino, lahko da katere še bolj intenzivno ali še drugačne bolečine, kot ljudje. Jaz domnevam, da je bila ravno fizična bolečina prva qualia, ki se je pojavila v evoluciji. Že mnogo pred človekom je bila preveč "pomembna" za preživetje. Ne vidim razloga, da bi fizična bolečina postala qualia šele s človekom. Pojav prve qualie pa enačim z zametkom zavesti.... Tako tudi ne vidim razloga, da bi barva postala Barva šele s človekom. ;)
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Očala ('zdravilo') za barvno slepoto

Oddelek: Loža
237073 (5904) BorutO
»

Nobelova nagrada za fiziko 2014

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
238136 (6863) jype
»

Opice ozdravljene barvne slepote

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
347514 (6513) PrimozR
»

Od česa je odvisna barva?

Oddelek: Znanost in tehnologija
384790 (4035) BluPhenix
»

Signs You are Forgetting the Difference Between Your Eyes and Your GeForce

Oddelek: Loža
261830 (1292) Thomas

Več podobnih tem