» »

Sevanje računalnika

Sevanje računalnika

«
1
2

anovak ::

Starši mi že pošteno gredo na živce, tako da moram vprašati tu ali je res kaj na temu. Zanima me, če je možno kot pravijo, da lahko od računalnika kasneje trpim kakšne posledice, ko bom starejši zaradi sevanja? Po moje z vsem skupaj malo pretiravajo.

VidKo ::

1. Izguba spomina
2. Vnetje jajcnikov (ce si zenskega spola)
3. tumor na mozganih
4. Povisan pritisk v oceh
5. Vnetje slepega crevesa
6. Karies
7. Sivenje las
8. Diareja
9. Zlom desne noge

To so najpogostejse posledice prekomerne uporabe racunalnika (2 uri ali vec na dan). Priporoca se pitje kamilicnega caja, ki posledice zmanjsa za 25%. Ce zraven jes se aspirin, se posledice zmanjsajo se za dodatnih 7%.

Lp, VidKo

ŽirC ::

zlom kosti j ponavadi odvisen od polozaja cloveka in kistice, poleg tega pa na top-shopu prodajajo take pripomocke, ki to vse odpravijo,.

sam je se zmeri najbols da vprasas dohtarja


Lp, ZirC
aks.rula.org

moj_nick ::

Če imaš prenizko frekvenco na klasičnem katodnem monitorju, pride do utrujanja/napenjanja oči, zaradi česar se lahko pojavi dioptrija, zato priporočam frekvenco monitorja vsaj 85Hz.

Pri LCD monitorju tega ni.

P.S. Jaz se ne hecam, tako kot drugi pred mano ;)
110111001001010001010000

@ljash ::

mah tole z očmi, k ti starci (vrjetno) morijo, da boš slep pr 20.h pa take - to je larifari!

Sm biu ene 5 let al pa še več na enm starm CRTju, k je proti koncu že vse utripala slika. Vsak dan več kot 3h ;)
Dioptirija 0,0.

Sm pa po 3h letih okrevanja po poškodbi začeu lani ponovno telovadit - že drugo uro dobim žogo u bučo in odstop steklovine, tko da vidm zdej ko kura...;( (pa še popravt se ne da - če maš dioptrijo, ti špegle/leče dajo, pa si ql)


Nauk te zgodbe: poškodbe lohk dobiš kjerkoli, sam ne za računalnikom :D

JamesBond ::

Jah samo ti herci so tudi bol tak, jaz mam vedno vsaj na 100 pa mi tudi monitor utruja oči.
Aha, če že tu pišem, a je kul meti kontrast na 100 pa brightness na nuli?
Pa gamma correction všaltan v nastavitvah od grafične, ker čene je zelo temna slika...

ripmork ::

bmw-f1,pa še prav imaš;)

ma vse je treba s pravo mero;z zdravo pametjo si praktično lahko privoščiš karkoli brez kakih posledic,če pa nekdo presedi 5+ur na dan na comp-u je pa že malo drugače...

nogo si lahko zlomiš le če uporabljaš kak volan pa pedala pa si extremno štorast>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

JamesBond ::

Treba je meti dobro mizo, ker če maš neki švoh razmajan les, pa šrajfaš po računalniku, pa ti pomotoma 22 colar pade dol na glavo... BED

Pa kul zic, ker lahko med iskanjem udobnega položaja med čitanjem dolgočasnega sloteha telebneš po tleh>:D

Microsoft ::

Sam mogoce pa so kake posledice, ce si gor 12h na dan. JSt sm celo leto nekje 10h minimalno za PCjem na da. Zaenkrat se tolazim, da imam LCD in da je dioptrija ze ene 3 lete (ali vec) 0.25.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Vikking ::

Starši mi že pošteno gredo na živce, tako da moram vprašati tu ali je res kaj na temu. Zanima me, če je možno kot pravijo, da lahko od računalnika kasneje trpim kakšne posledice, ko bom starejši zaradi sevanja?

Se mi zdi čudno da te starši sploh pustijo hodit ven iz hiše oz. stanovanja po nesreči v Černobilu.

Kar se tiče tim. "sevanja" ga ni oz. "sevanje" povzroča le CRT monitor, pa še ti CRT novejši monitorji so boljši, da čim manj vplivajo... nabavi LCD in tvojih problemov ne bo več....

tx-z ::

Vidko!? 8-O

khm, kok od tega je res? :\
tx-z

flipflop ::

Vse kar je povedal je res>:D

Lahko pa kot je že bilo omenjeno, zadeve oblažiš z raznimi pripomočki s top-shopa. Za okostje najbolj pomaga kolenski trak doktorja Levina (pa ne pozabi čakat na reklamo in poklicat najkasneje 10 minut po njej,boš dobil še praktično darilo). Za prehrano je pa najboljša kar kombinacija Power Juicerja za sokove in ponev tri-v-enem. Tako lahko sediš cele dneve pred računalnikom, pa se ne boš nič zredil ipd. Če te skrbi za oči,imaš tudi očala za zaščito pred sevanjem,prodajajo v top shopu. Pa za sedenje uporabi izjemno močno blazino,ki je lahko postelja,fotelj,... in je ne uničita niti dva tovornjaka s 600 konji. Ko boš mel te stvari ti pa kakšno sevanje ne more več škoditi. Samo še za stres poskrbi, pa naj ti starši kupijo še pojočo uro )Singing Bird Clock(...


OK resno, na LCD-ju te kakšno sevanje naj ne skrbi,upam da nimaš kakšnega 14" ali 15" na 60Hz pa malo resolucijo, pa da ne sediš na takem stolu kot jih imajo v nekaterih šolah ipd. Pa da nisi ravno ene 15 ur na dan za računalnikom,...

Microsoft ::

Ampak to se ni vse! Ce poklicete v naslednjih 15 minut dobite zraven se... :)) LOOL teh reklam pa ze dolgo nisem videl, samo spomnem se jih pa se kar. :)

...da nimaš kakšnega 14" ali 15" na 60Hz...
Kolker je meni znano, je pri LCD priporocljiva nizja frekvenca. Pri men se ravno pri 60Hz 1024*768 (najnizja frekvenca in najvisja locljivost) najbolje vidi. Ce dam na 75Hz, vidim ful zamagljeno sliko.
Pri CRT je seveda ravno obratno.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Pralni stroj seva precej bolj kot en kup racunalnikov...

Resno.

Double_J ::

Kuhinjski nož bolj seva. To je rekel prfoks za tehniko v osnovni. HaH.:D
Dve šivanki...

ripmork ::

flipflop:LOL,Dr Levine,Singing bird clock....sami stari znanci>:D :P ...

imam crt-ja: 1024x768 pri frekvenci 85Hz...to je najvišje pri tej resoluciji in sem kar zadovoljen,čeprav slika včasih migeta...baje da zaradi napetosti al nekaj tazga...včasih se res opazi na eli podlagi...:\

sicer pa ne zdržim kaj dolgo pred monitorjem,kmalu me začnejo oči matrat in rabim malo pavze,pa tudi sicer se trudim biti čimdalj časa zunaj ali kjerkoli kjer ni compa.

flipflop ::

Ja sm malo čudno napisal, tisto sm seveda mislil za CRT,ne za LCD. Na mojem LCD-ju mam jst tudi Hz.

BW, kako to misliš da sevajo?

@ljash ::

flipflop:

"Moj pralni stroj seva. Kaj naj storim?"

"Ali uporabljate Calgon?" :D

"Ne... Nekaj drugega"

"Potem moram odpeljati vaš pralni stroj... (WTF - 100kilsko škatlo bo odpelu - omg:) )
Ob redni uporabi Calgona vaš pralni stroj ne bo seval..."

Iiija, ija..
JAO!!

:\

BW: sam res - zakaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: @ljash ()

tx-z ::

hmm jst mam tko
15" LCD 60Hz
30cm pred sabo
računalnik pa bliz mene....
dnevno sm max 12ur na dan.... spim vsaj 6m stran od pržganga računalnika, v drugi sobi...

je to safe?
tx-z

BigWhale ::

Zakaj? Hm, zato ker ima en tak velik elektro motor, ki deluje na priblizno taki frekvenci kot tvoje srce... In na precej vecji napetosti kot vecina racunalniskih vezij... ;)

Brilko ::

Pokličite zdaj, vaš klic je brezplačen... Brez zajbancije.

Ve kdo kaka je razlika v sevanju nekega ekrana če je prižgan in če je ugasnjen.

To vem da nam je profesor reku da je "varneje" bit za compom 8 ur kot pa gledat en film na TV-ju (2 ure), baje da je manj sevanja. Zanima me če velik več seva ko je ekran prižgan?

McHusch ::

Pri novejših ekranih ni problem sevanje, ampak dovoljšna frekvenca osveževanja (od premajhne dobiš glavobol) in kakovost slike.

anovak ::

hmm jst mam tko
15" LCD 60Hz
30cm pred sabo
računalnik pa bliz mene....
dnevno sm max 12ur na dan.... spim vsaj 6m stran od pržganga računalnika, v drugi sobi...

je to safe?


To bi zanimalo tudi mene.

Gizmo_X ::

Ima kdo mogoče napravo za merjenje teh sevanj?:\ Čeprav najbrž ni tako poceni in tako majhna zadeva.:\ :D
Don't pay the BILL at the big GATES.

Bessie ::

Mimogrede vsak monitor seva drugače ne bi videli slike vprašanje je le ali je to sevanje škodljivo. Tudi LCD!



Link do članka o sevanju

http://www.kvarkadabra.net/index.html?/...

Če hočeš zdravo uporabljati računalnik si kupi dober stol, mizo, tipkovnico miš in pravilno sedi za računačnikom, če se želiš zaščititi pred nevarnim sevanjem si kupi kremo z visokim zaščitnim faktorjem in se izogibaj sprehodom v naravi oz. preveri stopnjo sevanja na teletekstu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bessie ()

d0rK ::

... če se želiš zaščititi pred nevarnim sevanjem si kupi kremo z visokim zaščitnim faktorjem ...


In se namaži vsakič, preden prižgeš računalnik ;>.

@ljash ::

če maš pa kontraste naštimane na preveč, te lohk pa kr orenk opeče!

Priporočam ti ŠnopsTM, home made - pomaga dost bl kot pa razni jogurti al pa olje :D

Za namazat po telesu, jasno.

Eschelon ::

go go BESSIE. :D
P.S.: Mal primerjajte, koliko EM skozi vas pošiba mobi ali pa kak brivski aparat glede na en bogi monitor/računalnik. (oboje pa pošiba orto več kot npr. kak visokonapetostni daljnovod, pod katerim stojite).

(Članek na to temo je bil v eni precej stari številki ZT, avtor je bil dr. Radko Osredkar. Na žalost vse totalno nedostopno.)

ripmork ::

toda saj mobiteli imajo LCD zaslone:D ...

Brilko ::

...toda tudi CRT ekrani imajo led diodo ob gumbu za vklop 8-O :D

tx-z ::

Osredkar, a ni to ena kemarca na vegovi? :\ :D
tx-z

NoUse4AName ::

Kar se tice zdravlja se ni za bat. Saj ce bi bile govorice res, potem bi 3/4 svetovnih programerjev trenutno bilo v intenzivni negi.
Do poskodb lahko pride le, ce si na racunalniku 24/7 brez odmorov.

BaRtMaN ::

Nope, fizko uči na FRI.

Sicer vem, da se sliši trapasto, ampak ene 5 let nazaj sem v Pilu prebral, da ob vklopu monitorja veliko sevanja pobere kaktus. Torej imaš zraven monitorja en dekorativni kaktus. :D

ripmork ::

tudi jaz sem že slišal ta te fore s kaktusi....prfoks na sedaj bivši srednji,ki je sicer dober radiostezist je enkrat omenjal da je zelo dobro imeti na vsaki strani monitorja(ob zaslonu) dva kaktusa,ki sevanje odvlečeta....imel sem kaktus še lansko leto na polici zraven monitorja,sam mi je začel presedat ko ni bilo več placa in je sedaj raje na okenski polici:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

PrimozR ::

Tut jest sm mel kaktus, sam ga nism nč zalivu, tko da sm zdj brez. je pa mislm da u dnevn, pa je čist popizdu. Rase ko zmešan :D

Gizmo_X ::

Osredkar, a ni to ena kemarca na vegovi?
Tiste profesorice smo se nekateri že rešili ja.>:D :D Nekateri pa jo še spoznavajo.:( :D
Tudi jaz že slišal tisto s kaktusom.:\ Kolikšen pa mora biti?:D
Don't pay the BILL at the big GATES.

Brilko ::

Hmmm... mogoče bom pa res kaktus nabavu. Ka to je dost tam ene 20 cm velik?

Al bi mogu bit večji?

Gizmo_X ::

Moja punca dobla ene 5cm velkega s tem namenom.:\ Ampak nisem ravno prepričan, da je rpi tako majhnem kaj efekta.:D 20cm pa po mojem mnenju zadostuje.:\
Don't pay the BILL at the big GATES.

Pyr0Beast ::

Kaktus ne pomaga, mogoče ovijalka.

Kaktus ti lahko pade na roko.

Sej se da dobit prevodne filtre za monitorje.

Kupi ionizator.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

DSmidgy ::

Goku. Sevanje iz računalnika ne prihaja, če imaš kovinsko ohišje, ki je ozemljeno. Recimo tako so štab Norad, ki so ga zgradili v gori v USA zaščitili, da ob elektromagnetnem sevanju, ki nastane pri eksploziji atomske bombe, nebi prišlo do uničenja računalnikov. Povsod po stenah v jami so dali jeklene plošče.

Edino kar seva z omembe vredno močjo je zato monitor. Pomojem je največ infrardečega spektra (toplota), potem vidne svetlobe pri CRTju. Se pojavlja tudi magnetno in električno polje okoli CRT monitorja (in tudi televizorja - upam da tvojedva ne bereta tega, ker na koncu ne boš smel več TVja gledat). Pri LCDju so napetosti in tokovi zelo majhni, tako da to ta sevanaja zanemarljiva.

CRT porabi okoli 90W, LCD pa okoli 40W. Ker naprava ne mora izsevati več, kot pa prejme, ti to pove, da pri isti količini izsevane svetlobe (ne poznam podatka za monitorje) CRT monitor izseva še dosti več elektromagnetnega valovanja drugih valovnih dolžin - drugih od vidne svetlobe (glej slikico, ki jo je eden pripel) kot pa LCD monitor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

jype ::

Hja, tkole je. Jaz ze slabih 6 let delam z racunalnikom in od tega zivim. Za njim sedim 10+ ur na dan, pogosto tudi med vikendom.

Imam dva 22" monitorja in en LCD monitor, vsake toliko so prizgani vsi trije, dva pa skoraj ves cas. V sobi kjer delam so 4 masine in vse so bolj ali manj ves cas prizgane. Ko sem delal po ISPjih, je bilo masin v sobi se vec, pa se slabsi zrak. Zdaj ze nekaj casa delam doma, kjer imam lahko vsaj na stezaj odprto okno.

Vidim odlicno, dioptrijo imam 0, zelo redko zbolim (manj kot enkrat na tri leta sem mocneje prehlajen) in vse kar mi je racunalnik hudega storil je to, da sem se malo zredil.

Je pa res da imam psa, ki me vsak dan pelje ven, bicikel, s katerim se cijazim po mestu in nimam avtomobila ali kaksne druge naprave za spodbujanje lenobe.

gappee ::

Mene včasih začne rit bolet. Mislim, da je to od sevanja. :\
Gappee

ripmork ::

ne,to je LENORiTIS:D

Hypno ::

Letos na sistematskem pregledu sem dobil za delat še dodatni test za vid zaradi obremenjenosti delovnega mesta (dost monitorjev + mašin, da ne omenjam napeljave)..

Vse opravu b.p., dioptrije nič, rekla da imam oči čisto vredu, tut na očesnem ozadju nobenih artefaktov, enako vse ostalo, k delovni dobi bi pa se kakšno leto dodal, mogoč se bo kaj pokazal kasnej ;)
Great are mysteries of the mind ...

mmmato ::

ja tista osredkarca na vegovi mi je letos dala poprauca pa sm ga naredu s trojko.:D (2. letnik)

marsovcek ::

Še moje mišljenje o računalnikih:

Sevanje, o katerem govori vedno več ljudi, je elektromagnetno sevanje (EMS). O vplivu EMS nizkih frekvenc na zdravje še ni prepričljivih raziskav. Sicer pa lahko več o tem preberete na www.forum-ems.si

Nato nastopi monitor. Če ostanem pri sevanju - klasični CRT vsebuje katodno cev in pri zaustavljanju elektronov na zaslonu se zagotovo sprošča nekaj sevanja, a količine so verjetno precej manjše od npr. kakega rentgena:D. CRTji tudi utripajo, kar utruja oči in povzroča glavobole. LCD-ji vsega tega nimajo. Problem pa lahko nastane pri neprimerni svetlosti / kontrastu, kajti "preostra" slika vzdraži oči.

Naslednja kategorija potencialnih težav je povezana s položajem pri rač. Za monitor naj bi bil idealen kot 15 stopinj (se mi zdi), sicer se preobremenjujejo vratne mišice. Nekje sem tudi zasledil teorijo, da se pri takem položaju vratu pri določenih osebah stisnejo vratne žile in posledično dobijo možgani manj kisika, pa si zaspan, slabo vidiš... Mislim, da tega niso dokazali, je pa dokazano, da sploh dolgotrajno delo s tipkovnico (več let) ni najbolj zdravo za roke (za zagrete: sindrom karpalnega kanala). Prav tako lahko začne trgat v križu...

O kakovosti zraka v računalniških prostorih bi se tudi dalo razpravljati. Iz nove plastike izhlapevajo formaldehid in bog ve, kaj vse še... premalo kisika v neprezračeni sobi je pa zdravo kvečjemu za tisti kaktus ob monitorju:D

In še nazadnje "socialni" vidik vsega: Slovenci se vedno manj gibljemo in jemo nezdravo hrano. Zato se marsikdo ob rač. zredi,...

In za konec (saj sem napisal že pol knjige:): Kot prvo - ne tega pokazat staršem :D
Upoštevati je treba, da je to prikaz za zdravje manj ugodnih plati računalništva (tudi skrajnosti), seveda pa ta hobi (oziroma za marsikoga že način življenja) prinaša veliko pozitivnega. O tem pa drugič 8-)

Zgodovina sprememb…

Ted ::

Bom še jaz nekaj vprašal. Pred kratkim sem z nekom imel debato, ki je zatrjeval da računalniški monitor bolj seva ko televizor. Sam sem trdil da to ni res, da so TCO standardi (morda bi še o tem kako rekli) zelo strogi, strožji kot verjetno podobni standardi na televizorju. Pozna kdo boljse te TCO standarde? Nekaj sem bral, ampak nikjer ni natancno pisalo koliko sevanja dejansko pride od monitorja (X rays so menda hudič)...

Hypno ::

Glede na to, da sem že dobil radioaktivni izotop, ki markira kosti na ONKO pred par leti in so me potem s "pegleznom" preslikal, se ne sekiram za to malenkost, ki leti mogoče do mene od monitorja ali česa v okolici. ;)

Seval bi pa naj nek normalen monitor, ki se drži TOC klasifikacij, manj od televizorja (vprašanje kak TV je mišljen), moram poiskat linke.
Great are mysteries of the mind ...

DoloresJane ::

Mnja. Lahko bi se enkrat obnašali kot da niste center vesolja. Če nekdo ob triurnem dnevnem gledanju v slab CRT ni dobil nobenih poškodb oči, to še ne pomeni, da jih nekdo drug ne bo. (Tudi sicer lahko oseba dokaj normalno živi z majhno dioptrijo npr. 0,5 na eno oko, če je drugo normalno, kar pa kaže, da je nekaj škodbe - morda zanemarljive bilo narejene.)

Ker je, ko je poškodba že tu, težko kaj spreminjati, je bolje biti VNAPREJ pameten. To ne velja samo za morebitno sevanje računalnika, pač pa tudi za delo z njim (torej, uporabo tipkovnice in miške). Menda se na Slo-techu pripravlja nek članek o tem. Kdaj bo objavljen pa je nemogoče reči. :)

Zgodovina sprememb…

ripmork ::

imamo pa še eno rešitev kjer 100% ni sevaja direktno v oči....projektor anybody?:D
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sevanje računalnika...

Oddelek: Pomoč in nasveti
364070 (3041) [D]emon
»

očala za monitor

Oddelek: Loža
324624 (2931) Volk|
»

Samsung 959 NF vs. Philips 109p

Oddelek: Kaj kupiti
352028 (1436) Grey
»

zakaj je LCD bolj zdrav (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
557120 (5804) trs
»

očala al LCD ??!!

Oddelek: Kaj kupiti
91780 (1360) PineApple

Več podobnih tem