» »

pripombe na LEXICON

pripombe na LEXICON

Thomas ::

LEXICON ni namenjen diskusiji. Tule pa lahko vsak pove svoje njem.:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

modelizer ::

Hmm, stvar se mi zdi dost nezanimiva za diskutirat, ker jo ne mores do konca prediskutirat>:D in zato .....
Kdaj ste nazadnje lovil ribe?
...........fly, robin fly........up, up to the sky

Yohan del Sud ::

ene 15 let nazaj, krape, z golimi rokami

poweroff ::

Hmm, vem da nič ne vem v bistvu ni logična trditev - izraža ponižnost Človeka pred (zaenkrat še) Nedoumljivim oz. Naravo. Priznavanje da nismo že vsega znanja s taveliko žlico zajeli...

Kar se pa železa tiče... a ni svinec končni produkt radioaktivnega razpada.

Predvsem pa - kakšna je povezava med tema dvema zadevama...:\

Thomas ::

Matthai



Tko je to.

Ena zadeva je na 'A' druga na 'Ž'.

Malo se igram in se mislim še.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jeronimo ::

Malo bom na pamet rekel, če pa se želi kdo kregati potem bom pogledal v priročnik:

Teža: - železo/m3 = ~8700 kg
- svinec/m3 = ~12000 kg
- zlato/m3 = ~19000 kg


Thomas: Nekako si rekel Železo težji kot svinec in zlato?
Zakaj tako?
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Thomas ::

Težji od železa - razpadajo v železo.

Lažji od železa se združujejo v železo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

Hmm, te logike ne razume čisto... se pravi da vse konvergira v železo? Se pravi bo čez n let v celem vesolju samo železo?
V fiziki sem precej bos, samo bi kar dvomil o tej trditvi...

modelizer ::

Ene navadna buče. kakšno železo?>:D;((:\
...........fly, robin fly........up, up to the sky

OZZY ::

Thomas: Tko iz firbca me zanima. Kero šolo si naredu ali jo delaš. kako filozofsko ali kaj podobnega??? 0:):|
Go with the flow.

Thomas ::

Nikoli javno ne razpravljam o sebi.

Taka politka. Prid na slotech žur - pa greva na pir.


Ko bo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Matthai ... zagotovo.

Kasneje bom tale leksikon opremil še z referencami in linki. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

No, menis e zdi tole precej iz trte izvito... BTW: kako pa misliš da bo potem Protokol laufal? :D

SAj superračunalnik rabi silicij oz. polprevodnik, a ne? :D>:D

Thomas ::

Ja reku sem, da je to dolgoročna geološka tendenca.

Kot tudi požrtje Zemlje s strani Sonca.

Ampak seveda ne bomo dopustili.

PROTOKOL pa večen ne bo. Nič ni večno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

wintermute ::

Thomas...dobra ideja. Samo par pripomb:

TEMNA ENERGIJA

... Zaradi njenega antigravitacijskega delovanja oddaljene galaksije bežijo od nas.


Kakor sem jaz razumel naj bi bila TEMNA ENERGIJA kriva za pospesevanje raztezanja vesolja.

PREDIKTOR

... Prediktor borznih tečajev ne obstaja, prav tako ne za druge random serije kot je naprimer loto.


Borzni tecaji niso random, so kvecjemu kaoticni.

ŽELEZO

...lažji kot vodik ali silicij s spontano fuzijo.


Kako pa si predstavljas "spontano fuzijo"?






Thomas ::

wintermute

"kriva za pospesevanje raztezanja vesolja. "

Hja .. vsako telo pod vplivom (anti)gravitacije se giba pospešeno.

Tako se tudi Vesolje širi (pospešeno).

Hm .. nemara bio bilo tale "pospešeno" pametno zapisati tudi v LEXICON.

Hvala.

"Borzni tecaji niso random, so kvecjemu kaoticni."

Kaotičnost ima lahko notranjo strukturo, ki je borzni tečaji nimajo.

Oziroma če jo že imajo, jih trg, ki je efikasen hitro odkrije in skomprimira v random.

"Kako pa si predstavljas "spontano fuzijo"?"

Kadar dva atoma vodika (kisika, aluminija ..) prideta na razdaljo R, je verjetnost tuneliranja - torej da si "kvantno sposodita" za fuzijo potrebno energijo večja od nič. Samo vprašanje časa je, kdaj se bo to zgodilo.

Če se spomniš (neobstoječe) hladne fuzije - samo milijardokrat ali še več bolj hladna je. Toda teče ves čas.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

luni ::

bom jaz nekaj vprasal: kaj je smisel tega Lexicona oziroma kaj mislis iz njega ustvarit?
Artificial Intelligentia

Thomas ::

Ja LEXICON. S tem tempom bo v ene parih mesecih kar zajetna zbirka pomembnih pojmov. Nespremjemljivo nakladanje za večino. Kar me pa seveda niti ne skrbi niti ne moti.

A maš ti kakšno stališče Luni?

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

luni ::

Thomas, ce mas veselje, pol kr izvoli... bom ze potrpel tistih nekaj KB diska :)
Artificial Intelligentia

Thomas ::

Luni,

Računaj na megabyte! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matek ::

Thomas, čez kako leto boš pa mel že svoj server, ane:D.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

ciki57 ::

Mene pa zanima po kakšnem kriteriju izbiraš besede za ta tvoj lexicon, oziroma kakšna je povezava med: agnosticizmom, železom ter tuneliranjem???

Thomas ::

Vse to so pomembne zadeve za vedet in razumet. IMO.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

XtX ::

x

Thomas ::

Ne skrbi - tole pišem zraven ... med programiranjem. 8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

XtX ::

x

poweroff ::

Thomas:
Kaotičnost ima lahko notranjo strukturo, ki je borzni tečaji nimajo.

S tem se ne strinjam. Borzni tečaji - če jih gledaš časovno poleg random procesov "vsebujejo" tudi avtoregresijske procese in procese drsečega povprečja. AR in MA, oz. ARIMA modeli... potem imaš pa še kointegracijske serije, itd. pa cross section + time series... tako da ti procesi niso povsem naključni in se jih da modelirati do neke stopnje.

Thomas ::

Hja Matthai - če maš prav - bova ne milijarderja - pač pa bilijonarja - prva. :)

Navsezadnje je le random.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Yohan del Sud ::

Antropija na dolgi rok ne zdrži, ker nima konca. Če lahko trdimo da vesolje obstaja takšno kot je samo zaradi tega, da se je pojavilo življenje, lahko trdimo tudi, da je takšno kot je zaradi točno določene oblike življenja, točno določenega živega bitja, ali celo dela živega bitja. Najpomembnejša stvar v vsem vesolju je tako noht na mezincu moje leve noge, saj le ta ne bi obstajal, če led ne bi plaval v vodi. Ampak ker antropično načelo trdi, da to tako ali tako ne bi bilo nikoli mogoče, se moj levi noht na nogi ne sekira preveč. >:D

sori Thomas, malo zabljuzil, ampak morava to debato narest zabavno.

Thomas ::

Men je Antropija tud sumljiva - samo nisem še najdu dovolj učinkovitega argumenta zoper njo.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Primoz ::

Thomas... zaradi svojega samogovora si postal prva žrtev včeraj rahlo popravljenega kaznovalnega sistema. Zgubil si naziv (sicer ti samo en post manjka, da ga boš dobil nazaj, vendar ti je tvoj samogovor spokal 2^9 + 2^8 + 2^7+ 2^6 + 2^5 + 2^4 + 2^3 + 2^2 točk...). Samo da kakšen od res velikih nabijačev rata gnoj... pa bo skripta production state...
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Thomas ::

Man got to do what man got to do!

No matter what.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

wintermute ::

Thomas

Ne vem, ce poznas stran Principia Cybernetica. Ce ne, vsekakor priporocam.

Eno varianto LEXICONa imas tudi tule, ceprav je bolj usmerjena na teorijo sistemov.

Gor je tudi ene par zanimivih knjig (na primer The Macroscope).

Glede nakljucnosti borznih tecajev pa se lahko prepiramo do konca sveta, jasno. Tako se lahko prepiramo o tem, ce je sploh kaj v vesolju nakljucnega, ali pa gre le za neskoncno kompleksnost.

poweroff ::

Thomas: poznam random walk... saj ravno to zadevo iščeš pri modeliranju časovnih vrst.
Random walk je del čaovne vrste, ni pa to cela časovna vrsta... poleg tega ima random walk nekatere zanimive lastnosti.

Malce si poglej tole

Pa še tole. Trik je v tem da moraš časovno serijo razbiti na random in non-random del.

Videl sem pa že mnogo časovnih serij ki niso bile samo random walk. Tudi stock marketing t.s....

hahaha ::

kwa s ti en luzer ej!po sm pa jest gnoj!!!smrduh pejt dam s tem glupim lexiconom!

Thomas ::

wintermute

Ja, dobra linka - hvala.

Kar se tiče vprašanja - gre za random ali le za "neskončno" kompleksnost - se pa meni zdi, da gre le za eno ogromno kompleksnost. Da niti kvantni random v resnici ni pravi random. To je t.i. Bohmova deterministična interpretacija kvantne mehanike.

Matthai

Random walk pri delnicah je toliko random, da niso opazili nobenih korelacij.

Če pa korelacije le so - potem je to seveda recept za bilijon dolarjev.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Yohan del Sud ::

Wetware? :D To moram uporabit v svoji naslednji knjigi... >:D

Thomas ::

Kakšno knjigo misliš napisat Yohan? :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

Thomas - obnašanje borze je celo zelo predvidljivo, to pa iz preprostega razloga, ker večina borznih brokerjev za napovedi uporablja isti program. In se ravna po njem. Se pravi če več kakšno je sedanje stanje in kako ljudje mislijo da bo v bodoče - ter temu dodaš še predikcijo njihovega razmišljanja, dobiš lep model.

Sicer pa ne trdim da so borzne vrste 100% napovedljive, trdim pa da imajo random in non-random del.

Thomas ::

Razmislil bom še enkrat o tem, kar praviš - Matthai

:|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nemelk ::

on, tuki se vidi, kdo se more se kej naucit, in kdo se je že kaj nauču!


... za naprej bom tihu in se grem še mal učit:\
Nemelk ™

Thomas ::

Ko ne bom več mislil, da je borza random, bom napisal predictor program za gibanje delnic, Matthai.

Hm ... 8-O:\:))

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aggressor ::

Akhem, rek "Vem, da nič ne vem" po mojem mnenju pomeni nekaj povsem drugega. Namreč, to, da je treba v vsako dilemo vstopati brez predsodkov, povsem "čist". Le tako naj bi bil človek zmožen objektivno presojati.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Thomas ::

Izrek - Vem, da nič ne vem - je Sokratov. Najmodrejši naj bi bil od vseh Grkov prav zaradi tega izreka. Po njegovem. Saj ostali niso bili tako skromni kot on - in zaradi tega po njegovem manj modri.

Agnostiki pa so latinsko verzijo Ignoramus et ignorabimus (Ne vemo in ne bomo vedeli) vzeli za svoj moto. Nekateri v odnosu do boga, drugi pa tudi do sveta.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Steklo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
22215831 (13253) Thomas

Leksikon

Oddelek: Znanost in tehnologija
248671 (8639) OwcA
»

Zakaj so galaksije ploščate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
545351 (4504) Thomas
»

Predictor II (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
775480 (3706) njok

Leksikon

Oddelek: Znanost in tehnologija
225321 (4440) Thomas

Več podobnih tem