» »

"AI"(bot)

"AI"(bot)

Odin ::

Zanima me kako so programirali bote, kot so Alan ali Alice?
So uporabili le ogromno if-ov in nato odgovor?
Ce je tako potem to sploh ni tak tezko...

Kaj pravite ce bi se slo-techovci spravili sprogramirat enega boteka(Sloteharja)...8-)

OmegaBlue ::

Nekej takega je že bilo, smo učili HAL-a se mi zdi govoriti slovensko nevem kako se je izšlo, tud link do njega sm že zgubu :/
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

BigWhale ::

ni blo velik ifov... amapk sam en velik switch() oz case ;)

mujek ::

jest sem nekaj podobnega spacal skupaj (ze nekje avgusta, 2003 sem delal :P). Stvar je napisana v PHP-ju (perl verzija dela 25%..) in je vse skupaj (brez baze) veliko okrog 130 vrstic.... stvar sem vecinoma resil z regex-i in zdravo kmecko logiko (recimo...). Struktura baze zelo spominja na alice bota, vendar bi naj bila malo bol napredna.

aja stavar ima slovensko/prekmursko bazo :P okrog 100 vnosov :P, in se v praksi kar ql obnese (kot irc bot)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mujek ()

CCfly ::

Najenostavnejši je samo zaporedje ifov, najkompleksnejši pa bi deloval na principu nevronskih mrež. Zaporedje ifov sicer ni ravno inteligentna rešitev. Bi rekel da so že prvi boti uporabljali odločitvena drevesa namesto tega.

Thomas ::

Dovolj ifov je povsem ekvivalentno kakšni "naprednejši" rešitvi. Pooptimiziraš pa itak lahko tisto milijardo ifov.

Kar je edino vprašanje je to, če obstaja meta if. Kateri se nanaša na navadne ife. V tem primeru zadeva zgleda pa še inteligentnejša. Jasno, več ifov je!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

CCfly ::

Res bi lahko vse izrazil z zaporedjem ifov, samo bot se pa ne bi kaj dosti naučil s tem. To pa zaradi tega ker boš z ifi zelo težko izrazil ustrezen algoritem, da ne bi izpadel popolnoma deterministično.

Thomas ::

To kar ima človek v glavi, je vse prevedljivo v ife. Nekaj imanentno višjega ne obstaja, RAZEN da se morajo tisti ifi nanašati tudi na tisto if strukturo. IF $IF $$IF ... do ene $$$$$$$$$$IF.

Približno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

CCfly ::

Tisto kar imenujemo umetna inteligenca je prevedljivo v if-e, tisto kar ima pa človek v glavi je pa rahlo bolj kompleksno. Razen če dojemaš sebe kot Turingov stroj. Problem pri umetni inteligenci so podatkovne strukture in algoritmi. Če jih določiš pravilno dobiš precej dobro rešitev za odločitve na določenem področju (učnih primerih). Zaporedje if-ov je zelo slab algoritem.

PS: precej enostaven posnetek delovanja naših možganov so nevronske mreže, ki pa niti slučajno ne zajemajo vsega. Če bi tak model prevedel v zaporedje if-ov, bi bilo učenje bistveno manj učinkovito in precej omejeno.
PS2: To kar ima človek v glavi, je vse prevedljivo v ife. Nekaj imanentno višjega ne obstaja,
Če lahko prevedeš vse, kar ima človek v glavi, v zaporedje if-ov, zakaj torej upoštevati še kaj drugega kot samo svojo korist. Po mojem mnenju precej revno filozofsko prepričanje.

Thomas ::

> Razen če dojemaš sebe kot Turingov stroj.

Sebe dojemam kot (neidealni) Turingov stroj.

> Po mojem mnenju precej revno filozofsko prepričanje.

Da je 5+7=12 je tudi "precej revno aritmetično prepričanje". Pa kaj? Gledamo na pravilnost, ne na "bogastvo prepričanja".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

CCfly ::

Sebe dojemam kot (neidealni) Turingov stroj.

Da je 5+7=12 je tudi "precej revno aritmetično prepričanje". Pa kaj? Gledamo na pravilnost, ne na "bogastvo prepričanja".

Če si prepričan da je človek določen s popolnoma matematičnimi pravili, moraš vedeti da matematika lahko opiše le majhen del tega kar je ali si predstavljamo da je. Lahko torej dokažeš, da je nekaj pravilno z nekim simboličnim jezikom in predpostavkami, pa še to ponavadi le z neko verjetnostjo. Dokler ti pa ne uspe z matematičnim jezikom opisati človekove zavesti lahko govorimo o bogastvu prepričanja, kar je domena filozofije.

"Science without religion is lame. Religion without science is blind." - Albert Einstein

Thomas ::

Ti si pač teist. Kaj ti morem?

Verjameš, da nekje na poti evolucije, se je človek spremenil v neko rigmarolo, ki ni več "povsem naraven pojav".

Kdaj?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

CCfly ::

No pa definiraj tisto "naravno". Zate je človek nek stroj brez zavesti. Ali res misliš, da se je človek razvil iz bacilov ne da bi se v njem razvila zavest. Da ga je rahla sprememba podnebja razvila v to kar je ? V čem je potem smisel našega bivanja ?

Vesoljc ::

ce se ne motim, je to bilo ze obdelano ter se obdeluje v drugih temah. ja?

bo thomas povedu kje in kako...
bi vas prosil, da se drzite if stavkov :D
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Thomas ::

Eh, tegale je res že cel forum. Samo tale v SLO, drugje so bolj "kmetje". Mogoče bi bil kdo srečnejši tam, na tistih forumih.

Da se vrnemo k IFom. Najbolj obetavna metoda prevajanja iz Angleščine v Špančino (pa tudi v druge jezike) se je izkazal način, ko enostavno zbirajo že narejene prevode. V temle slogu:


If (E_statement=='What a babe!') S_statement='!Un qué bebé!';
If (E_statement=='Is this dog eating my sausage?') S_statement='¿Este perro está comiendo mi salchicha?';

Do onemoglosti tako. Pri milijardi stavkov bo že kar dobro.

Potem je pa treba te ife optimizirati. Ne da si moramo pomagati še z neverbalnim znanjem, to neverbalno znanje je tako kar derivat iz neštetih prevodov. Druga plat istega kovanca.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

CCfly ::

Jezik se da v večji meri prevesti v matematična pravila. AI bot bi pa zahteval malo več spretnosti kot iskanje besed v bazi. Pa še pri prevajanju se pojavi kup problemov, ker se pomen besed spreminja. Poleg tega ima stavek lahko več pomenov, ki jih je že tako izredno težko prevesti. Pri prevajajnju mislim da bi bilo bolje uporabiti naivni Bayesov klasifikator z odločitvenimi drevesi. Pa tudi tako zadeva ne bi delovala ravno perfektno.

Thomas ::

Zadeva ne dela perfektno, dokler ne vneseš tudi vsega nejezikovnega znanja, ki pa tudi odloča o pomenu.

Primer: "Vroče je!" se lahko nanaša na kaj drugega, kot na temperaturo. Morda se greš igrico iskanja skritega predmeta. Tega podatka v slovnici in pravopisu ni, je pa odločilen. V Vietnamščini se morda ne reče da je vroče, pač pa da piha.

Včasih (dostikrat) zgolj jezikovni prevod sploh ne obstaja. Razširiti moraš kontekst.

Vendar v takih primerih poklekajo tudi človeški prevajalci. Samo pozablja se prerado, da je tako.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Inforamtika-vprašanja

Oddelek: Šola
71838 (1696) seminal
»

Turing train terminal

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
473685 (2884) 64202
»

New Kind of Science (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1059445 (6440) Arthur
»

Logika

Oddelek: Loža
321977 (1485) Thomas
»

Godla (Goedel, Cantor, Russell, Turing ..) - king's road

Oddelek: Znanost in tehnologija
52276 (2131) Thomas

Več podobnih tem