VMware - Na VMware strani so 28. julija objavili novico, da je na voljo brezplačna okleščena verzija ESX Serverja, imenovanega ESXi Hypervisor.
ESXi v primerjavi z različico ESX ne vsebuje servisne konzole, zaradi česar je ESXi hipervizor OS neodvisen. ESX različica bazira na RH Linuxu in ponuja standardno Linux servisno konzolo, VMware ESXi hipervizor pa deluje bolj kot nekakšen firmware. Ker ni "Linux based" in je inštalacija precej preprosta, je menda primeren tudi za IT oddelke, ki šele začenjajo z virtualizacijo in imajo manj izkušenj z Linuxom. Namesto servisne konzole ESXi zato ponuja t.i. RCLI (Remote Command Line Interface) funkcionalnost, administracija pa je možna tudi preko VI (Virtual Infrastructure) klienta, ki je za brezplačno verzijo ESXi ravno tako na voljo brezplačno, brez poskusne dobe.
Seveda pa ima brezplačna verzija tudi svoje temne skrivnosti oz. dodatne omejitve. Za začetek lahko omenimo, da je poleg brezplačne ESXi verzije na voljo tudi plačljiva, t.i. VI ESXi. Brezplačna verzija namreč precej omeji administracijo. RCLI dostop je zgolj read-only, uporaba VI Klienta, ki omogoča omejeno administracijo virualnih mašin, pa je možna le na Windows platformah z nameščenim .NET 2.0. Prav tako SNMP monitoring ponuja le "nadgrajena" oz. plačljiva verzija, SSH dostop pa je na obeh verzijah privzeto izključen.
Z dokupom VMware Infrastructure paketa (Foundation, Standard, Enterprise) "brezplačni" ESXi server dobi dodatne funkcionalnosti. Brezplačna verzija hipervizorja je lepa poteza podjetja VMware, vendar pa bo verjetno primerna predvsem za t.i. Entry-level rešitve. Za bolj zahtevne implementacije bo še vedno treba plačevati (kar je po svoje razumljivo, saj VMware ne bo zaklal kokoši, ki nosi zlata jajca).
glede na to da ma esx mal "kratek" list podprtih scsi naprav...in glede na cene k so jih dal gor za verzijo, ki je clo uporabna za neko podjetje k se gre kj...se da po par klicih na microsoft ugotovit da se ti mogoce clo bl splaca hyper-v laufat. kksna SPLA licenca je sploh jummy...ce ti pa rata na kliente linux instalirat zna bit pa sploh cenovno isto.
ESXi deluje kr fletno, enostavno vzameš cd in instaliraš, rabi ene 2gb diska in to je to. Lahko uporabiš kar standarden hw in klasične sata diske. Stvar pa zagotovo dosti cenej kakor da bi šel kupovat Server 2008, sploh če ne rabiš toliko server 2008 strežnikov.
Še zmeraj mi je ESXi bolj všeč, ker teče v svojem busybox-u in ni nobenega drugega OS-a od spodaj, kakor je to pri vseh ostalih, razmišljam da bi ga poizkušal spravit celo na kakšen flash disk.
Jaz sem za lunix gueste čisto zadovoljen z Xen serverjem, za Winse (32/64) pa Vmware Server 1.0.5. Vmware Server 2 sem nazadnje preizkusil pred nekaj časa (Beta 2, IIRC), pa je deloval kot en kup počasnega, hroščatega in nezanesljivega bloata. Tole bo za probat, enkrat ko bo čas.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]
Ok samo da popravim kogarkoli je že dal novico: esx ni Linux based in nikoli ni bil. Edino servisna konzola(ki je u bistvu virtualna masina-no vsaj od 3.0 naprej) je res okrnjen RH, ter instalacija je Anaconda(RH). VmWare kernel je bil vedno proprietary in nima veze z Linuxom. Zakaj to pišem: ker gre za vsesplošno zmotno prepričanje.
Sem že imel drugače (pravilno) sestavljen odstavek, samo sem potem spremenil, da se je smiselno nadaljevalo. No, pa je na koncu narobe napisano. Žal jaz ne morem popravit novice - mogoče jo bo kdo od Bwan.
Klient mislim da postane polno delujoč ko vpišeš ključ, ki ga dobiš pri registraciji ESXi strežnika. Nisem še poizkusil ampak mislim da je to vse kar rabiš.
Se pravi, čez 1 mesec obljubljajo podobno platformo kakor je ESXi (verjetno kombinacija Server 2008 core in Hyper-V). Stvar bo še zelo zanimiva. Mislim da se mi je splačalo čakat to leto do konca:D
Koliko vem ni, predstavili bodo samo zadevo ki bi naj R2 vseboval. Sem pa da danes vpisal ESXi kodo, ki jo dobiš zraven pri registraciji na njihovi strani in VMI Clientu je postal polno delujoč, edino kar mi sedaj manjka je Consolidate Backup, tega pa za 1x ne pogrešam, ker lepo deluje NAS, iSCSI, SAN in 4-way virtual SMP podpora, pa seveda stvar je podprta za samo 1 CPU. V glavnem tale ESXi je kar dobra zadeva, moti me samo to da ga ne moreš instalirat na kakšen sw raid ali kaj podobnega, verjetno bi delal na kakšnem hw raid-u, ampak tega nimam možnosti za 1x preizkusiti.
Koliko vem ni, predstavili bodo samo zadevo ki bi naj R2 vseboval. Sem pa da danes vpisal ESXi kodo, ki jo dobiš zraven pri registraciji na njihovi strani in VMI Clientu je postal polno delujoč, edino kar mi sedaj manjka je Consolidate Backup, tega pa za 1x ne pogrešam, ker lepo deluje NAS, iSCSI, SAN in 4-way virtual SMP podpora, pa seveda stvar je podprta za samo 1 CPU. V glavnem tale ESXi je kar dobra zadeva, moti me samo to da ga ne moreš instalirat na kakšen sw raid ali kaj podobnega, verjetno bi delal na kakšnem hw raid-u, ampak tega nimam možnosti za 1x preizkusiti.
Tole najbrž deluje samo na strežnikih ki so deklarirani za ESX? Na firmi imamo BULL strežnike in so ESX deklarirani, tako da bomo v kratkem sprobali tale njihov produkt.
ESXi deluje tudi drugje, jaz ga laufam na eni sestavljeni mašini z Gigabyte ploščo in Core2Duo procesorjem, je malo izbirčen pri mrežnih kartah ampak če mu vtakneš noter kaj od Intela bo delovalo zagotovo. Tako da stvar kar uporabna in celo deluje. Sem pa našel en stari ESX testni VM fajl, ga dodal na ESXi in stvar deluje iz prve, tako da uporabno bi jaz temu rekel.
Zanimivo, da vas večina razmišlja o Hyper-V kot primarni konkurenci ESXi-a. Hyper-V je Xen based - imajo pač svoj GUI. Če kdo ne verjame, naj si prebere kaj več literature o XenServer-ju ter Hyper-V. Kake 2-3 tedne zatem, ko je prišel ven ESXi kot free hypervisor, je izšla 5. različica XenServer-ja. Novosti : odstranjena omejitev na 4GB ram-a ter neomejeno aktivno delovanje več virtualnih mašin hkrati (prej samo do 4 v express različici).
Je pa res, da pogrešam nadzor nad hardware-om in support s strani proizvajalcev strežnikov.
Hyper-V je Microsoftov produkt, ki nima nikakršne skupne zgodovine s Xen. Tega je namreč kupil Citrix. Hyper-V je primarna konkurenca ESX(i) produktom zaradi dveh bistvenih razlogov: - VMware produkti s največkrat uporabljeni za virtualizirajo sistemov Microsoft Windows, kjer do prihoda Hyper-V ni bilo nikakršne resne konkurence. - Hyper-V je Microsoftov produkt, ki seveda nudi najboljšo podporo za virtualizacijo sistemov Microsoft Windows - edina konkurenca na segmentu, ki je za VMware najpomemnejši.
Hyper-V ni bistvena konkurenca za Xen, KVM, Bochs in ostale odprtokodne produkte, kakor tudi ti niso konkurenca za Hyper-V (čeprav se Xen v Citrix-ovih rokah temu počasi bliža). Te odprtokodne alternative so v veliki večini uporabljene za virtualizacijo odprtokodnih operacijskih sistemov, ne pa za Microsoft Windows. Če bi bil na letošnjem VMworld, bi lahko to slišal kar iz prve roke, saj se tega pri VMware še kako dobro zavedajo. Brezplačnost ESXi je tako neposredna posledica pojave brezplačnega Hyper-V na trgu, ostala konkurenca pa za VMware v tem trenutku ni v fokusu, ker ne posega v bistven semgment trga, ki ga [VMware] zaseda.