vir: Facebook
Na začetku preteklega desetletja so pri Facebooku na svojem družbenem omrežju lansirali funkcijo, ki je skozi strojno prepoznavo obraza omogočala preprostejše označevanje (tag) oseb na fotografijah. Uporabnikom je samodejno predlagala, koga označiti, toda še zanimivejše so bile nekatere dodatne zmogljivosti; na primer opozarjanje, ko je kdo na omrežje naložil naše fotografije brez naše vednosti in pa označevanje oseb z namenom boljšega podajanja vsebin fotografij slepim in slabovidnim uporabnikom. Kdor se zdaj praska po glavi, da se takšne funkcije ne spomni, ni pozabljiv, kajti v Evropi je imela precej omejeno rabo. Že leta 2011 so v Nemčiji proti Facebooku sprožili postopek za blokado takšne zmogljivosti in leto zatem je moralo podjetje na ravni Evropske unije priznati poraz ter funkcijo tu ugasniti. Leta 2018, ob uvedbi uredbe GDPR, ki je pomenila trdnejšo podlago za regulacijo takšnih zmogljivosti, so se v firmi zopet opogumili in dosegli vrnitev funkcije ob pogoju, da se uporabnik z njo strinja (opt-in).
V ZDA je glede tega precej bolj kaotično, saj se ureditve med zveznimi državami razlikujejo. V nekaterih glede tega ni nasprotovanja, spet druge so prepoznavo obraza povsem prepovedale. Med slednjimi Illinois, kjer je Facebook potegnil kratko in moral plačati 650 milijonov dolarjev. Z dodatnimi aferami, kot je podivjano širjenje dezinformacij in sovražnega govora na omrežju ter nedavna razkritja žvižgačice Frances Haugen, da podjetje ne upošteva lastnih strokovnjakov, se je očitno nabralo dovolj pritiska, da so na vrhu potegnili zavoro. Ugašajo se vse s prepoznavo obraza povezane funkcije, se pravi tako pomoč pri označevanju kot tudi opozarjanje na nalaganje naših fotografij in pomoč slabovidnim, v podjetju pa pravijo, da bodo pobrisali s tem povezano bazo podatkov milijarde oseb. Odločitev so organizacije za zaščito zasebnosti, kot je EFF, že pozdravile.
Toda na drugi strani opazovalci opozarjajo, da Faceb ... err, Meta ni čez noč postalo odgovorno podjetje in da je treba razloge preudarjati previdno. Velikan je trenutno sredi nekakšne čudne tranzicije, s katero si skuša oprati javno podobo. Obenem je treba poudariti, da se niso odrekli prepoznavi obraza kot taki in tudi v uradni objavi navajajo, da jo bodo še uporabljali v druge namene. Ni tudi povsem jasno, kaj bo v bazi podatkov dejansko pobrisano: razbrati je mogoče kvečjemu to, da bodo odstranili optimizirano zbirko parametrov (templates), ki jih je omrežje uporabljalo, da nas je našlo na fotografijah, ne pa tudi samih baz, na katerih se njihovi strojni algoritmi učijo. Ni tudi odveč opomniti, da VR okolja, če ima Meta z njimi zares tako odločne načrte, kot je videti, pomenijo povsem novo poglavje v nevarnostih za našo zasebnost - in da so se morda v podjetju enostavno odločili, da s prepoznavo obraza na "starinskem" Facebooku nima več smisla izgubljati časa in energije.